آموزش صادرات و وارداتصادرات محصولات کشاورزی

صادرات خرما به هند

0 تا 100 صادرات خرما به هند

صادرات خرما به هند چگونه صورت می‌گیرد؟

 

وجود چند عامل مهم باعث می‌شود تا صادرات محصولات مختلف از جمله خرما از کشور ایران به هندوستان از سرمایه گذاری‌های بسیار پر سود و پر بازده به شمار رود. چراکه این کشور از پایه‌های تمدنی بلوک شرق محسوب می‌شود. از طرف دیگر مردم هندوستان با ایرانیان، دارای اشتراکات و تشاب‌هات فرهنگی بسیاری هستند.

هم‌چنین در نظر گرفتن ویژگی‌های اقتصادی، تاریخی، جغرافیایی و … نیز باعث می‌شود تا این کشور مقصدی مناسب برای سرمایه گذاری، به ویژه صادرات برخی از محصولات کشاورزی از جمله خرما، محسوب شود.

اگر نیاز به خرید خرمای عمده دارید به این صفحه مراجعه کنید >>> لیست فروشندگان خرما

 

مسلمانان هندوستان، هدف صادرات خرما

کشور هند دارای یک میلیارد و سیصد میلیون نفر جمعیت است و پس از چین، پر جمعیت‌ترین کشور در جهان است. وجود چنین جمعیتی در این کشور موجب می‌شود تا هند از بازارهای بسیار پر رونق در آسیا به شمار آید.

این عامل هم‌چنین باعث شده تا انواع مختلف کالاها از ایران به این کشور صادر شود که از جمله این محصولات می‌توان خرما، پسته، بادام و… را نام برد. از میان جمعیتی که در کشور هندوستان زندگی می‌کنند بیش از 200 میلیون نفر آن‌ها مسلمان هستند. این عامل سبب شده تا این کشور از بازارهای پر مصرف خرما در قاره آسیا باشد.

در حقیقت، لازم به ذکر است که این کشور از بزرگ‌ترین کشورهای خریدار خرمای ایران به شمار می‌رود و نیاز به استفاده از خرما در این کشور بسیار بالا است. این میزان از نیازمندی، به ویژه در ماه رمضان بیشتر نیز می‌شود. نکته‌ای که لازم است به آن اشاره شود این است که از میان ایالت‌های مختلف کشور هندوستان، ایالت ماهاراشرای بیشترین میزان سهم از صادرات خرمای ایرانی را به خود اختصاص داده است. 12 درصد از جمعیت این ایالت را مسلمانان تشکیل داده‌اند.

بنابراین در برخی از ایام مانند ماه رمضان می‌توان سهم بیشتری از صادرات خرما را به این ایالت اختصاص داد. پس از این ایالت نیز ایالت گجرات از مصرف کننده‌های خرمای ایرانی هستند که 10 درصد از جمعیت این ایالت را نیز مسلمانان تشکیل داده‌اند.

حتما بخوانید : مراحل صادرات کالا

 

نیاز غذایی مردم هندوستان به خرما

لازم به ذکر است که مردم هندوستان از نظر درآمد و توان اقتصادی در حد بسیار پایینی قرار گرفته‌اند. بنابراین بسیاری از این افراد از خرما به عنوان یک وعده غذایی استفاده می‌کنند. لازم است بدانید که انواع خرماهای صادراتی از ایران به هندوستان عبارتند از: خرمای مضافتی، خرمای زاهدی، شاهانی و پیارم. از میان انواع این محصولات، خرمای شاهانی به دلیل قیمت پایین‌تر مصرف بسیار بیشتری در این کشور دارد و بازار مناسبی را به خود اختصاص داده است.

یکی دیگر از نکاتی که لازم است در این بخش به آن اشاره شود این است که مصرف کنندگان خرمای ایران در کشور هندوستان، تنها مسلمانان نیستند. بلکه پیروان دیگر ادیان در هند نیز در برخی از مناسک و مناسبت‌های خود از این محصولات، استفاده می‌کنند. از طرف دیگر انواع مختلف خرمای ایرانی به دلیل دارا بودن خواص و ویژگی‌های مهم از جمله ارزش غذایی نیز مورد استفاده هندوها قرار می‌گیرند.

 

روابط تجاری ایران و هندوستان، راهی برای صادرات خرما به این کشور

یکی از دلائل مهمی که باعث می‌شود صادرات محصولاتی مانند خرما به کشور هندوستان، امری کاملا منطقی و علمی به شمار آید این است که این دو کشور، در طول زمان، روابط سیاسی محکمی با یکدیگر داشته‌اند.

همان‌طور که می‌دانید روابط سیاسی مستحکم و داشتن پشتوانه سیاسی، از جمله عوامل اساسی بر ایجاد روابط دو جانبه تجاری و اقتصادی به شمار می‌رود. این عامل نیز سبب شده تا بسیاری از تجار و بازرگانان به حفظ روابط با کشور هندوستان از این طریق اقدام نمایند و سود سرشاری نیز به دست آورند.

از طرف دیگر و همان‌طور که می‌دانید کشور ایران، قرارداد توسعه بندر چابهار را نیز با هندوستان امضا کرده است. بنابراین می‌توان گفت توسعه این بندر از جانب هندوستان باعث می‌شود که این مسیر به شاهراهی حیاتی در روابط اقتصادی و صادرات انواع محصولات از جمله محصولات کشاورزی، تبدیل شود.

بنابراین چشم انداز آتی روابط بین دو کشور به نحوی درخشان ترسیم شده است که می‌تواند صادرات محصولات کشاورزی مختلف از جمله صادرات خرما به کشور هندوستان را توجیه کند.

 

توسعه اقتصادی هند و صادرات خرما به این کشور

یکی از مواردی که باعث می‌شود بتوان تعاملات اقتصادی گوناگونی را با کشور هندوستان برقرار نمود، ویژگی‌های اقتصادی این کشور به ویژه تحولات اقتصادی آن در سال‌های اخیر است.

در حقیقت می‌توان گفت در این سال‌ها وضعیت اقتصادی هند با بهبود مواجه شده است. چراکه سردمداران این کشور در بازه‌ای از زمان متوجه شدند که برای این که بتوانند روند اقتصادی کشور خود را بهبود بخشند نیاز دارند تا با دیگر کشورها در جهان روابطی موثر و سازنده ایجاد کنند.

این عامل باعث شد تا هندوها، با بسیاری از کمپانی‌های مهم در سراسر جهان وارد معامله شوند و قراردادهای بسیاری را با آن‌ها تنظیم نمایند. بنابر این عامل، در حال حاضر شرکت‌های بسیار مهمی از سراسر جهان در این کشور حضور دارند و به فعالیت‌های اقتصادی و تجاری مشغول هستند.

این عامل نیز باعث شده تا هندوستان بتواند رشد اقتصادی بالایی را در این سال‌ها به دست آورد. این میزان از رشد اقتصادی در میان کشورهای جهان از بهترین نرخ‌ها، به شمار می‌رود. از طرف دیگر در زمینه اقتصاد این کشور نکته قابل ذکر، توجه به نرخ تورم این کشور است. در این زمینه لازم به ذکر است که کشور هندوستان از نظر نرخ تورم، از با ثبات‌ترین کشورها به شمار می‌رود که این میزان از تورم، نرخ بسیار پایینی است.

بنابر این عوامل می‌توان به این نتیجه دست یافت که این کشور، از نظر شرایط اقتصادی و هم‌چنین توسعه تجارت در شرایط بسیار مطلوبی به سر می‌برد. لذا انجام فعالیت‌های اقتصادی و صادراتی در این کشور از جمله صادرات خرما به هندوستان بسیار مقرون به صرفه و مناسب است و بسیاری از دشواری‌های سرمایه گذاری در دیگر کشورها را نیز ندارد.

در حال حاضر بسیاری از کشورها به توسعه تجاری با هند مشغول هستند. از جمله این کشورها می‌توان چین، عربستان سعودی، عراق، کره جنوبی، آمریکا، امارات متحده عربی و …. را نام برد. ایران نیز از کشورهایی است که با صادرات انواع خرما، پسته، میوه‌های خشک شده، کیوی، سیب، زعفران و … توانسته در این بازار، جایگاهی مناسب را به خود اختصاص دهد که این میزان، قابل افزایش نیز است.

 

ثبت مشخصات شرکت بازرگانی خود در >>> لیست شرکت های صادراتی ایران

نئوفارم

سایت نئوفارم با هدف افزایش دانش در زمینه صادرات و واردات کالا در سال 1399 ایجاد شده است . جهت هماهنگی برای تبلیغات شرکت بازرگانی خود به صفحه " تبلیغات در نئوفارم " مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا