لیست شرکتهای ترخیص کالا

لیست ترخیص کاران گمرک

ترخیص کالا چیست ؟

در امر صادرات و واردات برای خروج کالا از گمرک از اصطلاح ترخیص کالا استفاده می شود. ترخیص کالا یا توسط خود شخص یا نماینده قانونی شخص صورت می پذیرد. فرایند ترخیص کالا شامل تهیه آماده‌سازی و ثبت اسناد و مدارک به صورت فیزیکی یا الکترونیک و محاسبه هزینه‌ها شامل مالیات، سود بازرگانی و حقوق گمرکی و دیگر تسهیلات ارائه شده به واردکنندگان و صادرکنندگان می‌باشد.

ترخیص کار کیست ؟

 ترخیص کار فردی است که با صاحب بار یا کالا قراردادی شفاهی یا کتبی منعقد می‌کند. به موجب این قرارداد این فرد در یکی از گمرکات کشور، تشریفات گمرکی کالا یا بار طرف قرارداد را انجام می‌دهد.  ترخیص کار گمرک، وظیفه دارد تا کالایی را که به گمرک وارد یا از آن خارج کرده و این کار را در سریع‌ترین زمان و با کمترین هزینه انجام دهد. برای این‌که ترخیص کار بتواند این کار را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهد باید دارای شرایط و ویژگی‌هایی باشد. این فرد باید دارای تجربه‌ی کافی در زمینه‌ی انجام پروژه‌های ترخیص داشته باشد و در زمینه‌ی علمی و قانونی نیز تسلط کافی داشته باشد.
*** در این صفحه می توانید به شماره ترخیص کاران گمرک دسترسی داشته باشید ***

وظایف ترخیص کار کالا چیست ؟

برخی از موارد وجود دارد که ترخیص کار گمرک قبل از ورود کالا به گمرک باید صاحب بار هماهنگ نماید. کاهش زمان ترخیص و پرداخت هزینه‌ی کمتر، در کنار اخد مجوزهای قانونی از این دست موارد محسوب می‌شوند.
با اینحال برخی از وظایف هستند که نسبت به دیگر موارد از اهمیت بالاتری برخوردار هستند. اخذ مجوز ثبت سفارش واردات کالا از مواردی است که بیش از هر وظیفه‌ای اهمیت دارد. آنچه در قانون به صورت صریح گفته شده این است که هر کالایی قرار است وارد کشور شود، باید از قبل مجوزهای لازم را اخذ کرده باشد.
اگر ترخیص کار کالا با اینگونه موارد و مراحل آن آشنایی کامل نداشته باشد، قطعا صاحب بار یا کالا با هزینه‌ی هنگفتی روبرو خواهد شد. علاوه بر این، زمان بیشتری را نیز باید سپری نماید.

شرکت های ترخیص کالا

اکثر ترخیص کاران کالا در شرکتی تحت عنوان شرکتهای واردات و صادرات یا شرکتهای ترخیص کالا فعالیت می کنند . شخص دارنده بار با این شرکتهای ترخیص کالا قرارداد بسته و این شرکتها نیز به ترتیب زیر اقدام به ترخیص بار و کالا از گمرک می نمایند :
  • ثبت اظهار در سامانه EPL
  • احراز هویت و تعیین مسیر
  • کنترل کالا
  • اخذ مجوزهای لازم
  • بررسی تعرفه و تطبیق کالا توسط کارشناس
  • صندوق و صدور سند ترخیص
  • انبار داری و اجازه بارگیری
  • خروج کالا از گمرک

 

ترخیص کالا از گمرک های ایران

ترخیص کالا از فرودگاه امام ، گمرک بوشهر ، گمرک بندرعباس ، گمرک خرمشهر ، گمرکات تهران و … . در این صفحه شماره شرکت های ترخیص کالا از گمرک بندرعباس ، بوشهر ، خرمشهر ، تهران و … قرار داده شده تا بتوانید برای ترخیص کالای خود از آنها استفاده کنید .

لیست شرکتهای ترخیص کالا

در این صفحه شما می توانید لیستی از شرکتهای ترخیص کالا را مشاهده نمایید . اگر هم صاحب شرکت ترخیص کالا هستید می توانید آگهی خود را ثبت نمایید.

ترخیص کالا از گمرک چگونه صورت می‌گیرد؟

 

ترخیص کالا به معنای اظهار کالا به گمرک و  خروج آن از گمرک است. ( لیست شرکت های ترخیص کالا ) به طور کلی و بر طبق قانون امور گمرکی به خروج کالا از اماکن گمرکی پس از انجام تشریفات مربوط به این کار، ترخیص کالا گفته می‌شود. تشریفات ترخیص کالا از گمرک به معنای انجام مراحل و اقداماتی است که لازم است برای خروج کالا از گمرک انجام گیرد. لازم است بدانید که ترخیص کالا از گمرک دارای چندین مسیر جداگانه است و مراحلی چند گانه دارد.

انجام این امور برای افراد عادی کاری نسبتا دشوار و دارای اندکی پیچیدگی است. بنابراین در این مقاله قصد داریم به بیان  مراحل خروج و ترخیص کالا از گمرک بپردازیم.

 

مرحله اول: تکمیل اظهارنامه و ثبت اطلاعات در سیستم گمرکی

در این مرحله که در حقیقت گام ابتدایی ورود کالا به گمرک و ترخیص آن، به شمار می‌رود لازم است اظهارنامه کالا، از طریق سامانه گمرکی EPL ثبت شود. در حال حاضر این کار به صورت آنلاین انجام می‌گیرد. EPL مخفف عبارت Electronic Packing List است که به آن، سامانه واحد تجاری فرامرزی نیز گفته می‌شود. پس از ثبت کردن اطلاعات مورد نیاز در این سامانه، باید اظهارنامه به گمرک تحویل داده شود.

برای اظهار کالا جهت واردات باید اسنادی توسط مالک کالا و یا نماینده قانونی وی فراهم گردد. از جمله این اسناد می‌توان به اظهارنامه واردات قطعی که همان پیش نویس و ثبت در سیستم EPL است، کپی کارت بازرگانی، قبض انبار، بارنامه، ترخیصیه، پروانه صادراتی، پروانه بهره برداری و … اشاره کرد. ( شماره تماس ترخیص کاران کالا ) در این سامانه، امکان پرینت سند پیش اظهار، وجود دارد. لازم به ذکر است که تکمیل فرم اظهارنامه دارای اهمیت اساسی است.

بنابراین در صورتی که در تکمیل آن اشتباهی صورت بگیرد آسیب‌های مالی و غیر مالی زیادی را به دنبال خواهد داشت. چنانچه در پر کردن این فرم اشکالی وجود نداشته باشد نرم افزار مورد نظر به شما یک شماره سریال و شماره عطف خواهد داد.

 

مرحله دوم: احراز هویت و اظهار کالا

در دومین گام ترخیص کالاها از گمرک، باید به احراز هویت و اظهار کالای مورد نظر خود اقدام کنید. دایره احراز هویت، دایره فنی گمرک است. در این بخش، اسناد دریافتی بررسی می‌شوند و در صورت تایید، شماره ثبت و یا شماره کوتاژ بر روی آن درج می‌گردد. لازم است بدانید که به هر یک از اظهار نامه‌های ثبت شده، یک شماره کوتاژ تعلق می‌گیرد. پس از دریافت این شمار، باید اظهارنامه، لاک و مهر شود.

به طور معمول در گمرک از سه مسیر سبز، زرد و قرمز برای ترخیص نمودن کالاها استفاده می‌شود.( شرکت ترخیص کالا ) مسیر سبز به این معنا است که کالای مورد نظر، مجوزهای لازم را دریافت نموده، بنابراین به صورت مستقیم به صندوق ارجاع داده می‌شود.

مسیر زرد، مسیری است که طی آن باید اسناد، توسط کارشناس گمرک و بخش دایره ارزش، بررسی گردد و سپس به صندوق ارجاع شود. مسیر قرمز، مسیری است که در آن کالاها باید به صورت فیزیکی بررسی شوند و مجوزهای لازم آن، توسط بخش دایره ارزش ارزیابی گردند و پس از بررسی توسط کارشناس گمرک، به صندوق ارجاع گردند.

 

مرحله سوم: کنترل کالا و ارزیابی آن

این مرحله برای کالاهایی است که در دو مسیر قرمز و زرد واقع شده‌اند. (شرکت ترخیص کالا ) بنابراین این محموله‌ها نیاز به کنترل و بررسی دارند. در این گام کالاهای شما باز خواهند شد و توسط ارزیاب و کارشناس گمرک بررسی خواهند گشت و تطبیق آن‌ها با اسناد انجام خواهد گرفت. در این گام و در صورت نداشتن مشکل، کالا به بخش دایره ارزش منتقل می‌شود.

 

مرحله چهارم: دریافت مجوز

در این گام از ترخیص کالاها از گمرک باید مجوزهایی که توسط سیستم تعیین شده و توسط کارشناس به ثبت رسیده، تکمیل شود. از جمله مجوزهای این بخش می‌توان به استاندارد، بهداشت، جهاد، انرژی اتمی و … اشاره کرد.

 

مرحله پنجم: ارزیابی تعرفه کالا و تطبیق آن

در این گام کارشناس گمرک، به صورت مجازی، تعرفه کالا را بررسی می‌کند و تطبیق آن را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و بر اسناد و مجوزهای مورد نیاز نظارت می‌کند.

 

مرحله ششم: پرداخت وجه به صندوق

در این گام لازم است تا مبلغی که توسط گمرک تعیین شده است پرداخت شود. ( ترخیص کالا از گمرک ) در این گام، صاحب کالا هزینه تعیین شده را به صورت فیش نقدی به حساب گمرک واریز می‌کند. پس از انجام این کار برای وی فیش پرداخت صادر می‌گردد و سپس پروانه سبز گمرکی، برای ترخیص کالاها صادر خواهد شد. این پروانه سبز، سندی است که نشان می‌دهد عملیات ارزیابی کالا به پایان رسیده و صاحب محموله، با گمرک تسویه حساب نموده است.

 

مرحله هفتم: انبار داری کالاها و دریافت مجوز بارگیری

در این گام باید با شرکت‌های حمل و نقل نیز تسویه حساب کنید. پس از انجام این کار و دریافت قبض انبار، گمرک به شمار اجازه بارگیری می‌دهد. در این گام باید مبلغی را به عنوان مبلغ انبار داری به مسئول نگه داری کالا پرداخت کنید. ( ترخیص کالا از گمرک ) این مبلغ در گمرکات مختلف، متفاوت است و بسته به نوع تخلیه، بارگیری، بیمه، مدت زمان رسوب کالا و… محاسبه می‌شود.

در این گام، چنانچه کالایی بیش از حد مقرر در انبار باقی بماند کالای متروکه محسوب می‌شود. بنابراین این کالا در گمرک و انبار به حالت تعلیق در می‌آید و در صورت عدم ترخیص توسط صاحب محموله، به تصرف گمرک در خواهد آمد.

بر طبق قانون امور گمرکی، مدت زمان مجاز برای نگه داری از کالاها در انبار گمرک از زمان تحویل کالا سه ماه است و در صورت لزوم با تقاضای کتبی صاحب کالا و یا  شرکت‌های حمل و نقل و با پرداخت هزینه مربوط به آن، این مدت زمان حداکثر تا دو ماه دیگر نیز قابل تمدید خواهد بود.

 

مرحله هشتم: خروج کالا از گمرک

در این مرحله می‌توانید کالاهای مورد نظر خود را از گمرک خارج کنید. در این گام می‌توانید بیجک انبار را از انبار دار گمرک تحویل بگیرید. بیجک انبار پس از اینکه پروانه سبز گمرکی شما کنترل شد و به دنبال نظارت بر مهر درب خروج، صادر خواهد شد. دریافت این نشان، بدین معنا است که کالای مورد نظر به صاحب آن تحویل داده شده است. بنابراین شما می‌توانید وسیله نقلیه مورد نظر خود را وارد گمرک نمایید. در این گام نیز دوباره محموله شما مورد بررسی قرار می‌گیرد و در نهایت اجازه خروج آن، صادر خواهد شد.

فهرست