وبلاگ

بهترین کود برای درخت گردو چیست؟

3 کود پر مصرف برای درختان گردو

بهترین کود برای درخت گردو چیست؟

 

همان‌طور که می‌دانید یکی از اقدامات اساسی برای پربار کردن درختان، انتخاب کود مناسب برای آن‌ها است. هم‌چنین استفاده مناسب از این کودها برای انواع محصولات کشاورزی نیز حائز همیت است. بنابراین انتخاب بهترین کود بری درختان گردو نیز حائز اهمیت بسیاری است. نکته‌ای که لازم است در نظر بگیرید این است که انتخاب مناسب‌ترین کود برای درخت گردو به نوع خاکی که قرار است نهال گردو در آن کاشته و بهره برداری گردد بستگی دارد.

از طرف دیگر باید به این عامل نیز توجه داشته باشید که قبل از اینکه درخت گردو را بکارید باید به تقویت خاک این نهال اقدام کنید. چراکه میوه گردو از جمله میوه‌های زراعی است که در سال‌های اولیه پس از رشد، دارای ریشه‌های بسیار زیادی است. بنابراین کودها باید در فصل زمستان و در سایه انداز درخت به صورت چال کود، چال شوند تا از این طریق، این درخت بتواند انرژی مورد نیاز خود برای رشد و باروری را به دست آورد.

 

دلائل انتخاب بهترین کود برای درخت گردو

لازم است بدانیدکه کود برای درختان گردو و رشد و پرورش این محصولات زراعی، بسیار اهمیت دارد چرا که از این طریق، هم میزان باروری درخت گردو افزایش پیدا می‌کند و هم کیفیت محصول نهایی، تضمین می‌گردد. از طرف دیگر و از جمله نکات قابل ذکر این است که درختان گردوی جوان‌تر نسبت به درختان بالغ‌تر نیاز بیشتری به کود دارند.

به طور کلی و برای اینکه بتوانیم درختان گردوی خود را بارور نماییم نیازمند به کار گیری چند عنصر هستیم. از جمله این عوامل و عناصر، می‌توان به نیتروژن اشاره کرد. این عامل کمک می‌کند تا گردوها با سرعت بالاتری رشد کنند. از دیگر مواد لازم برای رشد و پرورش درختان گردو می‌توان فسفر و پتاسیم را نام برد. بسیاری از پرورش دهندگان گردو برای اینکه بتوانند نتیجه بهتری را از کوددهی خود دریافت کنند مخلوطی از کود با دو برابر نیتروژن را به کار می‌گیرند. از طرف دیگر برای بارور نمودن هر چه بیشتر این محصول زراعی، می‌توانید از کودهای دانه‌ای به جای کودهای مایع استفاده کنید.

 

نکات لازم هنگام استفاده از بهترین کودها برای درختان گردو

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که کودهای دانه‌ای بهترین نوع کود برای درختان گردو به شمار می‌روند. اما لازم است در هنگام استفاده از این نوع از کودهای کشاورزی به چند عامل مهم توجه داشته باشید. از جمله این موارد می‌توان به میزان استفاده از کود برای این محصول زراعی اشاره کرد.

اینکه چه میزانی از کود را به درخت گردو اختصاص دهیم به اندازه تنه درخت مورد نظرمان بستگی دارد. برای نمونه می‌توانید درختان جوان را در ارتفاع سینه اندازه بگیرید. در چنین شرایطی و در صورتی که تنه درختان شما، قطر 6 اینچی و یا کم‌تر دارد می‌توانید برای هر یک اینچ از قطر تنه آن درخت، از یک واحد کود کشاورزی استفاده نمایید.

از طرف دیگر و علاوه بر میزان و مقدار کوددهی برای درخت مورد نظر، روش استفاده از کود نیز نکته قابل توجهی است. در این هنگام، لازم است مقدار صحیح کودی را که در نظر دارید بر روی سطح خاک درخت گردو بمالید و سعی کنید تا کود، کل ناحیه خاک را به طور کامل پوشش دهد.

یعنی تلاشتان این باشد که مساحت زیر شاخه‌های درختان گردو به طور کامل با کود پوشانده شود. اما نکته قابل ذکر در این بخش این است که باید کود کشاورزی را از تنه درخت گردو دور نگه دارید. در حقیقت ریشه‌های نهال گردو نباید به طور مستقیم با کودها در ارتباط واقع شوند. چراکه این کار باعث می‌شود تا ریشه و نهال گردوی شما به طور کامل از بین برود.

زمان مورد نیاز برای بهترین کوددهی

تا کنون در مورد اهمیت انتخاب بهترین کود برای درختان گردو و هم‌چنین تعیین مقدار لازم کوددهی و روش صحیح استفاده از کود کشاورزی برای این محصولات، مطالبی بیان شد. علاوه بر مطالب گفته شده، زمان کوددهی به درختان گردو نیز دارای اهمیت بسیاری است.

لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که در صورتی که زمان مناسبی برای کوددهی به این محصولات زراعی در نظر نگیرید و به موقع به انجام این کار اقدام نکنید نه تنها درختان گردوی شما محصولاتی پر بار نخواهند شد بلکه تمامی محصولات و میوه‌های خود را نیز از دست خواهید داد. بنابراین از نظر بسیاری از کارشناسان، بهترین زمان برای کوددهی به درختان گردو قبل از زمانی است که گردوهای جدید، رشد کنند.

 

بهترین کودهای مورد نیاز برای درختان گردو

از انواع کودهای مناسب و موثر در پرورش و رشد درختان گردو و هم‌چنین تقویت کیفی میوه‌های این محصول زراعی، می‌توان کودهایی با ترکیبات نیتروژن، فسفر و پتاسیم را نام برد. در ادامه به شرح مختصر هر یک از انواع این کودها خواهیم پرداخت.

 

کودهای نیتروژنی

لازم است بدانید که درختان و گیاهان و یا حتی بسیاری از حیوانات، در فرایندهای متابولیکی خود به نیتروژن نیاز دارند. در حقیقت می‌توان گفت تکیه گاه اصلی این موجودات، بر نیتروژن است. هم‌چنین بیان این نکته نیز دارای اهمیت است که یکی از مهم‌ترین و مشهورترین نقش‌های نیتروژن در به وجود آوردن اسیدهای آمینه برای موجودات است. اسیدهای آمینه دارای این توان هستند که ساختمان‌های پروتئینی را به وجود بیاورند.

بنابراین یکی از مهم‌ترین نیازهای درخت گردو نیز عامل نیتروژن است. لذا باید کودی که برای درخت گردوی خود انتخاب می‌کنید شامل نیتروژن باشد. بنابراین یکی از بهترین کودهایی که می‌توانید برای درختان گردوی خود در نظر بگیرید، کود مخصوص گردو یعنی کود نیتروژن است.

 

کودهای فسفر

از دیگر کودهای موثر و مناسب برای رشد و تقویت درخت گردو، کود فسفر است. لازم به ذکر است که فسفر از جمله مواد و عناصر بسیار مهم برای گیاهان به شمار می‌رود که می‌تواند رشد و سلامت آن‌ها را تضمین کند. فسفر هم‌چنین می‌تواند نقشی بسیار موثر در فرایند فتوسنتز گیاهان داشته باشد.

بنابراین درخت گردوی شما به این عنصر نیاز خواهد داشت تا بتواند عملیات فتوسنتز را به خوبی انجام دهد و از طرف دیگر به ذخیره انرژی و یا انتقال آن اقدام کند. از طرف دیگر، تقسیم سلولی درختان گردو و هم‌چنین رشد و بزرگ شدن سلول‌ها نیز به این عامل وابسته است.

 

کودهای پتاسیم

از دیگر انواع کودهای لازم و ضروری برای رشد درختان گردو و پرورش کیفی این محصولات زراعی، کودهای پتاسیم هستند. از کودهای پتاسیم به طور معمول برای دستیابی به اهدافی از قبیل ایمن سازی درختان گردو در برابر عواملی مانند خشکسالی استفاده می‌شود و یا می‌توانید از کودهای پتاسیم به عنوان عاملی جهت جلوگیری از بیماری‌های درختان گردوی خود، استفاده کنید.

به طور معمول ترکیبی از مواد و کودهای مورد نیاز برای رشد این محصولات تهیه و تولید می‌شوند. در این ترکیبات، از نیتروژن، فسفر، پتاسیم استفاده شده است. در بیشتر موارد بر روی بسته‌های این کودها، علامت و یا نشانه مخفف NPK درج شده است. در این ترکیب، حرف N نشاندهنده وجود نیتروژن و حرف K مخفف پتاسیم است.

در ترکیب ذکر شده حرف P  نشان می‌دهد که این محصول دارای فسفر نیز هست. علاوه بر عناصری که ذکر شد از دیگر مواد مورد نیاز درخت گردو و کودهای آن، می‌توان به گوگرد، ازت و آهن اشاره کرد. در بیشتر موارد و در صورتی که بخواهند درخت گردو رشد بیشتر و کیفیت بهتری داشته باشد از این ترکیبات نیز استفاده می‌کنند. البته لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از این مواد، باید با توجه به نیاز درخت گردو باشد.

 

نئوفارم

سایت نئوفارم با هدف افزایش دانش در زمینه صادرات و واردات کالا در سال 1399 ایجاد شده است . جهت هماهنگی برای تبلیغات شرکت بازرگانی خود به صفحه " تبلیغات در نئوفارم " مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا