سنجاق: نگهداری حیوانات خانگی و غذاهای ممنوعه برای آنها

سنجاق: نگهداری حیوانات خانگی و غذاهای ممنوعه برای آنها

 

برخی از مواد غذایی برای حیوانات خانگی مضر هستند و اگر حس می‌کنید حیوانات خانگی‌تان این غذاها را مصرف کرده‌اند باید آنها را نزد دامپزشک ببرید.

 

الکل

نوشیدنی‌های الکلی و مواد غذایی دارای الکل می‌توانند به تهوع، استفراغ، بی حالی، ضعف سیستم عصبی، تنفس سخت، اسیدی شدن خون، کما و مرگ منجر شود. هرگز نباید به حیوان خانگی خود الکل بدهید و اگر شک دارید الکل مصرف کرده باید آن را نزد دامپزشک ببرید.

 

نگهداری حیوانات خانگی: خوردن آووکادو ممنوع

آووکادو برای پرندگان، خرگوش‌ها، الاغ، اسب و احشامی مثل گوسفند و بز مضر است. بیشترین آسیب این ماده غذایی متوجه پرندگان و خرگوش‌هاست. اسب، الاغ و احشام در صورت مصرف این ماده غذایی به آسیب سر و گردن دچار می‌شوند.

 

شکلات، قهوه و کافئین

این مواد غذایی حاوی موادی به نام گزانتین ها هستند که در دانه‌های کاکائو، میوه‌ای که برای تهیه قهوه استفاده می‌شود، یافت شده و در برخی از نوشیدنی‌ها هم به کار می‌رود. زمانی که حیوانات خانگی آن را مصرف کنند به تهوع و بی حالی، تشنگی و ادرار، بیش فعالی، مشکلات قلبی، لرزش و مرگ دچار می‌شوند. یادتان باشد شکلات تلخ از شکلات شیری خطرناک‌تر است. چون گزانتین بیشتری دارد.

 

نگهداری حیوانات خانگی: حیوانات نباید مرکبات بخورند

ساقه، برگ، پوست و دانه مرکبات حاوی سیتریک اسید است که می‌تواند به افسردگی و مشکلات عصبی منجر شود. البته اگر مقدار مصرف شده کم باشد چنین مشکلی ایجاد نمی‌شود.

 

نارگیل و روغن نارگیل

نارگیل و محصولات حاوی نارگیل اگر به مقدار کم مصرف شوند آسیب جدی ایجاد نمی‌کنند. خود نارگیل حاوی چربی‌هایی است که می‌تواند به معده، روده و گوارش آسیب برسانند. به همین دلیل بهتر است این ماده غذایی را از دسترس حیوانات دور نگه دارید. آب نارگیل هم سرشار از پتاسیم است و نباید به حیوان داده شود.

برای کمک گرفتن از یک متخصص در قدم اول می‌توانید قیمت نگهداری حیوانات خانگی   را در شهر خودتان بپرسید. مثلا اگر به دنبال بهترین پانسیون های حیوانات در شمال تهران باشید می‌توانید سفارش نگهداری حیوانات خانگی ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

انگور و کشمش

گرچه ماده سمی موجود در انگور و کشمش شناخته شده نیست، اما این مواد غذایی برای کلیه مسئله ساز هستند. تا زمانی که در این باره تحقیقات بیشتر انجام شود باید از مصرف آن خودداری کرد.

 

ماکادمیا

دانه ماکادمیا می‌تواند به ضعف، افسردگی، تهوع، لرزش و گرمازدگی در سگ‌ها منجر شود. علائم آن در عرض 12 ساعت پیدا بوده و می‌تواند 24 تا 48 ساعت ماندگار باشد.

 

نگهداری حیوانات خانگی:شیر و لبنیات ممنوع

از آنجایی که حیوانات خانگی لاکتاز بالا ندارند (آنزیم تجزیه کننده لاکتوز شیر)، شیر و لبنیات دیگر می‌تواند به مشکلات گوارشی حیوان منجر شود.

 

دانه‌های آجیل برای حیوانات خانگی مضر است

دانه‌های آجیل مثل بادام، گردو و پیکن دارای مقادیر بالای چربی هستند که می‌تواند به تهوع و استفراغ منجر شود و برای حیوانات خانگی خطرناک است.

 

پیاز، سیر و تره

این سبزیجات و گیاهان می‌توانند به التهاب گوارشی و آسیب به سلول‌های خونی منجر شود. گرچه گربه‌ها بیشتر در معرض خطر قرار دارند اما سگ‌ها هم به همین اندازه در خطر می‌باشند.

 

نگهداری حیوانات خانگی: گوشت نپخته، تخم مرغ و استخوان

گوشت و تخم مرغ خام حاوی باکتری‌هایی مثل سالمونلا و ای.کولی است که می‌توانند برای حیوانات خانگی و انسان‌ها مضر باشند. تخم مرغ خام حاوی آنزیمی به نام اویدین است که جذب بیوتین (ویتامین ب) را کم می‌کند و می‌تواند به مشکلات پوست و مو منجر شود. لابد تصور می‌کنید استخوان دادن به حیوان هم یک کار کاملاً معمولی است، اما می‌تواند برای حیوان اهلی خطرناک باشد چون احتمال خفگی و مشکلات گوارشی وجود دارد.

 

نمک و اسنک‌ها

مقدار زیاد نمک به تشنگی و کم آبی و حتی مسمومیت حیوانات منجر شود. حیوان در صورت مصرف بیش از حد غذاهای شور به تهوع، استفراغ، افسردگی، لرزش، افزایش دمای بدن و حتی مرگ منجر می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم از مصرف اسنک‌های شور مثل چیپس و پاپکورن شور برای حیوانات جلوگیری کنید.

 

زالیلیتول

زالیلیتول به عنوان شیرین کننده محصولات مختلف مثل آدامس، شکلات، غذاهای پخته و خمیردندان استفاده می‌شود. این ماده می‌تواند به آزاد شدن انسولین در گونه‌های مختلف منجر شود و آسیب‌های کبدی را در پی دارد. افزایش انسولین به کاهش قند خون منجر می‌شود و علائمی مثل تهوع، خستگی و عدم تعادل را در پی دارد. در عرض چند روز آنزیم‌های کبدی افزایش یافته و کبد به اختلال دچار می‌شود.

 

مخمر نان برای حیوانات مضر است

مخمر نان در صورت جمع شدن به مشکلات گوارشی منجر می‌شود. این مشکل دردناک بوده و به ورم معده منجر می‌شود که مشکلی جدی است. مخمر می‌تواند اتانول هم آزاد کند و به آسیب‌های بیشتر منجر شود.

 

مطالب مرتبط

فهرست