وبلاگ

بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه

آشنایی با 13 کود شیمیایی و حیوانی

بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه

 

درختان میوه علاوه بر آبیاری منظم، نیاز به مواد غذایی غنی از مواد معدنی دارند. درختان میوه برای رشد سریع و به بار نشستن باید تغذیه شوند؛ تا در این راه مشکلی برایشان پیش نیاید. از این رو، باغداران به دنبال بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه هستند. این نکته حائز اهمیت است، که کود انتخابی برای رشد سریع درختان میوه در زمان مناسب به منظور تسریع رشد رویشی و زایشی درخت مورد استفاده قرار گیرد؛ تا در فصل برداشت با میوه هایی با اندازه بزرگ و کیفیت برتر و عالی روبه رو شوید.

 

معرفی بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه

اگر عناصر غذایی مورد نیاز درختان میوه در اختیار آن ها قرار بگیرد؛ به بیان دیگر درختان مواد غذایی ضروری خود را در اختیار داشته باشند؛ در کم ترین زمان ممکن، بیشترین رشد و نمو را خواهند داشت. کود مناسب درختان میوه بر اساس نتیجه آزمایش خاک، تعیین موجودی بستر کشت و نیاز گیاه، باید در زمان و فصل مناسب به خاک مورد نظر اعمال شود؛ تا بهترین نتیجه در رشد درخت و میوه آن به دست آید.

کود­های شیمیایی

مقدار مصرفی کود­­­­­­­­­های شیمیایی، بر اساس دوره آبیاری زمین مورد نظر تنظیم می­شود. اگر دوره های آبیاری ببیشتر از دو ماه باشد، مقدار استفاده از کودهای شیمیایی دقیق محاسبه شده و  لازم انجام می­شود. برای مثال، هر چه فاصله بین 2 آبیاری بیشتر شود، باید مقدار مصرفی کود­­های نیتروژن را کاهش داد.

معرفی انواع کود­های شیمیایی، در جهت رشد سریع درختان میوه

 • کود های نیتروژن

نیتروژن، بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه است. عنصر نیتروژن رشد رویشی گیاه را تحریک می­کند؛ و در نتیجه زمانی که گیاه وارد فاز زایشی نشده است، باید از کود نیتروژن استفاده کرد. اگر چه نیتروژن جزء بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه شناخته شده است؛ اما اگر در زمان و فصل مناسب اعمال نگردد، بی فایده خواهد بود. برای مثال، اگر از کود نیتروژن در فاز زایشی و تشکیل شکوفه ها استفاده شود، درخت همچنان به رشد رویشی خود ادامه داده و نمو شکوفه ها به تاخیر می­افتد. از این، باروری درختان میوه کاهش یافته، و محصول کمتری برداشت خواهید کرد. پس، دقت کافی در زمان استفاده از این کود را به عمل آورید.

 • کود­های گوگرد

از بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه، کود گوگرد است. انواع مختلف کود گوگرد موجود در بازار بر اساس نوع درخت، زمان استفاده و شرایط خاک مورد استفاده قرار می­گیرند. گوگرد همانند نیتروژن جزء اصلی در ساختار پروتئین است؛ پس، در ساختار سبزینگی گیاه به اندازه نیتروژن نقش مهمی ایفا می­کند. در نتیجه، کمبود عنصر گوگرد باعث کاهش رشد گیاه می­شود.

 • کود­های حاوی منیزیم

عنصر منیزیم در کلروفیل گیاه نقش مهم و اساسی بر عهده دارد. بنابراین، کودهایی که از مقدار کافی منیزیم برخوردار هستند؛ بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه محسوب می­شوند. در این صورت، میزان کلروفیل گیاه افزایش یافته و توانایی فتوسنتز آن چندین برابر خواهد شد.

 • کود های آهن

کود آهن، از بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه است. به طور کلی، عنصر آهن در تمام مراحل رشد و نمو گیاه ضروری است. اگر به دنبال رشد سریع و بهتر درخت، و بیشترین میزان باردهی درخت هستید؛ استفاده از کود آهن را در برنامه خود قرار دهید.

 • کود فسفر

فسفر کافی در درختان، میوه های بزرگ و با کیفیت را به ثمر می­نشاند. اگر از کود فسفر به اندازه برای تغذیه درختان میوه استفاده شود؛ بر زمان نگهداری میوه های رسیده و چیده شده در سردخانه افزوده می­شود. کودهای فسفر حرکت پایینی در زمین را دنبال می­کنند؛ پس، کود باید در عمق چهل الی پنجاه سانتی متری زمین و در کنار ریشه اعمال شود. کود فسفر شامل ترکیباتی از جمله دی فسفات آمونیوم، فسفر، و نیتروژن ‎است‏‎.‎

 • کود کلسیم

کود کلسیم کلرید در درختان میوه­ای مانند سیب و گلابی به طور محلول پاشی استفاده می­گردد. محلول پاشی کلسیم کلرید در درختان باعث افزایش غلظت کلسیم گیاه، و کاهش عوارض فیزیولوژیکی میوه مانند لکه تلخ در سیب، لکه چوب پنبه ای در میوه گلابی می­شود. این کود کیفیت میوه سیب از قبیل بهبود در رنگ، جلای میوه و قرمزی پوست را سبب می­شود؛ و تعداد محصول به بار نشسته را می­افزاید. مصرف کود کلسیم کلرید به صورت آهک، به جزء مناطق شمالی کشور توصیه نمی­شود.

 • کود روی

اگر روی به اندازه کافی در درختان وجود داشته باشد؛ باعث گلدهی با کیفیت درختان میوه می­شود. ترکیبات مهم موجود در کود روی  سولفات روی، اکسید ‏روی و سکوسترین روی است. کود­های حاوی روی به سه روش زمینی، محلول پاشی و تزریق ‏در تنه گیاهان و درختان مورد استفاده قرار می­گیرند.

 • کود مس

سولفات مس، جزء بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه است. میزان مصرف کود مس در نهال­های نوجوان بیست الی شصت گرم، و برای درختان بارور چهل الی صد گرم برای هر درخت است. برای جلوگیری از سوختن گیاهان و درختان به هنگام محلول پاشی؛ باید بسیار محتاط بود. از این رو،  به محلول سولفات مس بع اندازه مناسب آهک مخلوط کنید؛ تا خاصیت اسید زایی آن کاهش یابد.

 • کود بر

اگر درختان به اندازه کافی از عنصر بر برخوردار باشند؛ بذر گرده آن­ها افزایش می­یابد، و در ادامه کیفیت و کمیت لقاح را بهبود می­بخشد. مناسب­ترین زمان محلول پاشی کود بر برای درختان مرکبات 2 دوره در سال است. اولین دوره، روز های ابتدایی فروردین ماه پیش از متورم شدن ‏جوانه ها؛ و دومین دوره در اوایل مهر بعد از برداشت محصول و قبل از زرد شدن برگ ها است. کود بر برای نهال­های نوجوان بیست الی چهل گرم، و در درختان بارور چهل الی هشتاد گرم برای هر درخت در ماه های دی، بهمن، اسفند و در نیمه خارجی سایه انداز گیاه مورد استفاده قرار می­گیرد.

 • کود مولیبدن

مولیبدن در زمین های آهکی به اندازه کافی موجود است. اگر در زمینی کمبود مولیبدن اثبات شود؛ از مولیبدات آمونیوم ‏حاوی پنجاه و دو درصد مولیبدن، شش درصد نیتروژن؛ و مولیبدات پتاسیم حاوی چهل و پنج درصد مولیبدن و هشت درصد پتاسیم استفاده می­کنند.

 

زمان استفاده از بهترین کود ها برای رشد سریع درختان میوه

بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه از اواسط پاییز تا اوایل زمستان مورد استفاده قرار می­گیرد. کود اگر در زمان های یاد شده استفاده نشود؛ مشکلات فیزیولوژیکی از جمله زردی برگ ها در اوایل فصل، و یا حتی عدم دسترسی گیاه به نیتروژن کافی را باعث می­شود. این نکته در مورد کود­هایی که به درستی نپوسیده اند، بیشتر است.

 

شیوه استفاده از کود

به منظور استفاده از انواع کود، در قسمت ته سایه انداز گیاه هر دو سال یک بار، در یک سمت گیاه چاله ای به عمق چهل و عرض پنجاه سانتی متر حفر می شود. سپس،  کود مورد نظر را داخل چاله می­ریزند. اصولا از کود های حیوانی در سطح زمین(مخصوصا در زمین های رسی) استفاده نمی شود؛ زیرا آن مقدار از کود که در مقابل تابش مستقیم خورشید و هوا قرار دارد تجزیه شده، و هدر می رود. از طرف دیگر درختان توسط کود­های سطحی آب و مواد مغذی بیشتری را جذب کرده؛ و این عمل رشد هوایی ریشه­ها به سطح زمین را افزایش می دهد. در نتیجه، آب و هوای خشک  تابستان و سرمای سوزناک زمستان ریشه­ های هوایی گیاهان را تهدید می کند.

 

کود های حیوانی

کود های حیوانی در جهت تغذیه درختان مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر آن، هدف اصلاح زمین از جمله بهبود ساختمان، بذر بندی، تهویه و بیولوژی زمین؛ و همچنین افزایش ظرفیت تبادل کاتیونی زمین را دنبال می­کنند.بهترین انواع کود حیوانی برای رشد سریع درختان عبارت اند از:

 • نوع کود، ازت (کیلوگرم در تن)، فسفر (کیلوگرم در تن)، پتاس (کیلوگرم در تن)
 • کود گاوی؛ 3/4 ، 1/3 ، 3/5
 • کود گوسفندی؛ 8/2 ، 2/1 ، 8/4
 • پلت مرغی؛ 20 ، 25 ، 13

مقدار مواد مغذی موجود در کود مرغی بیشتر از گوسفندی، و در کود گوسفندی بیشتر از کود گاوی است.   با این وجود، مواد مغذی موجود در کود مرغی به اندازه­ای نیست؛ که تمام نیازهای غذایی درخت را بر طرف کند. پلت مرغی زود تر از کود های حیوانی دیگر حل شده، و به همین دلیل آثار آن در زمین زودتر از بین می­رود. از این رو، توصیه می شود که کود گوسفندی و گاوی به طور پوسیده در زمین مورد استفاده قرار گیرند؛ تا آثار آن سریع­تر بروز کرده و از آسیب های احتمالی جلوگیری شود.

 

سخن آخر

درختان برای رشد بهتر و سریع و باروری زیاد، علاوه بر آبیاری منظم و اصولی به مواد غذایی مورد نیاز خود احتیاج دارند. برای دست یابی به درختانی که سریع رشد کنند، سالم و سرحال باشند، و میوه های بزرگ و با کیفیت داشته باشند؛ نیاز به استفاده از انواع مختلف بهترین کود های شیمیایی و حیوانی دارید. استفاده از بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه به این منظور نیست، که کود را خریداری کرده و آن را به خاک اعمال کنید. همانطور که در بالا به آن اشاره شد، هر کودی بنا بر ترکیباتش تاثیر خاصی بر روی رشد گیاه، نمو شکوفه، و حتی کیفیت میوه دارد. از این رو، باید ترکیبات خاک زمین را بیازمایید، و کمبود­های آن را بشناسید تا بتوانید بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه خود انتخاب کنید.

نئوفارم

سایت نئوفارم با هدف افزایش دانش در زمینه صادرات و واردات کالا در سال 1399 ایجاد شده است . جهت هماهنگی برای تبلیغات شرکت بازرگانی خود به صفحه " تبلیغات در نئوفارم " مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا