حقوق ورودی کالا چیست

حقوق ورودی کالا چیست؟

 

اگر قصد دارید در زمینه تجارت بین‎ الملل فعالیت کنید، لازم است با اصطلاحی به نام حقوق ورودی کالا آشنا باشید. در واقع حقوق ورودی کالا برای واردات مورد استفاده قرار می‎گیرد. برای ترخیص کالا از گمرک شرایط خاصی لازم است و باید هزینه‎ های مختلفی را بپردازید. اگر می‎خواهید کالا یا محموله خود را وارد کشور نمایید، لازم است درصدی از کل سود تجارت خود را به دولت پرداخت نمایید. در غیر این صورت اجازه ترخیص کالا به شما داده نخواهد شد. در واقع باید گفت حقوق ورودی، عوارضی است که برای وارد کردن کالا به داخل کشور باید پرداخت نمایید.

این حق ورودی در همه کشورها وجود دارد و از آن به عنوان یکی از مهمترین منابع درآمد دولت یاد می‎شود. پایه و اساس قانون یکسان است اما هر کشور جزییات خاصی را برای آن تعیین کرده است. اگر در این رابطه به راهنمایی و مشاوره نیاز دارید بهتر است با افرادی که در زمینه فعالیت دارند، مشورت نمایید.

[button color=”green” size=”medium” link=”https://app.neofarm.ir/%d9%84%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%aa-%d9%88-%d8%b5%d8%a7%d8%af%d8%b1%d8%a7%d8%aa/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]شرکت صادرات کالا [/button]

حقوق ورودی کالا چگونه محاسبه می شود؟

برای محاسبه حقوق ورودی کالا فاکتورهای زیادی وجود که از آن جمله می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

نوع کالا

نوع کالا یکی از مهمترین فاکتورها در تعیین میزان حق ورودی است. سوال مهم این است که برای وارد کردن کدام کالاها باید هزینه بیشتری پرداخت کرد و چرا؟ اگر قصد وارد کردن کالایی را دارید که در داخل کشور تولید می‎شود، باید برای آن حق ورودی بیشتری پرداخت نمایید. این سیاست با هدف حمایت از تولید و کالای داخلی انجام می‎شود.

اگر کالای مورد نظر مشابهی در داخل کشور نداشته باشد، برای آن تعرفه پایین‎تری در نظر گرفته خواهد شد. گفته می‎شود این سیاست به منظور رفاه حال مردم در نظر گرفته شده است. چرا که دولت به شدت نگران رفع نیاز مردم بوده و درصدد است مردم با صرف هزینه کمتری نیاز خود را برطرف سازند!

 

تعداد کالا

تعداد کالا نیز در تعیین میزان حق ورودی تاثیرگذار است. اگر قصد وارد کردن تعداد بالایی از کالا را داشته باشید، سود بیشتری را باید به دولت پرداخت نمایید.

 

حجم کالا

برخی کالاها به دلیل ویژگی‎های خاصی که دارند، فضای زیادی را اشغال نخواهند کرد. در واقع برای حمل و نقل و  انبار کردن آنها به فضای زیادی نیاز نخواهید داشت. به همین دلیل هزینه کمتری بابت آنها به عنوان حق ورودی دریافت خواهد شد. شاید مهمترین نکته در این زمینه ارزش کالای مورد نظر باشد. اگر محموله مورد نظر ارزش بالایی داشته باشد، دولت سود بیشتری را از شما دریافت خواهد کرد. برای اینکه بدانید کدام کالاها دارای چنین ویژگی هستند، باید با کارشناسان در این زمینه مشورت نمایید.

 

چگونگی ارسال کالا

برای حمل و نقل و ارسال کالا شیوه‎ های متعددی وجود دارد. برای مثال ممکن است بخواهید محموله در کوتاه‎ترین زمان از کشور مبدا وارد گمرک شود. در این صورت شاید حمل و نقل هوایی بهترین انتخاب باشد. دولت برای این منظور حقوق ورودی بیشتری برای شما محاسبه خواهد کرد. استفاده از سایر روش‎های حمل و نقل مانند کشتی، هزینه کمتری را به شما تحمیل خواهد کرد. اینکه کدام یک از شیوه‎ های حمل و نقل برای ارسال محموله مناسب است به نوع کالا و زمان بستگی خواهد داشت. برخی از کالاها را نمی‎توان برای مدت زمان طولانی نگهداری کرد و باید در مدت زمانی خاص از کشور مبدا به مقصد ارسال نمود.

 

چگونه می توانم حقوق ورودی را محاسبه کنم؟

یکی از سوالات رایج در زمینه حقوق ورودی کالا چگونگی محاسبه آن است. باید بدانید که محاسبه آن به راحتی انجام نخواهد شد و جزییات بسیار زیادی برای این منظور وجود دارد. بهتر است در این زمینه به شرکت‎های بازرگانی مراجعه کرده و با کارشناسان آنها مشورت نمایید. کارشناسان به خوبی با تبصره و ماده‎هایی که دولت در این زمینه وضع کرده است، آشنایی داشته و می‎توانند اطلاعات دقیقی در این رابطه در اختیار شما قرار دهند.

 

بندهای اصلی حقوق ورودی

برای حقوق ورودی کالا دو بند اصلی در  نظر گرفته می‎شود:

برای همه کالا حقوق گمرکی ثابتی در نظر گرفته می‎شود. در حال حاضر میزان آن 4 درصد است. تصمیم‎ گیری در این زمینه به عهده مجلس خواهد بود.

برای هر کالا سود مشخص و معینی در نظر گرفته خواهد شد. در این زمینه دولت تصمیم ‎گیری خواهد کرد. از این مبلغ به عنوان سود بازرگانی یاد می‎شود. در واقع باید گفت سود بازرگانی نوعی مالیات غیر مستقیم است. دولت در این زمینه اختیار تام دارد. یعنی هر زمان که بخواهید می‎تواند سود بازرگانی یک کالا را با توجه به سیاست‎های خود کم یا زیاد کند. در اصل در محاسبه سود بازرگانی به شرایط اقتصادی کشور و میزان عرضه و تقاضای کالای مورد نظر باید توجه شود. این سود معمولا سالانه اعلام می‎شود.

هلال احمر نیز در یک درصد از آن سهم دارد . در ابتدای هر سال این مبلغ توسط وزارت صنعت، تجارت و معدن اعلام می‎شود.

 

سود بازرگانی چه ویژگی هایی دارد؟

از مهمترین ویژگی‎های سود بازرگانی به موارد زیر اشاره شده است:

سود بازرگانی صرفا از واردات قطعی گرفته خواهد شد. این مبلغ در محل گمرک و به صورت ریالی از سوی تاجر ( مالک کالا) دریافت می‎شود.

برای محاسبه سود بازرگانی، به خوب یا بد بودن کالا توجهی نخواهد شد. از این سود به عنوان یکی از منابع درآمد مهم دولت یاد می‎شود. بنابراین دولت به سختی از دریافت آن صرف نظر خواهد کرد. با این حال برخی از کالاها وجود دارند که به آنها سود بازرگانی تعلق نمی‎گیرد. از جمله آنها می‎توان به موسسات دانش بنیان، نوآوری‎ها و اختراعات اشاره کرد. در بنادر آبادان، خرمشهر، ، بوشهر و جزیره هرمز نیز تخفیف سود بازرگانی لحاظ می‎شود.

 

حقوق ورودی کالا چگونه محاسبه می شود؟

به طور کلی می‎توان گفت برای محاسبه حقوق گمرکی از سه روش زیر بهره برده می‎شود:

  • روش خاص. در طی آن به مقدار کالا و کمیت آن توجه خواهد شد.
  • روش ارزشی. در این حالت برای محاسبه حق ورودی به ارزش کالا یا محموله توجه می‎شود. برای این منظور ارزش گمرکی کالا در نرخ تعرفه ضرب می‎شود. عدد حاصل همان حقوق گمرکی است که باید به دولت پرداخت شود تا اجازه ترخیص کالا از گمرک داده شود.
  • روش ترکیبی. در این حالت برای محاسبه حقوق ورودی کالا از دو روش بالا استفاده خواهد شد.

 

مطالب مرتبط

فهرست