آموزش صادرات و واردات

تعرفه گمرکی چیست؟

6 نکته مهم در رابطه با تعرفه گمرکی

تعرفه گمرکی چیست؟

 

لازم است بدانید که تعرفه، در دو معنای کلی، مورد استفاده قرار می‌گیرد که عبارت است از معنای عام تعرفه و معنای خاص این واژه. یکی از تعاریف تعرفه، تعریف عام این واژه است. این اصطلاح در میان ترخیص کاران گمرک و دارندگان کالا رواج یافته است. به طور نمونه، این امکان وجود دارد که شما در بعضی از مواقع، مشاهده کنید که گفته می‌شود تعرفه یک وسیله از قبیل یخچال چقدر است؟ در این شرایط منظور از تعرفه یخچال و میزان آن، میزان حقوق ورودی قابل پرداخت این کالا است. اما معنای دیگر تعرفه، کاربرد آن در مفهوم خاص است. در این شرایط و بر طبق این تعریف، تعرفه گمرکی عبارت است از ردیفی از تعرفه کالاهای وارداتی.

لازم است بدانید که بر طبق قوانین، برای هر ردیف از کالاهای وارداتی، رقمی به عنوان میزان حقوق ورودی تعریف شده است. تعرفه گمرکی بر سیستم‌ها و روش‌های خاصی مبتنی است از جمله انواع این تعرفه می‌توان تعرفه اداره گمرک، حمل و نقل، آمار، بیمه و… را نام برد.

اگر نیاز به شرکت ترخیص کالا یا شرکت واردات کالا داشتی ، حتما app.neofarm.ir رو چک کن !

منظور از تعرفه گمرکی چیست؟

به طور معمول و بر طبق قانون امور گمرکی، در گمرک برای ورود کالاهای مختلف به کشور، مبالغی به عنوان تعرفه گمرکی اخذ می‌گردد. این مبالغ، به چند دسته تقسیم می‌شوند. از جمله این موارد می‌توان حقوق و عوارض را نام برد که در حقیقت، مالیات غیر مستقیم این کالاها به شمار می‌رود.

هزینه‌های پرداختی در قبال انجام خدمات وصول کالا از دیگر مبالغ پرداختی در گمرک است. از جمله این هزینه‌ها می‌توان هزینه مربوط بارگیری کالاها و تخلیه آن‌ها، آزمایشات استاندارد بودن کالا، هزینه‌های مربوط به انبار داری محموله و… را نام برد.

 

بر مبنای قانون امور گمرکی در بند ح، حقوق ورودی تعرفه گمرکی به طور کلی شامل دو بخش مجزا است. بخش اول این تعرفه، شامل حقوقی است که توسط مجلس شورای اسلامی وضع شده و به تصویب رسیده است. این نرخ برای تمامی کالاهای وارداتی یکسان و 4 درصد است. بخش دوم این تعرفه‌ها شامل سود بازرگانی است که توسط دولت تعیین می‌گردد.

بنابراین می‌توان گفت تعرفه گمرکی، به طور کلی، عوارض و مالیاتی است که توسط دولت و به دلائل مختلف اخذ می‌گردد. از جمله دلایل انجام این کار می‌توان موارد مالی، دلایل حمایتی و یا ترکیبی از هر دو را نام برد. به این مبلغ دریافتی، در اصطلاح حقوق گمرکی نیز گفته می‌شود. در بسیاری از مواقع این امکان وجود دارد که تعرفه گمرکی بر اساس نرخ و ارزش کالاهای وارداتی تعیین گردد که در این صورت، این مبلغ دریافتی، تعرفه ارزشی نیز نامیده می‌شود.

 

انواع تعرفه گمرکی

لازم است بدانید که بسته به سیاست‌های تجاری یک کشور و نیازهای آن، برای ترخیص نمودن کالاها از گمرک از انواع و اقسام تعرفه‌های گمرکی استفاده می‌شود تا از این طریق سهم ارزی هر یک از انواع کالاها مشخص شود. به طور کلی می‌توان تعرفه‌های گمرکی را از نظر هدف از وضع آن‌ها، مقام وضع کننده تعرفه‌ها، شکل و ماهیت تعرفه‌ها و ماخذ محاسبه آن‌ها به انواع مختلفی دسته بندی کرد. در ادامه به شرح مختصر هر یک از انواع تعرفه خواهیم پرداخت.

 

انواع تعرفه گمرکی بر اساس هدف آن

تعرفه گمرکی را می‌توان بر اساس هدف از وضع و ایجاد آن به انواع مختلف تعرفه‌های مالی، تعرفه‌های حمایتی و تعرفه‌های ارشادی، دسته بندی کرد. لازم است بدانید که هدف از ایجاد تعرفه مالی گمرکی، تامین مخارج مالی دولت است و تعرفه حمایتی به دنبال آن است که شرایط و فضای رقابتی مناسبی را برای کالاهای تولید داخل در برابر کالاهای وارداتی و خارجی فراهم کند و از طرف دیگر، به برقراری تعادل میان تراز پرداختی‌ها اقدام نماید.

مقصود از تعرفه ارشادی نیز، هدایت نمودن تقاضاهای مردمی از یک محصول به سمت محصولی دیگر است. در حقیقت این نوع از تعرفه به دنبال آن است که انتخاب مصرف کننده را تغییر دهد.

 

انواع تعرفه گمرکی بر اساس مقاوم وضع کننده

این نوع از تعرفه گمرکی، شامل تعرفه مستقل و قرار دادی است. لازم است بدانید که تعرفه‌های مسقل گمرکی به شکل یک طرفه وضع می‌گردند. در ایجاد چنین تعرفه‌هایی منافع و ملاحظات ملی توسط کشور ذی نفع در نظر گرفته می‌شود و سپس این قوانین وضع می‌گردند. تعرفه‌های قراردادی انواعی از تعرفه‌های گمرکی بر اساس مقام وضع کننده هستند که به صورت چند جانبه تهیه و تدوین می‌شوند و مدت زمان مشخصی نیز دارند. از جمله این تعرفه‌ها می‌توان تعرفه‌های ترجیحی را نام برد.

 

انواع تعرفه گمرکی بر اساس شکل

تعرفه‌های گمرکی را می‌توان بر اساس شکل به انواع تعرفه واحد و مرکب دسته بندی کرد. در تعرفه‌های واحد گمرکی برای تمامی کالاهای وارداتی نوعی ماخذ حقوق قابل پرداخت در نظر گرفته شده است. برای نمونه میت‌وان به حقوق گمرکی چهار درصدی اشاره کرد که برای تمامی کالاهای وارداتی به صورت یکسان است.

نوع دیگر تعرفه‌های گمرکی بر اساس شکل، تعرفه‌های مرکب هستند. در این شیوه از تعرفه بندی، انواع مختلف کالاهای وارداتی به صورت‌های خاصی دسته بندی می‌شوند و سپس برای هر طبقه از کالاها، ماخذ حقوق قابل پرداخت تعیین می‌گردد.

 

انواع تعرفه گمرکی بر اساس ماهیت

در این نمونه، تعرفه‌های گمرکی به صورت‌های عمومی و ترجیحی دسته بندی می‌شوند. تعرفه عمومی گمرکی، تعرفه‌ای است که برای تمامی کالاهای وارداتی به صورت یکسان در نظر گرفته می‌شود. بنابراین مبدأ کالای ورودی در نرخ حقوق ورودی آن کالا اثر گذار نیست. اما در برابر این حالت، تعرفه ترجیحی واقع می‌شود.

در این شیوه از تعرفه بندی، ارفاق و امتیازاتی ویژه برای برخی از کشورهای مبدأ در نظر گرفته می‌شود. بنابراین در این شکل از تعرفه گمرکی سعی می‌شود میزان کم‌تری برای بعضی از کالاهای وارداتی از کشورهای مبدأ خاص، در مقایسه با دیگر کشورها در نظر گرفته شود.

 

انواع تعرفه گمرکی بر اساس ماخذ محاسبه

از جمله انواع تعرفه‌های گمرکی بر اساس ماخذ محاسبه، می‌توان تعرفه ارزشی، تعرفه ویژه ویا مقداری، تعرفه مختلط و یا ترکیبی را نام برد. در تعرفه ارزشی، حقوق ورودی قابل پرداخت بر اساس ارزش کالاهای وارداتی ارزیابی می‌شود. در تعرفه ویژه گمرکی که به آن تعرفه مقداری نیز گفته می‌شود حقوق ورودی قابل پرداخت، تابع کمیت کالاهای مورد نظر از قبیل تعداد آن‌ها، لیتر، کیلو، طول و.. است. تعرفه مختلط و یا ترکیبی نیز شامل دو نوع تعرفه ارزشی و مقداری است.

 

نئوفارم

سایت نئوفارم با هدف افزایش دانش در زمینه صادرات و واردات کالا در سال 1399 ایجاد شده است . جهت هماهنگی برای تبلیغات شرکت بازرگانی خود به صفحه " تبلیغات در نئوفارم " مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا