مراقب انتشار گاز مونوکسید کربن مرگبار باشید/ دودکش ها را بررسی کنید

جلال ملکی یکی از عوامل مهم گازگرفتگی را نقص در دودکش ها دانست و گفت: به عنوان مثال دودکش های سیمانی داخل ساختمان نباید شکسته شود و باید تا انتهای ساختمان و 80 سانتی متر از سطح سقف بالا برود. ، و همچنین از دیوار. کناره باید 1 متر فاصله داشته باشد و در انتها کلاهک H نصب شود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، با اشاره به برودت هوا و ورود امواج سرد هوا به کشور در خصوص پیشگیری از حوادث گازگرفتگی گفت: هرگونه وسیله گرمایشی با شعله که اکسیژن را در محیط مصرف می کند، گاز مونوکسید کربن تولید می کند. و از انواع این دستگاه ها می توان به بخاری گازی، بخاری نفتی، شومینه، پکیج و آبگرمکن اشاره کرد. پس اگر از وسایل شعله استفاده می کنید، هرگز تمام ورودی های هوا را نبندید و راه صحیح ورود اکسیژن و هوای تازه را در نظر بگیرید.

وی در ادامه افزود: حتی خودرویی که برای مدت طولانی در محیط بسته روشن بماند می تواند منجر به تولید گاز کشنده مونوکسید کربن شود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی با اشاره به استفاده از پکیج تصریح کرد: در صورت استفاده از پکیج بهتر است از پکیج فن دار استفاده شود که آلاینده ها را به محیط بیرون هدایت کند. بنابراین بهتر است پکیج و آبگرمکن به دلیل مصرف زیاد اکسیژن در مکانی با جریان هوای آزاد نصب شود.

ملکی تصریح کرد: شومینه ها علاوه بر اتلاف انرژی زیاد، اکسیژن زیادی از محیط می گیرند و در صورت بسته بودن خروجی باعث آزاد شدن گاز مونوکسید کربن در محل می شود. پس حتما از دودکش های استاندارد با ورق گالوانیزه در داخل ساختمان استفاده کنید و از باز بودن مسیر دودکش ها در داخل دیوار مطمئن شوید.

وی یکی از عوامل مهم گازگرفتگی را نقص در دودکش ها دانست و گفت: به عنوان مثال دودکش های سیمانی داخل ساختمان نباید شکسته شود و باید تا انتهای ساختمان و 80 سانتی متر از سطح سقف بالا برود. و همچنین از دیوار جانبی. باید 1 متر فاصله داشته باشد و در انتهای آن کلاهک H تعبیه شود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی با اشاره به نقش مهم دودکش ها در خروج گاز مونوکسید کربن از محیط، خاطرنشان کرد: هر وسیله گرمایشی و شعله ور نیاز به دودکش مجاز دارد، بنابراین از استفاده از دودکش های مشترک برای دو یا چند دستگاه مجزا خودداری کنید.

ملکی ادامه داد: بهترین موقعیت برای نصب دودکش ها عمودی یا 90 درجه است تا از حداقل زاویه استفاده شود. در این صورت گازهای خطرناک به راحتی آزاد می شوند.

وی با بیان اینکه از قرار دادن انتهای دودکش ها در فضای یک ساختمان مجزا خودداری کنید، تاکید کرد: این گاز حتی از واحدهای مجاور به راحتی از طریق ترک ها و شکستگی های دیوار وارد خانه می شود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی با اشاره به دستگاه های هشدار دهنده گاز مونوکسید کربن گفت: وجود این دستگاه ها در محیط کمک زیادی به کاهش خطرات و حوادث ناشی از آن می کند.

ملکی در خصوص بخاری های بدون دودکش می گوید: اگرچه برخی از بخاری های بدون دودکش استانداردهای لازم را دارند اما برای نصب در منازل به خصوص اتاق خواب توصیه نمی شود.

وی خاطرنشان کرد: ساده ترین راه برای تشخیص درست کارکردن دودکش ها گرم بودن آنهاست که بهتر است هر از چند گاهی این موضوع را بررسی کنید. از قرار دادن انتهای دودکش ها در سطل آب جدا خودداری کنید زیرا این گاز در آب حل نمی شود و تنها منجر به مسدود شدن مسیر خروجی آن می شود و در نهایت گاز از مسیر دیگری خارج شده و وارد محیط داخلی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید