اعتبار اسنادی یا LC چیست ؟

اعتبار اسنادی یا LC چیست؟

 

اعتبار اسنادی یا LC روشی بین المللی است که طی آن مبلغی که میان خریدار و فروشنده توافق شده نزد بانک به امانت سپرده می‌شود و زمانی که کالا توسط خریدار دریافت شد مبلغ مورد نظر به فروشنده پرداخت می‌گردد و بانک موظف است تا پایان مراحل انجام کار، پیگیر آن باشد‌. در واقع اعتبار اسنادی یا LC نوعی ضمانت پرداخت وجه خرید کالا محسوب می‌شود تا فروشنده از پرداخت وجه اطمینان حاصل کند.

 

انواع مختلف اعتبار اسنادی یا LC

 

انواع مختلف اعتبارات اسنادی شامل موارد زیر است:

 

۱. دیداری

 

با افتتاح این نوع اعتبار، مطابق قوانین مصوب مقداری از مبلغ تحت عنوان پیش پرداخت در نظر گرفته می‌شود و واریز مابقی مبلغ به حساب‌ها نیز همزمان با تحویل مدارک به بانک صورت می‌گیرد. ممکن است مقداری از مبلغ به شکل تسهیلات بانکی برای مشتری واریز شود.

 

۲. نسیه

 

در این نوع از اعتبار اسنادی بانک پس از دریافت مدارک و تایید آنها مبلغ توافق شده بین خریدار و فروشنده را پرداخت می‌کند اما خریدار بعد از شش ماه باید این مبلغ و مازاد آن را به بانک بپردازد. اعتبار اسنادی نسیه به شکل کوتاه مدت بین بانک‌ها جریان دارد. وارد کننده کالا یا همان خریدار از بانکی در ایران می‌تواند این تسهیلات را که به نفع مشتریان است دریافت کند.

 

۳. وارداتی و صادراتی

 

اعتبار وارداتی یعنی اعتباری که توسط خریدار افتتاح آن صورت می‌گیرد و اعتبار صادراتی یعنی قرار دادن کالا توسط فروشنده کالا در اختیار خریدار. این نوع اعتبار نوعی پاسخ به اعتبار اسنادی LC است.

 

۴. قابل برگشت

 

اعتباری که چندان مورد اطمینان نیست زیرا ایجادکننده این اعتبار قادر خواهد بود آن را تغییر دهد. استثنایی در این نوع از اسناد وجود دارد که خریدار ایرانی بر خلاف سایر کشورها به منظور تهیه چنین اعتباری بایستی مجوز دریافت کند در صورتی که اسناد غیر قابل برگشت نیاز به دریافت مجوز ندارند. این نوع اعتبار نیز به اعتبار اسنادی LC باز می‌گردد.

 

۵. غیرقابل برگشت

 

اعتباری را شامل می‌شود که طی آن فروشنده باید از هر گونه تغییری آگاه شود. اگر در مکاتبات یا نامه‌ها نوع اعتبار یعنی غیرقابل برگشت بودن یا قابل برگشت بودن آن ذکر نشود، اعتبار از نوع غیرقابل برگشت است.

 

۶. تایید شده

 

طبق این نوع از اعتبار خریدار متعهد می‌گردد اعتبار تایید شده توسط بانک را به بانکی که فروشنده عنوان می‌کند پرداخت کند. مطمئن‌ترین نوع اعتبار نیز همین نوع است که امروزه در بین تجار بسیار رایج است. دلیل استفاده از این روش بی اعتمادی، عدم وجود ثبات سیاسی و مسائلی از این قبیل است. بعد از جنگ سیستم بانکی با کمبود ارز روبرو بود به همین دلیل خریداران را به ایجاد اعتبار نسیه ترغیب می‌کرد و از آنجایی که بانک مرکزی قادر به پرداخت اعتبارات در زمان مشخص شده نبود در نتیجه فروشندگان اعتماد خود را به بانک‌های ایرانی از دست دادند.

 

۷. تایید نشده

 

اعتبار تایید نشده هنگامی استفاده می‌شود که نیاز به تایید بانک دیگری نباشد و در صورتی که در اعتبار کلمه confirmed یعنی تاییدشده ذکر نشود؛ آن اعتبار، تایید نشده تلقی می‌شود‌.

 

۸. قابل انتقال

 

اعتبار فوق قابل انتقال از ذینفعان اصلی به اشخاص دیگر است که ویژگی مناسبی برای فروشنده محسوب می‌شود.

 

۹. غیرقابل انتقال

 

این نوع از اعتبار غیرقابل انتقال به اشخاص دیگر است و عموما در قوانین بین الملل مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از قوانین ایران در رابطه با این نوع اعتبار، افتتاح حساب به شرط وجود مجوز بانک مرکزی است.

 

۱۰. پشت به پشت

 

در این نوع از اعتبار به نوعی کلیه انواع اعتبارها دخیل هستند زیرا این اعتبار ساخته شده از دو نوع اعتبار است. در شرایطی که امکان ارسال کالا با کمک اعتبار اول وجود نداشته باشد، توسط اعتبار دوم که به نفع ذینفع دوم صادر می‌گردد، امکان ارسال کالا وجود خواهد داشت.

 

۱۱. ماده قرمز

 

طی این نوع از اعتبار، فروشنده می‌تواند از بانک تایید کننده پیش پرداخت دریافت کند. علت نامگذاری اعتبار فوق به نام ماده قرمز این است که اولین بار به منظور جلب توجه بانک ابلاغ کننده به موضوع، بانک بازکننده اعتبار آن را با خودکار قرمز نوشت.

 

۱۲. گردان

 

در این نوع اعتبار، نیازی به افتتاح حساب مجدد پس از مصرف اعتبار نیست زیرا اعتبار مجددا افزایش می‌یابد.

 

چه کسانی قادر به استفاده از اعتبار اسنادی یا LC هستند؟

 

طبق قوانین تعیین شده از سوی بانک مرکزی اعتبار اسنادی و امکان افتتاح حساب به افرادی اختصاص می‌یابد که بخواهند مواد اولیه یا ماشین آلات خط‌های تولید را وارد کنند. شرکت‌های وابسته به دولت نیز در صورت دارا بودن شرایط زیر امکان استفاده از این اعتبار را خواهند داشت:

 1. عدم استفاده از منابع بودجه عمومی
 2. دریافت تاییدیه از معاونت و برنامه ریزی ریاست جمهوری

 

مدارک مورد نیاز برای افتتاح اعتبار اسنادی

 

 • تابعیت جمهوری اسلامی
 • کارت بازرگانی
 • سوابق لازم به منظور واردات کالا
 • کارخانه‌ای که در حال تولید است ملزم به داشتن جواز کسب در بخش بازرگانی است.
 • رعایت قوانین بانک و دارا بودن شرایط لازم
 • عدم سوء سابقه بانکی نظیر برگشت خوردن چک
 • تعهد فرد به پرداخت اعتبارات در زمان تعیین شده
 • تکمیل فرم در صورت دارا بودن واحد بازرگانی
 • دارا بودن پروانه کسب
 • وجود صورت‌های ملی شرکت‌های بازرگانی به همراه مهر و امضای شرکت
 • کپی تمامی مدارک اسناد مالکیت، دفتر مرکزی و نمایشگاه

 

مدارک مورد نیاز اسناد اعتباری پس از گرفتن مصوبه اعتباری

 

 • تکمیل اطلاعات مربوط به افتتاح اعتبار اسنادی
 • تکمیل فرم ثبت سفارش
 • اصل پیش فاکتور
 • کارت بازرگانی
 • بیمه نامه
 • اصل رسید پرداخت بیمه

 

جمع بندی نهایی

 

اعتبار اسنادی یا LC ضامن پرداخت وجه به فروشنده است یعنی به نوعی ضمانت می‌کند که خریدار مبلغ کالا را پرداخت خواهد کرد و این ضمانت را به این صورت انجام می‌دهد که مبلغ مورد نظر را به فروشنده پرداخت می‌کند و مدت زمانی برای خریدار مشخص می‌کند که بدهی‌اش را به بانک پس بدهد که علاوه بر بدهی باید مقداری سود نیز به بانک پرداخت نماید.

خریدار و فروشنده بایستی از نحوه عملکرد کلیه انواع اعتبار اسنادی آگاهی کامل داشته باشد. همچنین آگاهی از مدارک مورد نیاز برای افتتاح اعتبار اسنادی و همچنین مدارک مورد نیاز برای بعد از افتتاح اعتبار اسنادی برای خریدار و فروشنده بسیار حائز اهمیت است زیرا کلیه این موارد اعتبار اسنادی را شکل می‌دهند و تنها آگاهی از تعریف و کاربرد اعتبار اسنادی کافی نیست.

اعتبار اسنادی یا LC باعث می‌شود فروشنده دچار ضرر و زیان نشود و فرآیند صادرات کالا به علت عدم پرداخت وجه از جانب خریدار با تعلل روبرو نشود و یا اینکه به واسطه بی اعتمادی و عدم پرداخت وجه، در آینده صادرات کالاهای این چنینی به کشور مذکور اتفاق نیفتد در نتیجه باید گفت ایجاد اعتبار اسنادی خدمتی است که از جانب دولت‌ها رخ داده تا محصولات مورد نیاز کشورها به هر نحوی تامین شود.

یعنی دولت به خریداران کمک می‌کند تا جریان صادرات به کشورش متوقف نشود یا با اختلال روبرو نشود. در نتیجه کلیه بانک‌ها سعی می‌کنند به بهترین نحو مبلغ توافق شده را بپردازند زیرا در غیر اینصورت و به وجود آمدن بی اعتمادی نسبت به بانک یک کشور، صادرکنندگان نمی‌توانند از دریافت وجه اطمینان حاصل کنند و از صادرات کالا به آن کشور منصرف می‌شوند در نتیجه کشور با کمبود کالاهای درخواستی مردم مواجه خواهد شد. پس در صورت کوتاهی بانک‌های مربوطه در زمینه پرداخت وجه کل اعتبار یک کشور زیر سوال خواهد رفت و اقتصاد کشور به شدت دچار آسیب و زیان خواهد شد.

منبع : https://www.hbor.hr/en/letters-of-credit

مطالب مرتبط

فهرست