تشخیص زعفران اصلی از تقلبی

راه تشخیص زعفران اصلی از تقلبی

زعفران یکی از چاشنی‌های شناخته شده ایرانی است که به طلای سرخ شهرت دارد. عطر بی‌نظیر زعفران ایرانی از شهرت جهانی برخوردار است و این محصول را به یکی از ارزشمندترین محصولات صادراتی کشور تبدیل کرده است. در این مقاله قصد داریم به بررسی راه‌های تشخیص زعفران اصل از محصول تقلبی بپردازیم.

 

 

زعفران ایرانی در یک نگاه

عطر و رنگ زعفران ایرانی دارای شهرتی جهانی است، ضمن این که این محصول دوست‌داشتنی یکی از همراهان همیشگی سفره‌ها در ضیافت‌های ایرانیان است. این ادویه خوش عطر و بو به دلیل خواص زیادی که دارد از قدیم‌الایام مورد توجه ایرانیان بوده است. خواص بی‌نظیر آن شامل شادی‌آور بودن، بهبود حافظه، تقویت قدرت جنسی، بهترکردن خلق‌وخو، از بین بردن دردهای قاعدگی، مبارزه با افسردگی و…  می‌شود. قیمت زعفران مرغوب بسیار بالا است و همین مسئله باعث می‌شود که بازار سودجویان در این محصول نیز داغ باشد، زعفران تقلبی یک محصول بی‌کیفیت است که سودجویان با نام زعفران مرغوب به دوست‌داران این چاشنی ارزشمند و پرخاصیت ارائه می‌کنند. اگر نمی‌دانید چگونه می‌توان زعفران با کیفیت را از سایر محصولات بی‌کیفیت و تقلبی تشخیص داد با ما همراه باشید.

 

راه‌های شناخت زعفران اصل از زعفران تقلبی

برای این که بتوانید محصول با کیفیت و اصل را از جنس تقلبی تشخیص بدهید راه‌های زیادی وجود دارد، در این بخش شما را با برخی از بهترین راه‌ها برای شناخت زعفران اصل آشنا می‌کنیم.

 

سرعت رنگ‌دهی زعفران اصل پایین است

روش‌هایی وجود دارد که سودجویان به وسیله آنها سرعت رنگ‌دهی زعفران را بالا می‌برند اما باید بدانید که محصول با کیفیت و اصیل زعفران سرعت رنگ‌دهی پایینی دارد، متقلبان حوزه عرضه زعفران سعی می‌کنند با رنگ کردن بخش زرد رنگ زعفران که در قسمت پایین پرچم گل زعفران وجود دارد آن را به عنوان زعفران اصل به مشتری بدهند به همین دلیل نیز سرعت رنگ‌دهی آن بالاتر از زعفران اصیل است. این مواد رنگ  مصنوعی هستند که در  مجاورت با آب سریعا رنگ پس می‌دهند.

برای این که بتوانید زعفران اصل را تشخیص دهید کافی است کمی زعفران را در یک فنجان آب سرد یا گرم بریزید، معمولا 15 دقیقه زمان لازم است تا زعفران اصل تمام رنگ خود را به آب بدهد. نکته مهم بعدی این است که زعفران اصیل دارای رنگ براق و درخشان نیست در حالی که زعفران‌های تقلبی معمولا رنگ درخشانی از خود به جای می‌گذارند.

 

عطر خوش زعفران را نمی‌توان پنهان کرد

زعفران اصل دارای عطری بی‌نظیر و فراوان است. عطر آن بسیار قوی است و در صورتی که محصولی که تهیه می‌کنید عطر قوی ندارد مطمئنا زعفران اصل نیست. زعفران اصیل بویی ترکیبی از عطر عسل و یونجه دارد، این می‌تواند یک شاه کلید برای تشخیص زعفران اصل باشد. این بوی تازگی را مطمئنا هرگز در زعفران‌های تقلبی نخواهید یافت.

 

طعم زعفران اصل کمی تلخ است

معمولا زعفران‌های تقلبی طعم شیرینی دارند. بنابراین یکی از راه‌های تشخیص زعفران اصل از تقلبی این است که کمی از محصول را روی زبان بگذارید در صورتی که در دهانتان طعم شیرینی احساس کردید زعفران تقلبی است. زعفران اصیل بوی شیرینی دارد، بویی که شبیه به بوی عسل است  اما طعم آن هرگز شیرین نیست بلکه کمی هم طعم تلخ دارد.

 

زعفران را میان انگشتان دست بمالید

یکی دیگر از راه‌های تشخیص زعفران اصل از تقلبی این است که رشته‌های زعفران را در آب سرد بگذارید و بعد از چند دقیقه آن را میان انگشتان خود گرفته و کمی انگشتان را به هم بمالید، در صورتی که زعفران اصل باشد تارهای زعفران از هم گسیخته نمی‌شود اما در زعفران‌های تقلبی معمولا سریعا رشته‌ها پودر می‌شوند. ضمن این که زعفران اصل رنگی زرد یا نارنجی از خود به جای می‌گذارد، در مورد زعفران تقلبی این رنگ پرتقالی تیره  و متمایل به زرشکی است. به این معنا که رنگ بیشتری از زعفران طبیعی خواهد داشت.

 

استفاده از جوش شیرین به عنوان محک

یک آزمایش مشهور برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی وجود دارد و آن این است که کمی جوش شیرین را به همراه زعفران در یک فنجان آب با هم ترکیب کنید، اگر ترکیب نهایی زرد رنگ باشد زعفران اصل است و در غیر این صورت شما یک محصول تقلبی دارد.

 

به ظاهر زعفران دقت کنید

یکی از شاخصه‌های مهم زعفران اصیل چند شاخه بودن سر رشته‌های زعفران است، این مسئله در مورد زعفران‌های تقلبی و غیرخالص وجود ندارد. یعنی اگر محصول را به دقت بررسی کنید متوجه می‌شوید که هیچ یک از سررشته‌های آن دارای چند شاخه نیست. البته ممکن است زعفران اصل و تقلبی را با هم ترکیب کرده باشند، در این صورت ممکن است تعداد شاخه‌های زعفران اصل با مشخصاتی که گفتیم اندک باشد.

یک آزمایش دیگر هم می‌توان انجام داد و آن این است که مقداری زعفران را میان کاغذ یا روزنامه بگذارید، زعفران تقلبی با گذشت زمان کمی چربی از خود روی کاغذ به جا می‌گذارد در حالی که زعفران طبیعی اصلا روغن ندارد.

آزمایش دیگری که ممکن است برای همه قابلیت اجرا نداشته باشد این است که کمی از رشته‌های زعفران را در مقداری گازوئیل یا بنزین می‌اندازند، زعفران اصل در گازوئیل حل نمی‌شود پس در صورتی که رنگ گازوئیل تغییر کرد مطمئنا زعفران شما تقلبی خواهد بود.

پرچم‌های زعفران اصیل دارای یک شکل شیپوری هستند، حتی خشک شده این گیاه نیز همان حالت شیپوری را حفظ می‌کند بنابراین اگر مشاهده کردید که رشته‌های زعفران این شکل ظاهری را ندارند مطمئنا با زعفران اصیل روبرو نیستید.

 

جمع‌بندی نهایی

زعفران یک محصول اصیل و گران است که برداشت و تولید آن کار آسانی نیست، به همین دلیل هم زعفران اصل را معمولا نمی‌توانید با قیمت ارزان در بازار پیدا کنید، در صورتی که یک محصول را به هر عنوانی مثل حراج یا خرید مستقیم از کشاورز با قیمت ارزان‌تری ارائه می‌کنند باید به کیفیت آن شک کرد.

با توجه به نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم بررسی کیفیت زعفران کار چندان مشکلی نیست. استفاده از محصول با کیفیت و اصالت مطمئنا بهایی دارد، اگر به دنبال استفاده از محصولی کاملا سالم و ارگانیک هستید باید بهای آن را بپردازید بنابراین به طمع خرید زعفران ارزان قیمت در دام سودجویانی که فقط به فکر پر کردن جیب خود هستند اسیر نشوید.

 

مطالب مرتبط

فهرست