برگ سبز گمرکی چیست

اگر شما هم جزو آن دسته صاحبان صنایع هستید، که به دنبال واردات و صادرات کالاهای مورد نظر خود می باشید، اولین کاری که باید انجام دهید مراجعه به اداره گمرک است. در آنجا برای این منظور از شما می خواهند تا مدارک مربوط به کالا، صاحب کالا و  یا نماینده صاحب کالا را تحویل دهید.

اما مهمترین مدرکی که شما باید تکمیل کنید، برگ سبز گمرکی است. گاهی خود فرد به عنوان وارد کننده یا صادر کننده در خواست این فرم را می دهد، اما در برخی موارد فرد می تواند وکیل یا نماینده‌ی انتخاب نماید، تا در قبال دریافت دستمزد مراحل ترخیص کالا را انجام دهد. اما برگ سبز گمرکی چیست و برای پر کردن این فرم به چه اطلاعاتی نیاز است؟ برای یافتن پاسخ این سوال ها و هر آنچه باید در این باره بدانید، ادامه مقاله زیر را با دقت مطالعه نمایید.

[button color=”green” size=”medium” link=”https://app.neofarm.ir/%d9%84%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%aa-%d9%88-%d8%b5%d8%a7%d8%af%d8%b1%d8%a7%d8%aa/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]لیست شرکتهای صادرات و واردات کالا [/button]

برگ سبز گمرکی در صادرات و واردات

برگ سبز گمرکی چیست؟

 

سازمان ها و کارخانه هایی که برای تامین مواد اولیه نیازمند واردات کالا هستند، در مرحله اول پس از سفارش کالا باید بدانند، چگونه کالای وارداتی خود را از اداره گمرک ترخیص نمایند. برای این منظور به دریافت برگ سبز گمرکی نیاز است. در واقع برگ‌ سبز فرمی است که بر روی آن اطلاعاتی مانند نام، شرکت، نام کالای وارداتی، شماره خاص کالا، شماره سفارش،  وزن، هزینه، هولوگرام، کد ۸ رقمی، شماره سفارش و قیمت اصلی کالا ثبت شده است.

برای تهیه برگ سبز  شما باید مبلغی را هزینه نمایید، که میزان هزینه شما بر اساس مالیات، حقوق گمرکی، سود های بازرگانی، مالیات بر ارزش افزوده، خدمات بارگیری، جابجایی و… محاسبه می‌ شود. البته این میزان هر ساله متغیر است.

 

مدارک لازم برای دریافت برگ سبز گمرکی

 

همانطور که گفته شد اولین قدم برای ترخیص کالا یا صادر کردن آن به دیگر  کشورها، دریافت برگ سبز است. اما قبل از اقدام به دریافت برگ سبز گمرکی باید مدارک زیر را آماده نمایید:

 • برگ ترخیص کالا
 • بارنامه
 • قبض انبار
 • فاکتور کالاهای وارداتی یا صادراتی
 • اصل و کپی کارت بازرگانی
 • ثبت سفارش بازرگانی
 • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه
 • بیمه نامه
 • مجوزهای بهداشتی در صورتی که سلامت و بهداشت کالا مورد توجه باشد

البته بنا به نوع کالا ممکن است، مدارک بیشتر یا کمتری مورد  نیاز باشد. هنگام مراجعه به اداره گمرک، نوع کالا و درخواست خود را مطرح کنید. تا مدارک، قوانین و مقررات جدید در مورد چگونگی ورود و خروج کالا در اختیار شما قرار داده شود. همانطور که گفته شد، برگ سبز گمرکی از مهمترین مدارک جهت صادرات و واردات کالا است.

برای دریافت این فرم شما باید به اداره گمرک مراجعه کنید و به صورت حضوری اقدام نمایید، اما به دلیل جعل اسناد و انجام کارهای غیر قانونی امور گمرکی اقدام به ابلاغ و اخذ برگ سبز  به صورت غیر حضوری و آنلاین نموده است، تا از این طریق مانعی برای جعل و سوء استفاده افراد سودجو ایجاد نماید. از طرفی دریافت برگ سبز به صورت آنلاین کاهش هزینه ها و رفت و آمدها را برای متقاضیان نیز به دنبال خواهد داشت.

برگ سبز گمرکی

قوانین و مقررات برای دریافت برگ سبز گمرکی

 

قبل از صدور برگ سبز گمرکی متقاضیان باید با مقررات و روند کار آشنایی لازم را داشته باشند، تا از تاخیر در دریافت یا خروج کالا جلوگیری شود. زیرا در بسیاری از موارد این می تواند زیان های جبران ناپذیر مالی برای شخص به همراه داشته باشد. در زیر به برخی از مهمترین این قوانین اشاره شده است:

 • صاحبان کالا باید از قبل تمامی اسناد و مدارک ذکر شده را آماده کرده و تحویل گمرک دهند.
 • بارنامه ها و لیست عدل بندی کالا ها از مهمترین مواردی است که باید حتماً تحویل گمرک داده شود.
 • فاکتور کالاهای وارداتی و صادراتی خود را از قبل تنظیم کنید، زیرا این یکی دیگر از الزامات دریافت برگ سبز است.
 • یک پوشه یا پرونده ای بر اساس دستورالعمل های اداری گمرک تهیه کنید و تمام اسناد خواسته شده را درون آن قرار دهید.
 • مجوزهای بهداشتی برای کالاها و اقلامی که باید استاندارد و تاییدیه های بهداشتی لازم را داشته باشند، لازم است. البته بسیاری از این مجوزها پس از نمونه گیری توسط اداره گمرک صادر می شوند.
 • اطلاعات شرکت ها و سازمان های وارد کننده و صادرکننده باید در اختیار اداره گمرک قرار بگیرد تا روی برگ سبز درج شوند.

موارد ذکر شده برخی از قوانین و مقررات ضروری برای صدور برگ سبز هستند. برخی از این قوانین ممکن است، بنا به کشور مبدا و مقصد دست خوش تغییراتی شوند یا مقرراتی برای ورود و صدور کالا به کشوری خاص اعمال شود. در هر صورت موارد اساسی بالا الزامی هستند و قبل از صدور برگ سبز باید تهیه شوند.

 

مزایای دریافت برگ سبز گمرکی

 

 • قانونی شدن فرایند تجاری کالا

ترخیص کالا و دریافت برگ سبز گمرکی باعث می‌شود تا مبادله کالای شما به صورت قانونی و رسمی ثبت شود. همان طور که برای خرید یک مغازه تجاری باید مجوزهای لازم را بررسی کنید و مراحل قانونی خرید را طی کنید، باید برای واردات و صادرات کالا نیز مراحل قانونی را طی کنید. تا از هرگونه سوء استفاده در این زمینه جلوگیری شود.

 • بالا رفتن ارزش کالای صادراتی

از دیگر مزایای دریافت برگ سبز گمرکی برای کالا می‌توان به تعیین ارزش و قیمت کالای مورد نظر طی فرایند گمرکی اشاره نمود.  نهادهایی برای تعیین قیمت کالاهای صادراتی در نظر گرفته شده اند، که در نهایت قیمت تصویب شده را در اختیار سازمان های مختلف مانند گمرک قرار می‌دهند. نرخی که در این نهادها تعیین می شود، بر اساس نوسان قیمت ارز، مواد خام و افزایش تورم متفاوت است و بر اساس منافع صادر کننده تنظیم می‌شود.

 

آیا جایگزینی برای برگ سبز گمرکی وجود دارد؟

 

برای توسعه و سرعت انجام کارها از تیر ماه، پروانه ای کاغذی جایگزین برگ سبز گمرکی شده است، که در زمان ترخیص کالا در گمرک صادر می شود. هدف از جایگزینی و صدور این پروانه رفع موانع برای حضور در بازارهای رقابتی و توسعه نظام مالی کشور است. همچنین برای جلوگیری از جعل هرگونه اسناد و اوراق بهادار می‌توان اطلاعات این پروانه کاغذی را به صورت الکترونیکی از طریق اینترنت یا پیامک استعلام کرد.

 

مطالب مرتبط

فهرست