خواص زرشک و آب زرشک

خواص زرشک و آب زرشک

مصرف زرشک و آب زرشک طبیعی دارای خواص بی نظیری برای سلامت بدن انسان است. از جمله خواص این محصول خوراکی می‌توان به درمان کمر درد، درمان جوش‌های موجود بر روی صورت و بدن، کاهش وزن و پایین آوردن چربی خون اشاره کرد. هر چند مزایا و خواص زرشک و آب زرشک به این موارد ختم نمی‌شود و حیطه بسیار گسترده‌تری دارد. به طور کلی زرشک به دلیل دارا بودن ویتامین‌های بسیار و هم‌چنین داشتن بربرین موجب می‌شود تا مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها افزایش پیدا کند. این ماده خوراکی می‌تواند مانند یک آنتی بیوتیک قوی و موثر برای باکتری‌ها به شمار رود.در این مقاله قصد داریم به بیان برخی از خواص زرشک و آب زرشک بپردازیم.

 

 

استفاده از زرشک در رژیم غذایی

زرشک دارای خواصی بسیار است که این خواص برگرفته از ویژگی‌ها و مواد تشکیل دهنده این ماده خوراکی است. به طور کلی زرشک دارای ارزش غذایی بسیار بالایی است. کالری موجود در این ماده خوراکی، تقریبا 316 و پروتئین موجود در ان 6/3 گرم است. هم‌چنین این ماده دارای قند نیز هست که میزان آن در زرشک 2/27 گرم و فیبر آن 4/7 گرم است. کربوهیدرات موجود در ماده زرشک نیز 9/63 گرم است. این ترکیبات موجب می‌شود تا زرشک از نظر تغذیه دارای ارزش غذایی باشد.

 

 

استفاده از زرشک برای تهیه ماسک صورت

زرشک ماده خوراکی بسیار موثری است که مصرف آن هم به صورت دانه‌های زرشک و هم به صورت آب زرشک می‌تواند در برطرف ساختن بسیاری از مسائل بدنی و مربوط به سلامتی موثر واقع گردد. از جمله خواص زرشک و آب زرشک می‌توان به کاربرد این ماده در جهت داشتن صورتی شفاف و صاف اشاره کرد. بنابراین می‌توانید برای داشتن پوستی شفاف از دانه‌های زرشک کمک بگیرید. برای این منظور یک قاشق پر از دانه‌های زرشک را بردارید و در فنجانی که از آب پر کرده‌اید، بریزید.

حدود 8 الی 9 ساعت اجازه دهید تا ترکیب شما به حال خود باقی بماند و دانه‌های زرشک به خوبی و به طور کامل خیس بخورند. پس از گذشت این مدت زمان، دانه‌های زرشک را در همان فنجان له کنید و پس از آن با کمک یک صافی، دانه‌های له شده زرشک را از آب آن جدا کنید. آب زرشک را بنوشید و له شده‌های دانه‌های زرشک را به پوست صورت خود بمالید. اجازه دهید تا آب موجود در این دانه‌ها به خوبی جذب صورت شما شوند پس از گذشت دقایقی می‌توانید این ماسک را از صورت خود با آب ولرم بشویید. این کار را می‌توانید در روزهای دیگر تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه خود دست یابید.

خواص زرشک و آب زرشک

استفاده از آب زرشک برای لاغری و کاهش وزن

عده زیادی از افراد دارای مشکلات اضافه وزن و چاقی هستند این افراد می‌توانند از خواص زرشک و آب زرشک برای بر طرف کردن این مشکل خود کمک بگیرند. در حقیقت یکی از خواص این ماده خوراکی این است که می‌توان از آن برای برطرف ساختن مشکل چاقی استفاده کرد چرا که زرشک به چربی سوزی در بدن کمک می‌کند و به لاغری و کاهش وزن منجر می‌گردد.

 

استفاده از آب زرشک برای تنظیم قند خون و جلوگیری از ابتلا به دیابت

برای افرادی که دچار مشکلاتی از قبیل افزایش سطح قند خون هستند استفاده از زرشک و آب زرشک گزینه بسیار مناسبی در جهت کاهش سطح قند خون است. در این شرایط این افراد می‌توانند آب زرشک را به همراه گیاه خار مریم مورد استفاده قرار دهند این ترکیب مانند انسولین در بدن این افراد عمل می‌کند و می‌تواند سطح قند خون را تحت کنترل خود در بیاورد و آن را تنظیم کند.

بنابراین و از آنجایی که مصرف آب زرشک برای دستیابی به اهدافی مانند کنترل قند خون بسیار مناسب است از آن می‌توان برای جلوگیری از ابتلا به بیماری دیابت نیز استفاده کرد اما لازم است بدانید آب زرشک را نباید به طور همزمان با داروهای خاص کاهش سطح قند خون مصرف کنید چراکه عملکرد آن‌ها را دچار اختلال می‌کند.

خواص زرشک و آب زرشک

استفاده از آب زرشک برای تنظیم فشار خون

یکی از خواص زرشک و آب زرشک مصرف این ماده خوراکی در جهت تنظیم فشار خون است. مصرف زرشک و یا نوشیدن آب زرشک اگر بدون نمک تهیه شده باشد موجب می‌شود تا فشار خون بالا، پایین بیاید و از طرف دیگر می‌توان از این ماده خوراکی در جهت برطرف کردن غلظت خون نیز استفاده نمود. اگر آب زرشک را با نمک تهیه کنید می‌توانید از آن برای افرادی که دچار فشار خون پایین نیز هستند استفاده کنید چراکه فشار خون آن‌ها را افزایش می‌دهد.

 

استفاده از آب زرشک برای شستشوی کبد و کلیه

از جمله خواص زرشک و اب زرشک می‌توان کاربرد این ماده خوراکی برای بیماران و افرادی که دارای مشکلی در کبد و یا کلیه خود هستند را نام برد. مصرف آب زرشک به تغذیه کبد کمک می‌کند و از این طریق موجب می‌شود تا عملکردهای کبد به درستی انجام بگیرند از طرف دیگر مصرف زرشک برای شستشوی کبد و کلیه بسیار کارساز و مناسب است.

 

استفاده از آب زرشک برای درمان بیماری‌های قلبی، عروقی

از دیگر خواص زرشک و آب زرشک می‌توان به قابلیت این ماده خوراکی در جهت درمان موثر و مناسب بیماری‌های قلبی و عروقی اشاره کرد. آب زرشک دارای ترکیبی فعال به نام بربامین است. این ماده با تنظیم غلظت یون‌های کلسیم به حفاظت از قلب در برابر آسیب‌ها می‌پردازد و از بروز هر گونه صدمه به بافت قلب جلوگیری می‌کند. از طرف دیگر با تنظیم یون‌های کلسیم از بروز سکته قلبی نیز پیشگیری به عمل می‌آورد.

 

استفاده از آب زرشک برای تقویت سلامت ذهنی و مغزی

یکی از خواص زرشک و آب زرشک ویژگی موثر این ماده خوراکی برای تقویت و سلامتی ذهن و مغز است. از جمله مواد موجود در زرشک می‌توان به بربامین اشاره کرد وجود این ماده موثر در زرشک و آب زرشک موجب می‌شود تا خطر اکسیداسیون در زیست مولکول‌های مغزی از بین برود و این ماده از این طریق بتواند از از کار افتادگی مولکول‌های حافظه پیشگیری کند.

 

استفاده از آب زرشک برای درمان و ترک اعتیاد

آب زرشک و زرشک می‌توانند در جهت ترک اعتیاد نیز بسیار موثر واقع شوند. این کار توسط ماده آلکالوئید بربرین موجود در زرشک انجام می‌گیرد.

 

مطالب مرتبط

فهرست