روش اخذ مجوز صادرات کالا

روش اخذ مجوزهای لازم برای صادرات

 

مجوز صادرات : «صادرات» به معنی انتقال هر نوع کالا و ارسال آن از یک نقطه به نقطه‌ی دیگر است. درواقع صادرات برقراری ارتباط و انجام معامله با بازارهای حرفه‌ای خارج از نقطه‌ی مبدأ است و معمولاً برای کسب درآمد ارزی انجام می‌شود.

 

انواع صادراتس

 

صادرات مستقیم: این شیوه از صادرات برای تجاری مناسب است که صادرات آن‌ها به میزانی افزایش یافته که می‌توانند هزینه‌های شرکت صادراتی خود را از مبدأ تا مقصد برعهده بگیرند؛ به بیانی دیگر، بازاریابی، یافتن مشتری برای کالای صادراتی، تعیین کانال‌های توزیع کالا و… را خود انجام دهند. معمولاً این دسته از صادرکنندگان، علاوه بر نمایندگان صادراتی، دارای نماینده‌ی فروش سیار، شعبه‌ی فروش در خارج از کشور مبدأ، دفتر صادراتی در داخل کشور و… هستند.

 

صادرات غیرمستقیم: صادرات غیرمستقیم، در اصطلاح، بیشتر در میان تازه‌کاران عرصه‌ی صادرات رایج است؛ یعنی آن بخش از صادرکنندگانی که سرمایه‌ی کمتری دارند و نمی‌توانند از عهده‌ی استخدام فروشندگان و بازاریابان و همچنین اجرای قراردادهای مختلف در خارج از کشور برآیند. این مدل از صادرات ریسک سرمایه‌گذاری کمتری دارد.

 

مراحل صادرات کالا ( چگونه مجوز صادرات بگیریم ؟ )

 

گام نخست در صادرات کالا، تأسیس یک شرکت سهامی عام یا خاص است تا بتوان به وسیله آن و به راحتی، اقدام به انجام کلیه‌ی اموراقتصادی به صورت رسمی کرد.

پس از آن باید برای تجارت و انجام مبادلات در بازارهای خارجی در یک بانک اقدام به افتتاح حساب شود. همچنین افتتاح  حساب در یکی از کشورهای خارجی برای انجام کار صادرات از ضروریات صادرات کالا به خارج کشور است که این امر با توجه به نوع کالا و کشور مبدأ متغیر است.

پس از آن، بازاریابی و شناخت بازارهای خارجی از مهم‌ترین گام‌های صدور کالاست. از شیوه‌هایی که با استفاده از آن‌ها می‌توان به این شناخت رسید، مذاکره با خریداران در کشور مقصد و شرکت در نمایشگاه‌های بین‎المللی است. اطلاعات مربوط به شناخت بازار هدف را از اتاق‌های بازرگانی و سفارتخانه‌ها‎ نیز می‌توان دریافت کرد.

سپس لازم است که صادرکننده کالا اقدام به صدور پیش فاکتور کند و با توجه به بازار مقصد و مراکزی که قصد دارد کالای خود را در آن به فروش برساند، پیش فاکتور صادرشده را ارسال کند.

بسته‌بندی طبق قرارداد و توافقی که انجام ‌گرفته است از دیگر مراحل صادرات کالا محسوب می‌شود.

تعیین ارزش گمرکی که درواقع شامل خرید کالا در کشور صادرکننده، هزینه‌ی باربری و … می‌شود نیز یکی از کارهای مهم برای صدور کالاست.

حتما بخوانید : لیست تعرفه های گمرکی

 

همچنین برای اخذ مجوز صادرات، نیاز به ارائه‌ی اسناد و مدارک مختلفی است که به دلیل اهمیت آن، به طور مفصل به آن پرداخته‎ ایم:

چگونه مجوز صادرات بگیریم

اسناد و مدارک لازم برای اخذ مجوز صادرات

 

برای راه‌اندازی یک کسب و کار صادراتی باید اسناد و مدارک لازم جهت اخذ مجوز صادرات را فراهم آورد که عبارتند از:

 

  • دریافت کارت بازرگانی معتبر به نام صادرکننده‌ی کالا

کارت بازرگانی درواقع مجوزی است که به موجب ماده 2 قانون صادرات و واردات کشور، به دارنده‌ی آن اعم از شخص حقیقی یا حقوقی اجازه داده می‌شود که اقدام به تجارت کند.

بر اساس مقررات کنونی، اعتبار کارت بازرگانی از تاریخ صدور به مدت یک سال است. اولین گام برای اخذ کارت بازرگانی، مراجعه به وب‌سایت اتاق بازرگانی استانی است.

 

  • دریافت مجوز صدور

در صورتی‌که برای صدور کالای موردنظر، توسط وزارت بازرگانی موافقت کلی اعلام نشده باشد.

 

  • اخذ گواهی بهداشت و قرنطینه (درخصوص صادرات دامی، نباتی و … برحسب مورد)

گواهی بهداشت نباتی، در دنیا به عنوان سند بهداشت و سلامت محصولات نباتی شناخته شده و در کشورهای مختلف توسط سازمان‌های متفاوت صادر می‌شود.

همچنین طبق ماده‌ی هفت قانون دامپزشکی کشور، برای واردات و صادرات هر نوع دام زنده، فرآورده‌های خام دامی، داروها، واکسن‌ها، سرم‌ها و مواد بیولوژیکی، مواد ضدعفونی، سموم دامپزشکی و… مورد نیاز است.

 

  • گواهی استاندارد

این گواهی زمانی موردنیاز است که کالای صادراتی مشمول مقررات اجباری استاندارد صادراتی باشد.

 

  • گواهی انرژی اتمی (به این مجوزها گواهی‌های مرسوم نیز گفته می‌شود.)

درمواردی که کالای صادراتی شامل مواد غذایی یا قراضه‌های فلزی یا از این قبیل باشد، ارائه‌ی گواهی سازمان انرژی اتمی کشور اجباری است.

 

  • تهیه‌ی لیست پکینگ (Packing List) یا صورت عدل‌بندی

زمانی‌که محتویات بسته‌ها مختلف یا متفاوت باشند، تهیه و ارائه‌ی لیست عدل‌ بندی به اداره‌ی گمرک الزامی است. چنانچه این لیست ارائه نشود، گمرک کلیه‌ی بسته‌ها را جهت بازرسی و بازبینی باز می‌کند.

 

  • شناسنامه‌ی فرش

ارائه‌ی شناسنامه‌ی فرش که فقط برای صادرات فرش دستبافت لازم است.

 

اسناد و مدارک غیرضروری برای اخذ مجوز صادرات ( روش اخذ مجوزهای لازم برای صادرات )

 

اسنادی هستند که تنها درصورتی مجبور به ارائه‌ی آن‌ها هستید که کشور مقصد مطالبه آن را داشته باشد؛ این اسناد عبارتند از گواهی مبدأ، کارنه‌تیر (که درواقع دفترچه‌ای است که برای عبور کالا به‌وسیله‌ی کامیون از کشورهای عضو، بدون بازرسی و بازبینی دقیق و بدون دریافت حقوق و عوارض گمرکی صادر می‌شود.)

فاکتورخرید، بارنامه و گواهی بازرسی کالا نیز از جمله اسناد و مدارک غیرضروری است.

پس از اخذ مجوز صادرات کالا، حال نوبت به اظهار کالای صادراتی به گمرک می‌رسد. در این مرحله، صادرکننده می‎تواند کالای خود را با دردست‌داشتن مدارک لازم به گمرک حمل‎کرده و اظهارنامه‌ی صادراتی یا خروجی خود را از آن سازمان اخذ کند.

از دیگر نکات مهم در صادرات کالا، بیمه کردن محموله‌ی صادراتی و عقد قرارداد با یک شرکت حمل و نقل معتبر است. بهتر است قبل از این مرحله، مؤسسه‌ی صادراتی شناخت کافی از شرکت‌های معتبر حمل کالا به‌دست‌آورد.

اقدام بعدی برای انجام صادرات، دریافت گواهی بازرسی است. معمولاً خریداران و فروشندگان با یکی از مؤسسات بازرسی کالا که اکثراً بین‌المللی هستند، قرارداد می‌بندند تا این گواهی صادر شود.

گرفتن گواهی مبدأ و صدور پیش‌فاکتور از دیگر گام‌های مهم در صادرات کالا محسوب می‌شود. در این مرحله فاکتور فروش مبدأ توسط صادرکننده کالا صادر می‌شود و به تأیید اتاق بازرگانی می‌رسد؛  اتاق بازرگانی پس از رؤیت این فاکتور، بارنامه‌ی حمل و پروانه‌ی گمرکی کالا را صادر می‌کند.

در مرحله‌ی پایانی، شرکت حمل و نقل جواز خروج کالا را از صادرکننده‌ی کالا دریافت کرده و آن را پس از بارگیری به کشور مقصد حمل می‌کند.

مجوز صادرات - دسته بندی کالاهای صادراتی

دسته بندی کالاهای صادراتی 

دسته‌بندی کالاهای صادراتی نیز از مباحث مهمی است که بهتر است پس از تکمیل مدارک مربوط به اخذ مجوز صادرات به آن پرداخته شود.

  • کالاهای مجازی

صدور این کالاها نیاز به مجوز ندارد و برای صادرات آن‌ها، ضابطه‌ی خاصی نباید رعایت شود. منظور از ضابطه، ارائه‌ی گواهی استاندارد، بهداشت انسانی، دامی و نباتی است.

  • کالاهای مشروط

برای صادرات این گروه از کالاها، نیاز به اخذ مجوز است که پس از کسب موافقت کلی از وزارتخانه‌های مربوطه و ابلاغ آن به گمرک توسط وزارت بازرگانی انجام می‌گیرد.

  • کالاهای ممنوع‌الصدور

کالاهایی که صادرات آن‌ها قانوناً ممنوع است. دولت می‌تواند با درنظرگرفتن شرایط زمانی و با رعایت قوانین در مقاطعی، صادرات برخی از کالاها را ممنوع کند.

 

نتیجه‌گیری

صادرات کالا در هر کشوری تابع قوانین خاص آن کشور است که این قوانین می‌تواند بسته به کشور واردکننده سختگیرانه‌تر شود. مؤسسات صادرکننده کالا بهتر است شناخت بازار هدف و یافتن مشتریان عمده در کشور مقصد را به عنوان یکی از مهم‌ترین گام‌های یک تجارت پرسود مدنظر داشته باشند چراکه انجام سایر مراحل صادرات کالا بخصوص مرحله‌ی اخذ مجوز، تنها با طی‌کردن دقیق مراحل اداری و رعایت قوانین امکان‌پذیر است. در این نوشته به بررسی مواردی چون ” چگونه مجوز صادرات بگیریم ؟ ” ، ” روش اخذ مجوزهای لازم برای صادرات ” و ” مجوز صادرات ” آشنا شدیم .

 

مطالب مرتبط

فهرست