آموزش صادرات و وارداتصادرات محصولات دامیصادرات محصولات کشاورزی

ترخیص کار گمرک کیست؟

وظایف ، مسیر سبز ، زرد و قرمز

برای اینکه بتوانید وارد عرصه‌‌ی واردات یا صادرات کالا شوید، باید اصولی را قبول کنید و بسته به این اصول به این امر مبادرت ورزید. یکی از اصولی که در هر واردات یا صادراتی با آن مواجه می‌شوید ترخیص کالا از گمرک است. ترخیص کالا کاری وقت‌گیر و پر هزینه است که می‌تواند در روند صادرات یا واردات کالا وقفه‌ای طولانی ایجاد نماید.

اما می‌توان این امر را نیز با تکیه به علم و دانش، مرتفع نمود. در این زمینه افرادی متخصص وجود دارند که می‌توانند این روند را برای صاحبان بار یا کالا کوتاه‌تر و ارزان‌تر تمام کنند. ترخیص کار کالا نقش مهمی در صادرات و واردات کالا دارد. با ما همراه باشید.

لیست شرکت های ترخیص کالا در نئوفارم

 

ترخیص کار گمرک کیست؟

ترخیص کار فردی است که با صاحب بار یا کالا قراردادی شفاهی یا کتبی منعقد می‌کند. به موجب این قرارداد این فرد در یکی از گمرکات کشور، تشریفات گمرکی کالا یا بار طرف قرارداد را انجام می‌دهد.  ترخیص کار گمرک، وظیفه دارد تا کالایی را که به گمرک وارد یا از آن خارج کرده و این کار را در سریع‌ترین زمان و با کمترین هزینه انجام دهد. برای این‌که ترخیص کار بتواند این کار را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهد باید دارای شرایط و ویژگی‌هایی باشد. این فرد باید دارای تجربه‌ی کافی در زمینه‌ی انجام پروژه‌های ترخیص داشته باشد و در زمینه‌ی علمی و قانونی نیز تسلط کافی داشته باشد.

 

وظایف ترخیص کار گمرک

برخی از موارد وجود دارد که ترخیص کار گمرک قبل از ورود کالا به گمرک باید صاحب بار هماهنگ نماید. کاهش زمان ترخیص و پرداخت هزینه‌ی کمتر، در کنار اخد مجوزهای قانونی از این دست موارد محسوب می‌شوند.

با اینحال برخی از وظایف هستند که نسبت به دیگر موارد از اهمیت بالاتری برخوردار هستند. اخذ مجوز ثبت سفارش واردات کالا از مواردی است که بیش از هر وظیفه‌ای اهمیت دارد. آنچه در قانون به صورت صریح گفته شده این است که هر کالایی قرار است وارد کشور شود، باید از قبل مجوزهای لازم را اخذ کرده باشد.

اگر ترخیص کار کالا با اینگونه موارد و مراحل آن آشنایی کامل نداشته باشد، قطعا صاحب بار یا کالا با هزینه‌ی هنگفتی روبرو خواهد شد. علاوه بر این، زمان بیشتری را نیز باید سپری نماید.

 

مراحل کار ترخیص کار

پس از اینکه بار یا کالا از طریق هر کدام از پایانه‌های کشوری، اعم از کشتیرانی، حمل و نقل هوایی، دریایی یا زمینی وارد کشور شد، ترخیص کار کالا باید با در دست داشتن مجوزهای لازم، به گمرک مربوطه مراجعه نماید.

این اسناد به طور معمول از طریق پست به دست صاحب بار می‌رسد. ترخیص کار با در دست داشتن این اسناد و مراجعه به گمرک، باید قبض انبار را تقاضا کند. در این مرحله ترخیص کار کالا باید هزینه‌هایی را پرداخت نماید. این هزینه‌ها شامل هزینه‌ی صدور THC، ترخیصیه و قبض انبار توسط صاحب کالا می‌شود. در حال حاضر، طبق قانون، باید همه‌ی اسناد مالی مربوط به ترخیص گمرک، بانکی شده باشد. به همین دلیل لازم است تا ترخیص کاران همه‌ی اسناد مالی را جهت ظهرنویسی و انجام پروسه‌های مرسوم بانکی، به بانک برده تا بتواند مدارک لازم مانند کد ساتا را ارایه نماید.

پس از اینکه مراحل بالا انجام شد، لازم است تا ترخیص کار کالا، با ارائه‌ی اسناد، کالا را در پایانه‌ی گمرک اظهار نماید

در این مرحله است که باید هزینه‌ی گمرک که مشخص شده است، پرداخت شود. این هزینه تنها به کالاهایی که دارای معافیت هستند تعلق نمی‌گیرد. در غیر اینصورت صاحب بار، مبلغ را به ترخیص کننده و ترخیص کننده مبلغ را به گمرک تحویل می‌دهد.

پس از طی همه‌ی این مراحل، مسیری که کالا باید طی کند مشخص می شود. مسیرها در سه رنگ سبز، زرد و قرمز تعریف شده‌اند.

 

مسیر سبز ترخیص کالا

در صورتی که مسیر مشخص شده سبز باشد، کالا بلافاصله به درب خروج ارسال شده و برای انتقال با یکی از شرکت‌های حمل بار جهت بارگیری، هماهنگ شده و به شرکت حمل بار تحویل داده می شود.

 

مسیر زرد ترخیص کالا

اگر مشخص شود که مسیر یک کالا زرد است، پرونده ی آن باید به یکی از کارشناسان مجازی برای بررسی بیشتر ارسال ‌شود. ممکن است کارشناس مربوطه برای بررسی بیشتر پرونده، به مدارک بیشتری نیاز داشته باشد.

کارشناس می‌تواند در نهایت ایراداتی را به پرونده و کالا وارد نماید. این ایرادات می تواند در زمینه‌ی قیمت یا حتی کیفیت کالا باشد. اگر مسیر مشخص شده زرد باشد، ترخیص کار کالا باید همه ی مجوزهای اخذ شده و لازم را دوباره بارگذاری کرده و نه تنها به سوالات پاسخ دهد بلکه مدارک مورد نیاز کارشناس را نیز تهیه کند. اگر کارشناس ارزش کار یا تعرفه‌ی ترخیص را نپذیرد، باید ترخیص کار کالا تلاش به اقناع کارشناس نماید. اگر کارشناس مدارک و پرونده را پذیرفت، مسیر سبز شده و اجازه‌ی ترخیص داده می‌شود.

 

مسیر قرمز ترخیص کالا

در این مسیر نه تنها کارشناس مسیر سبز به بررسی دوباره‌ی کالا می‌پردازد، بلکه کارشناس دیگری نیز مسئول بررسی پرونده شده و حکم ارزیاب را پیدا می‌کند. ارزیاب به همراه ترخیص کار کالا باید بار را از نظر فیزیکی مورد بررسی قرار دهد.

وظیفه ی ترخیص کار کالا این است که تلاش کند از نظر فیزیکی آسیبی به بار نرسد. در این صورت باید تمهیدات لازمی را برای جلوگیری از آسیب فراهم نماید. تهیه‌ی لیفتراک، جرثقیل یا کارگر برای بازرسی کالا بدون آسیب بر عهده ی ترخیص کار کالا است.

آنچه ارزیاب در مورد بررسی فیزیکی انجام می‌دهد، بررسی موراد زیر است:

  • یکی بودن سال ساخت کالا با آنچه در برگه‌ی واردات محصول ذکر شده است.
  • نو یا کهنه بودن محصول و همخوانی این مطلب با ادعای وارد کننده‌ی کالا
  • در مورد دستگاه‌های وارداتی، مدل دستگاه یا کشور سازنده‌ی دستگاه، کشوری که مبدا حمل بوده و مورادی از این قبیل

در صورت تایید بار توسط ارزیاب، گزارشی مبنی بر سلامت فیزیکی بار به کارشناس مجازی ارسال می‌شود.

 

سخن پایانی:

ترخیص کالا اگر با علم و دانش و آشنایی به راه‌های قانونی همراه شود هم می‌تواند سریع‌تر و هم ارزان‌تر تمام شود و البته برای صاحب کالا به صرفه‌تر باشد. به خدمت گرفتن ترخیص کار کالا، نه تنها پرداخت هزینه ی بیشتر نیست بلکه می‌تواند به عنوان سرمایه‌گذاری محسوب شود

 

نئوفارم

سایت نئوفارم با هدف افزایش دانش در زمینه صادرات و واردات کالا در سال 1399 ایجاد شده است . جهت هماهنگی برای تبلیغات شرکت بازرگانی خود به صفحه " تبلیغات در نئوفارم " مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا