Grammerly: شانس شما برای برنده شدن

تا اینجا در مورد روش های مختلف افزایش شانس پذیرش در مجلات و ایندکس های معتبر بین المللی مانند ISI Jcr، Scopus، Isc و … موارد و نکات مهمی را بیان کردیم.

یکی از این نکات مربوط به امتیاز زبان مقاله است که به نظر می رسد فاکتور بسیار مهمی باشد. شاید مجلاتی که در سطوح معمولی شاخص ISI هستند کمی نسبت به نگارش انگلیسی مقاله بی تفاوت باشند، اما مجلات در سطح JCR قطعا علاقه بیشتری به نگارش صحیح مقاله دارند. از نظر عدم وجود غلط املایی، نقطه گذاری، گرامر و … بسیار حساس هستند و قبل از ارسال مقاله به این گونه مجلات، باید اقدامات لازم را برای ویرایش مقاله به صورت بومی انجام دهید.

یکی از ابزارهایی که توانسته اعتماد بسیاری از نشریات مهم و حتی شرکت ها و دفاتر رسمی دنیا را جلب کند Grammarly (تعریف ویکی پدیا) است که یکی از ابزارهای مهم بررسی مشکلات گرامری متون انگلیسی است.

Grammarly ابزاری شگفت انگیز برای بررسی زبان مقاله شما است

Grammarly به سادگی یک اشتباه برای متون نوشتاری شماست. Grammarly اکنون یک پلتفرم آنلاین است که متن نوشته شده شما را با بیش از 450 اصل گرامری و همچنین پایگاه داده واژگان انگلیسی خود مقایسه می کند و یک عدد را به عنوان نمره زبان به شما می دهد. جالب است بدانید که بسیاری از نشریات معتبر مانند Elsevier، Wiley و … از این عدد به عنوان معیاری برای سنجش زبان مقالات استفاده می شود.

برای ورود به سایت Grammarly اینجا را کلیک کنید

این پلتفرم دارای ویژگی های دیگری مانند بررسی سرقت علمی یا تشابه علمی است. البته استفاده از آن به عنوان چک مقاله از نظر گرامر بیشتر است و برای بررسی سرقت ادبی معمولا از نرم افزار Authenticit استفاده می کنند.

فرمت های مختلف استفاده از Grammarly

این پلتفرم ویژگی های منحصر به فردی را برای کاربران فراهم کرده است تا بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند، به عنوان مثال می توانید از آن به عنوان یک افزونه در مرورگر فایرفاکس و هر جا که در حال نوشتن متن انگلیسی در وب هستید، برای تصحیح خطاها استفاده کنید. از آن استفاده کنید

می توانید نسخه نرم افزار را دانلود و بر روی سیستم عامل ویندوز نصب کنید. در این صورت هر جا که در محیط ویندوز در حال نوشتن متن انگلیسی هستید، این نرم افزار به شما کمک می کند تا راحتتر و صحیح تر بنویسید و یا پس از نوشتن یک فایل متنی، آن را در نرم افزار آپلود کرده و اشتباه کنید. پرداخت

می توانید آن را به عنوان یک افزونه به نسخه Word Office اضافه کنید و به راحتی در WORD تایپ کنید. این افزونه اشتباهات شما را در محیط Word Office می گیرد و پیشنهادات خود را برای اصلاح به شما می دهد.

خوب به نظر می رسد بهتر است از اغراق پرهیز کنید و نحوه کار با این پلتفرم را بررسی کنید و مزایا و معایب را بررسی کنید.

بررسی گرامری در وب

در ابتدا باید گفت که این نرم افزار در دو حالت Grammarly premium و free برای درآمدزایی موجود است. برای تبدیل به نسخه پریمیوم باید هزینه ای پرداخت کنید که با خرید اکانت Grammarly از این صفحه امکان پذیر است.

اگرچه برای استفاده معمولی، اکانت رایگان Grammarly به طور کامل نیازهای شما را برآورده می کند، اما برای بررسی دقیق یک مقاله علمی، استفاده از نسخه پریمیوم توصیه می شود.

شروع کار با Grammarly Online

ثبت نام در این پلتفرم بسیار ساده است و پس از مراجعه به سایت Grammarly می توانید به راحتی با وارد کردن ایمیل یا از طریق اکانت جیمیل یا فیسبوک خود وارد پنل کاربری خود شوید.

چگونه گرامر و زبان یک مقاله را با Grammarly بررسی کنیم
پنل کاربری شما دارای چندین بخش است. در قسمت My Grammarly می توانید به راحتی فایلی را از رایانه خود آپلود کرده و درخواست بررسی را صادر کنید.

در نسخه 2019، پس از آپلود فایل و قبل از فرآیند بررسی پلتفرم، از شما می خواهد که اهداف خود را مشخص کنید که شامل موارد زیر است:

هدف: شما باید هدف از نوشتن خود را مشخص کنید که شامل گزینه های زیر است: اطلاع رسانی، توصیف، متقاعد کردن، و روایت یک داستان.
Audience: این گزینه نوع مخاطب شما را مشخص می کند که شامل General، Knowledgeable و Expert می شود.
سبک: که شامل تعیین نوع متن از نظر رسمی (رسمی) و غیررسمی (غیررسمی) است، به عنوان مثال، متن مقاله برای ارسال به مجله پژوهشی رسمی است و ارسال ایمیل به یک دوست غیر رسمی است. متن
عاطفه: در این مرحله از شما می خواهد که مقاله خود را از نظر عامل احساسی مشخص کنید که شامل دو گزینه ملایم و قوی است.
گزینه دیگری به نام Domain وجود دارد که البته فقط در حالت Premium موجود است و می توانید دامنه متن نوشتاری خود را از نظر خلاقانه، تجاری، دانشگاهی و … مشخص کنید که در حالت رایگان این گزینه روی General تنظیم شده است.
پس از مشخص شدن اهداف بر روی Done کلیک کرده و منتظر بمانید تا نرم افزار بررسی های لازم را انجام دهد و نتیجه را به شما گزارش دهد.

پس از بررسی چهار بخش مهم به صورت رایگان در اختیار شما قرار می گیرد

بخش اول مربوط به Performance یا عملکرد کلی است
این بخش به چند بخش دیگر تقسیم می شود

قسمت اول که بر اساس بررسی انشا با قواعد گرامری به شما نمره کلی می دهد و در واقع نمره زبان انشا شماست.

بخش Word Count که اطلاعات مهمی در مورد تعداد کلمات، تعداد کاراکترها، تعداد جملات و غیره در اختیار شما قرار می دهد.

بخش Readability که اطلاعات مهمی در مورد خوانایی متن مانند طول کلمه، طول جمله و غیره در اختیار شما قرار می دهد

بخش واژگانی که اطلاعات خوبی در مورد کلمات منحصر به فرد و کلمات کم استفاده می شود در اختیار شما قرار می دهد

از قسمت Performance می توانید گزارشی را در قالب فایل PDF تهیه کنید

بخش مهم بعدی اشتباهات املایی یا املایی است

این قسمت با توجه به پایگاه واژگان گرامری بررسی شده است و کلماتی که به نظر اشتباه می رسند را شناسایی کرده و در کادرهای جداگانه قرار می دهد. با کلیک بر روی هر کادر، کلمه ای که اشتباه تشخیص داده شده است برای شما نمایش داده می شود. همچنین املای صحیح کلمه برای شما مشخص می شود که می توانید با کلیک بر روی املای صحیح آن را در متن اصلی جایگزین کنید. همچنین در این کادر می توانید آنچه را که توسط نرم افزار اشتباه تشخیص داده شده تایید یا رد کنید یا با کلیک بر روی سه نقطه پایین هر کادر، کلمه اشتباه تشخیص داده شده را حذف کنید، دلیل منطقی این است که نرم افزار کلمه را اشتباه تشخیص داده است. بیان می شود، یعنی جملات دیگر به شما مثال هایی می دهند که چگونه کلمه استفاده شده در جمله اشتباه و جمله صحیح است.

در این قسمت می توانید کلمات مورد نظر را به صورت جداگانه بررسی کرده و برای هر کدام جداگانه تصمیم گیری کنید

بخش سوم و مهم بعدی گرامر است

همانند قسمت قبل، در این قسمت نیز تمامی اشتباهات گرامری کشف شده به صورت جداگانه در کادرهایی نمایش داده می شوند که با کلیک بر روی هر کادر، محل اشتباه در جمله مشخص می شود و با توجه به توضیحات قادر خواهید بود. از جمله گزینه جایگزین را در مقاله اصلی وارد کنید یا آن را رد کنید

قسمت چهارم نقطه گذاری یا اشتباهات نقطه گذاری مانند نقطه گذاری است


نرم افزار نوشته شما را به طور کلی بررسی می کند و اشتباهات املایی را برای شما شناسایی می کند. همانند قسمت های قبل می توانید آنها را به صورت جداگانه بررسی کرده و در صورت نیاز از نظر نرم افزاری عبارت صحیح را جایگزین نمایید.

امکانات نرم افزار در حالت رایگان در اینجا به پایان می رسد اما گزینه های جذاب دیگری برای نسخه پرمیوم در این پنل به شما معرفی می شود.

ویژگی های اضافی در بخش Premium Grammarly

یکی از این ویژگی ها گزینه Premiume Alert است. با کلیک بر روی این گزینه، پلتفرم به شما می گوید که چه اصلاحات اضافی در بخش های مختلف مانند انتخاب کلمات یا اشکال سجاوندی پیدا کرده است که می تواند در حالت غیر رایگان به شما ارائه دهد.

همچنین گزینه دیگری که در حالت پریمیوم وجود دارد گزینه Human Proofreader است یعنی نوشته شما برای یک عامل انسانی و یک متخصص ارسال می شود و انسانی مقاله شما را به جای هوش مصنوعی بررسی می کند. این گزینه می تواند بسیار جذاب باشد. زیرا عملاً اشتباهات گرامری شما به صورت دقیق بررسی می شود و به شما گزارش می شود

آخرین گزینه این بخش که فقط در حالت پریمیوم ارائه می شود سرقت ادبی است. برای بررسی نوشته های خود از نظر شباهت علمی یا سرقت ادبی، می توانید از نسخه پریمیوم پلتفرم Grammarly استفاده کنید.

در نهایت در سمت چپ پنل کاربری می توانید پس از ایجاد تغییرات، نسخه اصلاح شده مقاله خود را دانلود کنید یا مقاله دیگری را برای بررسی بارگذاری کنید.

سایر گزینه های پنل کاربری

بیایید به پنل کاربری اصلی که با ایمیل اولیه خود ایجاد کردیم برگردیم و گزینه های دیگر آن را توضیح دهیم

بخش پروفایل

بخش Profile یک بخش بسیار جذاب برای ویژگی های نرم افزار است. در این بخش می توانید عبارات و کلماتی را که از نظر گرامری ناشناخته هستند اضافه کنید و فرهنگ لغت خود را بسازید.

همچنین می توانید مشخص کنید که به چه نوع انگلیسی می نویسید، مانند انگلیسی آمریکایی، کانادایی، استرالیایی یا انگلیسی.

همچنین اطلاعات اولیه ای که با آن ثبت نام کرده اید از طریق قسمت حساب پروفایل قابل بازیابی است

بخش برنامه ها

در قسمت Apps همانطور که گفته شد می توانید نرم افزارهای ویندوز، افزونه های فایرفاکس و افزونه های آفیس ورد را از اینجا دانلود کنید.

و در نهایت از قسمت Premium می توانید اکانت خود را ارتقا دهید و پس از پرداخت هزینه از امکانات فراوان گرامرلی استفاده کنید.

تفاوت بین اکانت های Premium و رایگان Grammarly

از تفاوت ها و قابلیت های نسخه پریمیوم نسبت به نسخه رایگان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تنظیمات سبک نوشتن مربوط به سبک های علمی، فنی، تجاری و … در حالت پریمیوم بررسی می شود
 • ساختار جملات مانند قرار دادن فعل، فاعل و صفت در جای مناسب بررسی می شود.
 • استفاده بیش از حد از یک نوع کلمه در جملات بررسی می شود
 • مترادف های قوی کلمات برای قرار دادن در جمله ها پیشنهاد می شود
 • جملات از نظر اغراق بررسی می شوند و در صورت امکان جملات کوتاه تری پیشنهاد می شود
 • نوع نوشتار شما را از نظر هجا تصحیح می کند، به عنوان مثال به جای عبارت “شاید بتوانیم” از عبارت “ما می توانیم” استفاده می کند.
 • عبارات محترمانه را به جای عبارات توهین آمیز جایگزین کنید
 • عباراتی که برای مخاطب شما حساس هستند با عبارات بهتر جایگزین می شوند
 • زبان نوشتار شما با توجه به رسمی یا غیر رسمی بودن نوشته شما تغییر می کند
 • در نسخه پریمیوم نیز می توانید مقاله را برای سرقت ادبی بررسی کنید
 • و…
 • در حال حاضر خرید اکانت Grammarly با پرداخت ماهیانه حدود 12 دلار امکان پذیر است که می توانید آن را به صورت مستقیم خریداری کنید و یا از طریق Paper Edition خرید به صورت اقتصادی برای شما انجام می شود.
 • پس از شناسایی مشکلات گرامری، باید آن را ویرایش کنید. اکیداً توصیه می شود که اگر متن شما یک مقاله علمی است و قصد ارسال آن به مجلات بین المللی را دارید حتماً از ویرایش بومی استفاده کنید.

نتیجه

در پایان باید به این نکته اشاره کنیم. این پلتفرم یک هوش مصنوعی است که مقاله شما را بر اساس دایره لغات و دستورالعمل های نوشتاری از پیش تعیین شده بررسی می کند و به همین دلیل است که برای هر تغییری اجازه تصمیم گیری می شود و یکی از نقاط ضعف آن است. نکته دیگر اینکه برای ارسال متون خود به منابع رسمی مانند مجلات بین المللی بهتر است از نسخه پرمیوم آن استفاده کنید.

در این مقاله سعی کردیم روند استفاده از پلتفرم Grammarly را در نسخه آنلاین و زیر دسکتاپ به عنوان یک کار آزمایشی برای شما شرح دهیم.

منبع : https://www.sid.ir/blog/post/81948/%d8%aa%d8%a3%d8%ab%db%8c%d8%b1-%d8%a8%d8%b1%d8%b1%d8%b3%db%8c-%d9%85%d9%82%d8%a7%d9%84%d9%87-%d8%a8%d8%a7-%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%85%d8%b1%d9%84%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%be%d8%b0%db%8c%d8%b1%d8%b4-%d9%85%d9%82%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87%db%8c

دیدگاهتان را بنویسید