بررسی اثر مقاومت فشاری گروت اپوکسی

مقاومت گروت اپوکسی بسیار مهم است، زیرا سطح مقاومت نشان دهنده استحکام و دوام گروت اپوکسی است. مقاومت فشاری و سایشی دوغاب اپوکسی از ملات بتن و سیمان بیشتر است. دوغاب اپوکسی پس از خشک شدن ترک نمی خورد. مقاومت گروت اپوکسی بسته به نوع و سازنده آن متفاوت است. مقاومت گروت اپوکسی بین 800 تا 1000 کیلوگرم بر سانتی متر مکعب می باشد. بسیاری از گروت های اپوکسی موجود در بازار دارای مقاومت 500 تا 550 کیلوگرم بر متر مربع هستند. قیمت این نوع گروت اپوکسی نسبت به سایر گروت های اپوکسی ارزانتر است. قبل از خرید دوغاب اپوکسی باید به مقاومت آن توجه ویژه ای داشت.

مقاومت دوغاب اپوکسی 3

وزن مخصوص دوغاب اپوکسی و استانداردهایی که باید داشته باشد
وزن مخصوص انواع گروت اپوکسی حدود 2000 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد. دوغاب اپوکسی باید به طور معمول تنظیم و جریان یابد. دوغاب اپوکسی نباید آب و سنگدانه را جدا کرده و ته نشین کند. دوغاب اپوکسی باید بتواند آب را در ملات بتن و سیمان نگه دارد. به عبارت دیگر یک گروت اپوکسی استاندارد باید در کمترین زمان ممکن به استحکام مورد نظر برسد. اگر در کارگاه ساختمانی دوغاب آماده ساخته شود، دانه بندی گروت مناسب نخواهد بود. توصیه می کنیم از دوغاب های آماده در شرایط کنترل شده، فرموله شده و پیش مخلوط شده در کارخانه استفاده کنید.

استاندارد لازم در مقاومت دوغاب اپوکسی

ترکیب دوغاب و سیمان و افزایش کارایی آن
ترکیب دوغاب و سیمان باعث افزایش کارایی آن شده است. در این ترکیب از سنگدانه های سیلیس بزرگ و با ضریب اصطکاک بالا استفاده می شود. برای اتصال صفحات و فونداسیون ها از ترکیب دوغاب و سیمان استفاده می شود. استفاده از ترکیب دوغاب و سیمان زمانی مفید است که این دو عنصر خیلی نزدیک باشند. با ترکیب دوغاب و سیمان می توانید فضای دو عنصر را به طور کامل پر کنید. از این ترکیب در فونداسیون صنعتی استفاده می شود. این ترکیب برای ثابت نگه داشتن انکر بولت های صنعتی بزرگ استفاده می شود. همچنین از ترکیب دوغاب و سیمان در کاشت پیچ و مهره استفاده می کنند. استفاده از این ترکیب در سازه های سنگین بسیار راحت و آسان است. این ترکیب شامل ماسه، سیمان، آب و سایر مواد افزودنی است. استفاده از این ترکیب برای پرکردن فضاهای خالی، ترک های بزرگ ساختمان و لایه بندی مصالح ساختمانی به کار می رود.

نمونه برداری برای مقاومت دوغاب اپوکسی

روش نمونه برداری از دوغاب اپوکسی به صورت حرفه ای
گروت ها در دو فاز سیمانی و اپوکسی در بازار موجود می باشند. برای کنترل کیفیت مواد مصرفی باید از آنها نمونه برداری شود. از روش های نمونه برداری از گروت ها می توان به کنترل مقاومت گروت های اپوکسی تحت فشار و جریان اشاره کرد. نمونه برداری از مقاومت فشاری برای تامین مقاومت مورد نیاز محل انجام می شود. اما مقاومت روانی برای پر کردن فضای مورد نظر آزمایش می شود. در برخی از مناطق پروژه، ممکن است در صورت نیاز به آزمایشات دیگری مانند مقاومت خمشی نیاز باشد. البته نمونه برداری از مقاومت خمشی چندان رایج نیست. نمونه برداری برای اندازه گیری مقاومت فشاری گروت بر اساس استاندارد ASTMC 579 است. برای این منظور بر روی نمونه هایی با ابعاد 555 سانتی متر اندازه گیری می شود. آنها از تست های بتن خود متراکم برای اندازه گیری قدرت ذهنی استفاده می کنند.

به نقل قول از پرین بتن

تولیدکنندگان دوغاب اپوکسی از تست داخلی خود برای مقاومت در برابر خزش استفاده می کردند. در سال 1991، کمیته ASTM C-3 یک آزمایش استاندارد برای خزش دوغاب‌های ماشین‌آلات اپوکسی اتخاذ کرد. برخی از داده های کلی در مورد آزمایش خزش سایر گروت های ماشین آلات اپوکسی لیست شده مطابق با ASTM C 1181 وجود دارد.

ساخت انواع گروت اپوکسی با مقاومت بالا
استفاده از دوغاب اپوکسی با مقاومت بالا بسیار مهم است. از طرفی گروت های اپوکسی مختلفی در بازار موجود است. توصیه می کنیم برای جلوگیری از هدر رفتن پول و انرژی خود یک شرکت قابل اعتماد انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید