آفات برنج

مهم‌ترین آفات شناخته شده برنج

آفات برنج : برنج به عنوان اصلی‌ترین غذای مردم کشور شناخته می‌شود.  برنج و کشت برنج در مرتبه پس از گندم برای غذای ما ایرانیان اهمیت دارد. طبق آمار به دست آمده توسط وزارت کشاورزی حدود ششصد هزار هکتار  مزرعه برنج در کشور واقع است. یکی از معضلاتی که در کشت محصولی مانند برنج برای کشاورزان وجود دارد، وجود آفات مزاحم و آسیب‌رسان به محصول است که متأسفانه هیچ محصول  کشاورزی از وجود این حشرات مستثنی نیستند. همه ساله کشاورزان و افرادی که مزارع برنج را می‌گردانند، هزینه‌های زیادی برای رفع و از بین بردن این آفات انجام می‌دهند. در این مقاله با انواع آفات برنج آشنا خواهیم شد.

 

آفت ها چگونه به برنج آسیب می‌رسانند؟

همه آفت‌ها در وهله اول کارشان آسیب رساندن و صدمه زدن به گیاه است و سبب کمتر شدن میزان تولید و محصول کشاورزی می‌شوند، این آفت‌ها از قبیل کرم ساقه‌خوار، شب پره یک نقطه‌ای، سر خرطومی، زنجره، کرم سبز برگ‌خوار، مگس خزانه بوده و آفات درجه دوم برنج شامل سن، تریپس، گنجشک، ملخ، مگس گالزای ساقه برنج و آبدزدک هستند. یکی بیشترین و اصلی‌ترین آفت برنجی که به محصول برنج صدمه زده است و هر سال سبب کمتر کردن و از بین بردن مقدار زیادی برنج می‌شود ، کرم ساقه‌خوار برنج است که بیشتر در استان‌های شمالی کشور دردسرساز هستند.

آفات برنج -کرم ساقه خوار برنج

 

معرفی کرم ساقه خوار برنج (مهمترین آفات برنج )

مهمترین آفات برنج : شکل این کرم‌ها در اصل به صورت پروانه‌های ماده زرد رنگ روشن و یا قهوه‌ای رنگ و پروانه‌های نر حدودا به رنگ خاکستری یافت می‌شوند. هم در پروانه‌های ماده و هم در پروانه‌های نر بال‌های عقبی پروانه‌ها سفید رنگ است و روی بال‌های جلویی پروانه‌ها تعدادی لکه نقره‌ای قرار دارد. اندازه ابعاد بدن این پروانه‌ها به طول معمولا 13 میلی‌متر است که دارای تغییر نیز هستند و عرض پروانه‌های نر با بال‌های باز 20 تا 32 میلی‌متر و پروانه‌های ماده تا 30 میلی‌متر است.

تخم‌های که توسط این پروانه‌ها ایجاد می‌شوند معمولا به رنگ سفید شبیه به رنگ زرد است، این رنگ در طول مدت زمان خاکستری می‌شود و در نهایت به رنگ تیره درمی‌آید. محل قرارگیری این تخم‌ها در پایانه رگبرگ ها است. از این حشره به عنوان یکی از خطرناک‌ترین و اصلی ترین آفت‌های برنج در جهان یاد می‌شود.

 

نحوه آسیب رساندن کرم ساقه خوار برنج به گیاه

کرم ساقه‌خوار که به ساقه گیاه برنج هجوم می‌برد، در فصل زمستان به صورت لارو کامل درون ساقه‌های خشک برنج و وجود دارند. در آغاز ماه اردیبهشت زمانی که دما حداقل 10 درجه سانتی‌گراد باشد، شفیره‌هایی که در داخل ساقه‌های برنج سال قبل هستند، سبب ایجاد لاروهایی در سوراخ‌های ساقه‌ها میشوند. معمولا در تاریخ 20 اردیبهشت پروانه‌ها از پیله خارج می‌شوند. عمر پروانه‌ها معمولا یک هفته است و در این مدت به طور متوسط 230 عدد تخم، توسط هر پروانه گذارده می شود. لارو‌ها در ساقه سوراخ‌هایی ایجاد می‌کنند و از درون ساقه تغذیه می‌کنند که این امر سبب خشک شدن جوانه‌های برنج می‌شوند. به تدریج که لاروها بزرگتر می‌شوند ،ساقه‌های گیاه نیز آفت‌زده‌تر می‌شوند.

آفات برنج شب پره تک نقطه ای برنج

شب پره یک نقطه‌ای برنج

این آفت در فصل زمستان به شکل لارو در خاک وجود دارند. این حشرات در شب پرواز می‌کنند و از شیره گل‌ها و ترشحاتی که توسط شپشک‌های محصول ایجاد می‌شوند، تغذیه می‌کنند. این آفات بیشتر در استان گیلان دیده می‌شود که بیشتر در آغاز ماه شهریور به مزارع خسارت وارد می‌کند. این حشره از شاخ و برگ گیاه تغذیه می‌کند و بر اثر تغذیه زیاد این آفت از برنج باعث از بین رفتن و ریختن دانه‌های برنج می‌شود.

 

سر خرطومی برنج

سر خرطومی برنج در فصل  زمستان به شکل لارو در مزارع برنج هستند. نوع ماده بعد از فرایند جفت‌گیری در آغاز تیر ماه تخم‌های خود را در بخش ریشه گیاه قرار می‌دهد. بعد از گذشت چندین روز اولین نسل آن در مرداد ماه از تخم بیرون می‌آید. آفات سر خرطومی‌ در شهریور ماه بعد از رفتن به بخش ریشه، جفت‌گیری کرده و به تخم ریزی مشغول می‌شوند. لاروهای نسل دوم سر خرطومی‌ها که از نسل اول هستند، روی ریشه زندگی می‌کنند ، حشراتی که بالغ شدند نیز در هنگام شب از برگ و در زمان روز از ساقه تغذیه می‌کنند.

 

کرم برگ‌خوار سبز برنج

حشره کرم برگ خوار در فصل زمستان به شکل شفیره، بقایای برنج و یا روی خاک وجود دارند. لاروها در ماه اردیبهشت در عرض 5 تا 6 روز از تخم بیرون می‌آیند. لاروها معمولا در ساعت‌های خنک روز و یا در زمان شب از برگ‌ها تغذیه می‌کنند. آنها همه  پارانشیم برگ را می‌خورند و فقط رگبرگ وسط را بر جای می‌گذارند.

 

مگس خزانه برنج

این آفت، یک مگس است که بر روی بدنش مقداری پودر خاکستری وجود دارد. پاهای این مگس به رنگ زرد بوده و شکم حشره به رنگ قهوه‌ای مایل به خاکستری است. لاروها به صورت استوانه‌ای تشکیل می‌شوند و 8 جفت پای شکمی قلاب‌‌دار دارند. شفیره‌ها نیز دو جفت پای شکمی قلاب دار دارند که به توسط آن به ریشه‌های برنج می‌چسبند. این حشره در مزرعه برنج در سال، چهار نسل بر جا می‌گذارد و طول  عمر آن از زمان  تخم تا رسیدن به یک حشره کامل 16 تا 19 روز است.

 

مطالب مرتبط

فهرست