انواع خرما در ایران راهنمای خرید

انواع خرمای ایرانی 

 

انواع خرمای ایران : در ایران انواع زیادی از خرما کشت می‌شود و مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. بعضی از افراد، تعداد این انواع مختلف را 400 نوع اعلام کرده‌اند. به طور کلی در جهان، کشورهای عربستان، الجزایر و ایران بیشترین میزان سطح زیر کشت خرما را به خود اختصاص داده‌اند. در ایران بسیاری از این انواع خرما جزء محصولات صادراتی کشور به دیگر نقاط جهان نیز هستند. در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع خرما ایران بپردازیم و محل کشت و بهره برداری آن را نیز بیان نماییم.

اگر نیاز به خرید خرمای عمده دارید به این صفحه مراجعه کنید >>> لیست فروشندگان خرما

 

خرماهای ایرانی

خرماهای مضافتی ، پیارم ، کبکاب ، استعمران ، زاهدی ، شکر ، شاهانی و مرداسنگ جزء بهترین انواع خرماهای ایرانی است . در ادامه به بررسی هر کدام از این انواع خرما می پردازیم پس با ما همراه باشید …

خرما مضافتی

خرما مضافتی؛ محبوب‌ترین خرما در ایران

خرما مضافتی با نام خرمای مضافتی بم شناخته شده است و در شهرستان بم در استان کرمان و شهرهای همجوار آن کشت می‌شود و مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. خرمای مضافتی بم ( که یکی از بهترین خرمای ایران می باشد )، بیشترین تولید خرمای صادراتی ایران را نیز دارد. این خرما دارای بافتی نرم است. اندازه آن متوسط است و دارای رطوبت 20 درصد و با پوستی سیاه رنگ و طعمی بسیار دلنشین است.

خرما مضافتی از نظر پزشکی نیز در شرایط بسیار خوبی قرار دارد. این خرما سرشار از آنتی اکسیدان است و فیبر و پتاسیم بسیاری هم دارد. در کاهش کلسترول و درمان یبوست موثر واقع می‌شود و در افزایش انرژی بدن نقش موثر دارد. این نوع از خرما برای قلب و درمان بی‌خوابی و پیشگیری از سرطان نیز موثر است.

خرمای پیارم

خرما پیارم؛ گران‌ترین خرما در کشور

خرما پیارم به نام خرمای مریمی نیز شناخته می‌شود. این خرما از گران‌ترین نوع خرما ایران به شمار می‌رود و به صورتی گسترده در استان هرمزگان و در منطقه حاجی آباد این شهر کشت می‌شود. اندازه این خرما متوسط رو به درشت است رنگ قهوه‌ای دارد و رطوبت آن در حدود 15 درصد است.

خرما پیارم در دسته بندی انواع خرما در دسته خرماهای نیمه خشک قرار می‌گیرد. پوست آن نازک و چروکیده است و به دلیل اینکه قند آن از نوع فروکتوز است برای افراد و بیماران دیابتی خرمای مناسبی است. هم‌چنین خرما پیارم سرشار از مواد معدنی و پروتئین است.

خرما کبکاب

خرما کبکاب؛ خرمایی پر استفاده

یکی دیگر از انواع خرماهایی که در ایران کشت می‌شود خرما کبکاب است. این خرما در منطقه دشتستان استان بوشهر به صورتی بسیار گسترده کشت و بهره برداری می‌شود. هم‌چنین در منطقه کازرون در استان فارس نیز پرورش این خرما رواج دارد. خرما کبکاب از بهترین نوع خرما جهت مصارف مستقیم و استفاده صنعتی در صنایع غذایی است.

خرما کبکاب بوشهر از نظر صادراتی نیز در شرایط بسیار مناسبی قرار گرفته است و توانسته در بازارهای روسیه هند و پاکستان جایگاه خوبی را کسب نماید. خرما کبکاب سایزی درشت دارد و دارای بافتی نرم و شیرین است ورطوبت آن در حدود 18 درصد است. طعم مناسب آن و رنگ قهوه‌ای روشن آن در کنار دیگر خواص این خرما باعث شده تا بتواند سهم موثری در صادرات خرما ایران داشته باشد.

خرما کبکاب در درمان یبوست بسیار موثر است و اختلالات روده‌ای و گوارشی را برطرف می‌کند. هم‌چنین خرما کبکاب برای مشکلات قلبی و اسهال نیز مفید است و برای درمان بیماری‌هایی از قبیل سنگ مثانه، کاهش وزن و کم خونی به کار می‌رود. این خرما هم‌چنین سرشار از ویتامین‌های آ و ب و ث است.

خرما استعمران

خرما استعمران یا سایر؛ محصولی منحصر به فرد

خرما استعمران که به نام خرمای سایر نیز نامیده می‌شود در نخلستان‌های استان خوزستان کشت می‌شود. از نظر ارزش غذایی و قند موجود در آن نیز محصولی منحصر به فرد به شمار می‌رود. خرما استعمران خوزستان دارای رنگ قهوه‌ای روشن است و رطوبت 18 درصدی دارد. این خرما از انواع خرماهای نیمه خشک است طعمی مناسب و سایزی متوسط دارد.

خرمای استعمران، آنتی اکسیدان دارد و ضد سرطان است. منیزیم موجود در این خرما سبب می‌شود تا برای افرادی که دارای اختلالات گوارشی هستند مناسب باشد. آهن بالایی هم دارد و برای افرادی که از کم خونی رنج می‌برند مفید است.

خرما زاهدی

خرما زاهدی؛ منبع اصلی جلوگیری از سرطان

خرما زاهدی در استان‌های بوشهر و فارس کشت می‌شود. این خرما از انواع خرماهای نیمه خشک است و رنگ آن زرد متمایل به قهوه‌ای است. میزان بالایی قند دارد و به کشورهای خاورمیانه، هند و پاکستان صادر می‌شود.

خرما زاهدی از سرطان جلوگیری می‌کند و به تقویت دستگاه عصبی نیز مدد می‌رساند. برای کم خونی بسیار مفید است و به عملکرد سیستم گوارشی نیز کمک می‌کند. این نوع خرما به نام خرمای قصبی نیز معروف است و در عربی به آن زهدی گفته می‌شود.

 

خرما شکر؛ خرمایی زودرس

این نوع از خرما نسبت به دیگر انواع خرما قند بیشتری دارد و شیرینی آن بیشتر است. رنگ خرما شکر، در طی مراحل مختلف رسیدن، از سبز متمایل به زرد آغاز می‌شود و تا قهوه‌ای پیش می‌رود. از انواع خرماهای زودرس است و صرفه اقتصادی دارد. خرما شکر در نواحی جنوبی ایران و در عربستان کشت می‌شود.

خرما ربی

خرما ربی؛ خرمایی پر خاصیت

از ارقام خرماهای نیمه خشک ایران است. دارای رنگ قهوه‌ای تیره است و هسته‌ای باریک دارد. خرمای ربی بیشتر در استان سیستان و بلوچستان کشت می‌شود و میوه آن نسبتا بزرگ و قرمز رنگ است.

خرما ربی، سرشار از مواد مغذی است و در هضم غذا و جلوگیری از سرطان مفید است. در استحکام استخوان‌ها و در کاهش قند خون نیز موثر است. این خرما سرشار از کلسیم، پتاسیم، لاکتوز و فروکتوز است و ویتامین بسیاری هم دارد.

 

خرما شاهانی؛ خرمایی تر با شیره خاص

این خرما در منطقه جهرم استان فارس کشت می‌شود. در میناب به این نوع خرما شاونی می‌گویند. این خرما در حاجی آباد بندرعباس به نام خورک شونی نامیده می‌شود و در فیروز آباد نام این خرما، شونی است. این نوع خرما دارای میوه‌ای کشیده است و نوک باریک و رنگ زرد طلایی دارد. خرما شاهانی در دسته خرماهای تر قرار می‌گیرد و طرفداران زیادی دارد.

از این نوع خرما در جهت تهیه انواع شیره خرما استفاده می‌شود. مقادیر زیادی کلسیم، فسفر و آهن دارد. کلسترول آن پایین است و باعث تنظیم کلسترول مثبت خون می‌شود. آهن فراوان دارد و برای افرادی که دچار کم خونی هستند بسیار مناسب است. فیبر بالایی دارد و برای معده و دستگاه گوارش مفید است.

 

خرما مرداسنگ؛ خرمایی با کیفیت عالی

این نوع از خرما ایران، میوه‌ای زرد رنگ دارد و از نظر طعم و شکل ظاهری به خرمای پیارم شباهت بسیار دارد. اما دارای بافتی نرم‌تر از خرمای پیارم است. این نوع خرما در استان کرمان و در منطقه جیرفت و هم‌چنین در بندرعباس کشت و بهره برداری می‌شود. کیفیت این خرما عالی است.

 

بهترین خرمای ایران

از میان این 9 خرمایی که بیان شد ، خرماهای مضافتی ، پیارم ، کبکاب جزء بهترین خرماهای ایرانی می باشد و به اکثر نقاط جهان این خرماهای ایرانی صادر می شود.

 

حرف آخر

در این نوشته به بررسی بهترین انواع خرمایی که در ایران کشت می شود پرداختیم . اگر خرمای دیگری می شناسید لطفا زیر این پست با ما و سایر کاربران نئوفارم در میان بگذارید .

 

مطالب مرتبط

فهرست