خرید و فروش عمده خرما استعمران

خرید و فروش عمده خرمای استعمران چگونه انجام می‌شود؟

 

استان خوزستان یکی از بزرگترین استان‌های خرماخیز ایران است. در این استان انواع مختلف خرما کشت می‌شود ولی بخش اعظم نخلستان‌های آن‌را، خرمای استعمران یا سایر تشکیل می‌دهد. نام‌های دیگر این خرما «سمعران»، «سمبرون» یا «سمبران» است. شکل ظاهری این خرما بیضی شکل است و رنگ آن متناسب با زمان برداشت آن، کهربایی یا قهوه‌ای متمایل به سرخ و تیره است. اندازه خرمای استعمران یا سایر، 2 الی 4 سانتی‌متر و وزن آن بین 6 تا 10 گرم است. خوشبختانه این خرما در سازمان WIPO، ثبت شده و شهرت جهانی دارد.

اگر نیاز به خرید خرمای عمده دارید به این صفحه مراجعه کنید >>> لیست فروشندگان خرما

 

ویژگی‌های خرمای استعمران

پراکندگی خرمای استعمران در ایران سبب شده است که مشخصات آن در هر منطقه کمی متفاوت با مناطق دیگر باشد البته این ویژگی‌ها بیشتر مربوط به ظاهر خرمای استعمران است. در بازار خرمای استعمران ایران، این محصول بر اساس رنگ و سایز خرما طبقه‌بندی می‌شود. خرمای سایر( استعمران ) با توجه به بالا بودن میزان قند آن به سرعت در آب حل شده و شیرینی زیادی را ایجاد می‌کند. همچنین میزان چسبندگی هسته به گوشت خرمای سایر بسیار پایین است و هسته آن بدون کمترین زحمت و به راحتی از خرما جدا می‌شود و قابلیت بی هسته شدن را دارد.
کیفیت و مرغوبیت خرمای سایر به دسته‌بندی‌های زیر تقسیم می‌شود:

 • Super select
 • Select
 • Grade
 • FAQ
 • GAQ

 

نحوه نگهداری خرمای استعمران

خرمای استعمران یا سایر یکی از شیرین‌ترین خرماهای دنیاست و میزان قند این خرما بالای 75 درصد است. زمان برداشت خرمای استعمران یا سایر، حدوداً اوایل شهریور تا اوایل مهرماه است. خرمای استعمران جزء خرماهای نیمه‌خشک با رطوبت و نم کمتر  از 18% است و همین امر باعث شده شرایط نگهداری بهتر و طولانی‌تری نسبت به سایر خرماها داشته باشد. می‌توان خرمای استعمران را به صورت طولانی (حدود 15 ماه) در انبارهای سرپوشیده و دمای محیط، بدون هیچ مشکلی نگهداری کرد. این عمر ماندگاری نسبتاً طولانی باعث تسهیل در صادرات خرمای سایر شده است به طوری‌که چیزی حدود 45% سهم صادرات خرمای ایران، به خرمای استعمران یا سایر تعلق دارد.

 

بسته‌بندی خرمای استعمران

متداول‌ترین نوع بسته‌بندی خرمای استعمران برای صادرات در کارتن‌های 5 و 10 کیلوگرمی می‌باشد. امکان حمل به کشورهای دوردست بدون کانتینرهای یخچالی از مزیت‌های قابل توجه خرمای استعمران است.

 

قیمت خرمای استعمران

قیمت خرمای استعمران در ایران تابع عرضه و تقاضاست. از جمله عوامل مختلفی که می‌تواند بر قیمت خرید خرمای سایر یا استعمران تأثیرگذار باشد، درجه یک یا دو بودن آن، ریز و درشتی، یکدست بودن و نوع بسته‌بندی آن است.

 

منظور از خرمای استعمران درجه یک چیست؟

این موضوع که یک محصول باکیفیت و درجه یک است، یک معیار نسبی برای ارزش‌گذاری انواع خرما از جمله خرمای  استعمران است. به‌طورخلاصه  خرمای استعمران درجه یک به خرمایی گفته می‌شود که عاری از هر گونه عیب و ایراد (از جمله کرم‌خوردگی، ترشیدگی، ضایعات و…) باشد:

 • از کیفیت یکسان و یکدستی برخوردار باشد.
 • ظاهر مناسب و خوش‌رؤیت داشته باشد.
 • تازه و محصول همان سال باشد.
 • بسته‌بندی مناسب و محکمی داشته باشد.
 • سورت اصولی شده باشد.

همچنین می‌توان گفت رابطه مستقیمی بین کیفیت و قیمت خرمای استعمران وجود دارد. به عبارت دیگر، هر چه در خرمای استعمران ویژگی‌های بالا بیشتر مشاهده شود، به مراتب قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود و برعکس هر چه محصول ریزتر و فاقد معیارهای بالا باشد، قیمت آن نیز مناسبتر خواهد بود.

 

فروش خرمای استعمران

محصولات نخلستان‌هایی که در آن‌ها خرمای استعمران کشت می‌شود معمولاً به صورت عمده  و با قیمت مناسب به صورت پیش‌فروش از باغدار خریداری می‌شوند.
پس از پیش‌فروش محصول خرمای استعمران، مراحل زیر انجام می‌شود تا خرمای درجه‌ یک استعمران به دست مصرف‌کننده برسد:

 • انتقال محصول برداشت شده به سردخانه‌ها و انبارها
 • سورتینگ خرما و جداسازی ضایعات
 • بسته‌بندی و پکیجینگ مطابق بازار هدف

 

خرید خرمای استعمران

خرید خرمای استعمران در منطقه خوزستان به صورت توافقی انجام می‌شود. خرمای سایر یا استعمران از ارقام صادراتی است و قیمت آن به صورت فله متفاوت است.  قیمت فروش این خرما با توجه به گریدهای موجود تعیین می‌شود و در نوع باهسته و بی هسته این قیمت متفاوت است.  این خرما جزء خرماهای صادراتی است که به اروپا صادرات بالایی دارد.
برای کسب اطلاع دقیق از قیمت این خرما باید از طریق سایت‌های معتبر یا عمده فروشان بنام این بازار اقدام کنید. همچنین می توانید خرید و فروش عمده خرما را در سایت نئوفارم انجام دهید.
 

نتیجه‌گیری

بهترین و مرغوب‌ترین خرمای استعمران ایران  را تقریباً در تمام شهرها و نخلستان‍های استان خوزستان می‌توانید پیدا کنید. خریداران خرمای استعمران در ایران و خارج از ایران معمولاً این خرما را به صورت بسته‌بندی یا فله تهیه می‌کنند. در هنگام خرید این خرما باید به نوع سورت آن( باغی یا کارخانه‌ای) توجه شود چراکه در کیفیت محصول نهایی بی‌تأثیر نیست. فروش عمده خرمای استعمران باعث استقبال خریداران در بازارهای داخلی و جهانی شده است.   از عوامل مهم در قیمت‌گذاری این گونه  خرما، پیش‌فروش عمده با قیمت بسیار ارزان، حمل و نگهداری آسان و کیفیت و طعم عالی آن است.

مطالب مرتبط

فهرست