آموزش صادرات و وارداتصادرات محصولات کشاورزی

صادرات برنج به قطر

با صفر تا صد صادرات برنج به قطر آشنا شوید!

 

صادرات برنج به قطر : برنج یکی از غلات بسیار پرمصرف در تمام دنیا است. برنج ایرانی نیز دارای شهرت جهانی است و می‌تواند یک کالای بسیار مناسب و سود ده جهت تجارت محسوب شود. نصف جمعیت جهان از نظر مصرف برنج در رژیم غذایی به این محصول وابستگی دارند، بنابراین می‌توان بازار مناسبی برای این محصول در سراسر دنیا پیدا کرد، از آنجایی که کیفیت برنج ایرانی زبانزد است، می‌توان آن را به ویژه برای صادرات به کشورهای همسایه در نظر گرفت. صادرات برنج به قطر موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

شرکت صادرات کالا

نگاهی به صادرات برنج ایرانی

برنج ایرانی عمدتا برنج سفید است، بیشترین نوع برنج صادراتی ایران را برنج طارم هاشمی تشکیل می‌دهد، برنج ایرانی به کشورهای همسایه از جمله ترکیه، عراق، کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود. برنج ایرانی سرشار از ویتامین B است، به همین دلیل است که این نوع برنج طرفدار زیادی در کشورهای همسایه دارد. در خاورمیانه کشورهای عراق، امارات، عمان، ترکیه، یمن، سوریه، قطر، کویت و عربستان دارای پتانسیل صادراتی بالایی برای برنج می‌باشند. یکی از کشورهای جنوب آسیا که مقصد صادرات برنج است افغانستان می باشد. این محصول در کشورهای آفریقا نیز بازار خوبی دارد و به ساحل عاج، موزامبیک و سومالی صادرات برنج زیادی انجام می‌شود.

بیشترین ظرفیت و پتانسیل صادراتی برای صادرات برنج ایران با توجه به ظرفیت بازار و روابط تجاری آسان مربوط به  کشورها چین، سوریه و قطر است. ایران نزدیکترین ارتباط صادراتی را با ترکمنستان دارد.

قیمت عمده برنج جهت صادرات در نئوفارم

 

صادرات برنج ایران به قطر

برای این که بتوانید محصول ایرانی برنج را به قطر صادر کنید باید به نکاتی دقت کنید که در این بخش به آنها اشاره خواهیم داشت:

 

بازار هدف را شناسایی کنید

با توجه به این که مصرف برنج در کشورهای خاورمیانه به ویژه کشورهای عربی بالا است، بهتر است ابتدا بازار برنج در کشور قطر را به خوبی ارزیابی کنید، این که چه نوع برنجی بیشتر با طبع مردم این کشور سازگاری دارد و دارای بازار مناسبی است، مسئله‌ای است که در این تحقیقات باید به آن توجه کنید.

حتما بخوانید : صادرات برنج به امارات 

 

تجار وارد کننده را شناسایی کنید

برای موفقیت در امر صادرات برنج باید مشتریان خود را بشناسید، بهتر است به دنبال شناخت دقیق و جمع آوری اطلاعات در مورد تاجران وارد کننده برنج به قطر باشید، در بسیاری از سایت‌های بازرگانی می‌توانید اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنید. ضمن این که دریافت این اطلاعات از طریق اتاق بازرگانی ایران و قطر نیز امکان‌پذیر است.

 

اشراف بر قوانین صادرات و واردات برنج

یکی از مهمترین مسائلی که در زمان صادرات برنج باید به آن توجه داشته باشید قوانین این حوزه است، ممکن است برخی سیاست‌های داخلی یا بین المللی روی صادرات برنج تاثیرگذار باشد، بنابراین باید به قوانین موجود در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشید، اطلاعات شما باید در این رابطه به‌روز باشد. گاهی ممکن است به دلیل شرایط حمایت از تولید داخلی،  تعادل بازار و … صادرات یا واردات برنج برای مدتی محدود یا تعلیق شود. بنابراین بسیار مهم است که اطلاعات مناسب در این زمینه همواره در اختیار شما قرار گیرد.

آشنایی با قوانین گمرکی، مالیاتی و قوانین ارزی نیز از جمله مواردی است که باید به آنها توجه کنید و اطلاعات جامع و کافی در مورد آنها داشته باشید.

 

تسلط به زبان عربی یا انگلیسی

برای این که بتوانید با تجار این کشور ارتباط موثری برقرار کنید بهتر است به یکی از زبان‌های عربی یا انگلیسی تسلط داشته باشید. در صورتی که بخواهید به صورت مستقیم با تجار وارد مذاکره شوید می‌توانید از طریق ایمیل یا تلفن با آنها در تماس باشید که در این صورت واجب است یا از مترجم استفاده کنید و یا خود به یکی از زبان‌های یاد شده تسلط داشته باشید.

 

قیمت‌گذاری برنج صادراتی

یکی از مسائلی که تاجران با آن روبه‌رو هستند قیمت‌گذاری روی محصول صادراتی است. برای این که بتوانید یک قیمت رقابتی و مناسب به مشتریان قطری پیشنهاد دهید باید فاکتورهای زیر را در  نظر داشته باشید:

 

کیفیت برنج

مطمئنا کیفیت و نوع برنج از جمله فاکتورهایی است که روی قیمت‌گذاری نهایی تاثیر فراوانی خواهد داشت، هرچه برنج با کیفیت‌تر باشد می توان قیمت بالاتری برای آن در نظر گرفت.

 

هزینه حمل و بسته‌بندی

آنچه در قیمت‌گذاری نهایی برنج صادراتی تاثیرگذار است، هزینه حمل، گمرکی محصول و هزینه بسته‌بندی آن است، نوع حمل نیز از جمله مواردی است که می تواند روی قیمت‌گذاری نهایی تاثیر داشته باشد، این که حمل به صورت هوایی انجام گیرد، یا زمینی و دریایی، مسافت طی شده از زمین زراعی تا شهرهای جنوبی کشور برای حمل دریایی برنج خود مسیر طولانی است که هزینه حمل زیادی را در بر خواهد داشت.

از طرفی محصولات صادراتی باید دارای بسته‌بندی شکیل و مناسب باشند، از آنجایی که قطر یک کشور ثروتمند است نوع بسته‌بندی و لوکس بودن آن برای وارد کنندگان بسیار مورد توجه است، به همین جهت صادرات برنج بسته‌بندی شده باید با کیفیت بالا و مطلوب باشد که این مسئله روی قیمت‌گذاری نهایی تاثیرگذار خواهد بود.

 

قیمت رقابتی

مطمئنا واردات برنج به قطر نه فقط از ایران که از کشورهای دیگری چون چین و هندوستان نیز صورت می‌گیرد و این کشورها رقیب برنج ایران در قطر هستند، بنابراین قیمتی که برای فروش محصول در نظر می‌گیرید باید رقابتی باشد تا بتوانید خریدار را به خرید تطمیع کنید.

 

ارتباط قوی و موثر با خریدار

یکی از راه‌های موفقیت در تجارت برنج این است که با تاجران قطری ارتباط خوبی برقرار کنید، در واقع آشنایی با شیوه‌های بازاریابی بین المللی به شما کمک می‌کند که بتوانید در این رقابت پیروز میدان باشید، پس بهتر است به فکر جمع آوری یک تیم بازاریابی قوی و ماهر باشید.

 

جمع‌بندی نهایی

صادرات برنج اگرچه بسیار پرسود است اما سختی های فراوانی نیز دارد، بنابراین برای این که صادرات برنج به قطر را آغاز کنید باید آماده رویارویی با چالش‌های مختلف باشید، ضمن این که ممکن است کسب تجربه در این زمینه برای شما هزینه های زیادی در بر داشته باشد، می توانید برای آغاز کار صادرات را با کمک شرکت‌های واسطه انجام دهید که ضرردهی کمتری در پی دارد، با کسب تجربه های بیشتر می‌توانید به صورت مستقل این کار را ادامه دهید.

 

نئوفارم

سایت نئوفارم با هدف افزایش دانش در زمینه صادرات و واردات کالا در سال 1399 ایجاد شده است . جهت هماهنگی برای تبلیغات شرکت بازرگانی خود به صفحه " تبلیغات در نئوفارم " مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا