صادرات محصولات کشاورزی به امارات

صادرات محصولات کشاورزی به امارات

یکی از تجارت‌های پرسود که امروزه توانسته جایگاه بسیار مناسبی را در میان بازرگانان و تجار ایرانی به دست آورد صادرات انواع محصولات کشاورزی به امارات و دبی است. به طور کلی می‌توان گفت بر طبق آمار گمرک ایران، مهم‌ترین محصولات و کالاهایی که به کشور امارات صادر می‌شوند عبارتند از: سوخت‌های فسیلی و مشتقات نفتی، مس، سنگ‌های ساختمانی و سرامیک، ماهی و انواع مختلف آبزیان، آهن و فولاد، میوه و خشکبار، سبزیجات و انواع صیفی‌جات کشاورزی، فلز روی و سرب و ماشین آلات و تجهیزات مختلف.

در میان این محصولات و کالاها آن چه بیش از همه به کشور امارات صادر می‌شود نفت و مشتقات آن است و پس از نفت، محصولات کشاورزی در رده دوم صادرات به کشور امارات محسوب می‌شوند و در بین این محصولات کشاورزی، محصولاتی از قبیل: خرما، برنج، هویج، کاهو، هندوانه، شلغم، کیوی، گوجه فرنگی و… بیش از سایر محصولات به این کشور عربی صادر می‌شود.

 

صادرات محصولات کشاورزی به امارات؛ تجارتی پرسود

مجموعه دلائلی وجود دارد که موجب می‌شود صادرات محصولات کشاورزی به امارات، تجارتی پرسود و پر بازده برای تجار ایرانی محسوب شود. از جمله این دلائل می‌توان وضعیت اقتصادی کشور امارات و وضعیت کشاورزی این کشور را نام برد که در ادامه به توضیح مختصر این دو ویژگی خواهیم پرداخت.

 

وضعیت اقتصادی کشور امارات

یکی از ویژگی‌های کشور امارات که موجب می‌شود تجار ایرانی بتوانند در امر صادرات محصولات کشاورزی به این کشور مبادرت ورزند وضعیت اقتصادی کشور امارات و دبی است. این کشور توانسته در مدت زمانی کوتاه اقتصاد کشور خود را با اقتصاد کشورهای بزرگ دنیا پیوند بزند. بنابراین بسیاری از بازرگانان اعتقاد دارند که اقتصاد در کشور امارات می‌تواند ماکتی از اقتصاد کل جهان به شمار رود. چراکه در این کشور انواع مختلف شرکت‌ها، افراد، تجار و بازرگانان، بانک‌ها، موسسات مالی و… حضور دارند. بنابراین این عامل موجب می‌شود تا کسب و کارهای تجاری با امارات بسیار ساده‌تر از دیگر نقاط و کشورهای جهان انجام بگیرد. بنابراین بازرگانان ایرانی می‌توانند با صادرات انواع محصولات کشاورزی به امارات سهمی قابل توجه در این زمینه داشته باشند.

 

وضعیت کشاورزی کشور امارات

با توجه به ویژگی‌های اقتصادی کشور امارات، وضعیت کشاورزی و زراعت در این کشور چندان مناسب نیست. در حقیقت این کشور از کشورهای گرم و مرطوب است. آب و هوای گرم و مرطوب در این ناحیه موجب شده تا محصول عمده کشاورزی آن، خرما باشد. زمین‌های زراعی کشور امارات بسیار محدود و کم است. این عامل موجب شده تا کشور امارات با وجود اینکه از کشورهای ثروتمند در جهان محسوب می‌شود تقریبا 80 درصد از محصولات کشاورزی خود را از کشورهای صادرکننده از قبیل ایران و ترکیه تامین کند.  بنابراین صادرات محصولات کشاورزی از جمله انواع میوه و سبزیجات به این کشور بسیار پربازده و مناسب است و در حقیقت سهم بسیار مناسبی از صادرات غیر نفتی در این کشور را به خود اختصاص داده است.

 

چگونگی صادرات محصولات کشاورزی به امارات و مشکلات آن

صادرات محصولات کشاورزی به امارات به طور معمول و مرسوم از طریق مرزهای آبی انجام می‌شود.

 

1- شیوه صادرات محصولات کشاورزی به امارات

از جمله این مرزهای آبی می‌توان به گمرکات منطقه ویژه شهید رجایی، منطقه ویژه اقتصادی پارس، بندر امام خمینی، بندر لنگه، منطقه ویژه بوشهر، بندر باهنر و…. اشاره کرد. همین عامل یعنی به کارگیری مرزهای آبی برای صادرات محصولات کشاورزی، باعث می‌شود تا حمل و نقل محصول به کشور امارات، دشوار گردد. چراکه بیشتر باغ‌های کشاورزی و زراعی ایران در بخش‌های غربی و شمال کشور واقع شده است و برای صادر کردن این محصولات کشاورزی نیز لازم است تا در ابتدا انواع این محصولات، از طریق مرزهای زمینی، تا شهرهای جنوبی کشور، حمل و نقل شوند و بعد از آن از طریق مرزهای آبی به کشور امارات صادر شوند. این عامل هزینه‌های زیادی را برای صادر کننده در پی خواهد داشت.

 

2- گرمای شهرهای جنوبی

یکی دیگر از مشکلاتی که برای صادرات محصولات کشاورزی به امارات پیش روی صادر کنندگان این محصولات قرار می‌گیرد شرایط آب و هوایی شهرهای جنوبی و بندری کشور است. لازم به ذکر است که آب و هوای شهرهای جنوبی وبندری کشور، آب و هوایی گرم و یا نامناسب برای نگه داری این محصولات کشاورزی است. در حقیقت گرمای زیاد در این شهرها موجب می‌شود تا هر گونه از میوه و دیگر محصولات کشاورزی را نتوان جهت صادر کردن به کشور امارات عرضه نمود.

 

3- یافتن لنج‌های مناسب برای صادرات محصولات کشاورزی به امارات

یکی دیگر از مسائلی که در زمینه صادرات محصولات کشاورزی به کشور امارات برای بازرگانان ایرانی به وجود می‌آید یافتن لنج مناسب برای انتقال این محصولات است. در حقیقت این محصولات کشاورزی باید از طریق لنج‌های سردخانه‌ای به کشور امارات منتقل گردند. یافتن لنج مناسب برای انجام این کار یکی از مشکلات اساسی بسیاری از صادر کنندگان است. از طرف دیگر این لنج‌ها هزینه‌های زیادی را نیز به صادر کننده این محصولات، تحمیل می‌کند و موجب می‌شود تا قیمت تمام شده محصول کشاورزی، بالاتر برود. بالا رفتن و گران شدن محصولات کشاورزی نیز موجب می‌شود تا خرید این محصولات کاهش یابد. بنابراین، این عامل، خود زیان مضاعفی برای صادر کننده محصول کشاورزی به دنبال خواهد داشت.

 

4- هماهنگی با شرکت‌های حمل و نقل محصولات کشاورزی

همان‌طور که م‌یدانیم محصولات کشاورزی لازم است تا حتما در موقع مناسب به دست مشتری خود برسند و گرنه دچار فساد و خرابی خواهند شد. در این زمینه صادرکنندگان محصولات کشاورزی باید با شرکت‌های حمل و نقل جهت انتقال این محصولات هماهنگی ایجاد کنند که این عامل، خود دردسرها و دشواری‌های خاص خود را دارد و علاوه بر تحمیل هزینه، خسارات زمانی نیز ایجاد می‌کند و ممکن است مقدار زیادی از محصولات در طی این هماهنگی‌ها از بین بروند. از طرف دیگر هزینه‌هایی مانند هزینه بیمه و گمرک برای صادرات محصولات کشاورزی به امارات هزینه‌های بسیار بالایی است. نقش دلالان نیز در این زمینه نقشی غیر قابل انکار است که خود هزینه‌های زیادی را برای صادرکننده این محصولات به دنبال دارد. بنابراین صادرات محصولات کشاورزی به امارات هم تجارتی پرسود و پر بازده است و هم دارای مشکلاتی است.

در ادامه بخوانید : روش اخذ مجوز صادرات

 

مطالب مرتبط

فهرست