آشنایی با انواع زعفران

آشنایی با انواع زعفران؛ انتخاب شما کدام است؟

زعفران از آن دسته خوراکی‌هایی است که همیشه در سبد خرید ایرانیان قرار دارد و کمتر آشپزی را سراغ خواهید داشت که از این خوراکی خوشمزه و بی‌نظیر در پخت غذایش کمک نگیرد. برای همین در این مطلب می‌خواهیم شما را با انواع زعفران آشنا کنیم.

 

زعفران دسته( دخترپیچ)

زعفران‌های دسته،  درواقع اصلی‌ترین نوع زعفران است.

 • زعفران رشته کامل: زعفران دسته به علت آن که سه بخش اصلی آن وجود دارد، رشته کامل نامیده می‌شود:

قسمت اول: پایینی‌ترین قسمت زعفران که سفیدرنگ بوده و ریشه زعفران خوانده می‌شود.

قسمت دوم: قسمت زرد رنگ که دربین  قسمت قرمز و سفید قرار دارد.

قسمت سوم: قسمت قرمز رنگ که به تنهایی عنوان سرگل را دریافت می‌کند.

 • زعفران دخترپیچ: این نوع زعفران، در بین عموم مردم با عنوان دخترپیچ شناخته می‌شود، افراد محلی  این لقب را به این علت می‌دانند که در گذشته وظیفه‌ی چینش زعفران به این شمایل برعهده‌ی دختران بوده است.
 • زعفران دسته: زعفران دسته تحت عنوان زعفران‌های دست‌نخورده هم نام برده می‌شود. به این معنا که بخش‌های کلاله( بخش قرمز رنگ زعفران) از بخش سفید آن جدا نشده.
 • چینش زعفران و عرضه‌ی آن به بازار به دوصورت تک سویه و دوسویه انجام می‌شود.

تک سویه: کلاله‌ها و خامه‌ها روی یکدیگر قرار می‌گیرند.

دوسویه: کلاله‌ها در وسط و خامه‌ها در دو طرف قرار دارند. دراین نوع چینش چون بخش زرد رنگ در وسط قرار دارد، کلاله‌ها بیشتر درمعرض دید قرار می‌گیرند.

 • تفاوت‌هایی بین زعفران دسته و انواع دیگری که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم وجود دارد، که می‌تواند در نظر شما برای تعیین نوع رعفران مدنظر خود موثر باشد:

قیمت زعفران: قیمت زعفران دسته نسبت به سایر انواع زعفران ارزان‌تر است، و علت این امر وجود ناخالصی( قسمت زرد و سفید) در این نوع دسته‌بندی است.

عدم تقلب: میزان تقلب در این نوع زعفران به علت آن‌که تمام بخش‌های آن در دسته‌بندی به کاربرده شده، کاهش می‌یابد و تضمین بالاتری در خلوص آن وجود دارد.

انواع زعفران

زعفران پوشال

در زعفران پوشال، با دوبخش کلاله و میزانی از قسمت زرد رنگ زعفران مواجه هستیم.

 • عدم تقلب: به علت آن‌که قسمت زرد رنگ هم به کلاله متصل است، امکان تقلب در زعفران کاهش می‌یابد و آن را یک تضمین برای سنجش مرغوبیت آن می‌دانند. هم‌چنین مرغوبیت آن را به علت وجود بخش‌های مختلف زعفران بالاتر می‌دانند و معتقدهستند که تمام خواص آن حفظ می‌شود.
 • انواع زعفران پوشال: زعفران پوشال را براساس میزان مرغوبیت به سه دسته‌ی کلی تقسیم می‌کنند.

زعفران ضعیف: در این نوع زعفران به دلیل ضعف‌هایی که در خاک ، آبیاری و… وجود دارد، کلاله بسیار ضعیف و نازک‌تر است.

زعفران معمولی: زعفران معمولی از مرغوبیت بالاتری برخوردار بوده و کلاله‌ها کمی درشت‌تر، باید اشاره کرد که در طعم آن هم موثر است و طعم بهتری نسبت به نوع ضعیف دارد.

زعفران پوشال قلمدار: مرغوب‌ترین نوع زعفران پوشال، زعفران قلمدار است. این نوع زعفران، کلاله‌های درشت‌تر و بلندتری دارد و قسمت زرد رنگ آن کوتاه‌تر است و هیچگونه گرده‌ی زعفرانی از آن دیده نمی‌شود.

 • قیمت زعفران پوشال: قیمت زعفران پوشالی از نوع دسته بالاتر است اما نسبت به زعفران سرگل و نگین، زعفران ارزان‌تری محسوب می‌شود.

 

زعفران سرگل

زعفران سرگل، نوعی از زعفران است که تنها از بخش کلاله تشکیل شده، در زعفران سرگل قسمت زرد و سفید جدا شده و تنها یک قسمت قرمز دیده می‌شود. سرگل، در بین فروشندگان و خریداران زعفران محبوبی است و قدرت رنگ‌دهی آن را بالاتر می‌دانند و معتقدند که استفاده و کاربرد راحت‌تری دارد.

 • روش تهیه زعفران سرگل: درواقع زعفران سرگل از طریق پاک کردن و الک کردن زعفران‌های دسته و سرگل به دست می‌آید و قطعا میزانی شکستگی و خردشدگی در هنگام این عملیات حاصل می‌شود. به همین خاطر، براساس میزان زعفران خرده‌ای که وجود دارد، به دسته‌بندی ‌های مختلف تقسیم می‌شود.
 • زعفران مرغوب: زعفران سرگل، کلاله ( قسمت قرمز رنگ) بدون وجود قسمت‌های زرد و سفید است. کلاله‌ها نباید به هم بچسبند و مرغوب‌ترین نوع، رنگ قرمز بیشتری هم دارد. هر چه‌قدر این ویژگی‌ها بیشتر باشد و هم‌چنین طول کلاله بلندتر باشد، زعفران مرغوب‌تر خواهد بود.
 • قیمت زعفران سرگل: قیمت این نوع زعفران از سایر انواعی که تا این‌جا درباره‌ی آن‌ها صحبت کردیم، بالاتر است. اما خود زعفران سرگل هم براساس ویژگی‌هایی که دارد به قیمت‌های مختلفی عرضه می‌شود. هرچه‌قدر میزان نرمه کمتر باشد و کلاله‌ها بلندتر و مرغوب‌تر باشد، قیمت سرگل بالاتر می‌رود.
 • میزان تقلب: تقلب در زعفران‌های سرگل بیشتر است. امکان دارد، بخش‌های زرد و سفید زعفران را با رنگ‌های مصنوعی قرمز می‌کنند و با عنوان کلاله به فروش می‌رسانند. این موارد ضررهای زیادی هم دارد. بنابراین بهتر است برای خرید سرگل دقت کافی را خرج کنید و از افراد و برندهای معتبر و مطمئن آن را خریداری کنید.

 

زعفران نگین

زعفران نگین هم درست مثل زعفران سرگل است و تنها از بخش‌ کلاله تشکیل شده، به عبارتی قسمت‌های سفید و زردآن کاملا جدا می‌شود، اما در واقع بین این دونوع زعفران تفاوت‌های اساسی وجود دارد، زعفران نگین خصوصیت‌هایی دارد که در نوع سرگل دیده نمی‌شود. طول کلاله‌ها بلندتر است، هیچ فرخوردگی وشکستگی یا خورده زعفرانی هم دراین نوع دیده نمی‌شود.

 • انواع زعفران نگین: این را باید درنظرداشته باشید که در زعفران نگین هم مانند انواع دیگر دسته‌بندی براساس میزان مرغوبیت وجود دارد.

زعفران درجه یک: مرغوب‌ترین نوع زعفران است. کلاله‌ها درشت و ازهم جداشده هستند و فرخوردگی دیده نمی‌شود.

زعفران درجه دو: زعفران درجه دو از مرغوبیت کمتری برخوردار است، بنابراین کلاله‌های درشت و ریز در کنارهم دیده می‌شود. اما کاملا ازهم جداشده‌اند و هیچ فرخوردگی ندارند.

زعفران درجه سه: در زعفران درجه سه، کلاله‌های درشت و ریز با کمی فرخوردگی دیده می‌شود که کاملا از هم جدا شده اند.

قیمت زعفران نگین: به دلیل حساسیت‌هایی که درباره‌ی آن وجود دارد و سختی و مرغوبیت آن از انواع دیگر زعفران گران‌تر است و براساس میزان مرغوبیت قیمت‌های متفاوتی دارد.

 

زعفران سفید

به زعفران سفید کنج هم می‌گویند. این نوع زعفران از پایین‌ترین قسمت یعنی قسمت ریشه تشکیل شده. گاهی اوقات آن را رنگ می‌کنند و به عنوان زعفران قرمز رنگ می‌فروشند اما در حقیقت خود زعفران سفید هم دارای کارکردهای خاص خود است. عطر آن بسیار دلنشین است و دربسیاری از موارد در غذاهایی مثل ته‌دیگ استفاده می‌شود. باید اشاره کرد که مصارف درمانی در طب سنتی و مصارف صنعتی مثل کاربرد در لوازم آرایش هم جزو مواردی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

 • قیمت زعفران سفید از انواع دیگر زعفران که کابرد آن بیشتر در بهره‌وری از قسمت کلاله است، کمتر درنظر گرفته می‌شود.

در این نوشته انواع زعفران نظیر دسته ، پوشالی ، نگین ، سرگل و سفید آشنا شدیم . اگر اطلاعاتی در رابطه با نوع زعفران ها دارید خوشحال می شویم در بخش نظرات با ما و سایر کاربران نئوفارم ( بزرگترین سایت خرید و فروش محصولات کشاورزی ) در میان بگذارید.

 

مطالب مرتبط

فهرست