وبلاگ

بسته بندی محصولات کشاورزی

فهرست مطالب

انواع بسته بندی محصولات کشاورزی

بسته بندی یا packaging مقوله‌ای است که در دنیای صنعتی به آن توجه ویژه‌ای می‌شود، به ویژه در مورد محصولات کشاورزی این مسئله اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، چرا که کیفیت بسته بندی ضمانتی برای سالم رسیدن محصول از محل تولید به دست مصرف کننده است. در این مقاله به انواع بسته بندی محصولات کشاورزی خواهیم پرداخت.

 

بسته بندی محصولات کشاورزی

 

 

اهمیت بسته بندی محصولات کشاورزی در چیست؟

بسته بندی در انواع صنایع اهمیت خود را دارا است اما بسته بندی محصولات کشاورزی باعث نگهداری و حفاظت کالا در برابر عوامل محیطی و همچنین پل ارتباطی میان مصرف کننده و تولید کننده محصول است. بسته بندی مناسب محصولات کشاورزی نقش مهمی در تصمیمگیری مشتریان در زمان خرید خواهد داشت و می‌تواند بهترین معرف برای محصول باشد.

در مورد اهمیت بسته بندی محصولات کشاورزی باید گفت که کیفیت این بسته بندی باعث می‌شود که محصولات کشاورزی از فساد، له شدگی، آسیب دیدگی و … در امان بماند، شاید جالب باشد بدانید که بسته بندی مرغوب محصولات کشاورزی یکی از مهمترین ارکان صادرات این محصولات محسوب می‌شود. ضمن این که بسته بندی سبب می‌شود که حمل و نقل محصول نیز آسانتر بوده و در مسافت‌های طولانی بدون نگرانی از هدر رفت محصولات انجام گیرد.

 

 

بسته بندی خوب و مناسب محصولات کشاورزی عامل افزایش درآمد کشاورزان

باید گفت یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای افزایش درآمد کشاورزان بسته بندی مناسب محصولات کشاورزی است. بسته بندی حرفه‌ای و با کیفیت معرف محصول است و در مورد محصولات صادراتی این نوع بسته بندی است که معرف کیفیت آن محسوب شده و میزان خرید را افزایش می‌دهد. در واقع کشاورزی با بسته بندی مناسب محصولات کشاورزی کیفیت، نگهداری و فروش محصول خود را تضمین می‌کند.

شاید اغلب کشاورزان بسته بندی محصولات را صرف هزینه می‌دانند و به همین دلیل سعی می‌کنند با نازلترین نوع بسته بندی محصولات خود را به دست مصرف کننده برسانند اما باید بگوییم که در واقع بسته بندی نیز نوعی سرمایه‌گذاری خواهد بود. بسته بندی با کیفیت مانع از فساد و آسیب به محصولات کشاورزی می‌شود به این شکل از هدر رفت سرمایه کشاورز و باغدار جلوگیری می‌کند. با استفاده از بسته بندی علمی و مناسب ضایعات محصولات کشاورزی در اثر فساد و یا فشار ناشی از حمل و نقل بسیار ناچیز خواهد بود و عملا باعث افزایش فروش و بالا رفتن میزان درآمد کشاور می‌شود.

 

انواع بسته بندی محصولات کشاورزی و مشخصه آنها

در زمان‌های نه چندان دور و  حتی هنوز هم در بعضی مناطق محصولات کشاورزی با استفاده از جعبه‌های چوبی و پوشال‌های کاغذی بسته بندی می شد اما در سال‌های اخیر روش های جدیدی برای بسته بندی وجود دارد که در این بخش به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

 

جعبه کارتنی

پیش پا افتاده ترین و ساده‌ترین شیوه بسته بندی محصولات کشاورزی استفاده از کارتن است. البته هرچه کیفیت و استحکام کارتن بیشتر باشد مطمئنا محصولات آسیب کمتری خواهند دید، در کنار استحکام و دوام کارتن بسته بندی باید به زیبایی و جذاب بودن آن نیز توجه داشت، به ویژه در مورد صادرات محصولات کشاورزی باید به این مسئله توجه ویژه شود. بسته بندی کارتنی در شیوه بسته بندی با مواد سلولزی قرار می‌گیرد.

در این روش معمولا محصولات به صورت ردیفی روی هم چیده شده و از ورقه‌های کارتنی، کاغذی و پلاستیکی برای تقسیم کردن ردیف‌ها استفاده می کنند. جنس کارتن‌های بسته بندی و ضخامت آنها متفاوت است، به طور مثال کیوی و موز در بسته بندی‌های کارتنی با ضخامت و استحکام بسیار بالا روانه بازار می‌شوند.

بسته بندی محصولات کشاورزی

بسته بندی باکس و پالت کارتنی

این شکل از بسته بندی شیوه ای مناسب برای نگهداری و حمل و نقل محصولات جالیزی مثل طالبی، هندوانه، ملون و … است. باکس‌های مقوایی معمولا از جنس ورق آکاردئونی با ضخامت 15 یا 20 میلیمتر در اندازه‌های استاندارد تولید می‌شوند و قابلیت چاپ و چسباندان لیبل روی آنها وجود دارد.

معمولا کف و درب این پالت‌های کارتنی از جنس چوب است، در بحث صادرات تمام پالت یا باکس از جنس چوب ساخته می‌شود تا ریسک آسیب دیدن میوه‌ها به حداقل برسد.

 

بسته بندی سبد و ظروف پلاستیکی

این سبد و ظروف جای جعبه‌های چوبی قدیمی را در صنایع بسته بندی محصولات کشاورزی گرفته است. در این روش معمولا محصولات که غالبا میوه‌ها هستند را در یک یا دو ردیف روی سبدها می‌چینند. در مورد بسته بندی نهایی نیز با قرار دادن یک ورقه کاغذی ضخیم روی سطح جعبه را با کش یا طناب محکم می‌کنند.

 

کیسه‌های پلاستیکی

در مورد صیفی جات معمولا بسته بندی به شکل کیسه‌های پلاستیکی است، برای سالم و تازه ماندن صیفی‌جات با استفاده از تکنولوژی جدید سعی می کنند که از کیسه‌های نایلونی جنس نانو برای بسته بندی محصول استفاده شود. این کار باعث می‌شود که محصول کشاورزی دچار فساد نشود.

 

بسته بندی های پلیمری

بسته بندی‌های پلیمری شکل صنعتی و علمی بسته بندی محصولات کشاورزی به ویژه سبزیجات است. استفاده از مواد پلیمری در بسته بندی باعث تازه ماندن محصول در طول حمل و نقل می‌شود. به همین دلیل از این شکل بسته بندی در محصولاتی مثل سبزیجات و صیفی جات استفاده می‌شود.

 

کیسه های توری

این کیسه‌ها معمولا به شکل توری ساخته شده و از جنس پلاستیک هستند، استفاده از آنها در بسته بندی محصولاتی چون سیب زمینی، پیاز، انواع مرکبات و … استفاده می شود که با نام توری راشل در صنایع بسته بندی شناخته می‌شود.

 

مزایای استفاده از بسته بندی در حمل و نقل و فروش محصولات کشاورزی

مسلما بسته بندی مناسب محصولات می‌تواند مزایای بی‌شماری داشته باشد. در این بخش به برخی از این مزایا اشاره خواهیم داشت.

 

کاهش ضایعات

یکی از موثرترین روش‌ها برای کاهش ضایعات محصولات کشاورزی بهره‌مندی از شیوه های مناسب بسته بندی محصولات است، انتخاب بسته بندی مناسب برای محصولات متنوع می‌تواند میزان هدر رفتن محصولات به دلیل بی‌کیفیت بودن بسته بندی را به شکل قابل توجهی کاهش دهد.

 

افزایش اشتغال

استفاده مناسب از صنایع بسته بندی باعث می شود که کارگاه‌های سازنده و تولید کننده بسته بندی‌های محصولات کشاورزی رونق بیشتری گرفته و این بخش نیز به صنایع تولیدی اضافه شود و به این ترتیب نقش مهمی در ایجاد اشتغال برای نفرات در کارگاه بسته بندی و یا بسته بندی محصولات در زمین کشاورزی خواهد داشت.

 

توسعه صادرات

در بخش صادرات استفاده از بسته بندی‌های با کیفیت می‌تواند نقش موثری در بازاریابی و فروش محصولات به مشتریان خارج از کشور داشته باشد، در سال‌های اخیر بارها در مورد بسته بندی محصولاتی چون زعفران و پسته ایرانی در خارج از کشور با نام کشور وارد کننده بحث شده است. مسلما استفاده از بسته‌بندی با کیفیت می‌تواند معرف جهانی یک محصول بوده و به شکل بالقوه افزایش صادرات محصولات کشاورزی را افزایش دهد.

بسته بندی محصولات کشاورزی

تکمیل زنجیره بازاریابی

یکی از شاخصه‌های بازاریابی عرضه محصول به خریدار است، بسته بندی می‌تواند نقش مهمی در انتخاب محصول کشاورزی داشته باشد، به ویژه در مورد کیفیت بسته بندی‌ها، چاپ مناسب، اطلاعات ساده و مفید روی بسته بندی می‌تواند نقش موثری در انتخاب محصول داشته باشد.

 

کاهش ریسک در بخش اقتصادی

بدون بسته بندی مناسب، محصول کشاورزی از مزرعه تا بازار در معرض آسیب‌های زیادی از جمله فشار، رطوبت، فساد و له شدگی است که این مسئله در حجم انبوه باعث تحمیل خسارت به کشاورز یا باغدار و یا حتی خریدار محصول خواهد بود، اما در صورتی که از بسته بندی با کیفیت و مناسب با نوع محصول استفاده شود میزان این خسارت به شکل قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. ضمن این که زمان نگهداری محصول می‌تواند با توجه به کیفیت بسته بندی بیشتر شود.

 

چه کسانی می‌توانند از بسته بندی محصولات کشاورزی سود ببرند؟

کشاورزان، مزرعه داران، باغداران، خریداران عمده و خرد محصولات کشاورزی، علاقمندان به کسب و کار میوه فروشی، صادرکنندگان و بازرگانان محصولات کشاورزی اشخاصی هستند که بسته بندی با کیفیت محصولات کشاورزی  برای آنان سودآور خواهد بود.

 

نئوفارم

سایت نئوفارم با هدف افزایش دانش در زمینه صادرات و واردات کالا در سال 1399 ایجاد شده است . جهت هماهنگی برای تبلیغات شرکت بازرگانی خود به صفحه " تبلیغات در نئوفارم " مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا