خواص برنج قهوه ای

بررسی ۱۰ خاصیت از خواص برنج قهوه ای

 

خواص برنج قهوه ای : برنج قهوه ای نوعی غلات است که به طور کامل تصفیه نشده و فقط پوسته بیرونی آن گرفته شده است. در حقیقت می‌توان گفت دانه برنج کامل دارای چندین لایه است اگر تنها لایه بیرونی این برنج را از برنج جدا کنیم محصول به دست آمده را برنج قهوه‌ای می‌نامند. این ماده خوراکی در زمره غلات سبوس دار به شمار می‌رود و به دلیل برخورداری از مواد مغذی و هم‌چنین خوش پخت بودن و دارا بودن عطر و طعم دلنشین بهتر از برنج سفید، توانسته جایگاه مناسبی را برای خود دست و پا کند.

بخش عمده‌ای از محبوبیت این نوع برنج، مربوط به خواص بیشمار این ماده خوراکی است. جوانه برنج قهوه‌ای نیز ارزش غذایی بسیار بالایی دارد و این ارزشمندی در جوانه برنج قهوه‌ای به دلیل وجود گاما آمینوبوتیریک اسید یا گابا در ساختمان آن است. انواع مختلفی از برنج قهوه‌ای در بازار وجود دارد که هر یک دارای طعم‌های متنوع و منحصر به فرد هستند. هم‌چنین این نوع از برنج، دارای ترکیبات معطر و غلظت‌هایی متفاوت از اسیدهای چرب است. در این مقاله سعی داریم برخی از خواص بیشمار این ماده خوراکی( برنج قهوه‌ای) را بیان کنیم.

فروش برنج در بازار نئوفارم

 

1- برنج قهوه ای موثر برای بیماران دیابتی

یکی از خواص عمده برنج قهوه‌ای برای افرادی است که دارای دیابت هستند و میزان قند خون آنان بالاتر از حد معمول است. برنج قهوه‌ای به دلیل اینکه شاخص گلیسمی آن پایین است برای این افراد مناسب است. مصرف این ماده خوراکی می‌تواند انسولین خون را کاهش دهد و هم‌چنین به تثبیت قند خون نیز کمک کند. برنج قهوه‌ای سرشار از اسید فیتیک، فیبر و پلی فنول‌های ضروری برای بدن است.

از طرف دیگر برنج قهوه‌ای یک کربوهیدرات پیچیده است که در آن روند آزادسازی قند خون به مراتب کمتر از برنج سفید اتفاق می‌افتد. مصرف کربوهیدرات‌های پیچیده، قند خون را به کندی با افزایش مواجه می‌کند بنابراین در این زمینه بسیار موثر است. لذا برنج قهوه‌ای انتخاب بسیار مناسبی برای بیماران دیابتی به شمار می‌رود و نیازهای آن‌ها به انواع ویتامین‌ها و فیبر و مواد معدنی را نیز تامین می‌نماید.

 

2- برنج قهوه ای مناسب برای افراد چاق

یکی از امراضی که این روزها بسیاری از افراد را درگیر خود نموده است افزایش وزن و یا چاقی است. برنج قهوه‌ ای خوراک بسیار مناسبی برای کنترل وزن است. برنج قهوه‌ای دارای میزان قابل توجهی منگنز است که به سنتز چربی بدن کمک می‌کند. این ماده هم‌چنین موجب کاهش توده چربی در بدن مصرف کننده نیز می‌گردد. از طرف دیگر مصرف این نوع از برنج خوراکی، به افزایش فعالیت گلوتایتون پراکسیداز کمک می‌کند که این ماده یکی از آنزیم‌های آنتی اکسیدانی است و به بالا رفتن سطح کلسترول خوب در بدن افراد دچار مشکل اضافه وزن و یا چاقی کمک می‌کند. جوانه برنج قهوه‌ای نیز اثرات ضد چاقی بسیاری دارد.

 

3- تامین سلامتی دستگاه گوارش با استفاده از برنج قهوه ای

برنج قهوه‌ ای همان‌طور که گفته شد در زمره غلات و خوراکی‌های بسیار سالم است. بنابراین می‌توانید به منظور داشتن یک سیستم گوارشی سالم از این ماده خوراکی استفاده کنید. برنج قهوه‌ای میزان زیادی فیبر دارد که مصرف آن موجب می‌شود تا عملکرد روده‌ها تنظیم گردد و با ایجاد حس سیری که در بدن مصرف کننده ایجاد می‌کند مانع از شکل گیری یبوست و کولیت روده نیز می‌گردد. پوسته سبوس برنج قهه‌ ای نیز از جذب شدن اسید معده جلوگیری می‌کند و هم‌چنین از ایجاد رطوبتی که منجر به ورم می‌گردد پیشگیری به عمل می‌آورد.

 

4- پیشگیری از سرطان با مصرف کردن برنج قهوه ای

دیگر خواص برنج قهوه ‌ای در پیشگیری از انواع سرطان می باشد. این نوع از غلات کامل، دارای آنتی اکسیدان‌های بسیار قوی است و هم‌چنین میزان بسیاری از فیبر را دارد. فیبر موجود در برنج قهوه‌ای خود دارای مزایای بیشماری است از جمله، این فیبر دارای این توان است که با سموم مضر سرطان در بدن ایجاد اتصال کند و با این اتصال مانع از این شود که سموم مضر سرطان به دیواره‌های روده بزرگ متصل گردد.

از طرف دیگر باعث می‌شود این سموم توسط روده‌ها از بدن مصرف کننده خارج گردند. سبوس موجود در برنج قهوه‌ای هم‌چنین دارای فنول‌های ضروری بدن است که از جمله این مواد می‌توان تریسین، فرولیک اسید و کافئیک اسید را نام برد.

برنج سفید که امروزه مورد استفاده بسیار زیاد مردم واقع می‌شود میزان بسیار کمی از این مواد موثر را در خود جای داده است. یکی از تاثیرات ویژه این فنول‌ها، جلوگیری از تکثیر سلول‌های سرطانی روده بزرگ است از طرف دیگر جوانه برنج قهوه‌ای تاثیری محرک و پیشگیرانه در روند آپوپتوز یعنی خزان یاخته‌ای ایجاد می‌کند و بدین وسیله می‌تواند در مهار و کنترل تولید سلول‌های سرطانی به ویژه در سرطان خون موثر واقع گردد. هم‌چنین مصرف برنج قهوه‌ای به دلیل سبوس موجود در آن تاثیرات ضد توموری قابل توجهی نیز دارد.

خواص برنج قهوه ای

5- درمان افسردگی با استفاده از برنج قهوه‌ای

از جمله خواص برنج قهوه‌ای ( جوانه آن ) خاصیت ضد افسردگی آن است. مصرف این ماده خوراکی به برطرف شدن مشکلات و اختلالات روانی و رفتاری و اضطراب‌ها کمک قابل توجهی می‌نماید. چرا که جوانه برنج قهوه‌ای بسیاری از اسیدهای آمینه ضروری بدن از قبیل گلوتامین، گلیسیرین و گابا را داراست. این عناصر موادی هستند که در مهار و کاهش فعالیت انتقال دهنده‌های عصبی بسیار موثرند.

به طور کلی نحوه فعالیت و عملکرد انتقال دهنده‌های عصبی این است که پیام‌های مرتبط با خصایص روانی از قبیل اضطراب‌ها، افسردگی‌ها و استرس و.. را به مغز منتقل نمایند. چنانچه عملکرد این انتقال دهنده‌ها و میزان  فعالیت آن‌ها کاهش یابد فرد می‌تواند به یک آرامش نسبی دست یابد.

 

6- تامین سلامتی استخوان‌ها با استفاده از برنج قهوه‌ای

از دیگر خواص برنج قهوه‌ ای این است که به حفظ سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند. لازم به ذکر است که برنج قهوه‌ای نوعی خوراکی سرشار از منیزیم است. منیزیم و کلسیم در کنار هم موجب می‌شوند تا رشد ساختار فیزیکی استخوان‌ها به شیوه‌ای مناسب فراهم گردد.

برنج قهوه‌ای غله‌ای سرشار از منیزیم است که موجب می‌شود از دمیلینه شدن استخوان جلوگیری شود. در این زمینه لازم به ذکر است که میلین نوعی پروتئین است که الیاف عصبی را می‌پوشاند و از این طریق از آن‌ها حفاظت می‌کند. بدون این ماده، مغز و نخاع نمی‌توانند با دیگر عصب‌های موجود در بدن رابطه برقرار نمایند.

چنانچه میلین ملتهب گردد و یا تخریب شود فرایند دمیلینه شدن روی داده است. هم‌چنین مصرف منیزیم موجود در برنج قهوه‌ای برای بر طرف کردن عوارضی مانند آرتریت و پوکی استخوان نیز بسیار مفید است.

 

7- پیشگیری کردن از بروز اختلالات عصبی با استفاده از برنج قهوه‌ای

امروزه بخش وسیعی از عوارضی که برای بسیاری از افراد روی می‌دهد مربوط به اختلالات عصبی است. جوانه برنج قهوه‌ ای منبعی فراوان از اسید گاما آمینو بوتیریک است. این ماده دارای ارزش غذایی بسیاری است از جمله در جهت پیشگیری از آسیب‌ها و اختلالاتی مانند بیماری آلزایمر بسیار مفید واقع می‌شود. برنج قهوه‌ای جوانه زده، ترکیباتی دارد که می‌تواند به مهار و کنترل آنزیم‌های مضر مربوط به بیماری آلزایمر کمک کند. هم‌چنین در جهت پیشگیری از دیگر اختلالات عصبی و کمک به برطرف کردن آن اختلال‌ها نیز می‌توان از برنج قهوه‌ای استفاده نمود از جمله این اختلالات می‌توان به زوال عقل اشاره کرد.

 

8- تامین سلامت قلب و عروق با استفاده از برنج قهوه‌ ای

همان‌طور که گفته شد برنج قهوه‌ ای، ترکیبات بسیار مناسب و موثری دارد. بخش بسیاری از مواد تشکیل دهنده برنج قهوه‌ای، سلنیم است. مصرف این ماده برای سلامتی قلب مصرف کننده بسیار حائز اهمیت است. به طور کلی مصرف غلاتی مانند برنح قهوه‌ای که در زمره غلات کامل محسوب می‌شوند می‌توانند از تجمع چربی‌ها در بدن فرد مصرف کننده، جلوگیری به عمل آورند و در نتیجه این فرایند به کاهش انسداد عروق کمک قابل توجهی نمایند.

این عملکرد برنج قهوه‌ای موجب می‌شود تا ابتلا به اختلالات قلبی کاهش یابد چراکه این ماده می‌تواند فشار خون بالا را بر طرف سازد و از بروز بیماری‌های عروقی پیشگیری نماید. بافت اطراف دانه برنج قهوه‌ای نیز دارای اجزا و بخش‌هایی است که می‌توانند در سلامت بدن مصرف کننده مفید واقع شوند. این اجزا می‌توانند در برابر آنژیوتانسین 2 مقاومت خوبی از خود نشان دهند.

آنژیوتانسین 2 نوعی پروتئین موجود در غدد درون ریز است که در افزایش فشار خون سهم بسزایی دارد و می‌تواند به تصلب شرایین یا سخت شدن عروق نیز منجر گردد.

 

9- کلسترول خوب در برنج قهوه ‌ای

یکی از مزایای عمده و خواص منحصر به فرد برنج قهوه ‌ای این است که این نوع از غلات کامل گزینه بسیار مناسبی در جهت حفظ میزان کلسترول خوب در بدن و در برابر چربی‌هایی که به طور طبیعی در بدن موجود است، هستند. برنج قهوه‌ای هم‌چنین مواد مغذی بسیار مفیدی دارد که می‌تواند به متابولیسم لیپیدها و گلوکز کمک کند. مصرف این نوع از غلات هم‌چنین به بهبود غلظت خون و کلسترول خوب در افرادی که به سوء مصرف الکل مبتلا هستند می‌انجامد. عصاره جوانه برنج قهوه‌ای نیز در پیشگیری از افزایش تری گلیسیرید کبد موثر است به ویژه در افرادی که بیش از اندازه به مصرف الکل پرداخته‌اند.

 

10- درمان بیخوابی با استفاده از برنج قهوه‌ای

از خواص بسیار قابل توجه برنج قهوه‌ ای این است که در درمان بیخوابی می‌توان از آن استفاده کرد. برنج قهوه‌ ای غله‌ای خوراکی است که منبع طبیعی ملاتونین است. ملاتونین همان هورمون خواب است و با تمدد اعصاب باعث افزایش یافتن کیفیت خواب می‌شود.

 

مطالب مرتبط

فهرست