انواع قراردادهای بین‌المللی

انواع قراردادهای بین‌المللی چیست؟

 

قراردادهای بین‌المللی پایه‌ی اصلی تجارت بین‌الملل را تشکیل می‌دهند. اگر فعالیتی انجام پذیرد که در آن قراردادی منعقد نشود، قطعا یکی از طرفین، دچار خسارت و زیان خواهد بود. از طرفی در صورتی که قراردادی منعقد نشود، دو طرف نمی‌توانند امور را پیگیری نمایند و در نتیجه دچار خسران خواهند شد و البته نمی‌توانند برای پیگیری شکایت به شخص ثالثی رجوع نمایند.

قراردادهای بین‌المللی تنوع گوناگونی دارند که بهتر است از آن‌ها اطلاع داشته باشید تا بتوانید قراردادی را امضا نمایید که برای شما تنها سود را به همراه داشته باشد.

[button color=”green” size=”medium” link=”https://app.neofarm.ir/%d9%84%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%aa-%d9%88-%d8%b5%d8%a7%d8%af%d8%b1%d8%a7%d8%aa/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]شرکت صادرات کالا [/button]

قرارداد بین‌المللی چیست؟

به طور کلی به قراردادی قرارداد بین‌المللی گفته می‌شود که یک عنصر بین‌المللی و خارجی در این قرار داد وجود داشته باشد. این عنصر خارجی می‌تواند یکی از طرفین یا محلی باشد که در آن قراداد منعقد می‌شود. حتی این امکان وجود دارد که محل اجرای قرارداد در یک کشور خارجی وجود داشته باشد.

افراد بسیاری وجود دارند که بسته به شرایط کسب و کارشان با قراردادهای بین‌المللی سروکار دارند، اما متاسفانه به دلیل عدم آگاهی از شرابط و نحوه‌ی انعقاد قرارداد، با مشکلات بسیاری روبرو می‌شوند. نکاتی وجود دارد که باید برای انعقاد قراردادهای بین‌المللی از آن‌ها آگاه داشته باشید.

 

نکات قراردادهای بین‌المللی

 

 • همانطور که گفتیم قرارداد بین‌المللی گفته می‌شود که یا حتما طرفین تابعیت دو کشور مختلف را داشته باشند یا محل اجرا یا انعقاد قرار داد در کشوری باشد که هیچ‌کدام از دو طرف به آن تعلق ندارند.
 • قبل از نعقاد قرارداد دو طرف حتما باید در مورد بهای قرارداد یا نحوه‌ی پرداخت آن، نوع و کیفیت مواد مورد قرارداد یا دیگر شرایط اجرای قرارداد به توافق برسند، سپس نوبت به انعقاد قرار داد می‌رسد.

 

ارکان قراردادهای بین‌المللی

برای اینکه قرارداد بتواند به صورت درست منعقد شود، حتما باید شرایطی مهیا شود. برای فراهم کردن شرایط، لازم است تا حتما این قراردادها به صورت مکتوب منعقد شوند و بر سر همه‌ی مواردی که درقرارداد ذکر می‌شود، از پیش به توافق رسیده باشند.

مهم‌تر از همه‌ی این موارد این است که جزئیات در قرارداد به صورت دقیق بیان شود تا بعدا نقطه‌ی مبهمی باقی نماند. اما ارکان قرارداد چیست؟

 • طرفین قرارداد: برای انعقاد قرادادی که بتوان آن را به صورت رسمی شناخت، باید دو طرف وجود داشته باشند. این دو طرف می‌توانند حقیقی یا حقوقی باشند.
 • موضوع قرارداد: قرارداد باید بر سرانجام کاری منعقد شود. حتما باید به این نکته توجه شود که موضوع قرارداد نباید موازین یکی از دوکشور یا موازین بین‌المللی را زیر پا بگذارد.
 • تعهدات: هر طرف برای پیش بردن این قرارداد وظایفی را برعهده دارد، توجه شود که این وظایف و تعهدات حتما به صورت دقیق و با جزئیات شرح داده شود.
 • مدت زمان: برای قرارداد باید سررسیدی تعیین گردد تا دو طرف بدانند چه وظایفی را بر عهده دارند و چه مدت برای انجام این وظایف وقت دارند. می‌تواند حتی برای دیرکرد قرارداد، جریمه‌ای را نیز تعیین نمود.
 • تضمین قرارداد: در هر قراردادی این امکان وجود دارد که یکی از طرفین به درستی به وظایف خود عمل نکند یا طرف مقابل را دچار خسران نماید. همانگونه که در مورد قبلی نیز ذکر شد، بهتر است برای این موارد نیز هم تضمین یا جریمه‌ای را تعیین نمود تا دو طرف بتوانند از بابت قراردادی که منعقد می‌کنند اطمینان پیدا کنند.
 • شیوه‌ی حل و فصل اختلافات: چنانچه دو طرف در زمینه‌ی قراردادی که منعقد می‌کنند دچار اختلاف شوند، حتما باید گزینه‌ای را به عنوان داور انتخاب نمایند که هر دو طرف به آن اعتماد داشته باشد و به عنوان شخص ثالث مورد اعتماد دو طرف باشد.
 • موارد دیگری نیز هست که بسته به نوع قرارداد و کاری که دو طرف باید انجام دهند متفاوت است اما نوع قرارداد ایجاب می‌کنند که بر سر این موارد نیز قطعا و حتما توافق نمایند تا بعدا جای هیچ‌گونه شک و شبهه‌ای وجود نداشته باشد.

 

انواع قرارداد

قراردادهایی که در حوزه‌ی تجارت بین‌الملل منعقد می‌شود دارای تنوع گسترده‌ای هستند که بهتر است در این زمینه نیز اطلاعاتی داشته باشید. قراردادها به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه به ان می‌پردازیم:

 • قرارداد بین‌المللی فروش
 • قرارداد بین‌المللی خدمات
 • قراداد بین‌المللی ترکیبی

 

البته ناگفته نماند که قراردادها در یک دسته‌بندی دیگر نیز قراردارند که هر کدام را به اختصار برای شما شرح می‌دهیم:

 

قرارداد فرانشیز

طبق این قرارداد یک شرکت یا سازمان متعهد میشود در قبال دریافت مبلغی، محصولات سازمان یا شرکت دیگری را بفروشد.  قراردادهای فرانشیزی خود به سه دسته‌ی تولیدی، توزیعی و خدماتی تقسیم‌بندی می‌شوند.

در قرارداد فرانشیزی که نام دیگر آن اعطای نمایندگی نیز است، یک طرف اجازه‌ی استفاده از نام، برند یا سیستم اقتصادی خود را در قبال قراردادی، به شخص ثالثی می‌دهد.

 

قرارداد حمل و نقل

همانطور که از نام این نوع از قرارداد نیز بر می‌آید، جابه‌جایی کالا یا محصولات از طریق 6 روش مختلف، توسط یک شرکت که وظیفه‌ی این کار را برعهده می‌گیرد انجام می‌شود. قطعا دو طرف باید توافق کنند تا این حمل و نقل بر اساس موازین کشورهایی انجام پذیرد که در طی مسیر محموله از آن‌ عبور می‌کند.

انواع حمل و نقل شامل حمل و نقل دریایی، هوایی، ریلی ، جاده‌ای، از طریق خط لوله و ترکیبی می‌شود.

 

قرارداد تامین مالی فاینانس

این قرارداد مرسوم‌ترین نوع انعقاد قراداد است که طی آن یکی از دو طرف متعهد می‌شود در قبال انجام پروژه‌ای، بتواند از منابع داخلی استفاده یا حق استفاده از منابع مالی مانند وام یا ارز را داشته باشد.

تعریف این قرارداد از منظر حقوقی به شرح زیر است: استفاده از خطوط اعتباری برای دریافت وام از موسسات مالی بین‌المللی. این قرارداد بیشتر میان یک کشور و شرکت سرمایه گذار یا سرمایه‌پذیر منعقد می‌شود.

 

قرارداد بیع متقابل

این قرارداد در ایران بیشتر با نام قرارداد بازخرید شناخته می‌شود.از این قرارداد بیشتر برای منابع حوزه‌ی انرژی و نفت و گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

کلام آخر

انعقاد قرارداد، علی‌الخصوص اگر بین‌المللی باشد، حتما باید شرایط و موازین قانونی را رعایت نماید. یاری گرفتن از متخصصان این امر به شما کمک می‌کند تا حتما بتوانید قرارداد بی عیب و نقصی را منعقد کنید و در نهایت از سودی که می برید لذت ببرید.

در واقع یاری طلبیدن از متخصص امور بین‌الملل، نه تنها صرف هزینه نیست، بلکه می‌تواند جنبه‌ی سرمایه‌گذاری نیز داشته باشد.

 

مطالب مرتبط

فهرست