خرید و فروش عمده خرما کلوته

خرید و فروش عمده‌ی خرمای کلوته

 

خرمای کلوته یا همان کلیته، عمدتاً در استان کرمان و نخلستان‎های جیرفت و توابع آن کاشت می‌شود ولی در اکثر نخلستان‌های جنوب شرقی کشور، کشت آن رواج دارد. این‌ خرما همچنین در استان سیستان و بلوچستان و استان هرمزگان هم یافت می‌شود.

خرمای کلوته جزو خرماهای مرطوب یا نیمه مرطوب ایران است و شیره‌ی نسبتاً متوسطی دارد. رنگ آن قرمز و متمایل به قهوه‌ای است و از نظر ظاهری شباهت زیادی به رطب مضافتی دارد تا جایی که به دلیل قیمت پایین‌تر در برخی فروشگاه‎ها با خرمای مضافتی ترکیب شده و به‌جای آن به فروش می‌رسد. این‌گونه‌ از خرما، جزو خرماهای میان‌رس است و برداشت آن در شهریور ماه انجام می‌شود.

با توجه به مرغوبیت و قیمت نسبتاً مناسب خرمای کلوته، این محصول دارای بازار داخلی و بین‌المللی خوبی است و یکی از مهم‌ترین ارقام صادرات خرمای ایران به حساب می‌آید. عرضه‌ی این خرما به شکل بسته‌بندی‌هایی با اوزان مختلف یا به صورت فله است.

اگر نیاز به خرید خرمای عمده دارید به این صفحه مراجعه کنید >>> لیست فروشندگان خرما

 

خرید عمده‌ی خرمای کلوته

خرمای کلوته نیز مانند سایر محصولات قابل کشت دارای درجه‌های کیفی متفاوت است. خرمای کلوته پس از برداشت برحسب کیفیت و سایز در خط تولید به درجه یک و دو تقسیم می‌شود. خرمای کلوته درجه یک معمولاً در بسته‌بندی‌های کوچک و مانند خرمای مضافتی وارد بازار می‌شود.

خرمای کلوته‌ی درجه دو اغلب  کیفیت مناسبی برای بسته‌بندی  ندارد و به همین سبب به‌صورت فله بسته‌بندی شده و به کشورهایی مثل افغانستان و پاکستان صادر می‌شود. خرمای کلوته‌ی درجه دو در مصارف صنعتی مثل تهیه خوراک دام نیز کاربرد دارد.

یکی از شهرهایی که خرمای کلوته‌ی آن مشهور است، شهر جیرفت در استان کرمان است به‌گونه‌ای که اگر از تجار و خریداران عمده‌ی خرمای کلوته بپرسید، خرمای منطقه‌ی جیرفت و عنبرآباد را از نظر کیفی، مرغوب‌تر از سایر مناطق می‌دانند.

هنگام خرید خرمای کلوته‌ی درجه‌ی یک جیرفت به صورت فله حتماً باید به این نکته توجه کنید که محصول مذکور سورت باغی است یا کارخانه‌ای چراکه این دو از نظر پاکیزگی و ضایعات با هم تفاوت دارند و قیمت آن‌ها نیز یکسان نیست.

اگر به‌دنبال بهترین خرمای کلوته‌ی فله هستید، مراقب باشید که خرما درصد ضایعات کمتری داشته باشد، از ابتدای فصل برداشت در جای مناسبی نگهداری شده و ظاهر آن یکدست و مطلوب باشد.

 

قیمت خرمای کلوته‌ی فله

همان‌طورکه گفته شد قیمت خرمای کلوته‌ی فله با سورت باغی و کارخانه‌ای متفاوت است چراکه در نوع سورت کارخانه‌ای، هزینه‌ی سورتینگ و کارگری در آن محاسبه می‌شود. همچنین زمان خرید این خرما نیز در کاهش یا افزایش قیمت آن مؤثر است. بیشتر خریداران خرمای کلوته، به‌دنبال نوع فله آن در کارتن‌های 5 الی 10 کیلوگرمی هستند که اغلب سورت کارخانه‌ای دارند و روغن زده‌اند.

 

فروش عمده‌ی خرمای کلوته

محصولات نخلستان‌هایی که در آن‌ها خرمای کلوته کشت می‌شود معمولاً به صورت عمده  و با قیمت مناسب به صورت پیش فروش از باغدار خریداری می‌شوند. پس از پیش‌فروش محصول خرمای کلوته، مراحل زیر انجام می‌شود تا خرمای درجه‌ی یک کلوته به دست مصرف‌کننده برسد:

  • انتقال محصول برداشت شده به سردخانه‌ها و انبارها
  • سورتینگ خرما و جداسازی ضایعات و خرمای کرم‌خورده و بلبل‌خورده در کارخانه
  • پولیش و روغن‌کاری خرما
  • بسته‌بندی و پکیجینگ مطابق بازار هدف

بهترین و مرغوب‌ترین خرمای کلوته‌ی ایران که مصرف بالای داخلی دارد و همین‌طور برای صادرات مناسب است، خرمای درجه یک جیرفت، خرمای مرغوب عنبرآباد و خرمای کلوته‌ی بم است.

 

قیمت فروش خرمای کلوته

خرمای کلوته‌ی استان کرمان به‌عنوان یکی از مرغوب‌ترین انواع این‌گونه خرما، دارای نرخ متغیر است. نرخ خرمای کلوته به عوامل زیادی بستگی دارد که از جمله‌ی آ‌‌ن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • رنگ و مزه‌ی خرما
  • کیفیت و درشتی آن
  • سالم و یکدست بودن خرما
  • برداشت به‎موقع و نگهداری مناسب از آن

لازم به ذکر است که نرخ فروش خرمای کلوته هر ساله براساس نرخ مصوب اتحادیه‌ی خشکبار تعیین می‌شود و به اطلاع تولیدکنندگان و فروشندگان می‌رسد.

 

نتیجه‌گیری

بهترین و مرغوب‌ترین خرمای کلوته‌ی ایران در استان کرمان و شهرهای جیرفت و عنبرآباد کشت می‌شود. نوع درجه یک این خرما، ظاهری شبیه به خرمای مضافتی دارد، از این‌رو برخی فروشندگان سودجو، به‌خاطر قیمت پایین‌تر خرمای مضافتی، این دو گونه خرما را با هم مخلوط و عرضه می‌کنند.

خریداران خرمای کلوته در ایران و خارج از ایران معمولاً این خرما را به صورت بسته‌بندی یا فله تهیه می‌کنند. در هنگام خرید این خرما باید به نوع سورت آن( باغی یا کارخانه‌ای) توجه شود چراکه در کیفیت محصول نهایی بی‌تأثیر نیست.

فروش عمده‌ی خرمای کلوته باعث استقبال خریداران در بازارهای داخلی و جهانی شده است.  از عوامل مهم در قیمت‌گذاری این گونه از خرما، پیش‌فروش عمده با قیمت بسیار ارزان، حمل و نگهداری آسان و کیفیت و طعم عالی آن است.

 

مطالب مرتبط

فهرست