صادرات محصولات کشاورزی به استرالیا

صفر تا صد صادرات محصولات کشاورزی به استرالیا

 

صادرات به استرالیا : استرالیا کشور حاصلخیزی است که با ما فاصله‌ی بسیاری دارد و شاید شنیدن جمله‌ی صادرات محصولات کشاورزی به آن از طرف ایران کمی عجیب به نظر برسد، درواقع در دید اولیه بازار مقصد از نظر وجود محصولت کشاورزی غنی است و نیازی به صادرات ندارد و از طرفی این فاصله‌ی جغرافیایی برای حمل و نقل به صرفه به نظر نمی‌رسد، بنابراین باید بررسی کرد که کجای این تصور عمومی می‌تواند  اشتباه باشد!!  آیا واقعا استرالیا مقصد تجاری خوبی برای صادرات محصولات کشاورزی ایران است؟؟

 

صادرات محصولات کشاورزی

امروزه اقتصاد سالم برپایه‌ی صادرات صورت می‌گیرد، به ویژه برای کشوری مثل ایران که اقتصاد آن برمبنای فروش نفت شکل گرفته این امر بسیار اهمیت دارد. به همین جهت باید بررسی کرد که این کشور قابلیت صادرات چه فرآورده‌هایی را خواهد داشت. ایران در تولید برخی محصولات کشاورزی در جهان ازنظر کیفیت حرفی برای گفتن دارد، به همین جهت پایه‌گذاری صادرات بر محصولات کشاورزی عملکردی عاقلانه است.

 

لیست محصولات کشاورزی صادراتی از ایران به استرالیا

بیش از هر محصولی دو کالای زیر در حیطه‌ی محصولات کشاورزی به این کشور صادر می‌شوند:

 • خرما
 • پسته

هرچند که تنها این دو محصول در لیست اقلام کشاورزی قرار ندارند و محصولات دیگری مثل کشمش هم عرضه می‌شود اما خرما و پسته در لیست برترین‌های صادرات به این کشور قرار دارند.

 

صادرات خرما به استرالیا

درحال حاضر استرالیا در لیست واردکنندگان عمده‌ی خرما در جهان قراردارد، اما متاسفانه میزان صادرات خرمای ایران به این کشور محدود است و مهم‌ترین صادرکنندگان این محصول کشور‌های عربستان و امارات هستند. بیشتر خرمای تولیدی در ایران به کشورهای پاکستان، عراق و روسیه صادر می‌شود، که باتوجه به روابط سیاسی ایران و بعد مسافت پدیده‌ای طبیعی است. اما باید درنظر داشت که بازار متقاضی استرالیا، برای تجارت خرمای ایران بسیار پرسود خواهدبود و بهتر است از این موضوع غافل نشد.

 

انواع خرمای مورد نیاز بازار استرالیا

 • خرمای عجوه
 • خرمای مجول
 • خرمای پیارم
 • خرمای برهی

لیست ذکر شده بیشترین میزان صادرات خرما را درچندسال اخیر به استرالیا داشته است.

 

صادرات پسته به استرالیا

پسته درلیست صادرات ایران در مقام دوم قراردارد، آب و هوای بسیاری از مناظق ایران برای تولید پسته مرغوب بسیار مناسب است و پسته‌ی ایران در کنار پسته آمریکا در لیست مرغوب‌ترین‌های جهان قراردارد. ایران پسته را به کشورهای مختلفی در جهان صادر می‌کند که استرالیا هم در لیست آن‌ها قراردارد، اما هم‌چون خرما میزان مراودات تجاری و صدور پسته به این کشور محدود است، هرچند به علت شهرت و کیفیت پسته ایرانی وضعیت این مبادله از وضعیت صدور خرما به استرالیا بهتر است ( همان‌طور که ذکر شد، روابط سیاسی و دوربودن مسیر دراین امر بسیار دخیل است). اسنرالیا خود جزو تولیدکنندگان پسته محسوب می‌شود اما جزو اصلی‌ترین واردکنندگان این محصول هم است ولی بیشترین میزان واردات خود را از کشور آمریکا دارد.

 

مهم‌ترین انواع پسته صادراتی به استرالیا

 • پسته فندقی
 • پسته احمد آقایی
 • پسته کله قوچی
 • پسته آب خندان کله قوچی

 

نحوه ارسال پسته به استرالیا

باتوجه به فاصله‌ی جغرافیایی ایران و استرالیا نحوه‌ی ارسال کالا از جهت ضمانت سلامت کالا بسیار اهمیت دارد، بنابراین قبل از اقدام باید ویژگی‌های کالا و شرایط نگهداری آن به دقت بررسی شود و برطبق آن بهترین وسیله‌ی انتقالی انتخاب شود.

 • مغز پسته کال معمولی و دوپوست شده

به دلیل مسافت و درجهت نگهداری باید در بسته‌بندی ویژه با حمل و نقل دریایی و کانتینر معمولی صورت می‌گیرد.

 • مغز پسته

مغز پسته، به دلیل حساسیت بالایی که دارد، باید از طریق هوایی و درزمان کمتری منتقل شود و به دلیل فاصله مکانی زیاد امکان حمل و نقل دریایی آن وجود ندارد، بنابراین هزینه‌ی نگهداری و انتقال آن بالاتر خواهد بود و به دلیل خاص بودن به طبع هزینه‌ی فروش و سودآوری آن بیشتر خواهدبود. مغزپسته، باید در بسته‌بندی ویژه و وکیوم ارسال شود.

 

صادرات کشمش به استرالیا

طی سال‌های اخیر به ویژه در دهه 90 شمسی بازار تولید و صادرات کشمش درایران سیر نزولی را در پیش داشته اما به علت پتانسیلی که در تولید و کیفیت این کالا وجود دارد و وجود بازار متقاضی در کشورهایی مثل استرالیا امکان سرمایه‌گذاری اصولی برروی این محصول و پیشرفت در آن دیده می‌شود.

 

بازار های کشمش ایران در جهان شامل کشور های زیر می شود

برای بررسی بازار متقاضی کشمش ایران بررسی‌هایی که طی سال‌های اخیر صورت گرفته به شرح زیر است:

 • آلمان ۳۱ درصد
 • عربستان صعودی ۲۵ درصد
 • امارات متحده عربی ۲۵ درصد
 • استرلیا ۱۱ درصد

درنظر داشته باشید که رقبای اصلی ایران در زمینه‌ی صادرات کشمش در جهان یونان و ترکیه هستند.

 

کدتعرفه کشمش صادراتی کشور ایران

کد تعرفه گمرکی کشمش: ۰۸۰۶۲۰۰۰

کد تعرفه گمرکی کشمش تیزابی دانه دار: ۰۸۰۶۲۰۲۰

کد تعرفه گمرکی کشمش تیزابی بی دانه: ۰۸۰۶۲۰۳۰

کد تعرفه گمرکی کشمش آفتابی دانه دار: ۰۸۰۶۲۰۴۰

کد تعرفه گمرکی کشمش آفتابی بی دانه: ۰۸۰۶۲۰۵۰

کد تعرفه گمرکی کشمش انگوری بی دانه: ۰۸۰۶۲۰۶۰

کد تعرفه گمرکی کشمش کاشمری سبز بی دانه: ۰۸۰۶۲۰۷۰

کد تعرفه گمرکی کشمش کاشمری سبز دانه دار: ۰۸۰۶۲۰۸۰

 

الزامات گمرکی صادرات استرالیا

کنترل کالاهای وارده به کشور استرالیا توسط ای بی اف (A B F)صورت می‌گیرد، و ترخیص آن تحت نظارت وزارت امورداخلی استرالیا است. بخش کنترل صادرات دفاع نیز مسئولیت کنترل صادرات کالاها و فن آوریهای نظامی و دوگانه را دارد که شامل اقلام نظامی کشنده و یا مخرب و یا آیتم های تجاری و فن آوری که ممکن است برای برنامه‌های نظامی مورد استفاده قرار بگیرند.

 

روابط تجاری ایران و استرالیا در سال 2014 ( میلیون دلار )

صادرات: 22

واردات: 168

تراز تجاری: 146 –

با بررسی ساده این اعداد متوجه این مبحث خواهیم شد که این جریان به هیچ وجه سودآوری زیادی درعرصه‌ی اقتصادی به همراه نداشته، درصورت بهبود شرایط سیاسی و مراودات با این کشور و با بررسی عمیق‌تر وضعیت تجاری ایران و استرالیا امید است این جریان که قطعا در اقتصاد ایران تاثیر شگفت‌انگیزی خواهد داشت، روبه گسترش برود. هرچند این مساله برای اقتصاد استرالیا هم بسیارسودآور خواهد بود و ایران بازار عرضه‌کننده‌ی بسیار خوبی است که می‌تواند کیفیت مطلوبی را برای این کشور به ارمغان بیاورد.

 

روش های مختلف ارسال بار به استرالیا

 • روش حمل و نقل زمینی
 • روش حمل و نقل دریایی
 • روش حمل و نقل هوایی

 

مطالب مرتبط

فهرست