شرایط و مراحل ارزیابی و معادل سازی مدارک تحصیلی در کانادا

کانادا یکی از مقاصد مهاجرتی است که توسط افرادی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند انتخاب می کنند. از آنجایی که کیفیت تحصیل در این کشور بسیار بالا است، بسیاری از دانشجویان بین المللی ترجیح می دهند با مهاجرت به کانادا در این کشور تحصیل کنند.

همانطور که می دانید تحصیل در دانشگاه های کانادا شرایط خاصی را می طلبد. از جمله این شرایط می توان به معادل بودن مدرک تحصیلی کانادا اشاره کرد.

افراد بیشتری که می خواهند در کانادا تحصیل کنند یا برای کار اقامت کانادا را دریافت کنند، باید مدارک تحصیلی خود را معادل داشته باشند.

با استفاده از معادل سازی می توان مشخص کرد که کدام مدارک تحصیلی این افراد معادل مدارک تحصیلی کانادا است.

افراد برای معادل سازی مدارک خود باید به WES کانادا مراجعه کنند. این سازمان خصوصی یکی از سازمان هایی است که توسط اداره مهاجرت کانادا برای ارزیابی مدارک تحصیلی و معادل سازی آنها انتخاب شده است.

سازمان WES کانادا یکی از معتبرترین سازمان ها می باشد و تقریبا اکثر دانشگاه های کانادا مدارک مورد تایید این سازمان را می پذیرند. لذا برای پذیرش دانشجو این مدرک را از ایشان درخواست می کنند.

در ادامه شما را با معادل سازی مدارک تحصیلی کانادا آشنا می کنیم پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

معادل مدرک تحصیلی کانادا برای کدام ویزا لازم است؟


افرادی که از روش های مختلف قصد دریافت ویزای کانادا را دارند باید از مدارک معادل استفاده کنند زیرا این مدارک برای دریافت ویزا الزامی است و در صورت عدم وجود آن فرد نمی تواند ویزا داشته باشد.

  • مجوز تحصیل یا تحصیل در کانادا
  • مجوز کار یا ویزای کار در کانادا
  • کارگر ماهر فدرال، نیروی متخصص فدرال کانادا
  • اکسپرس انتری اکسپرس اینتری یا ورود سریع به کانادا

مزایای یکسان سازی مدرک تحصیلی کانادا چیست؟

با استفاده از این معادله، افراد می توانند تعیین کنند که آیا به آموزش، کسب تخصص یا تحصیلات بیشتر مرتبط با زمینه کاری مورد نظر خود نیاز دارند یا خیر.

کارفرمایان می توانند تخصص شما را با استفاده از معادل سازی مدرک تشخیص دهند. بنابراین آنها می توانند برای شما درخواست انجام کار را ارسال کنند.

با استفاده از گواهی معادل سازی می توانید آخرین مدرک تحصیلی خود را به دانشگاه ها نشان داده و ادامه تحصیل دهید.

این سند نشان می دهد که آیا مدارک تحصیلی شما با استانداردهای کاری کانادا برابری می کند یا خیر.

افراد می توانند با استفاده از معادل مدرک کانادایی شغلی پیدا کنند که با مدارک آنها مطابقت داشته باشد.

افراد می توانند با ارزیابی مدارک تحصیلی خود امتیاز لازم برای برنامه های مهاجرتی را کسب کنند.

کدام رشته ها مستلزم معادل سازی مدارک علمی هستند؟

افرادی که می خواهند برای ادامه تحصیل یا اخذ ویزای کار ماهر فدرال در کانادا بمانند باید بدانند که کدام رشته ها برای مهاجرت نیاز به ارزیابی و معادل سازی دارند.

این افراد برای اینکه بتوانند در رشته مورد نظر خود تحصیل یا کار کنند باید با رشته هایی که نیاز به معادل سازی دارند آشنا شوند.

این افراد ابتدا باید رشته هایی را که مختص کشورشان است بررسی کنند، زیرا رشته های تحصیلی که نیاز به معادل مدرک تحصیلی کانادا دارد در هر کشوری متفاوت است.

اما طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده است که اکثر رشته های مهندسی و فنی، دامپزشکی، پزشکی، دندانپزشکی و علوم نیازمند معادل سازی مدارک تحصیلی هستند.

این رشته ها به دلیل اینکه رشته های تخصصی به حساب می آیند و مربوط به نیروی کار متخصص و ماهر هستند معادل سازی می شوند. به همین دلیل توانایی افراد بر اساس معیارهای استاندارد کشور کانادا سنجیده می شود.

معادل سازی مقاطع تحصیلی ایران و کانادا


در ادامه مقاطع تحصیلی ایران و کانادا را معادل سازی می کنیم.

دبستان

در ایران دانش آموزان دوره ابتدایی خود را به مدت 6 سال می گذرانند. در حالی که دوره ابتدایی در کانادا 5 سال است.

دبیرستان اول و دوم

در ایران دانش آموزان پس از اتمام دوره ابتدایی وارد دوره متوسطه اول می شوند که سه سال است. دوره اول متوسطه شامل پایه های هفتم، هشتم و نهم می باشد. دوره دوم متوسطه که همان دبیرستان است از پایه دهم شروع و تا دوازدهم ادامه دارد.

در کانادا، دانش آموزان پس از پایان دوره ابتدایی وارد دبیرستان می شوند.

در این کشور نیز مانند ایران مقطع متوسطه به دو مقطع راهنمایی برابر با راهنمایی و دبیرستان برابر با دبیرستان تقسیم می شود.

سطح اول متوسطه در کانادا شامل پایه های ششم، هفتم و هشتم است. مقطع دوم متوسطه شامل پایه های نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم می باشد.

دانش‌آموزان هر دو کشور می‌توانند مدرک دیپلم خود را پس از اتمام دوره متوسطه دریافت کنند.

مدرک کاردانی و کارشناسی

دانشجویان دو کشور پس از گذراندن دوره متوسطه می توانند وارد دانشگاه شوند. در ایران افراد می توانند در دو گروه کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته ادامه تحصیل دهند. دوره کارشناسی ناپیوسته معمولا دو ساله است و برای دانشجویان کاردانی خواهد بود.

دوره کارشناسی پیوسته 4 ساله است و دانشجویان با گذراندن 140 واحد در 8 ترم می توانند مدرک کارشناسی خود را دریافت کنند.

در کانادا، کالج یک مدرک کارشناسی ناپیوسته است و دانشجویان می توانند با تکمیل واحدهای درسی خود در مدت ۲ تا ۴ سال، مدرک کاردانی را دریافت کنند.

دوره کارشناسی پیوسته در کانادا برنامه کارشناسی نامیده می شود. دانش آموزان با گذراندن 8 ترم در 4 سال می توانند مدرک لیسانس بگیرند.

مدرک کارشناسی ارشد


دانشجویان ایرانی با گذراندن 32 واحد در دو سال می توانند مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کنند.

در کانادا دوره فوق لیسانس 30 تا 33 واحد است و دانشجویان با گذراندن این دوره می توانند مدرک کارشناسی ارشد را دریافت کنند.

دکتری


مقطع دکتری در ایران 36 واحد می باشد. نیمی از این واحدها برای پایان نامه دکتری و نیمی دیگر به صورت حضوری است. دوره دکتری در ایران بین 4 تا 6 سال طول می کشد.

دانشجویان دکترا در کانادا برای دریافت مدرک خود باید به طور متوسط ​​4 سال تحصیل کنند. این زمان ممکن است برای دانشجویان بین المللی تمدید شود.

چگونه مدرک تحصیلی کانادا را برابر کنیم؟


معادل سازی مدارک تحصیلی با توجه به کشور مقصد و نوع مهاجرتی که مد نظر شماست متفاوت است. برای مثال شرایط معادل سازی مدارک تحصیلی ایران با سایر کشورها متفاوت است.

با این حال، مراحل کلی ارزیابی صلاحیت آموزشی در بسیاری از کشورها مشابه است. برای ارزیابی مدارک تحصیلی ابتدا لازم است دانشجو از تمامی نمرات، ریز نمرات، مدارک تحصیلی و مدارک حرفه ای خود کپی تهیه کند.
پس از گرفتن کپی، لازم است تمامی این مدارک به زبان کشور مقصد ترجمه شود. می توانید یک کپی از مدارک تحصیلی و ترجمه آنها را به یکی از سازمان های معادل سازی مدرک تحصیلی کانادا ارسال کنید و منتظر پاسخ آنها باشید.

برخی افراد دوست دارند کارهای معادل مدارک خود را در کشور مقصد انجام دهند. لذا پس از ورود به کشور مورد نظر می توانند به سایت ها یا مراکز رسمی مشخص شده برای این منظور مراجعه و با پرداخت هزینه از طریق کارت اعتباری، مدارک تحصیلی خود را ارزیابی و معادل سازی کنند.

از هر طریقی که قصد دارید مدارک خود را ارزیابی کنید، مهم است که از یک وکیل مهاجرت کانادایی که تجربه کافی در این زمینه دارد کمک بگیرید.

افراد می توانند مدارک خود را به سایت های مختلف از جمله cici، آلبرتا و بریتیش کلمبیا ارسال کنند. با این حال، شناخته شده ترین سازمان معادل صلاحیت تحصیلی کانادا، سازمان WES است.

مدارکی که توسط این سازمان معادل سازی می شوند تا 5 سال اعتبار دارند و پس از اتمام اعتبار آنها می توانید با پرداخت هزینه اعتبار معادل مدارک خود را تمدید کنید.

هزینه معادل مدرک کانادا


هزینه معادل سازی مدارک تحصیلی یکی از مهم ترین موضوعاتی است که همه دانشجویان به آن فکر می کنند. همانطور که گفتیم، هر کشور شرایط برابری متفاوتی دارد. بنابراین هزینه این کار برای دانشجویان کشورهای مختلف متفاوت خواهد بود.

با این حال، مبلغ متوسط ​​برای هر دانش آموز تقریباً 200 یورو خواهد بود.

در صورتی که پس از معادل سازی مشخص شود که دانشجو نیاز به کسب مهارت و تخصص بیشتری دارد، باید برای گذراندن دروس مختلف هزینه بیشتری پرداخت کرد.

حرف پایانی


از آنجایی که افراد زیادی به دلایل مختلف قصد مهاجرت به کانادا را دارند در این مقاله سعی کردیم در مورد معادل سازی مدرک تحصیلی کانادا صحبت کنیم.

معادل سازی مدرک تحصیلی یکی از راه هایی است که افراد می توانند به کانادا سفر کنند، بنابراین داشتن این مدارک برای همه مهاجران الزامی خواهد بود.

مدارک ارزیابی شده توسط سازمان WES به مدت 5 سال اعتبار دارند. در نتیجه در این 5 سال می توانید برای تحصیل، کار و مهاجرت از آن استفاده کنید.

اگر قصد دارید مدارک خود را یکسان کنید بهتر است با یک وکیل مهاجرت کانادا که تخصص و تجربه کافی در این زمینه دارد مشورت کنید.

برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید