آشنایی با حمل و نقل بین المللی کالا و روشهای آن

آشنایی با حمل و نقل بین المللی کالا و روش‌ها

 

همان‌طور که می‌دانید تجارت بین الملل یکی از راه‌های اساسی برای گسترش هر چه بیشتر تجارت به شمار می‌رود. اما لازم است این نکته را در نظر بگیرید که تجارت بین المللی، تنها خرید و یا فروش یک محصول نیست. بلکه به دنبال آن باید راه‌های حمل و نقل مناسبی را نیز برای کالاها و محصولات خود در نظر بگیرید.

در حقیقت، در این شیوه از تجارت نیز مانند سایر روش‌های تجاری، اینکه مشتری محصولات شما بتواند به موقع، کالای مورد نظر خود را دریافت کند نکته بسیار حائز اهمیتی است و در این میان، نقش حمل و نقل کالا بسیار پر رنگ و موثر است.

بنابراین انتخاب روشی مناسب برای ارسال کالا و یا حمل و نقل آن نقش بسیار مهمی در توسعه تجارت بین المللی دارد. چراکه انتخاب یک شیوه نادرست برای دستیابی به این منظور، می‌تواند خسارات زیادی را به شما وارد نماید. در این مقاله در ابتدا عوامل موثر در انتخاب روش صحیح برای تجارت بین المللی کالا را بیان خواهیم کرد و سپس به توضیح روش‌های بین المللی حمل و نقل کالا خواهیم پرداخت.

[button color=”green” size=”medium” link=”https://app.neofarm.ir/%d9%84%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%aa-%d9%88-%d8%b5%d8%a7%d8%af%d8%b1%d8%a7%d8%aa/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]بهترین شرکتهای واردات و صادرات[/button]

 

 

عوامل موثر بر انتخاب روش صحیح تجارت بین المللی کالا

نکته‌ای که لازم است در نظر بگیرید این است که انتخاب روش درست حمل و نقل کالا در تجارت بین الملل، به نوع محصول شما و هم‌چنین الزامات تجاری مورد نیاز برای سرمایه گذاری بر روی آن محصول بستگی دارد. از طرف دیگر این عامل را نیز در نظر داشته باشید که نیاز تجاری، کشور مقصد و نوع کالا نیز در این تصمیم گیری موثر است.

نکته دیگری که لازم است ذکر شود این است که چهار راه برای صادرات و واردات کالا وجود دارد که عبارتند از: جاده، راه آهن، مسیر هوایی، خطوط ریلی. بنابراین در اولین گام باید با در نظر گرفتن پروژه خود، به دست آوردن اطلاعات در زمینه محصول، در نظر گرفتن هزینه ارسال، قانون کشورها، خطرات حمل و نقل و… روش مناسبی را برای این کار انتخاب کنید.

 

روش‌های حمل و نقل بین المللی کالا

 

حمل و نقل هوایی

با استفاده از این روش حمل و نقل، می‌توانید محصولات خود را در مسافت‌های طولانی به دست خریدار برسانید و از طرف دیگر برای محصولاتی که حساسیت بالایی دارند امنیت فراوانی را به دست آورید. از طرف دیگر این روش انتقال را می‌توانید برای کالاهای بسیاری انتخاب کنید.

اما در عین حال این نکته را نیز در نظر بگیرید که این روش جابجایی کالا، می‌تواند هزینه‌های بالایی را به شما تحمیل کند. از طرف دیگر لازم است مالیات آن کالا در فرودگاه پرداخته شود. اما برای کالاهایی که ضروری هستند و باید هر چه سریع‌تر به دست خریدار برسند استفاده از این روش حمل و نقل، ضرورت دارد.

 

حمل و نقل دریایی

شاید شما در نظر داشته باشید که کالایی را حمل و نقل کنید که سنگین وزن است. از طرف دیگر این امکان وجود دارد که بخواهید کالاهای زیادی را به دست مشتری برسانید. اما زمان ارسال آن و تحویل فوری محموله، ضرورت نداشته باشد. در این صورت، می‌توانید از روش حمل و نقل دریایی استفاده کنید. بنابراین از طریق این شیوه، علاه بر ارسال حجم بالایی از کالاها، می‌توانید ایمنی بالایی نیز برای محصولات خود فراهم کنید.

اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در صورت حمل کالا با کشتی، باید با بیمه، از محصولات خود حفاظت کنید. در حالی که در این زمینه، بیمه‌های محدودی وجود دارد.

از طرف دیگر برای انتقال کالاهای خطرناک باید مجوز حمل این کالاها را نیز در اختیار داشته باشید. هم‌چنین به این عامل توجه کنید که فهرست اسامی کالاهای خطرناک در کشورهای مختلف، متفاوت است و کنترل و اجرای این روش نیز در اختیار دولت‌ها است. بنابراین این امکان وجود دارد که یک کالا در زمانی جزء کالاهای خطرناک تلقی نشود اما در زمانی دیگر به این فهرست اضافه گردد.

 

حمل و نقل زمینی

برای انتقال کالا در فواصل نزدیک، روش حمل و نقل زمینی و یا جاده‌ای بهترین روش است. در این شیوه، خریدار و فروشنده کالا از نظر زمان و هزینه نیز با مشکلی مواجه نخواهند شد. از طرف دیگر می‌توان گفت این روش تجارت بین الملل، از جمله انعطاف پذیرترین روش‌های حمل و نقل محصولات به شمار می‌رود. در این روش، امکان استفاده از شبکه‌های گسترده زمینی وجود دارد و می‌توان کالای مورد نظر را به صورتی ایمن و خصوصی به مشتری تحویل داد.

صرف زمان بیشتر، تاخیر در ارسال کالا، خطر آسیب دیدگی کالا در مسافت‌های دورتر، عوارض زیاد در برخی از کشورها، مقررات مختلف جاده و میزان ترافیک آن و… از معایب این روش هستند. انتقال بین المللی محصول، با استفاده از این روش، برای کالاهای خطرناک نیز به توافقات کشورها در این زمینه بستگی دارد. یکی از این قواعد این است که در این شیوه از جابجایی کالاها، رانندگان باید گواهینامه لازم در زمینه انتقال کالاهای خطرناک را دریافت نموده باشند و آموزش‌های مورد نیاز را نیز پشت سر گذاشته باشند.

کالاهای خطرناک به طور کلی مواردی از قبیل مواد خورنده، مواد منفجره، مایعات و مواد جامد قابل اشتعال، گازها، مواد اکسید کننده، مواد رادیو اکتیو، مواد سمی، اسلحه و.. را شامل می‌شود.

 

حمل و نقل ریلی

این روش حمل و نقل، روشی مقرون به صرفه است و کارآمدی بالایی نیز دارد. اما در عین حال، شیوه‌ای غیر قابل انعطاف به ویژه در مسیرها و مناطق دور افتاده است. از طرف دیگر این شیوه انتقال کالا، از حمل و نقل زمینی، هزینه بیشتری ایجاد می‌کند. در صورتی که سیستم ریلی خرابی مکانیکی داشته باشد و یا در صورت توسعه صنعتی این خطوط، ممکن است اشکالات و اختلالاتی در جابجایی کالاهای شما نیز ایجاد شود.

از طرف دیگر در این زمینه نیز مقررات کشورها با یکدیگر متفاوت است. برای حمل و نقل کالاهای خطرناک نیز لازم است اظهارنامه کالاهای خطرناک را تکمیل نمایید و در دست داشته باشید. این کالاها محصولاتی هستند که دارای کد کالاهای خطرناک از سازمان ملل هستند و یا در زمره کالاهایی به شمار می‌روند که شرکت حمل و نقل، آن‌ها را در فهرست کالاهای خطرناک قرار داده است.

بنابراین هر یک از روش‌های حمل و نقل کالاها در تجارت بین الملل، دارای مزایا و هم‌چنین ویژگی‌های مخصوص به خود هستند که می‌توانید با توجه به نیاز خود روش مناسب را برای این کار انتخاب نمایید.

مطالب مرتبط

فهرست