صادرات محصولات کشاورزی به روسیه

صادرات محصولات کشاورزی به روسیه چگونه انجام می شود؟

 

صادرات یکی از اساسی‌ترین روش‌های کسب درآمد برای هر کشوری از گذشته تا کنون بوده است. در دنیای امروز که ارتباطات روزبه روز راحت‌تر و سریع‌تر می‌شود این امر رو به گسترش است و کشورهایی که خود را با سرعت این گسترش تنظیم می‌کنند بیشتر سود را خواهند برد.  صادرات با وجود سودآوری بسیار، دنیای پیچیده‌ای دارد که درظاهر بسیار راحت به نظر می‌رسد، اما با کمی سهل انگاری می‌تواند به همان اندازه که نردبانی برای ترقی است، چاعی برای سقوط باشد، پس باید با آگاهی به آن ورود کرد.

این آگاهی شامل شناسایی کامل کشور مقصد، محصول مورد نظر و بازار مقصد می‌شود که در کنار آن نباید رقبای صادرکننده و ویژگی‌های آن‌ها را نادیده گرفت. در این متن قرار است یک دسته محصول مشخص باعنوان محصولات کشاورزی را از مبدا ایران به مقصد روسیه بررسی کنیم و مزایا و معایب آن را مورد مطالعه قرار دهیم.

 

چرا روسیه مقصد تجاری خوبی برای صادرات است؟

 • جمعیت بالا: روسیه یکی ازپرجمعیت‌ترین کشورهای دنیا است، به همین جهت مصرف کنندگان بسیاری با سلایق مختلف را درخود جای داده و بازار مناسبی برای عرضه‌ی کالا محسوب می‌شود.
 • روابط خوب با ایران: در امور اقتصادی، روابط سیاسی کشور مبدا و مقصد عامل بسیار مهمی است که برروی قوانین صادرات و واردات تاثیرات مستقیمی می‌گذارد، به همین جهت روابط سیاسی مناسب ایران و روسیه در سال‌های اخیر این کشور را به مقصد تجاری مناسب تبدیل نموده و باعث گسترش مبادلات شده است.
 • روسیه یک ابرقدرت در شرق به حساب می‌آید و تجارت با آن درکنار سود اقتصادی، اعتبار تجاری هم به همراه دارد.
 • کشور روسیه دارای آب و هوای سردسیر است و تقریبا در نیمی از سال نمی‌توان در آن به تولید محصولات کشاورزی پرداخت، به همین سبب برای تامین نیازهای جمعیت خود اغلب محصولات کشاورزی را وارد می‌کند. به علت کمبود این محصولات، قیمت آن‌ها هم دراین کشور بیشتر از سایر بازار ها است و سود بیشتری برای صادرکننده به همراه خواهد داشت.

 

صادرات میوه به روسیه

صادرات میوه با وجود سود بسیاری که به همراه دارد، خطرات اقتصادی هم برای صادرکننده خواهد داشت. به همین سبب نباید بدون تجربه یا راهنمایی به این بازار ورود کرد و صرفا به سودآوری آن توجه نمود. در زمینه‌ی تجارت میوه، روسیه بازار خوبی دارد اما برای موفقیت دراین بازار خوب که رقبایی در سطح جهان تمایل به حضور در آن دارند، در درجه‌ی اول باید نقاط قوت خود را شناسایی کرد، درواقع باید دید کدام محصول در بین میوه‌های ایرانی کیفیتی در سطح صادرات دارد و کشورهای دیگر توان رقابت کمتری در ایجاد این میزان از کیفیت از خود نشان داده‌اند، درحقیقت شناسایی بهترین محصول نکته‌ی کلیدی پیروزی در بازار روسیه برای شما خواهدبود. درکنار آن به تاریخچه چندسال اخیر تجارت با این کشورهم دقت کنید و ببینید، بازار چه محصولاتی را در این سال‌ها دراختیار خود قرار داده، این بازار درواقع آزمون خود را پس داده و محوطه‌ی ایمنی برای تجار ایرانی خواهد بود و بیشتر از سایر محصولات برای خریدار روس شناخته شده است.

 

صادرات زعفران به روسیه

زعفران محصولی است که ایران ازنظر سطح کیفیت آن در بازارجهانی حرفی برای گفتن دارد و درلیست مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران قرار می‌گیرد. ایران در بازار روسیه برای صادرات زعفران دارای جایگاهی معتبر است و در کنار ارزش بسیار بالا به علت سهولت در حمل و نقل آن کالای پرکاربردی هم هست. اما متاسفانه بخش اعظمی ازاین محصول به علت مشکلاتی که در زمینه‌ی صادرات برای ایران وجود دارد، به صورت فله‌ای فروش می‌رود و بعد بسته‌بندی و برندسازی توسط سایر کشورها مثل اسپانیا فروخته می‌شود، به همین سبب بهتر است، تلاش بیشتری در زمینه تجارت این محصول به ویژه به بازار روسیه صورت گیرد.

 

صادرات خشکبار به روسیه

در زمیته‌ی کیفیت خشکبار ایران در جایگاه خوبی قرار دارد و به همین سبب در روسیه طرفداران خاص خود را به همراه داشته. این محصولات معمولات به صورت فله یا بسته‌بندی های کوچک عرضه می‌شوند و هنوز برندسازی در سطح مطلوب درباره‌ی آن‌ها ضعیف است. بهترین محصولات برای صادرات درزمینه‌ی خشکبار پسته، گردو، کشمش و خرما است و این محصولات در بازار روسیه جایگاه مناسبی را برای خود کسب کرده اند، به ویژه پسته‌ی ایران نسب به موارد ذکر شده، طرفدران بیشتری دارد و شناخته شده‌تر است. اما باید نکات بهداشتی را در زمینه نگهداری و بسته‌بندی آن‌ها بادقت رعایت نمود.

 

نکاتی که باید برای صادرات به روسیه درنظر داشت:

 • درست است که کیفیت محصول عامل بسیار مهمی برای ورود به عرصه‌ی رقابت است اما کیفیت خالی بلایی را برسر بازار صادرکننده می‌آورد که درحال حاضر بسیار شاهد بروز آن هستیم، پدیده‌ای به نام فله فروشی به همین سبب برای صادرات پرسود دقت به بسته بندی و برندسازی امر بسیار مهمی است که در بازار مدرن امروز به اندازه‌ی کیفیت و گاهی حتی بیش از آن تعیین‌کننده است.
 • همیشه محصولات درجه یک را برای صادرات درنظر بگیرید و از محصولات درجه دو اجتناب کنید زیرا این محصولات شاخصه و معرفی نامه توان تولیدی شما هستند و می‌توانند به اعتبار تجاری شما لطمه وارد کنند.
 • درج اطلاعات محصول به زبان روسی و انگلیسی
 • نگهداری مناسب محصول قبل ارسال و درهنگام ارسال و کاهش زمان حمل و نقل درجهت حفاظت از کیفیت کالا( این امر به ویژه درمورد موادخوراکی که محوریت بحث ما قراردارد، بسیار مهم و اساسی است).
 • تحلیل بازار رقبا و گرفتن مشورت های لازم از افراد راهنما
 • بررسی بهترین زمان صادرات محصول مورد نظر

 

مهم‌ترین محصولات کشاورزی صادراتی از ایران به روسیه

از ایران به بازار روسیه کالاهای مختلفی صادر می‌شود اما اگر بخواهیم مهم‌ترین کالاها را دراین بازار معرفی کنیم، باید به زعفران و کشمش اشاره کرد، این دو محصول درواقع اصلی‌ترین محصولات کشاورزی ایران به روسیه هستند، اما محصولات دیگری مثل خرما و مرکبات هم نسبتا جایگاه خوبی در این زمینه دارند.

 

اقلام صادراتی به روسیه

اما اگر بخواهیم، کالاهای کشاورزی صادر شده به روسیه را در چندسال اخیر به صورت کلی معرفی کنیم، به شرح زیر خواهد بود:

 • میوه‌جات ( کیوی، انار، پرتقال و…)
 • سبزیجات ( گشنیز، ریحون، جعفری و…)
 • خشکبار ( کشمش، پسته و خرما)
 • صیفی جات (فلفل دلمه، گوجه، خیار و…)
 • گیاهان دارویی ( نعناع، گل گاو زبان و…)
 • ادویه (دارچین، سماق، زردچوبه و….)

 

مطالب مرتبط

فهرست