آشنایی با انواع کود شیمیایی و حیوانی

آشنایی با انواع کود شیمیایی و حیوانی

 

گیاهان و درختان علاوه بر آبیاری منظم، برای رشد و به ثمر نشستن نیاز به مواد غذایی مناسبی دارند. امروزه، این مواد غذایی مورد نیاز گیاهان و درختان با نام کود معروف است. کود هر ماده ای با منشا طبیعی یا غیر طبیعی است، که به خاک اضافه می گردد؛ تا مواد مغذی لازم را برای رشد گیاه فراهم نماید. به بیان دیگر، برای اینکه خاک از نظر تامین مواد مورد نیاز گیاه مشکلی نداشته باشد؛ استفاده از کود امری ضروری و غیر قابل انکار است.

از این رو، آشنایی با انواع کود شیمیایی و حیوانی و استفاده از آن ها، عملکرد کیفی و کمی محصول را افزایش می دهند. در یک دسته بندی کلی کود ها به دو دسته کود های حیوانی (طبیعی) و شیمیایی (صنعتی) تقسیم می شوند. در ادامه این مقاله به آشنایی با انواع کود شیمیایی و حیوانی می پردازیم.

 

کود شیمیایی

کود های شیمیایی، در دو دسته عناصر پر مصرف گیاه یا ماکرو المنت و عناصر کم مصرف گیاه یا میکرو المنت قرار می گیرند. ماکروالمنت یا عناصر پر مصرف، شامل: ازت(نیتروژن)، فسفات، پتاس، گوگرد، کلسیم و منیزیم؛ میکروالمنت یا عناصر کم مصرف، شامل: آهن، منگنز، روی، مس، بر، مولیبدن هستند. گیاهان گوناگون بر اساس نیازشان، و با توجه به نتایج آزمایش برگ و خاک به انواع این کود ها نیازمند خواهند بود.

 

انواع کود های شیمیایی

 

 • اوره

کود اوره، دارای 46% نیتروژن یعنی بالاترین میزان نیتروژن است. کود اوره، دانه ‌های سفید و مروارید شکلی است، که به همین دلیل به آن کود شکری نیز می‌گویند. این کود میزان حلالیت بالایی دارد؛ بنابراین، می تواند از طریق شاخ و برگ گیاه نیز جذب شود.  کود اوره به دو روش، محلول پاشی و تزریق به خاک استفاده می شود.

  • محلول پاشی

در این روش، اوره را در آب حل کرده و به شاخ و برگ گیاهان اسپری می کنند. این روش برای گیاهانی مانند سیب زمینی، گندم، سبزیجات و سویا، که اوره را مستقیما جذب می کنند؛کاربرد دارد.

  • تزریق به خاک

روش تزریق به خاک، شامل اعمال اوره به خاک است. فرآیند تجزیه اوره به نیترات و آمونیوم توسط آنزیم های موجود در خاک انجام می شود؛ که گاها چند هفته طول می کشد. با این وجود، بررسی ها نشان می دهد جذب آمونیوم و نیترات توسط گیاه در این روش آسان تر و با درصد بیشتری صورت می گیرد.

 

 • کود سولفات آمونیوم

کود سولفات آمونیوم، شامل 21% نیتروژن و 24% گوگرد است. سولفات آمونیوم به عنوان کود شیمیایی کشاورزی برای خاک ‌های قلیایی قابل استفاده است. یون آمونیوم در خاک آزاد شده و مقدار محدودی اسید تولید می‌کند. از این رو، کاهش میزان pH خاک؛ موجب تأمین نیتروژن مورد نیاز برای رشد گیاه می‌شود. این کود در 5 روز اول حدود 20% نیتروژن خود را آزاد می‌کند؛ و بعد از آن به شکل روزانه و تدریجی به خاک نیتروژن اضافه می ‌شود. این کود هدر رفت پایینی دارد.

 

 • کود نیترات آمونیوم

این کود دارای 35% نیتروژن است؛ و نسبت به کود اوره عملکرد بهتری دارد. کودنیترات آمونیوم، شامل نیتروژن آمونیاکی و نیتراتی نیز است. معایب این کود جذب آب زیاد، انفجار در کنار مواد اشتعال‌ زا، و ضریب شوری بالا است.

 

 • کود دی آمونیوم فسفات

فسفر یکی از عناصر کم تحرک و غیر محلول است؛ و جذب آن بیشتر به وسیله ریشه امکان پذیر است. این کود حاوی 18 تا 20 درصد فسفر، و 20 تا 32 درصد نیتروژن است. خاصیت اسیدزایی دارد؛ و در آبیاری قطره‌ای  و  سیستم های کود دهی محلول نیز قابل استفاده است.

 

 • کود سولفات پتاسیم

این کود به شکل گرانوله موجود است. بین سولفات پتاسیم و کلرید پتاسیم تفاوت زیادی وجود ندارد؛ ولی در خاک ‌هایی که مشکل شوری دارند، برای اصلاح خاک به ‌جای کلرید پتاسیم از این کود استفاده می‌کنند. بهترین روش استفاده از سولفات پتاسیم جایگذاری قبل از کاشت است. این کود از کلرید پتاسیم گران‌تر است.

 

 • کود کلرید پتاسیم

کود کلرید پتاسیم به رنگ سفید یا قرمز موجود است. در خاک‌ یا آب با شوری بیشتر از 3 از این کود استفاده نمی کنند. کود کلرید پتاسیم در زمان‌های مختلف کشاورزی قابل استفاده است، ولی با توجه به تحرک کم آن بهتر است، پیش از کاشت به صورت شخم زنی به همراه کود ازت در خاک استفاده شود.

 

 • کود نیترات پتاسیم

این کود از ترکیب پتاسیم و نیتروژن به دست می‌آید؛ به راحتی در آب حل شده و در سیستم‌ های آبیاری تحت فشار نیز از آن استفاده می کنند. نسبت نیتروژن به پتاسیم در آن 1 به 3؛ و در زمان گلدهی و میوه‌ دهی نیز قابل استفاده است.

 

 • کود گوگرد

کود گوگرد، علاوه بر نقش‌ هایی که در واکنش ‌های گیاه دارد؛ باعث بهبود جذب برخی عناصر از طریق اسیدی کردن یا کاهش pH خاک می ‌شود. جذب عناصری مانند فسفر، آهن و روی را افزایش می دهد. علاوه بر این، کود گوگرد در محلول ‌پاشی در بیماری سفیدک پودری انگور، کنه و تریپس هم قابل استفاده است.

 

زمان استفاده از کود شیمیایی

 • اواخر زمستان
 • اوایل بهار

معایب استفاده از کود شیمیایی

 • ورود بی‌رویه عناصر سمی به زنجیره غذایی انسان
 • افزایش بیماری‌ های ناشناخته، انواع سرطان‌ ها و ناهنجاری های ژنتیکی

آشنایی با انواع کود شیمیایی و حیوانی

کود حیوانی

کود حیوانی یا دامی نوعی از کود است، که از فضولات حیوانات نظیر گوسفند، اسب، گاو، مرغ و سایر پرندگان، و مجموعه ای از مواد بستری، ادرار و مدفوع آنها به دست می آید. کود حیوانی در جهت اصلاح بافت، ساختار خاک، و تغذیه گیاهان به کار می رود. درصد مواد غذایی کود دامی و کیفیت فیزیکی آن به عواملی مثل نوع حیوان، کیفیت مواد بستری، میزان پوسیدگی کود، تغذیه دام، میزان سدیم و مقدار بذر علف های هرز، اسپور بیماریها، لارو و تخم حشرات، شن و خاک دارد. اثرات کود حیوانی برخلاف کود های شیمیایی یک جانبه نبوده؛ بلکه از یک طرف به تامین مواد غذایی کمک کرده، و از طرف دیگر خصوصیات فیزیکی خاک را نیز اصلاح می نماید.

 

انواع کود های حیوانی

 

 • کود اسبی

این کود نسبتا خشک، غنی از نیتروژن است، که به سرعت تخمیر شده و حرارت زیادی تولید می کند؛ به آن کود گرم نیز می گویند. در زمین های کشاورزی با آب و هوای سرد و مرطوب، مصرف کود اسبی بر سایر کود ها ارجحیت دارد. این کود برای گیاهان گلدار، صیفی، گیاهان ریشه ای و غده ای، سبزی هایی که رشد سریع و عمر کوتاه دارند، و همچنین برای گیاهان اسید دوست، توصیه می شود. اسب مقدار زیادی علف هرز می خورد، و غذای خود را نرم و پودر نمی کند؛ در نتیجه تعدادی از بذور علف هرز سالم از دستگاه گوارش آن عبور می کنند. به همین علت، کود اسبی بذر علف هرز زیادی دارد.

 • کود گاوی

میزان آب کود گاوی، بیشتر از کود اسبی است ( کود تازه تولید شده در گاوداری ها، دارای رطوبت ۸۰ درصد است). این کود به خاطر بستری که از کاه دارد به کندی تجزیه می شود؛ از این رو، حرارت آن به سرعت بالا نرفته و به نام کود سرد معروف است. گاو مقدار زیادی علف می خورد، که آن ها را خوب جویده و خرد می کند. سیستم گوارش گاو کارایی بیشتری در هضم غذا دارد؛ و در نتیجه کود گاوی بذر علف هرز کمتری دارد. آزاد سازی 50% از عناصر غذایی از کود گاوی ممکن است بیش از ۱۸ هفته طول بکشد.

 • کود گوسفندی

کود گوسفندی بسیار خشک است. این کود به جهت نداشتن بستر، نسبتا زود تجزیه شده و مورد استفاده قرار می گیرد. کود گوسفندی از نظر حرارت تولیدی، تقریبا گرم است.

 • کود مرغی(پرندگان)

کود مرغی از نظر مواد غذایی بسیار غنی است. مقدار مصرف کود مرغی باید به مقدار کم، و با احتیاط صورت گیرد؛ بهتر است برای جلوگیری از سوختگی گیاه آن را با سایر کود ها مخلوط کنند. به خاطر بستر خاک اره ای که دارند، نسبت کربن در این کود ها بالا است.

 

نحوه مصرف کود های حیوانی

کود های حیوانی را درمزرعه به شکل یکنواخت پخش می کنند، سپس با شخم زیر خاک می برند. در یک هکتار به میزان ۱۰ تن کود حیوانی سوخته مصرف می گردد. انجام عمل پخش توسط دستگاهی است، که در کف تریلی و پشت بند ها بسته شده و کود را به طور یکنواخت در مزرعه پخش می نماید. عمق مصرف در خاک بستگی به نوع خاک، نوع کود، و شرایط اقلیمی دارد. به طور مثال،  کود حیوانی برای خاک شنی در عمق استفاده می شود.

 

زمان استفاده از کود حیوانی

 • اواخر پاییز
 • اواخر زمستان
 • اوایل بهار

با توجه به برف و باران های زمستان، بهترین زمان استفاده از کود حیوانی پاییز است؛ زیرا بهتر می پوسد و راحت تر در دسترس ریشه قرار می گیرد.

 

معایب استفاده از کود حیوانی

 • ثابت نبودن میزان عناصر غذایی
 • وجود باکتری ها و عوامل بیماری زا
 • بالا بودن نسبت کربن به نیتروژن
 • بالا بودن مقدار املاح
 • هزینه بالای خرید، حمل و نقل، و استفاده

 

سخن آخر

اگر می خواهید زمین های کشاورزی تان به بار بنشیند، و نتیجه چند ماه زحمت خود را ببیند؛ آشنایی با انواع کود شیمیایی و حیوانی نقش به سزایی در این عمل را ایفا می کند. انواع کود های شیمیایی و حیوانی مواد غذایی مورد نیاز گیاهان را تامین کرده، و در رشد آن ها نقشی مهمی دارند. همانطور که در بالا اشاره شد، کود های شیمیایی و حیوانی انواع مختلفی دارند، و شما با توجه به نیاز خاک مزرعه خود می توانید آن ها را تهیه و استفاده کنید.

مطالب مرتبط

فهرست