اینکوترمز چیست ؟

اینکوترمز چیست و چه کاربردی دارد؟

 

اینکوترمز : همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر بسیاری از افراد معاملات تجاری و بازرگانی خود را به صورت بین المللی انجام می‌دهند. برای اینکه این دسته از معاملات تجاری، به صورتی کاملا شفاف و واضح انجام گیرند و برای طرفین معامله ابهامی وجود نداشته باشد، لازم است مجموعه قوانینی موجود باشد تا حدود وظایف هر یک از طرفین معامله را بازگو کند.

این قوانین باید به صورتی کاملا استاندارد تدوین شده باشند و از طرف دیگر تمامی فعالان حوزه‌های تجارت بین الملل با این اصول، آشنایی کامل و کافی داشته باشند. این عوامل موجب شد تا اتاق بازرگانی بین المللی، اینکوترمز را برای پاسخ دادن به این دغدغه‌ها طراحی و تدوین کند.

در حقیقت می‌توان گفت اینکوترمز، مجموعه‌ای از اصطلاحات و واژگان تجارت بین المللی را در بر گرفته است و از این طریق، تمامی حقوق، تعهدات، مخارج و هزینه‌ها و خطرات مربوط به حمل و نقل کالا، تحویل محصولات و دیگر مسئولیت‌های یک معامله تجاری را در سراسر جهان، تعریف و مشخص نموده است.

 

اینکوترمز چیست؟

اینکوترمز که در زبان انگلیسی به صورت Incoterms به نمایش در می‌آید، در حقیقت یک کلمه مرکب است که خود از سه کلمه دیگر به وجود آمده است. این سه کلمه عبارتند از: Internatinal Commerical Terms.

لازم به ذکر است که از این کلمه، به معنای اصطلاحات بین المللی  بازرگانی و یا تجاری استفاده می‌شود. به طور معمول این اصطلاح به منظور تفکیک هزینه‌ها و مسئولیت‌ها میان خریدار کالا و فروشنده آن، به کار گرفته می‌شود. از جمله مسائل مربوط به اینکوترمز می‌توان حمل و نقل کالا، ترخیص کالاها و محصولات از گمرک و  واردات و صادرات کالا را نام برد.

هم‌چنین این عامل مشخص می‌کند که طی یک معامله و تجارت بین المللی، مسئول پرداخت چه کسی است و یا ریسک جابجایی و حمل و نقل کالا بر عهده کدام یک از طرفین معامله است. به طور معمول، اصطلاحات و قوانینی که در اینکوترمز به کار گرفته می‌شوند مکان و محل جغرافیایی انجام معامله و مسائل مربوط به آن را نیز مشخص می‌کنند.

همان‌طور که می‌دانید روش‌های مختلفی برای رسیدن یک کالا به دست خریدار آن محصول، وجود دارد. طبق یک توضیح کلی می‌توان گفت اصطلاح اینکوترمز در حقیقت به تمامی مراحلی اشاره دارد که طی آن یک کالا از زمان تولید طی می‌کند تا به دست خریدار برسد.

اصطلاحات اینکوترمز به صورت بین المللی و جهانی تعریف شده‌اند و تمامی حالت‌های مختلف کالا از تولید کننده به خریدار را در بر می‌گیرند. همان‌طور که می‌دانید در هر یک از این حالت‌ها، مسئولیت‌ها و هزینه‌هایی برای فروشنده یک کالا و خریدار آن، وجود دارد که اینکوترمز تمامی این موارد را تعیین و مشخص نموده است و برای هر کدام واژگان و اصطلاحات خاصی را در نظر گرفته است.

بنابراین می‌توان گفت اینکوترمز موجب شده است تا تجارت‌های بین المللی بسیار ساده‌تر انجام گیرند و از طرف دیگر معامله گران کشورهای مختلف به درک بیشتری از یکدیگر دست یابند. در حال حاضر مجموعه این قوانین به عنوان مهم‌ترین قواعد حقوقی برای تجارت و حمل و نقل کالا در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نیاز به ترخیص کار داری ؟ >>> شرکت ترخیص کالا

 

دسته بندی کلی قواعد اینکوترمز

به طور کلی می‌توان گفت قواعد اینکوترمز در سه دسته اصلی جای می‌گیرند. این دسته از قواعد شامل ریسک‌های انجام یک معامله، هزینه‌ها و مخارج ناشی از آن و وظایف و مسئولیت‌های طرفین معامله است. در حقیقت اینکوترمز مشخص می‌کند که محصولات و یا کالاهای مورد معامله، باید در چه زمانی از فروشنده به خریدار انتقال پیدا کنند و کدام یک از این طرفین، مسئولیت دارد خطرات ناشی از حمل و نقل محصولات را تا مقصد بر عهده بگیرد.

از طرف دیگر در اینکوترمز مشخص می‌شود که مسئولیت پرداخت هزینه‌های مختلف با چه کسی است. برای نمونه، مشخص می‌کند که هزینه مربوط به بیمه بار را خریدار باید بپردازد و یا انجام این کار بر عهده فروشنده است. اینکوترمز هم‌چنین وظایف و مسئولیت‌های هر یک از طرفین معامله بین المللی را نیز تعیین و مشخص می‌کند.

 

برخی از قواعد اینکوترمز

قاعده EX Work

این اصطلاح در حقیقت مشخص می‌کند که محل تحویل کالا از فروشنده به خریدار باید در درب کارخانه و یا انبار فروشنده در کشور مبدأ باشد. یعنی فروشنده یک کالا، باید محصول مورد نظر خود را بر روی زمین در درب کارخانه و یا انبار، به خریدار بین المللی آن کالا، تحویل دهد. این قاعده، کم‌ترین میزان از الزامات را برای فروشنده ایجاد می‌کند. بنابراین تمامی ریسک‌های ناشی از حمل و نقل کالا، بارگیری کالا، طی کردن تشریفات گمرکی کالا و … بر عهده خریدار این محصولات است.

 

قاعده FCA

قاعده FCA که به طور کامل به شکل Free Carrier مشخص می‌شود، به معنای این است که تحویل کالا باید از فروشنده به خریدار در نقطه‌ای مشخص در کشور مبدأ انجام گیرد. در حقیقت می‌توان گفت بر طبق این قاعده اینکوترمز، انتقال مالکیت کالا می‌تواند در هر نقطه‌ای در کشور مبدأ انجام گیرد. پس از آن نیز، گواهی بازرسی کالا در همان نقطه انتقال مالکیت، صادر می‌شود. پس از صدور گواهی بازرسی تا مقصد نهایی، کلیه مسئولیت‌های حمل و نقل محموله، بر عهده خریدار آن، خواهد بود. از جمله این مسئولیت‌ها می‌توان به پرداخت کرایه و هزینه حمل بار و هم‌چنین انتخاب شرکت حمل و نقل و … اشاره کرد.

در حقیقت می‌توان گفت بر طبق قاعده FCA انجام تمامی تشریفات گمرکی در مبدأ بر عهده فروشنده کالا خواهد بود، اما فروشنده مسئولیتی در قبال هزینه‌های مربوط به تشریفات ترانزیت و حمل و نقل کالا در کشورهای مسیر و مقصد نخواهد داشت.

 

قاعده FAS

قاعده FAS به طور کامل به صورت Free Alongside Ship تعیین و مشخص می‌شود. این قاعده در اینکوترمز بدین معنا است که تحویل کالا از فروشنده به خریدار باید بر روی اسکله و یا کنار کشتی در کشور مبدأ باشد. در حقیقت و بر طبق این قاعده بین المللی تجارت، نقطه انتقال مالکیت کالاها و محصولات بر روی اسکله و یا سکو در بندر کشور مبدأ است. در واقع می‌توان گفت مطابق با این قانون، تمامی مسئولیت‌های حمل و نقل کالا و هم‌چنین مخارج و هزینه‌های ناشی از حمل و نقل تا نقطه اسکله و یا کشتی بر عهده فروشنده محصولات است، اما از این نقطه به بعد تمامی مسئولیت‌ها بر عهده خریدار کالا خواهد بود.

 

مطالب مرتبط

فهرست