تبلیغات در نئوفارم
آموزش صادرات و واردات

ترخیص کالا از گمرک چگونه صورت می گیرد؟

8 مرحله ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک چگونه صورت می‌گیرد؟

 

ترخیص کالا به معنای اظهار کالا به گمرک و  خروج آن از گمرک است. به طور کلی و بر طبق قانون امور گمرکی به خروج کالا از اماکن گمرکی پس از انجام تشریفات مربوط به این کار، ترخیص کالا گفته می‌شود. تشریفات ترخیص کالا از گمرک به معنای انجام مراحل و اقداماتی است که لازم است برای خروج کالا از گمرک انجام گیرد. لازم است بدانید که ترخیص کالا از گمرک دارای چندین مسیر جداگانه است و مراحلی چند گانه دارد.

انجام این امور برای افراد عادی کاری نسبتا دشوار و دارای اندکی پیچیدگی است. بنابراین در این مقاله قصد داریم به بیان  مراحل خروج و ترخیص کالا از گمرک بپردازیم.

لیست شرکتهای ترخیص کالا

 

مرحله اول: تکمیل اظهارنامه و ثبت اطلاعات در سیستم گمرکی

در این مرحله که در حقیقت گام ابتدایی ورود کالا به گمرک و ترخیص آن، به شمار می‌رود لازم است اظهارنامه کالا، از طریق سامانه گمرکی EPL ثبت شود. در حال حاضر این کار به صورت آنلاین انجام می‌گیرد. EPL مخفف عبارت Electronic Packing List است که به آن، سامانه واحد تجاری فرامرزی نیز گفته می‌شود. پس از ثبت کردن اطلاعات مورد نیاز در این سامانه، باید اظهارنامه به گمرک تحویل داده شود.

برای اظهار کالا جهت واردات باید اسنادی توسط مالک کالا و یا نماینده قانونی وی فراهم گردد. از جمله این اسناد می‌توان به اظهارنامه واردات قطعی که همان پیش نویس و ثبت در سیستم EPL است، کپی کارت بازرگانی، قبض انبار، بارنامه، ترخیصیه، پروانه صادراتی، پروانه بهره برداری و … اشاره کرد. در این سامانه، امکان پرینت سند پیش اظهار، وجود دارد. لازم به ذکر است که تکمیل فرم اظهارنامه دارای اهمیت اساسی است.

بنابراین در صورتی که در تکمیل آن اشتباهی صورت بگیرد آسیب‌های مالی و غیر مالی زیادی را به دنبال خواهد داشت. چنانچه در پر کردن این فرم اشکالی وجود نداشته باشد نرم افزار مورد نظر به شما یک شماره سریال و شماره عطف خواهد داد.

 

مرحله دوم: احراز هویت و اظهار کالا

در دومین گام ترخیص کالاها از گمرک، باید به احراز هویت و اظهار کالای مورد نظر خود اقدام کنید. دایره احراز هویت، دایره فنی گمرک است. در این بخش، اسناد دریافتی بررسی می‌شوند و در صورت تایید، شماره ثبت و یا شماره کوتاژ بر روی آن درج می‌گردد. لازم است بدانید که به هر یک از اظهار نامه‌های ثبت شده، یک شماره کوتاژ تعلق می‌گیرد. پس از دریافت این شمار، باید اظهارنامه، لاک و مهر شود.

به طور معمول در گمرک از سه مسیر سبز، زرد و قرمز برای ترخیص نمودن کالاها استفاده می‌شود. مسیر سبز به این معنا است که کالای مورد نظر، مجوزهای لازم را دریافت نموده، بنابراین به صورت مستقیم به صندوق ارجاع داده می‌شود.

مسیر زرد، مسیری است که طی آن باید اسناد، توسط کارشناس گمرک و بخش دایره ارزش، بررسی گردد و سپس به صندوق ارجاع شود. مسیر قرمز، مسیری است که در آن کالاها باید به صورت فیزیکی بررسی شوند و مجوزهای لازم آن، توسط بخش دایره ارزش ارزیابی گردند و پس از بررسی توسط کارشناس گمرک، به صندوق ارجاع گردند.

 

مرحله سوم: کنترل کالا و ارزیابی آن

این مرحله برای کالاهایی است که در دو مسیر قرمز و زرد واقع شده‌اند. بنابراین این محموله‌ها نیاز به کنترل و بررسی دارند. در این گام کالاهای شما باز خواهند شد و توسط ارزیاب و کارشناس گمرک بررسی خواهند گشت و تطبیق آن‌ها با اسناد انجام خواهد گرفت. در این گام و در صورت نداشتن مشکل، کالا به بخش دایره ارزش منتقل می‌شود.

 

مرحله چهارم: دریافت مجوز

در این گام از ترخیص کالاها از گمرک باید مجوزهایی که توسط سیستم تعیین شده و توسط کارشناس به ثبت رسیده، تکمیل شود. از جمله مجوزهای این بخش می‌توان به استاندارد، بهداشت، جهاد، انرژی اتمی و … اشاره کرد.

 

مرحله پنجم: ارزیابی تعرفه کالا و تطبیق آن

در این گام کارشناس گمرک، به صورت مجازی، تعرفه کالا را بررسی می‌کند و تطبیق آن را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و بر اسناد و مجوزهای مورد نیاز نظارت می‌کند.

 

مرحله ششم: پرداخت وجه به صندوق

در این گام لازم است تا مبلغی که توسط گمرک تعیین شده است پرداخت شود. در این گام، صاحب کالا هزینه تعیین شده را به صورت فیش نقدی به حساب گمرک واریز می‌کند. پس از انجام این کار برای وی فیش پرداخت صادر می‌گردد و سپس پروانه سبز گمرکی، برای ترخیص کالاها صادر خواهد شد. این پروانه سبز، سندی است که نشان می‌دهد عملیات ارزیابی کالا به پایان رسیده و صاحب محموله، با گمرک تسویه حساب نموده است.

 

مرحله هفتم: انبار داری کالاها و دریافت مجوز بارگیری

در این گام باید با شرکت‌های حمل و نقل نیز تسویه حساب کنید. پس از انجام این کار و دریافت قبض انبار، گمرک به شمار اجازه بارگیری می‌دهد. در این گام باید مبلغی را به عنوان مبلغ انبار داری به مسئول نگه داری کالا پرداخت کنید. این مبلغ در گمرکات مختلف، متفاوت است و بسته به نوع تخلیه، بارگیری، بیمه، مدت زمان رسوب کالا و… محاسبه می‌شود.

در این گام، چنانچه کالایی بیش از حد مقرر در انبار باقی بماند کالای متروکه محسوب می‌شود. بنابراین این کالا در گمرک و انبار به حالت تعلیق در می‌آید و در صورت عدم ترخیص توسط صاحب محموله، به تصرف گمرک در خواهد آمد.

بر طبق قانون امور گمرکی، مدت زمان مجاز برای نگه داری از کالاها در انبار گمرک از زمان تحویل کالا سه ماه است و در صورت لزوم با تقاضای کتبی صاحب کالا و یا  شرکت‌های حمل و نقل و با پرداخت هزینه مربوط به آن، این مدت زمان حداکثر تا دو ماه دیگر نیز قابل تمدید خواهد بود.

 

مرحله هشتم: خروج کالا از گمرک

در این مرحله می‌توانید کالاهای مورد نظر خود را از گمرک خارج کنید. در این گام می‌توانید بیجک انبار را از انبار دار گمرک تحویل بگیرید. بیجک انبار پس از اینکه پروانه سبز گمرکی شما کنترل شد و به دنبال نظارت بر مهر درب خروج، صادر خواهد شد. دریافت این نشان، بدین معنا است که کالای مورد نظر به صاحب آن تحویل داده شده است. بنابراین شما می‌توانید وسیله نقلیه مورد نظر خود را وارد گمرک نمایید. در این گام نیز دوباره محموله شما مورد بررسی قرار می‌گیرد و در نهایت اجازه خروج آن، صادر خواهد شد.

تبلیغات در نئوفارم

نئوفارم

هدف نئوفارم افزایش دانش کشاورزان و دامداران در حوزه های خود و همچنین صادرکنندگان ، بازرگانان و ... می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا