صادرات برنج به امارات

صادرات برنج به امارات چگونه انجام می شود

 

صادرات برنج به امارات : دراین متن قرار است درباره‌ی صادرات برنج به یکی از کشور‌های مهم همسایه یعنی کشور امارات بپردازیم:

 

چرا صادرات برای ما اهمیت دارد؟

کشور ما برپایه‌ی درآمد نفتی بنا شده است و کشورهای وابسته به نفت که بیشتر به خام فروشی نفت می‌پردازند، درسال‌های اخیر دچار بحران‌های اقتصادی شدیدی شده‌اند. به همین منظور باید منبع درآمد را در زمینه‌های غیرنفتی گسنرش داد و چه عرصه‌ای ایمن‌تر و پردرآمدتر از صادرات وجود دارد؟!!

طی فرآیند صادرات محصولات کشاورزی،کالاهایی که در کشور مقصد به دلیل شرایط جغرافیایی تولید باکیفیت‌تر و مقرون به صرفه‌تری دارند، به کشورهای متقاضی فرستاده می‌شود. به همین منظور دو موضوع حائز اهمیت است، چه کالایی درایران قابلیت صادرشدن دارد؟ و چه بازار متقاضی برای این کالا در سرتاسر جهان وجود دارد؟!!

حتما بخوانید : صادرات زرشک به امارات

صادرات برنج از ایران

برنج جزو کالاها و موادغذایی پرمصرف جهان است و بسیاری از کشورهای مصرف‌کننده متقاضی واردکننده دارد. این کالا با کد تعرفه   HSبه شماره ۱۰۰۶ در گمرک جهانی شناخته می شود و درلیست موادغذایی محبوب با مصرف بیش از دوسوم کشورهای جهان قراردارد.

بنابراین برای ایران هم درلیست پرسودترین کالاهای غیرنفتی صادراتی قرارمی‌گیرد. از ایران بیشترین نوع برنجی که مرغوبیت و تولیدی درسطح صادرات دارد، برنج سفید است، که اتفاقا طرفداران ویژه‌ی خود را درسرتاسر جهان دارد.

مهم‌ترین استان‌های ایران که دربخش زراعت برنج درحال فعالیت‌ هستند، می‌توان به ترتیب به استان‌های شمالی( مازندران، گیلان، گلستان) و استان فارش اشاره کرد. انواع برنج تولیدی و صادراتی از ایران هم بدین ترتیب است: به طارم ، چرام ، دابو ، صدری(انواع دم سیاه ، دم زرد ، دم سرخ) ، بینام ، علی کاظمی و… .

 

صادرات برنج به امارات

چرا امارات مقصد مناسبی برای صادرات برنج است؟

کشورهای بسیاری از جمله، عراق، ارمنستان، روسیه، آلمان، قطر، امارات و… درلیست واردکنندگان برنج از ایران دیده می‌شوند. دراین بین امارات به علت مراودات تجاری بسیاری که در حیطه‌ی محصولات کشاورزی با ایران دارد، و از آن رو که یک کشور تجاری در همسایگی ما محسوب می‌شود، گزینه‌ی بسیار مناسبی است که هم بازار مصرفی برنج را دارد و هم درنقش یک واسط تجاری برای صدور آن به سایر کشورها عمل می‌کند. از آن رو هم قوانین تجارت با آن برای تاجر ایرانی راحت‌تر و شناخته‌ شده تر است و هم به اندازه کافی تقاضا در آن وجود دارد.

بنابه گزارشات گمرک جمهوری اسلامی به طور مثال در سال 1385 لیست واردکنندگان عمده برنج ایرانی به شرح زیر بوده است:

 

نام کشورهاـ وزن (کیلوگرم) ـ ارزش دلاری ـ متوسط قیمت هر تن (دلار):

 1ـ عراق ـ2497792ـ 448092ـ 197/4

2ـ ارمنستان ـ 399434ـ 165164ـ 413/9

3ـ امارات متحده‌عربی ـ 58322ـ28063ـ 483/8

4ـ عربستان سعودی ـ 23172ـ 12512ـ 544

5ـ قزاقستان ـ34690ـ9977ـ 285

 

مزایای صادرات برنج به امارات

 • وجود بازار متقاضی
 • نزدیک بودن کشور مقصد و کاهش هزینه‌های حمل و نقل و باربری
 • مقصدی مناسب برای دورزدن تحریم‌ها در شرایط نامناسب اقتصادی ( چه درامر صادرات و چه در امر واردات )
 • قیمت مناسب کالاهای ایرانی برای تاجران اماراتی
 • قوانین صادرات راحت‌تر برای کشور امارات
 • وجود مراودات تجاری چندساله و شناخته شدن محصولات ایرانی دراین کشور
 • عدم اخذ مالیات بر کالا در کشور امارات و کاهش هزینه‌ها

 

برندسازی محصول برنج درایران

متاسفانه با وجود مرغوبیت محصولات کشاورزی و غذایی ایران بازهم بیشترین میزان صادرات برنج به کشور امارات به صورت فله‌ای است و ایران در امر بسته‌بندی و برندسازی ضعیف عمل نموده است. در امر صادرات مهم‌ترین و اولین اقدامی که باید صورت بگیرد برندسازی است، یعنی شیوه‌ی مناسب معرفی خود به بازار جهانی که قطعا سودآوری بیشتری هم به همراه خود خواهد داشت.

 

دریافت مجوزهای مربوط به صادرات برنج

از مهم‌ترین بخش‌ها در امر صادرات اخذ مجوزهای مربوطه است. شما باید با ریزجزییات قوانین کشور مقصد و مبدا آشنایی کامل داشته باشید و براساس تقاضای آن‌ها کلیه مراحل را طی نموده و مدارک مورد نیاز را اخذ نمایید. درنظر داشته باشید که مسیر دریافت مجوز برای شما هزینه‌بر خواهد بود و ازنظر سودآوری اقتصادی این مساله را هم مورد بررسی قرار دهید. درصورتی که دردنیای صادرات تازه وارد هستید، حتما برای تسلط بر چم و خم مجوزگیری با افراد و موسسات دارای صلاحیت مشورت‌های لازم را انجام دهید.

 

مراحل صادرات برنج به امارات

 • تعیین قیمت کالای صادراتی توسط کمیسیون نرخ گذاری
 • دریافت گواهی استاندارد، گواهی بهداشت دامی نباتات (بر حسب مورد) و ارائه کارت بازرگانی، معرفی نامه یا وکالتنامه اظهارکننده برنج به گمرک، صورت عدل بندی، مجوز صدور (برحسب مورد) و در نهایت ثبت محصول در گمرک
 • گرفتن تاییدیه برای صحت احراز هویت صادرکننده
 • ارزیابی محصول صادراتی
 • دریافت پروانه صادرات محصول

 

صدور فاکتور پروفرما

یکی از مهم‌ترین مراحل صادرات برنج، صدور فاکتور پروفرما است. این فاکتور شامل کلیه‌ی اطلاعات مربوط به کالا است و کلیه‌ی اطلاعات مربوط به فروشنده و خریدار یا صادرکننده و واردکننده در آن قید شده است. اطلاعات موجود در این فاکتور شامل مشخصات کالا هم می‌شود و به دلیل اهمیت آن بهتر است در دفعات اولیه آن را به همراه یک راهنمای متخصص و تحت نظارت او پر کنید.

درنظر بگیرید که اطلاعات موجود در این فاکتور شاخصه‌ی مهمی است و واردکننده در هنگام دریافت کالا، کالای دریافتی را با این اطلاعات منطبق می‌کند و درصورت عدم هماهنگی می‌تواند کالا را پس بفرستد یا معامله را فسخ کند ( بنابراین به جزییات این مساله هم دقت کنید). فاکتور پروفرما درنهایت باید هم توسط صادرکننده و هم توسط واردکننده امضا شود و به تایید برسد.

 

شیوه ارسال کالا برای برنج

باید شیوه‌ی ارسال کالا را در ابتدای معامله با فرد واردکننده یا خریدار هماهنگ شود و در قرارداد قید گردد. برای به سلامت رسیدن کالا باید به بسته‌بندی و زمان ارسال هم دقت داشته باشید تا بتوانید این امر را تضمین کنید.

 

صادرات برنج از امارات به ایران

تبادل تجاری برنج بین ایران و امارات یک تبادل دوطرفه است و صادرات این کالا از کشور امارات به ایران هم صورت می‌پذیرد. درواقع همان‌طور که ایران صادرکننده این محصول به ویژه در نوع برنج سفید است، به علت قرارگیری این محصول به عنوان کالای اساسی غذایی دربین جمعیت ایرانی، بازار مناسبی برای واردات هم به حساب می‌آید و امارات طی سال‌های اخیر در لیست پایه‌ی صادرکنندگان برنج به ایران قرار دارد و حتی در برخی سال‌ها صادرکننده اصلی برنج به ایران بوده است.

 

مطالب مرتبط

فهرست