نئوفارم | NeoFarm
نئوفارم | NeoFarm
صادرات خرما

صادرات خرما

صادرات خرما چگونه انجام می‌شود؟

خرما یکی از محصولات کشاورزی صادراتی کشور ایران است که درآمد زایی و ارزآوری قابل توجهی دارد. به طور کلی این محصول کشاورزی، در زمره 5 محصول صادراتی عمده کشور به دیگر نقاط جهان به شمار می‌رود. در این مقاله قصد داریم در زمینه صادرات خرما، انواع خرما صادراتی ایران و نحوه صادرات این محصول به دیگر کشورها و کشورهای پذیرنده خرمای ایران به ارائه اطلاعاتی بپردازیم.

 

 

خرما به کجا صادر می‌شود؟

به طور کلی خرمای ایران به 52 کشور جهان صادر می‌شود و ارزآوری بالایی را نصیب کشور می‌نماید. صادرات این محصول 17 درصد از سهم بازار جهان را به خود اختصاص داده است و کشور ایران، به عنوان عمده‌ترین صادر کننده جهان در زمینه این محصول، به شمار می‌رود. پس از ایران کشورهای تونس، عربستان و امارات در این زمینه فعالیت می کنند.

صادرات خرما بخش مهمی از درآمد ارزی کشور به شمار می‌رود اما در این میان بعضی از انواع خرماها بیش از سایرین توانسته‌اند با اقبال عمومی مواجه شوند که از این میان می‌توان به خرماهای مضافتی، استعمران یا سایر، پیارم یا مریمی، کبکاب و… اشاره کرد.

بهترین نوع از این خرماها عبارتند از خرمای پیارم و خرمای مضافتی و خرمای زاهدی که توانسته‌اند در این سال‌ها رقم قابل توجهی را در زمینه صادرات خرما به خود اختصاص دهند.

بیشترین میزان تولید و کشت خرما در استان‌های خوزستان، فارس، هرمزگان، کرمان، بوشهر، سیستان و بلوچستان انجام می‌شود که با توجه به اقلیم هر استان و با توجه به شرایط جغرافیایی آن‌ها، هر یک به پرورش نوع خاصی از خرما در  ایران مشغول هستند.

 

انواع خرما صادراتی ایران

به طور کلی استان خوزستان مهد پرورش خرمای سایر یا استعمران به شمار می‌رود. استان فارس نیز در زمینه کشت خرمای زاهدی و کبکاب پیشرو است. در استان هرمزگان، خرمای پیارم یا مریمی کشت می‌شود و خرمای مضافتی در استان کرمان و سیستان و بلوچستان به عمل می‌آید. هم‌چنین استان بوشهر مهد کشت و پرورش خرمای کبکاب است.

 

خرما مضافتیخرمای صادراتی مضافتی

خرمای مضافتی که با نام خرمای مضافتی بم شناخته می‌شود در شهرستان بم در استان کرمان و شهرهای همجوار آن کشت می‌شود. خرمای مضافتی بم، بیشترین تولید خرمای صادراتی ایران را به خود اختصاص داده است. این محصول  دارای ویژگی‌هایی است از جمله اینکه دارای بافتی نرم است. اندازه‌ای متوسط دارد و رطوبت آن 20 درصد است، پوستی سیاه رنگ و طعمی بسیار دلنشینش دارد و توانسته جایگاه مناسبی را در صادرات این محصول کسب کند.

 

خرمای پیارمخرما صادراتی پیارم یا مریمی

خرما پیارم(مریمی) از بهترین و گران‌ترین  انواع خرماهای صادراتی ایران، شناخته می‌شود. این نوع از خرما به صورتی گسترده در استان هرمزگان و در منطقه حاجی آباد این استان کشت و بهره برداری می‌شود و به عنوان بهترین خرمای ایران به سایر نقاط جهان به شمار می‌رود. اندازه این خرما متوسط رو به درشت است رنگ قهوه‌ای دارد و رطوبت آن در حدود 15 درصد است. این نوع از خرمای صادراتی در دسته بندی انواع خرما در دسته خرماهای نیمه خشک قرار می‌گیرد. پوستی نازک و چروکیده دارد و برای افراد و بیماران دیابتی، بسیار مناسب است.

 

خرما کبکاب

خرما صادراتی کبکاب

یکی دیگر از انواع خرمای صادراتی ایران خرما کبکاب است. این خرما در منطقه دشتستان استان بوشهر به صورت گسترده کشت می‌شود. هم‌چنین در منطقه کازرون استان فارس نیز به پرورش این خرما پرداخته می‌شود. خرما کبکاب از بهترین انواع خرما برای مصرف مستقیم و استفاده صنعتی در صنایع غذایی به شمار می‌رود.

کبکاب بوشهر از نظر صادرات بسیار بازار پسند است و توانسته در بازارهای روسیه، هند و پاکستان و.. با اقبال عمومی مواجه شود. خرما کبکاب سایزی درشت دارد و بافت آن نرم و شیرین است. رطوبت این نوع از خرما 18 درصد و طعم آن بسیار جذاب است. این نوع خرمای ایرانی، رنگ قهوه‌ای روشن دارد و شیره آن بسیار بالا است همین عوامل باعث شده تا بتواند حجم وسیعی از صادرات خرما را به خود اختصاص دهد.

 

خرما سایر یا استعمران صادراتی ایران

این نوع از خرما نیز از انواع خرماهای ایران به شمار می‌رود که آمار صادرات سالانه آن نیز بسیار بالا است. این خرما در نخلستان‌های استان خوزستان پرورش داده می‌شود. از نظر ارزش غذایی و قند موجود در خرما نیز این محصول، محصولی منحصر به فرد است. خرمای سایر یا استعمران، دارای رنگ قهوه‌ای روشن است. رطوبت آن 18 درصد است و از انواع خرماهای نیمه خشک به شمار می‌رود. خرمای سایر طعم بسیار خوبی دارد و سایز آن نیز متوسط است.

 

خرما صادراتی زاهدی

این خرما نیز ارزش صادراتی بالایی دارد و در استان‌های بوشهر و فارس کشت و بهره برداری می‌شود. خرمای زاهدی از انواع خرماهای خشک به شمار می‌رود رنگ آن زرد متمایل به قهوه‌ای است و میزان قند بالایی دارد مشتریان خاص این محصول کشورهای خاورمیانه و هند و پاکستان هستند.

 

بهترین خرمای صادراتی ایران

بهترین خرمای صادراتی ایران پیارم می باشد . همچنین خرمای پیارم گرانترین نوع خرما در میان انواع خرما می باشد. پس از پیارم ، خرماهای مجول ، مضافتی و زاهدی جزء بهترین خرماها جهت صادرات می باشد.

 

فروش خرما صادراتی

اگر شما کشاورز و باغدار خرما هستید ، میتوانید در نئوفارم ” فروش خرما صادراتی ” خود را با ثبت آگهی انجام دهید. کافیست بر روی گزینه ثبت محصول کلیک کرده و اطلاعات را تکمیل نمایید تا به بازاری به بزرگی ایران جهت فروش خرما صادراتی دسترسی پیدا نمایید.

 

قیمت خرمای صادراتی ایران

قیمت خرمای صادراتی ایران بستگی به نوع ، کیفیت و درجه مرغوبیت خرما تعیین می شود. همانطور که قبلا اشاره کردیم خرما پیارم گرانترین نوع خرما می باشد. قیمت این خرما در بازار خرده فروش حدود 86000 تا 120000 تومان به ازای هر کیلوگرم می باشد. ( در تاریخ 1400/1/18 )

 

نحوه صادرات خرما

صادرات خرما به فرایندها و مراحل قانونی گفته می‌شود که شخص یا اشخاص صادر کننده خرما ملزم به رعایت آن قوانین و فرایندها هستند. در این زمینه مانند سایر زمینه‌های صادراتی، باید در ابتدا بازاریابی صادراتی صورت بگیرد که از طریق آن به شناخت بازارهای خارجی مناسب برای ارسال محصول اقدام شود و سپس در زمینه صادرات این کالا، گام‌های لازم برداشته شود و پس از اخذ مجوزها و گواهی‌های لازم در این زمینه به صادرات پرداخته شود.

برای صادرات خرما از کشور به دیگر نقاط جهان چندین روش وجود دارد صادرات از طریق پایانه‌های مرزی، صادرات از طریق خطوط هوایی، صادرات از طریق بازرگانان و تجار.

هر یک از روش‌های فوق دارای مزایا و معایبی هستند یکی از بهترین شیوه‌ها در صادرات خرما، بازرگانان هستند. در حال حاضر بازرگانان زیادی در کشور اقدام به این کار  می‌نمایند. در این زمان توانسته‌اند با توجه به کیفیت بسته بندی محصول و طعم مناسب آن، جایگاه خوبی را برای این محصول در جهان دست و پا کنند و در زمینه صادرات این محصول، با استقبال مشتریان نیز مواجه گردند. از این طریق آن‌ها توانسته‌اند سودآوری خوبی را هم نصیب خود و هم نصیب کشور گردانند.

بر اساس آمار گمرک ایران، بیشترین حجم صادرات ایران و بزرگترین مقاصد صادراتی این محصول و کشورهای پذیرنده آن عبارتند از امارات، پاکستان، روسیه، ترکیه، هند و … صادرکنندگان خرما می‌توانند با ارائه محصول در دسته بندی‌های متنوع در کشورهای اروپایی نیز به بازارهایی دست یابند.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راهنما
close slider