لیست شرکتهای واردات صادرات مواد شیمیایی

لیست شرکتهای واردات صادرات مواد و محصولات شیمیایی

مواد اولیه شیمیایی یکی از اقلام صادراتی و وارداتی است که بیشترین حجم از واردات و صادرات کالاها در بیشتر کشور ها را به خود اختصاص داده است .

کشور ایران با بهره مندی از منابع سرشار مواد شیمیایی مانند معادن مختلف و همچنین مواد نفتی و گازی یکی از مهترین قطب های تولید کننده و صادر کننده مواد شیمیایی در جهان است . از لحاظ رتبه بندی ایران در جایگاه اول دارنده ذخایر گازی ،رتبه چهارم ذخایر نفتی و همچنین در بین 10 کشور منایع معدنی قرار دارد .

مواد اولیه شیمیایی دارای طیف گسترده و متنوعی است و در صنایع و کارخانجات مختلف به عنوان ماده اولیه برای تولید محصولات دیگر مورد استفاده قرار میگیرد. امار های رسمی از گمرکات کشور ایران نشان داده است که چیزی در حدود 11 درصد از کل واردات کشور مربوط به این گروه از کالا ها میباشد .اعمال تحریم ها علیه کشور ایران منجر به بروز مشکلات و چالش های شدید اقتصادی در صنعت و واحد های تولیدی ایرانی شده است زیرا صنایع مختلف برای تامین مواد اولیه مورد استفاده خود با مشکلات جدی تری نسبت به گذشته مواجه شده اند.پ

در بین کشور های صادر کننده به ایران سهم کشور چین صادرات مواد شیمیایی آلی 56.8 بیلیون دلار و در مواد شیمیایی معدنی 16.9 بیلیون دلار میباشد .

جهت اطلاعات کامل در رابطه با واردات مواد شیمیایی مقاله ” صادرات واردات مواد شیمیایی ” را مطالعه کنید .

در زیر برخی از مواد و محصولات شیمیایی وارداتی و صادراتی از/به ایران را بررسی می کنیم.

واردات رزین اپوکسی

رزین اپوکسی از خانوادۀ رزین‌های دوجزئی است که شامل «پایۀ رزینی» و «هاردنر» می‌باشد. این دو جزء باید به نسبت مشخص، بنا بر فرمولاسیون و کاربرد آن، با یکدیگر مخلوط شوند و سپس روی سطح یا قالب دلخواه استفاده شود.

کد تعرفه ” 390730 ” مربوط به رزین های اپوکسید می باشد .

در سال 1399 ، مقدار 208814 کیلوگرم به ارزش دلاری 459920 ، صادرات خانواده رزین اپوکسی ها انجام شده است . کشورهایی نظیر عراق ، افغانستان و ازبکستان مقصد صادرات رزین اپوکسی بوده اند.

همچنین در سال 1399 ، مقدار 11506964 کیلوگرم به ارزش دلاری 34612063 ، واردات خانواده رزین اپوکسی ها به کشورمان صورت پذیرفته است . کشورهایی نظیر چین ، امارات متحده عربی ، کره جنوبی و … بیشترین صادرکنندگان محصولات این خانواده بوده اند .

واردات سیکلوهگزانون

سیکلوهگزانون با فرمول مولکولی C6H10O، مایع روغنی شفاف، زرد کمرنگ و با بویی مطبوع و شبیه به استون و نعناع است. این ماده دارای کاربردهای زیادی است که اصلی‌ترین کاربرد سیکلوهگزانون، استفاده از مشتقات آن در صنعت تولید نایلون است. بیش از 70 درصد کاپرولاکتام (caprolactam ) موجود در جهان با استفاده از این ماده تولید شده‌اند. مابقی سیکلو هگزانون موجود صرف صنایع تولید رنگ، آفت‌کش‌ها، داروسازی و پلاستیک‌سازی می‌شود.

کد تعرفه ” 29142200 ” مربوط به سیکلوهگزانون و متیل سیکلوهگزانون‌ها می باشد .

در سال 1399 ، صادرات سیکوهگزانون نداشته ایم .

همچنین در سال 1399 ، مقدار 1385565 کیلوگرم به ارزش دلاری 1995495 ، واردات سیکلوهگزانون و متیل سیکلوهگزانون به کشورمان صورت پذیرفته است . کشورهای چین و امارات متحده عربی بیشترین صادرکنندگان محصولات این خانواده به ایران بوده اند .

واردات آنتی اکسیدان TMQ ( واردات محصولات شیمیایی )

این محصول یکی از بهترین انواع آنتی اکسیدان های آمونیاکی میباشد. این محصول خصوصا برای تایر های سیمی و نیمه سیمی رادیال مناسب بوده و برای انواع مختلف تایر ها، تیوب های لاستیکی، لاستیک کفش، محصولات صنعتی عمومی و  محصولات امولوسیونی کاربرد دارد. این ماده به طور گسترده ای در تایر ، اهرم های لاستیکی ، شیلنگ لاستیکی ، نوار چسب ، سیم برق ، کابل و سایر محصولات لاستیکی استفاده می شود.

کد تعرفه ” 38123100 ” مربوط به مخلوط های الیگومرها از 4،2،2- تری متیل1-2،1-دی هیدروکوئینولین (TMQ) می باشد .

در سال 1399 ، صادرات آنتی اکسیدان TMQ نداشته ایم .

همچنین در سال 1399 ، مقدار 1210710 کیلوگرم به ارزش دلاری 2603399 ، واردات آنتی اکسیدان TMQ به کشورمان صورت پذیرفته است . کشورهای چین و امارات متحده عربی ، لهستان و تایوان بیشترین صادرکنندگان محصولات این خانواده به ایران بوده اند .

واردات هیدروکسی کوبالت

هیدروکسید کبالت (Cobalt Hydroxide) یک منبع کبالت بلورین محلول در آب برای استفاده های سازگار با محیط های بالاتر با pH ( بازی) است. هیدروکسید کبالت به طور کلی در اکثر حجم ها در دسترس است و برای کاربردهای مختلف خرید و فروش می شود.

از آنجا که این ترکیب در معرض هوا به راحتی اکسید می شود ماده خشک کننده مناسبی برای کاربردهایی مانند رنگ ، لکه ها و لاک ها است. این ماده شیمیایی هنگام افزوده شدن خاصیت خشک کن خود را بدون نیاز به هیچ آماده سازی خصوصاً هنگام استفاده در مقیاس بزرگ ارائه می کند. این ماده  برای سرعت بخشیدن به زمان خشک شدن به جوهرهای چاپی اضافه می شود.

این ترکیب  رسانایی بیشتری نسبت به اکثر ترکیبات کبالت دارد ، بخشی از آن به دلیل ویژگی های مبتنی بر هیدروکسید است. این رسانایی در تولید باتری ها و به عنوان افزودنی برای نسخه های قابل شارژ کمک می کند. علاوه بر این ، شکل پودری که در آن هیدروکسید کبالت معمولاً یافت می شود ، یک سرمایه برای ایجاد باتری و به حداکثر رساندن فضای الکتریکی است.

بعلاوه این ترکیب می تواند در ساخت سایر ترکیبات کبالت مورد استفاده قرار گیرد. با افزودن یون های هیدروکسید، یون های هیدروژن  کبالت حذف شده و بار آن خنثی می شود. این مسئله عنصر را برای پذیرش شرکای شیمیایی دیگر باز می کند و راه را برای تشکیل ترکیبات جدید هموار می کند. این ترکیب در حالت اولیه خود ، نسبتاً غیرفعال است  بنابراین ساختار شیمیایی جدید امکان فعالیت بیشتر آن را فراهم می کند.

کد تعرفه ” 28220000 ” مربوط به ” اکسیدها و هیدرواکسیدهای کبالت؛ اکسیدهای کبالت تجارتی ” می باشد .

در سال 1399 ، صادرات هیدروکسی کبالت نداشته ایم .

همچنین در سال 1399 ، مقدار 70030 کیلوگرم به ارزش دلاری 1713848 ، واردات هیدروکسی کبالت به کشورمان صورت پذیرفته است . کشورهای چین و امارات متحده عربی ، ایتالیا و ترکیه بیشترین صادرکنندگان محصولات این خانواده به ایران بوده اند .

واردات سولفات پتاسیم

این محصول حاوی دو عنصر ضروری پتاسیم و گوگرد برای رشد گیاهان است که در شکل های مختلف پودری و گرانوله در صنایع مختلفی مانند کشاورزی به عنوان کود مورد استفاده قرار می گیرند. از این ترکیب به دلیل حلالیت بالای که دارد می توان در زمان قبل از کاشت محصولات زراعی و یا همراه با کود اوره به صورت سرک استفاده نمود. از این کود در کشت های غلات و سیب زمینی استفاده بیشتری می شود.

کد تعرفه ” 31043000 ” مربوط به ” سولفات پتاسیم ” می باشد .

در سال 1399 ، صادرات سولفات پتاسیم نداشته ایم .

همچنین در سال 1399 ، مقدار 54143282 کیلوگرم به ارزش دلاری 31056419 $ ، واردات سولفات پتاسیم به کشورمان صورت پذیرفته است . کشورهای چین و امارات متحده عربی ،آلمان و ترکیه بیشترین صادرکنندگان محصولات این خانواده به ایران بوده اند.

واردات ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل (به انگلیسی : Isopropyl Alcohol) ، یک ترکیب آلی است. که با اسامی صنعتی ایزوپروپانول ، ۲-پروپانول ، دی متیل کاربینول و پروپیل الکل شناخته شده است. این ماده جزء دسته ترکیبات الکلی و دارای بوی تند و شدید ، شبیه تمامی الکل ها است. که کاربرد زیادی در صنعت چاپ دارد.

کد تعرفه ” 29051200 ” مربوط به ” ایزوپروپیل الکل” می باشد .

در سال 1399 ، صادرات سولفات پتاسیم نداشته ایم .

همچنین در سال 1399 ، مقدار 5239038 کیلوگرم به ارزش دلاری 8004600 $ ، واردات ایزوپروپیل الکل به کشورمان صورت پذیرفته است . کشورهای چین و امارات متحده عربی و هند بیشترین صادرکنندگان محصولات این خانواده به ایران بوده اند.

لیست شرکتهای بازرگانی مواد شیمیایی

واردات مواد اولیه شیمیایی

لیست شرکت های واردکننده مواد شیمیایی

واردات مواد اولیه شیمیایی

واردکننده مواد شیمیایی از چین

فهرست