صادرات خرما به عراق

صادرات خرما به عراق چگونه صورت می گیرد؟

 

صادرات خرما به عراق : اصلاً امکان ندارد که نام عراق به زبان بیاید و ما به یاد یکی از اصلی‌ترین محصول این کشور یعنی خرما نیافتیم، اما چرا عنوان این مطلب با صادرات خرما به عراق شروع شده است مگر نه این که این کشور خود خرما تولید می‌کند؟ درست است این کشور خودش خرما تولید می‌کند اما مانند ایران انواع گوناگون خرما را ندارد. خرماهای ایرانی انواع مختلفی دارند که از کیفیت بالایی برخوردارند و سالانه مقدار زیادی خرما از ایران به عراق صادر می‌شود.

خرما در عراق بسیار طرفدار دارد و یکی از پر مصرف‌ترین موارد است، مسیر کشور ما نیز با عراق بسیار کم است و همین امر باعث می‌شود که صادرات خرما به عراق با موفقیت رو به رو شود و رونق بسیار زیادی داشته باشد.

کشور ما با عراق دوست و همسایه است، این کشور سالانه خرما بسیار زیادی استفاده می‌کند که یکی از دلایل آن وجود مسلمانان زیاد است و قطعاً می‌تواند بازار خوبی برای ما ایرانیان برای فروش خرما داشته باشد. گفتیم که اینم که کشور خود نیز تولید کننده خرماست اما بی شک خرمای کشور عراق به مرغوبیت خرمای ایرانی نمی‌رسد، خرمای ایرانی تنها در کشور عراق محبوب نیست بلکه تمام جهان طرفدار این خرما هستند.

در چند سال گذشته برای صادرات خرما به عراق بسیار به مشکل می‌خوردیم، زیرا آن‌ها ادعا می‌کردند که خودشان می‌توانند خرمای موردنیازشان را تولید و استفاده کنند. عراقی‌ها بسیار سخت گیرانه در این زمینه برخورد می‌کردند و یا حتی گاهی اوقات برخی از مسئولانشان ورود خرمای ایرانی را به کشور خودشان ممنوع می‌کردند، اما دیدند که فاصله زیادی بین مرغوبیت خرمای ایرانی و خرمای عراقی است.

 

چقدر خرما به عراق صادر می‌شود؟

طبق گزارشاتی که صدا و سیما ارائه داده است امسال 70 تن خرما از کشور ما به عراق صادر شده. این خرما از شادگان به کردستان عراق رفته است. ارزش خرماهایی که به عراق صادر شده تغریبا معادل 42 هزار دلار است و آن‌ها را به صورت ترانزیت به عراق می‌فرستند.

بندر شادگان نیز در جنوب استان خوزستان قرار دارد و یک راه ارتباطی از ایران به بسیاری از کشورهاست. در این بندر تنها خرما جا به جا نمی‌شود بلکه مواردی مانند مصالح ساختمانی، مواد معدنی، مواد غذایی، دام زنده و … نیز به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود. خوزستان که یک مرکز تولید خرماست در شهرهای شادگان، آبادان، بهبهان، کارون و خرمشهر خرمای مرغوب و صادراتی تولید می‌کند.

اگر نیاز به خرید خرمای عمده دارید به این صفحه مراجعه کنید >>> لیست فروشندگان خرما

 

درباره صادرات خرما به عراق

چون می‌دانیم این کشور خود تولید کننده است، باید اول بدانیم که این کشور تولید کننده چه نوع خرماهایی را خودش تولید می‌کند سپس به فکر تولید و صادر کردن خرماهایی کنیم که در این کشور وجود ندارد. به طور کلی در کشور عراق 6 نوع خرما تولید و برداشت می‌شود، این خرماها عبارت‌اند از:

 1. زهدی یا Zahdi
 2. خستاوی یا Khistawi
 3. سایر یا Sayer
 4. خضراوی یا Khadrawi
 5. حلاوی یا Hillawi
 6. دیری یا Deary

اما هر یک از این خرماها به چه اندازه در کشور عراق تولید می‌شود آیا این مقدار کفایت می‌کند در زیر اندازه تولید هر یک از ان‌ها را می‌آوریم:

 1. زهدی یا Zahdi 351.558 تن خرما در سال
 2. خستاوی یا Khistawi 68.415 تن خرما در سال
 3. سایر یا Sayer 26.625 تن خرما در سال
 4. خضراوی یا Khadrawi 34.505 تن خرما در سال
 5. حلاوی یا Hillawi 16.368 تن خرما در سال
 6. دیری یا Deary 26215 تن خرما در سال

و سایر خرماهای دیگر حدود 122.477 تن در سال تولید می‌شوند. به ترتیب هر یک از آن‌ها درصدی معادل درصد زیر را از سهم کل خرمای تولیدی در سال دارند.

 • 4%
 • 6%
 • 1%
 • 3%
 • 5%
 • 1%
 • 19%

اگر اطلاعات خوبی درباره انواع خرماها داشته باشید، با کمی دقت متوجه می‌شوید که جای برخی از خرماها در این لیست خالی است؛ زیرا حتی برخی از این خرماها را تنها کشور ما تولید می‌کنند، خوشبختانه کشور ما حدود 50 نوع خرما تولید می‌کند که همه آن‌ها کیفیت زیادی دارند و حتی عراق که یکی از بزرگ‌ترین مدعیان در زمینه تولید خرما است، نتوانسته در برابر تولید خرمای ایران سر بلند کند و همچنان محتاج به صادرات از ایران است. اکنون تنها سه نوع خرمای ایرانی به عراق صادر می-شود، این خرماها عبارت‌اند از: خرما مضافتی، خرما کبکاب، خرما استعمران یا همان خرمای سایر.

این میوه که بسیار خوشمزه و پر خواص است به خوبی در کشورمان کاشت می‌شود و خوشبختانه شاهد حضور پر رنگ تاجران ایرانمی و عراقی در این زمینه هستیم اما همچنان امید داریم که بتوانیم بیش از آنچه که اکنون خرما صادر می‌کنیم به این کشور در آینده‌ای نزدیک صادر کنیم و یک رشد منطقی و پر سود داشته باشیم.

خرمای عراق

اکنون که این همه از خرمای ایران و کیفیت آن گفتیم بهتر است کمی هم از خرمای عراق و منطق خرما خیز این کشور بگوییم. منطق زیادی هستند که در کشور عراق مشغول به تولید خرما هستند و براساس آمارهای به دست آمدهاین کشور دارای ۱۵٫۱۳۹٫۰۷۶ درخت خرما است و ۱۴٫۶۴۹٫۸۵۲ از این تعداد درخت‌ها درخت ماده و ۴۸۹٫۲۲۴ درخت نر هستند. این دخرتان سالانه ۶۴۶٫۱۶۳ تن خرما تولید می‌کنند.

اما این درختان در کدام یک از مناطق کشورر عراق وجود دارند؟ این یازده منطقه که در ادامه می‌آوریم مناطقی هستند که در آن درخت خرما کاشت می‌شوند و یا به عبارتی خرما خیز هستند:

 1. بغداد
 2. کربلا
 3. استان واسط
 4. استان دیاله
 5. نجف
 6. استان قادسیه
 7. استان مثنی
 8. استان میسان
 9. استان دیاله
 10. بابل
 11. بصره

خرما در این یازده مناطق با چگالی‌های گوناگون کاشت می‌شوند.

در این مقاله به چه پرداخیتم؟

در این مقاله به صادرات خرما به عراق پرداختیم و آمار دقیقی ا میزان تولید انواع خرماهای گوناگون در عراق به شما دادیم. موضوع این بود که این کشور خرما تولید می‌کند اما نه با آن کیفیتی که انتظار می‌رود به همین دلیل برای استفاده باید خرمای مرغوب‌تری را وارد کنند. یکی از کشورهایی که خرما تولید می-کند و خرمایان بسیار مرغوب است ایران است. ایران تولید کننده بیش از 50 نوع خرما می-باشد که آن را به سراسر جهان صادر می‌کند، اما تنها سه نوع خرما به کشور عراق صادر می‌شود، امیدواریم که این صادرات روز به روز افزایش پیدات کند.

 

مطالب مرتبط

فهرست