صادرات محصولات کشاورزی به ترکیه

صادرات محصولات کشاورزی به ترکیه

کشور ما ایران سالیان زیادی است که با کشور ترکیه همسایگی بسیار خوبی دارند. آن‌ها از زمان‌های بسیار دور تا کنون با یکدیگر رابطه اقتصادی داشته‌اند. یکی از رابطه‌های اقتصادی این دو کشور صادرات و واردات است، البته روز به روز روابط بین این دو کشور افزایش می‌یابد.

محصولات و اقلام زیادی در این سال‌ها از ایران به ترکیه صادر و از ترکیه به ایران وارد می‌شده، اما یکی از اصلی‌ترین مواردی که صادرات و واردات آن بین این دو کشور صورت می‌گرفته محصولات کشاورزی است. اگر نگاهی به لیست صادرات و واردات بین دو کشور ایران و ترکیه بیندازیم می‌بینیم که بیشترین فعالیت اقتصادی آن‌ها در زمینه محصولات کشاورزی صورت گرفته است و محصولات کشاورزی فراوانی از ایران به ترکیه فرستاده شده است.

هم ایران و هم دو ترکیه دو کشوری هستند که زمین‌های کشاورزی زیادی دارند، ایران نیز به دلیل داشتن زمین‌های حاصل خیز زیاد و چهار فصل بودن تنوع زیادی در محصولات کشاورزی دارد که همین امر باعث افزایش صادرات آن به دیگر کشورها از جمله ترکیه شده است. در ادامه بیشتر درباره صادرات محصولات کشاورزی به ترکیه خواهیم گفت.

 

ایران چند درصد از سهم واردات ترکیه را از آن خود کرده است؟

ترکیه نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر صادرات و واردات زیادی انجام می‌دهد و ایران که در همسایگی او قرار دارد نقش مهمی در این روابط دارد. کشورهایی مانند اروپا و آلمان جزء کشورهایی هستند که صادرات قابل توجه‌ای به ترکیه دارند.

سازمان تجارت جهانی یا WTO آمار تجارت همه کشورها را در دست دارد. بر اساس آمارهای به دست آمده از این سازمان که در سال 2018 منتشر شده در رابطه با ترکیه این‌گونه نشان داده شده است:

کشور ترکیه به این ترتیب نیازهای وارداتی خود را به دست می‌آورد، روسیه با 9.86 درصد، چین با 9.29 درصد، آلمان با 9.15 درصد، آمریکا با 5.55 درصد، ایتالیا با 4.55 درصد، هندوستان با 3.38 درصد، فرانسه با 3.32 درصد و ایران با 3.11 درصد سهم زیادی از واردات این کشور را به عهده دارند.

 

چه کالاهایی از ایران به ترکیه وارد می‌شود؟

ترکیه یک کشور هدف صادراتی برای ایران محسوب می‌شود و در هر سال این آمار این صادرات کاملاً متغیر بوده است اما در سال‌های اخیر صادرات به این کشور بسیار افزایش داشته و باعث پیشرفت بازرگانان ایرانی شده است، به خصوص در زمینه صادرات خشکبار و سیفی جات پیشرفت چشمگیری داشته است. به طور خلاصه اگر بخواهیم بگوییم ایران چه محصولاتی را به ترکیه صادر می‌کند می‌توانیم به پسته، انواع خشکبار، موز سبز تازه و یا خشک شده، خرما، انواع انگور به خصوص انگور بی دانه، هندوانه، انواع آبمیوه‌ها، صیفی جات، چوب، زعفران و… اشاره کنیم. در ادامه برخی از کالاها را بررسی خواهیم کرد.

 

صادر کردن زعفران از ایران به ترکیه

زعفران یکی از محصولاتی است که در لیست صادرات محصولات کشاورزی به ترکیه از ایران قرار دارد. این طلای سرخ به عنوان یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین ادویه‌های جهان شناخته می‌شود که استفاده از آن در کشور ترکیه نیز بسیار رواج دارد. کشور ما ایران نیز یکی از بزرگ‌ترین کشورهای تولید کننده زعفران است، ایران سالانه مقدار فراوانی زعفران را به همه کشورها صادر می‌کند و توانسته در این زمینه از در آمد ارزی زیادی برخوردار باشد.

ترکیه یک کشور پر استفاده در زمینه محصولات کشاورزی است و در چند سال اخیر نیز صادرات زعفران به این کشور توسط ایران دو چندان شده، به دلیل این که این کشور با ایران همسایه است و دسترسی و اقتصاد گردشگری خوبی با ایران دارد، بازار خوبی برای فروش محصولات کشاورزی ما است و خوشبختانه ایران نیز توانسته به خوبی وارد این بازار شود.

کشورهایی مثل افغانستان و اسپانیا در این زمینه وارد رقابت با ایران شده‌اند و تلاش می‌کنند فروش زعفران کشور خود را در برابر زعفران ایران به ترکیه بیشتر کنند اما نتوانسته‌اند موفق شوند یکی از دلایل آن در رابطه با کشور اسپانیا این است که این کشور سالانه مقدار بسیار زیادی زعفران را از کشور ما ایران به کشور خود وارد می‌کند و لوگوهای مخصوص خود را بر روی آن می‌زنند، آن‌ها زعفران کور ما را با قیمتی بالاتر به کشور ترکیه می‌فروشند. به دلیل تمایل سازمان‌های بین‌الملل برای کاهش کاشت مواد مخدر و خشخاش در کشور افغانستان این کشور نیز در چند سال گذشته تحت حمایت سازمان‌های بین‌المللی قرار گرفته تا به جای کاشت خشخاش و مواد مخدر به کاشت زعفران روی آورند. آن‌ها زعفران تولید شده را به کشور ترکیه می‌فروشند.

خود کشور ترکیه نیز تلاش به کاشت و تولید بیشتر زعفران کرده است اما همچنان نیاز به واردات این محصول دارد.

 

صادر کردن پسته از ایران به ترکیه

ایران یک تولید کننده بزرگ پسته در جهان است. هر سال مقدار بسیار بالایی پسته به سراسر جهان از ایران صادر می‌شود، به طوری که صادرات آن بخش مهمی از تجارت کشورمان را در بر گرفته است. ترکیه یکی از کشورهایی است که پسته زیادی را از کشور ما وارد می‌کند. این کشور در چند سال اخیر بسیار تلاش کرده تا بتواند کشت پسته را ترویج دهد، همچنین بسیار بر روی این موضوع سرمایه گذاری کرده است، خوشبختانه توانسته ست موفق به بهره برداری شود اما آنچه را که برداشت می‌کند جواب گوی مصرف کشورش نیست و همچنان نیاز به واردات از کشور ما دارد.

نا گفته نماند که کشورهایی مثل آمریکا و مراکش نیز در لیست وارد کنندگان پسته به این کشور قرار دارند و بسیار با کشور ما در رقابت هستند. متأسفانه آمریکا نیز توانسته رقابت را در دست گیرد و خود را به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده پسته در جهان معرفی کند و بسیار بیشتر از قبل صادرات پسته به کشور ترکیه را در دست گرفته است.

 

صادر کردن خشکبار از ایران به ترکیه

خشک بار یک نوع مواد غذایی محبوب در کل دنیا است و مصرف آن به عنوان میان وعده بسیار زیاد است. ایران به عنوان یک تولید کننده بزرگ خشکبار، خشکبارهایی از جمله: پسته، خرما، بادام، انجیر خشک و. را بسیار تولید می‌کند. صادرات این دسته از خشکبارها در چند سال گذشته به ترکیه بسیار رشد داشته و به دلیل داشتن جمعیت زیاد و استفاده زیاد از خشکبارها در این کشور بازار خوبی برای کشور ما ایجاد شده است.

 

در آخر

صادرات محصولات کشاورزی به ترکیه از طریق کشور ما سال به سال رو به افزایش است که در بالا چند نوع از اینم محصولات را نام بردیم و بررسی کردیم، اگر می‌خواهید در زمینه صادرات به کشور ترکیه فعالیت کنید می‌توانید یکی از محصولات بالا را برگزینید. امیدواریم توانسته باشیم به شما کمک کنیم.

 

مطالب مرتبط

فهرست