سنجاق: راه های کاهش هزینه ایزوگام منزل

سنجاق: راه های کاهش هزینه ایزوگام منزل

 

تجربه نشان داده است که اغلب صاحب‌خانه‌ها کار ایزوگام کف منزل خود را به تعویق می‌اندازند تنها به این بهانه که گمان می‌کنند هزینه ایزوگام منزل بسیار هنگفت است.

در این مقاله از سنجاق به معرفی راهکارهای عملی برای کاهش هزینه ایزوگام منزل می‌پردازیم. با ایزوگام اصولی دیگر نیازی نیست تا نگران نشت رطوبت به داخل خانه باشیم. با سنجاق همراه باشید.

 

عوامل مؤثر بر هزینه ایزوگام

 

هزینه نهایی تعمیر یا نصب ایزوگام در منزل به عوامل گوناگونی وابسته است:

  1. علت و منشأ نشتی و رطوبت کف زمین
  2. نوع و ساختار فونداسیونی که باید ایزوگام شود
  3. روش‌های انتخابی برای ایزوگام و رفع نشتی
  4. میزان دسترسی به دیوار فونداسیون که نیاز به عایق رطوبتی ایزوگام دارد

با درنظرگرفتن و آگاهی از جزئیات هر یک از عواملی که در بالا ذکر شد؛ می‌توان هزینه ایزوگام منزل را تا میزان چشمگیری کاهش داد. در ادامه به هر یک از این عوامل نگاهی می‌اندازیم تا به شما نشان دهیم که چگونه می‌توانید هزینه ایزوگام نهایی را کاهش بدهید.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید در قدم اول می‌توانید قیمت ایزوگام را در شهر خودتان بپرسید. مثلا اگر به دنبال ایزوگام کار در تهران باشید می‌توانید درخواست ایزوگام ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار سنجاق صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

 

چگونه منشأ نشتی و رطوبت بر هزینه ایزوگام تأثیر می‌گذارد؟

سنجاق-راه-های-کاهش-هزینه-ایزوگام-منزلشاید تا کنون به این مسئله توجه نکرده باشید اما منشأ و دلیل نشت رطوبت به داخل منزل شما بر میزان هزینه ایزوگام جهت رفع و تعمیر آن نقش به سزایی دارد.

برای مثال اگر تنها از یک سوراخ مشخص آب به داخل نشت کند می‌توان با صرف هزینه بسیار کمی داخل سوراخ را به کمک تزریق پلی لورتان عایق و آب‌بندی کرد. اما در صورتی که از سطوح پایین‌تر نشتی وجود داشته باشد شما باید کف زمین را حفاری کرده و کف و فونداسیون را به خوبی ضدآب کنید. مشخص است که چنین اقدامی نیاز به هزینه بسیار بیشتری دارد. در واقع این‌طور می‌توان گفت که حتی روشی که برای تعمیر و رفع رطوبت انتخاب می‌کنید بر میزان هزینه ایزوگام و رفع نشتی تأثیرگذار است.

این مسئله در مورد ترک‌های فونداسیون بتنی و انواع دیگر نشتی‌ها نیز صادق است. برای مثال تعمیر و رفع مشکلات با تزریق درون ترک‌های فونداسیون تقریباً یک‌سوم هزینه حفاری و ایزوگام ترک‌های فونداسیون از بیرون هزینه‌بردار است.

یکی دیگر از راه‌های مقرون‌به‌صرفه برای کاهش هزینه‌های تعمیرات نشتی در پی بتنی ساختمان این است که تا جای ممکن تمامی نشتی‌های ساختمان به طور هم‌زمان تعمیر شوند. با این روش می‌توانید بر روی کل پروژه تخفیف قابل‌توجهی بگیرید و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

 

چگونه نوع فونداسیون بر هزینه ایزوگام تأثیر می‌گذارد؟

 

اغلب خانه‌های ساخته شده در دهه‌های قبل بر روی پایه‌های بتنی ساخته شده‌اند. خوشبختانه نشتی‌هایی که در پایه‌های بتنی ایجاد شود را می‌توان را تزریق پلی‌اورتان و یا اپوکسی ترمیم کرد. از طرفی دیگر اگر خانه شما بر پایه‌های بلوک بتنی ساخته شده است؛ نمی‌توانید به کمک تزریق مشکل نشتی را رفع کنید. البته باز هم روش‌هایی وجود دارد که بتوانید با کمک گرفتن از آن ها هزینه ایزوگام را به حداقل برسانید.

برای ایزوگام یا عایق‌بندی پایه‌های بلوکی باید حفاری و همین‌طور آب‌بندی را انجام دهید. البته متناسب با حجم کار موردنظر ممکن است این روش هزینه‌های زیادی برایتان داشته باشد. البته همیشه ضد آب کردن سطح داخلی منزل به نسبت بسیار کم‌هزینه‌تر و بی‌دردسرتر است زیرا نیازی به حفاری نیست و بر روی سطح زمین و دیوار اعمال می‌شود.

 

چگونه انتخاب روش ایزوگام و عایق رطوبتی بر هزینه نهایی تاثیر می‌گذارد؟

 

یادتان باشد که تنها به این دلیل که روشی به نسبت روش دیگر ارزان‌تر است به این معنا نیست که روش ارزان به اندازه روش گران‌تر خوب و کارآمد نیست. البته این نکته را در نظر داشته باشید که هر روشی باید توسط افراد متخصص و حرفه‌ای انجام شود.

حفاری دیوارهای پی و فونداسیون یکی از روش‌های سنتی و همین‌طور پرهزینه برای ایزوگام و عایق‌بندی است. بعد از حفاری روکش‌های ایزوگام ضد آب بر روی دیوارها نصب شده و همین‌طور کاشی‌های ضد آب نیز در جای مناسب نصب می‌شوند. این روش هیچ مشکلی ندارد اما متاسفانه بسیار پرهزینه است. در واقع می‌توان گفت گران‌ترین روش ایزوگام همین روشی است که از آن نام بردیم.

 

چگونه میزان دسترسی بر سطح مورد نظر بر هزینه ایزوگام تأثیر می‌گذارد؟

تقریباً می‌توان گفت که در اغلب موارد نشتی و رطوبت را می‌توان از داخل و یا خارج تعمیر کرد. در نهایت روشی که شما برای ایزوگام کردن منزل خود انتخاب می‌کنید بر هزینه نهایی بسیار تأثیرگذار است. به‌عنوان‌مثال ممکن است نیاز باشد تا برای انجام حفاری نیاز باشد تا یک بخشی از راهرو را تخریب کنید تا بتوانید به سطح موردنظر دسترسی داشته باشید. مسلماً این مسئله بر روی هزینه ایزوگام تأثیر می‌گذارد. مثال دیگر را می‌توان در مورد جابه‌جایی خاک زد. اگر در حیاط یا داخل منزل فضایی برای انباشت خاک وجود نداشته باشد مجبور خواهید شد تا خاک حفاری شده را با صرف هزینه از خانه خارج کرده و دوباره برای پرکردن مجدد حفره به داخل برگردانید. همین مسئله ساده می‌تواند تا میزان قابل‌توجهی بر هزینه ایزوگام بیفزاید.

اینکه شما درک روشنی از هزینه‌های ابتدایی و نهایی ایزوگام داشته باشید به شما کمک می‌کند تا بهترین روش را برگزینید. اگر به دنبال افراد متخصص و حرفه‌ای در شهر خود می‌گردید تا پروژه ایزوگام منزل خود را به آنان بسپارید؛ می‌توانید از بین پیمانکاران و متخصصان سنجاق استادکار مورد نظر خود را انتخاب کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

 

مطالب مرتبط

فهرست