آشنایی با انواع نژاد گاو

آشنایی با انواع نژاد گاو

 

گاوها به طور کلی به دو دسته‌ی گوشتی و شیری تقسیم بندی می‌شوند و تقسیم بندی نژادی آن‌ها هم از همین قوائد پیروی می‌کند. تقسیم بندی گاوها بر اساس شیر و گوشت به دلایل اقتصادی و بهره وری این حیوانات در  طول سال‌های طولانی صورت گرفته است.

نژاد تقسیم بندی بر اساس گونه حیوان است که با نسب، تشابهات و مشخصه‌‌های قابل تشخیص آن ارتباط دارد. تا کنون بیش از 250 نژاد گاو در سراسر جهان شناخته شده است.

 

نژادهای شیری گاو

برخی مناطق زراعی برای نژادهای خالص شیری مناسب نیستند اما امکان ترکیب نژادی برای آن‌ها وجود دارد و در صورتی که سه عامل ضروری در اختیار باشد، مفید خواهد بود؛ در غیر این صورت احتمال زنده ماندن این نژادهای ترکیبی کم است. این سه عامل از این قرار است:

 • تغذیه مناسب
 • آب شیرین
 • منبع قابل اطمینانی از داروها و خدمات دامپزشکی

 

در ادامه دو نمونه از نژادهای مشهور شیری را شرح داده ایم:

نژاد هلشتاین

گاو هلشتاین از جهت لکه‌های سیاه و سفید آن شناخته می‌شود و پراکندگی نژادی زیادی هم دارد؛ برای علت این پراکندگی به چند عامل موثر می‌توان اشار کرد:

 • قابلیت سازگاری بالا
 • مقاومت بالای آن در برابر سرما
 • ضعف در مهارت چریدن

این گاوها محبوبیت بسیار زیادی از جهت تأمین شیر دارند و به تولید بیشترین میزان شیر و کمترین مقدار چربی شهرت دارند. در میان این گاوهای هلندی آن دسته‌ای که برای تأمین شیر یا به جهت تولید مثل به کار گرفته نمی‌شوند برای تهیه گوشت گاو پرورش داده می‌شوند.

گوشت گاو هلشتاین کیفیت بالایی دارد. گوساله‌های این نژاد بیشترین وزن را دارند و با چربی سفید رنگ خود بهترین حالت را برای تهیه گوشت گوساله فراهم می‌کنند.

 

نژاد جرسی

علارغم تحقیقات زیادی که در این حوزه صورت گرفت هنوز اطمینانی برای منشأ این گاوها که برای اولیت بار وارد جزیره جرسی شدند، وجود ندارد ولی احتمال بیشتری است که از جایی در نرمالینگ در سواحل فرانسه شروع شده اند.

گاو جرسی عمومی به رنگ قهوه‌ای روشن، خاکستری و حتی گاهی سیاه کدر است در مواقعی هم جرسی لکه‌های سفید رنگی دارد. از آن جایی که جرسی از دسته گاوهای سنگین وزن نیست مشکلات کمتری از جهت احتمال فلج شدن دارند.

جرسی‌ها توانایی زیادی در تولید شیر بیشتر و با هزینه‌ی کمتر را برای صاحبان خود دارند به علاوه اینکه این شیر با رقم‌های خوب در بازار فروش می‌رود. شیر جرسی ارزش غذایی بالایی دارد و کارایی زیادی هم برای تولید فراوری‌های لبنیاتی همچون خامه و پنیر را دارد.

گاوهای جرسی در عین حال که از نژادهای شیری محسوب می‌شوند،‌ مشکلات ناباروری ندارند و توانایی بالایی در تولید مثل دارند. فاصله زایمان کوتاه، بلوغ زود و قدرت باروری بالا از نکات مثبت این گاوها محسوب می‌شوند.

علاوه بر این‌ها جرسی احتمالا خوش اخلاق‌ترین گاو در  دسته گاوهای شیرده است. اخلاق گاو از جهت بهره وری آن اهمیت زیادی دارد و باعث به تأخیر انداختن اهداف اقتصادی صاحبان خود می‌شود؛ همچنین لگد زدن گاوها در گاوداری‌های مدرن امروز باعث خسارت زدن به تجهیزات گران قیمت آن جا می‌شود.

 

نژادهای گوشتی گاو

نژادهای گوشتی از پرطرفدارترین گونه‌های گاوها هستند. هرچند که انتخاب یک نژاد مناسب و سازگار، برای شرایط مزرعه شما بیشترین اهمیت را دارد اما آشنایی با برخی از این گونه‌ها به شما کمک خواهد کرد:

آشنایی با انواع نژاد گاو

نژاد هرفورد

گاوهای این نژاد مقام بهترین نژاد در میان گاوهای گوشتی را دارند. منشأ این نژاد به انگلستان برمی‌گردد. با وجودی که مشکلاتی در ادامه یافتن نسل هرفورد وجود داشت امروز به عنوان نژادی باارزش از گاوهای گوشتی در بیشتر مناطق پراکندگی دارد.

هرفورد امروز به رنگ قرمز و یا ترکیب زرد و قرمز با خطوط و لک‌هایی خصوصا در قسمت شکم، او را قابل شناسایی می‌کند. این گاوها به دلیل قدرت بدنی، توانایی پیدا کردن غذا و همچنین طول عمر زیاد شهرت دارند. بیشتر گاوهای ماده‌ی این نژاد تا 15 سال طول عمر دارند و در این مدت تولید مثل می‌کنند.

گاوهای هرفورد مطیع هستند، سریع رشد می‌کنند و گوشت با کیفیتی دارند که مجموع این‌ها نژاد هرفورد را یک نژاد ارزشمند و پر طرفدار می‌کند. همچنین از ویژگی‌های دیگر هرفورد می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • با توجه به سن و تغذیه، وزن نسبتا خوبی دارند
 • توان بالا در تحمل سرما و زندگی در مناطق سردسیری
 • هزینه کمتر در فصل‌های سرد سال
 • بلوغ زودرس و طول عمر خوب
 • زایمان آسان و شیردوشی آسان
 • خوش خلقی و مدیریت کم دردسرتر گاو

 

 نژاد سمینتال

سمینتال یکی از قدیمی‌ترین و گسترده‌ترین نژادهای گاو در جهان است. این گاو قرمز و سفید برای اولین بار در اوایل قرن نوزدهم میلادی و در ایالات متحده آمریکا به جامعه گاوهای نژادی معرفی شدند و از آن روز تاثیر زیادی در اقتصاد گاوهای گوشتی گذاشته اند.

گاو سمینتال بیشتر از طریق شاخ خود قابل شناسایی اند این نژاد در سطح جهانی به یکی از برترین گاوهای مادر در سطح جهانی شناخته شده اند. همچنین این گاوها بسیار سازگار، کم هزینه، عضلانی هستند و از نظر احتمال افلیج شدن غالبا در وضعیت خوبی هستند.

این نژاد به راحتی از مزارع کوچک روستایی تا عملیات‌های گسترده دامداری، با وضعیت سازگار است. همچنین به دلیل توانایی بالای تولید مثلی در بیشتر نقاط جهان نژاد خود را گسترش می‌دهد و به دلیل ماهیچه‌های سنگین و طول و اندازه مناسب، گزینه‌ی مناسبی برای تولید گوشت قرمز با حداقل چربی و هزینه کم است.

گاوهای سیمنتال ساختار  بدنی درشت و توانایی به القوه‌ای در سنگین وزن بودن دارند. این نژاد هرچند که به توانایی مادری کردن شهرت دارند اما عموما هنگام زایمان به کمک احتیاج دارند.

 

لیموزین

یکی دیگر از نژادهای مشهور گاوها در جهان، لیموزین قرمز –طلایی رنگ است که از جنوب فرانسه برخواسته و امروز در بیشتر نقاط جهان گسترش یافته است. لیموزین کله‌ی کوچک، گردن کوتا و پیشانی بلندی دارد، شاخ‌های بلند او که به سمت نوک تیره می‌شوند او را قابل تشخیص می‌سازند.

از برخی ویژگی‌های این نژاد از گاوهای لیموزین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آن‌ها زود بالغ می‌شوند
 • مقاومت بالایی دارند
 • زایمان راحت و کم دردسری دارند
 • سریع رشد می‌کنند و گوشتی با کمترین میزان چربی دارند
 • توانایی مادری بالا و شیر دوشی راحتی دارند

مطالب مرتبط

فهرست