روش های پرداخت تجارت بین الملل

روش های پرداخت تجارت بین الملل

 

روش‎های پرداخت در تجارت بین الملل متفاوت است. هر کدام از آنها مزایا و معایب مربوط به خود را دارند. در برخی از آنها معاملات صرفا براساس اعتماد طرفین انجام شده و بانک کمترین دخالت را دارد. در برخی دیگر به منظور کاهش ریسک، از بانک به عنوان یک واسطه استفاده خواهد شد. در این صورت بانک از مشتریان خود بابت خدماتی که ارائه می‎دهد، هزینه دریافت خواهد کرد.

[button color=”green” size=”medium” link=”https://app.neofarm.ir/%d9%84%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%aa-%d9%88-%d8%b5%d8%a7%d8%af%d8%b1%d8%a7%d8%aa/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]لیست شرکتهای بازرگانی بین المللی[/button]

انواع روش های پرداخت در تجارت بین الملل

 

پیش پرداخت نقدی Cash in advance

پیش پرداخت نقدی اصطلاحی است که در برخی قراردادهای تجاری از آن استفاده می‏‎شود. در این حالت خریدار قبل از دریافت محموله و حتی قبل از حمل و نقل، وجه را  به صورت کلی و نقدی به فروشنده پرداخت می‎کند. در این روش ریسک عدم پرداخت وجه از سوی خریدار به حداقل کاهش خواهد یافت. به طور کلی در  این ساختار، معاملات به طور کامل به نفع فروشنده خواهد بود و در عوض خطراتی را برای خریدار در پی خواهد داشت.

این روش پرداخت در تجارت بین ‎الملل بیشتر مناسب آن دسته از خریداران و فروشندگانی است، که اعتماد بالایی نسبت به یکدیگر دارند، در غیر این صورت خریدار بیش از هر زمان دیگری در معرض ریسک قرار می‎گیرد.

این روش پرداخت می‎تواند مربوط به فروش هر نوع کالا یا خدماتی باشد. در هر صورت با پرداخت وجه، کالا یا خدمت مورد نظر بلافاصله در دسترس نخواهد بود. این شیوه پرداخت در بازارهای آنلاین و تجارت بین ‎المللی بیشتر مورد توجه قرار می‎گیرند.

 

مزایای و معایب پیش پرداخت نقدی

یکی از مهمترین معایب این شیوه پرداخت این است که احتمال دارد کالا ( محموله یا خدمات)، همان چیزی نباشد که خریدار انتظار آن را دارد. برای حل این مشکل نیز راه ‎حل‎های مختلفی ارائه شده است که ضمانت‎ نامه‎ های ارزی یکی از آنها است.

در این روش بانک‎ها دخالت زیادی در معامله بین خریدار و فروشنده ندارند. شاید مهمترین نقش آنها به انتقال وجه خلاصه شود. بانکها در کنترل و انتقال اسناد نقشی ندارند، به همین دلیل در این روش هزینه خدمات بانکی تا حدود زیادی کاهش خواهد یافت.

 

پرداخت در آینده یا حساب باز  Open Account

در این شیوه، شرایط به نفع خریدار خواهد بود. در طی آن وجه مورد نظر پس از رسیدن محموله به مقصد یا ترخیص کالا از گمرک مقصد به فروشنده پرداخت خواهد شد. از این شیوه به عنوان پرداخت نسیه نیز یاد می‎شود. در طی آن خریدار باید براساس قراردادی که با فروشنده دارد، مبلغ را در زمان مشخص پرداخت نماید. زمانی که فروشنده، اعتماد بالایی نسبت به خریدار داشته باشد، از این شیوه برای پرداخت در تجارت بین ‎الملل بهره برده می‎شود.

در طی آن سند مالی که قابل معامله باشد، از سوی خریدار به فروشنده ارائه نخواهد شد، به همین دلیل گفته می‎شود خریدار نزد فروشنده باید اعتبار بسیار بالایی داشته باشد. چنانچه به هر علتی خریدار از پرداخت سرباز زند، فروشنده  متضرر خواهد شد.

برای حل این مشکل، در قرارداد فروش این موضوع ذکر خواهد شد، در این صورت میزان ریسک برای فروشنده به حداقل می‎رسد. گاهی اوقات نیز فروشندگان برای جلوگیری از سوءاستفاده ‎های احتمالی، مهلت پرداخت وجه را کوتاه‎تر کرده یا مالکیت محموله تا پایان کامل وجه از سوی خریدار به نام خود ثبت می‎کنند. برای کاهش ریسک ارسال مرحله به مرحله کالا نیز انجام می‎شود، همچنین برخی فروشندگان این ریسک را تحت پوشش بیمه ه‎ایی قرار می‎دهند. در این روش نیز بانک‎ها کنترلی بر روی اسناد نداشته و صرفا در انتقال و جابجایی پول دخالت می‎کنند.

حتما بخوانید : مراحل صادرات کالا

 

پرداخت وصولی Collection 

در دو روش پیش پرداخت نقدی و حساب باز، اعتماد بین خریدار و فروشنده بیشترین نقش را در پرداخت‎های بین‎ المللی بازی می‎کرد. چنانچه به هر دلیلی یکی از طرفین نسبت به تعهدات خود پایبند نباشد، طرف مقابل متضرر خواهد شد و به سختی می‎تواند خسارت خود را جبران نماید. اگر در پی آن هستید تا میزان ریسک در پرداخت‎های تجاری برای فروشنده و خریدار به حداقل برسد، می‎توانید از روش پرداخت براساس وصولی ‎ها استفاده کنید.

در این شیوه بانکها بر اسناد معامله نظارت خواهند داشت، یعنی نقش آنها محدود به انتقال و جابجایی پول نخواهد بود. در طی آن کالا بوسیله فروشنده برای خریدار ارسال خواهد شد. اما اسناد بازرگانی همراه با برات برای بانک فرستاده می‎شود. این اسناد می‎تواند شامل بارنامه، لیست عدل‎بندی، گواهی مبدا و … باشد.

بانک اسناد را ضمیمه برات کرده و دستور‎العمل خود را برای بانک وصول‎ کننده ارسال خواهد کرد. برای این منظور بانک هزینه ‎هایی مانند کارمزد، هزینه پست و… را از مشتری دریافت خواهد شد.  خریدار برای دریافت اسناد، لازم است تعهدات خود را برای پرداخت به طور کامل انجام دهد، در غیر این صورت بانک اسناد را در اختیار خریدار قرار نخواهد داد.

برای این شیوه پرداخت در تجارت بین ‎الملل قوانین و مقررات جامع و یکسانی وضع شده است تا مبادلات بین‎ المللی با کمترین میزان ریسک انجام شود.

پرداخت وصولی به دو شکل انجام می‎شود: وصولی ساده و وصولی اسنادی. در وصولی ساده فروشنده هنگام ارسال محموله، براتی را در وجه خریدار تهیه کرده و آن را از طریق بانک ارسال خواهد کرد.  این سند ( برات) به طور مستقیم در اختیار خریدار قرار خواهد گرفت.

در وصولی اسنادی همانطور که از نام آن پیداست، اسناد به همراه برات برای خریدار ارسال خواهد شد.

 

پرداخت با استفاده از اعتبار اسنادی Documentary Credit

پرداخت با استفاده از اعتبار اسنادی با هدف، حفظ منافع خریدار و فروشنده ایجاد شده است. در این روش بانک به عنوان شخص ثالث معرفی می‎شود. در طی آن بانک خریدار تعهد می‎دهد که با دریافت اسناد، وجه مورد نظر را در زمان تعیین شده پرداخت نماید. در این روش ریسک معامله بین خریدار و فروشنده، به طور یکسان تقسیم خواهد شد. این شیوه پرداخت در تجارت بین ‎الملل به دو صورت اعتبار اسنادی برگشت پذیر ( Revocable L/C ) و اعتبارات اسنادی غیر قابل برگشت (Irrevocable L/C) انجام خواهد شد.

 

پرداخت تعهد پرداخت بانکی

از این روش به عنوان یکی از شیوه‎ های مدرن برای پرداخت در تجارت بین الملل استفاده می‎شود.  در این حالت بانک خریدار به بانک فروشنده تعهد می‎دهد تا به محض تطبیق داده ‎ها در سامانه‎ های الکترونیکی، وجه مورد نظر در زمان تعیین شده برای بانک فروشنده وصول شود.

 

مطالب مرتبط

فهرست