صادرات محصولات کشاورزی به عراق

همه چیز درباره صادرات محصولات کشاورزی به عراق

 

صادرات محصولات کشاورزی به عراق : عراق یکی از کشورهای همسایه است که صادارت به آن برای تجار ایرانی سود سرشاری در پی دارد، به ویژه در مورد صادرات محصولات کشاورزی به این کشور که یکی از پر سودترین تجارت‌ها در زمینه صادرات کالا و محصولات به این کشور است. در این مقاله به نکاتی در خصوص صادرات محصولات کشاورزی به عراق اشاره خواهیم داشت.

 

چرا صادرات محصولات کشاورزی به عراق سودآور است؟

فاصله اکثر شهرهای جنوبی کشور با شهرهای پرجمعیت کشور عراق چون بصره و بغداد بسیار کم است، به طور مثال فاصله بصره و آبادان حدود 20 کیلومتر است، بنابراین حتی فاسد شدنی‌ترین میوه‌ها و تره بار نیز می تواند در شرایط معمولی و به صورت زمینی با کمترین امکانات به این کشور صادر شوند. این مسئله باعث شده است که صادرات محصولات کشاورزی بدون نیاز به هزینه بسته‌بندی یا حمل و نقل مخصوص به آسانی به این کشور صادر شوند. بنابراین یکی از پرسودترین محصولات صادراتی تجار ایرانی به عراق میوه و تره بار است.

حتما بخوانید : صادرات زعفران به عراق

 

چه محصولاتی به عراق صادر می‌شوند

در این مورد نمی‌توان نظر قطعی داشت، کشور عراق معمولا در فصل برداشت محصولات این کشور، واردات برخی از محصولات کشاورزی را به منظور حمایت از تولید داخلی ممنوع می‌کند، بنابراین بهتر است در زمان اقدام به صادرات حتما فهرست محصولات مجاز برای صادرات را بررسی کنید. معمولا این محدودیت‌ها یا به صورت اعلام تعرفه های بالا و یا به صورت محدودیت صادارات به شکل موقتی هستند، اکثر مواقع با کمبود محصولات مجددا در محدودیت‌های وارداتی این کشور تغییراتی اعمال می‌شود.

حتما بخوانید : صادرات برنج به عراق

 

فهرست محصولات کشاورزی قابل صادرات به عراق به شرح زیر است:

ذرت زرد علوفه، بادمجان، کلم، گل‌کلم، هویج، کنار، سیب‌زمینی، کاهو، سیر، کدو، فلفل، تخم‌مرغ، مرغ زنده، گوجه‌فرنگی، شلغم و چغندر، هندوانه، خربزه، باقلای سبز، خیار،پرتقال، کیوی و سبزیجات از جمله محصولات حوزه کشاورزی هستند که معمولا به کشور عراق صادر می‌شوند، گاهی بسیاری از این محصولات در فهرست محصولات ممنوعه جهت واردات به کشور عراق قرار می‌گیرند، همانطور که گفتیم این مسئله به صورت موقتی و با توجه به تولیدات داخلی این کشور تغییر می‌کند. بیشتر محصولات کشاورزی از گمرکات خسروی، مهران، باشماق، کرمانشاه و پیرانشهر به عراق صادر می‌شوند.

 

چگونه صادرات پرسودی داشته باشیم

مطمئنا هرشخصی که به دنیای تجارت وارد می شود به دنبال کسب سودهای فراوان است. برای این که بتوانید در صادرات محصولات کشاورزی به عراق موفق باشید بهتر است به این موارد دقت کنید:

حتما بخوانید : صادرات پسته به عراق 

 

محتاطانه وارد عمل شوید

مهمترین چیز برای صادرات میوه و تره بار به عراق این است که بازاریابی خوبی داشته باشید. بهتر است با تجار عراقی فعال در این زمینه آشنا شوید، یا با شرکت‌های مشاوره صادرات همکاری کنید تا زمانی که اطلاعات کافی برای انجام صادرات به صورت فردی در اختیار داشته باشید. از آنجایی که قوانین مربوط به محصولات کشاورزی در این کشور سالانه تغییر می کنند همکاری کردن با شرکت‌های واسطه به ویژه در سال‌های نخست شروع به صادرات به شما کمک می‌کند تا مسیر هموارتری را طی کنید.

 

قیمت مناسب و کیفیت بالای محصول

برای این که به سود بالایی از صادرات میوه و تره بار دست یابید بهتر است قیمت مناسبی برای محصول صادراتی خود در نظر داشته باشید، ضمن این که کیفیت محصول نیز باید صادراتی باشد، اکثر تجار عراقی قبل از خرید به صورت حضوری نمونه محصولات را بررسی می‌کنند. بهتر است در سال‌های اول قیمت‌های رقابتی داشته باشید تا مشتریان خود را در این عرصه بیابید.

 

بسته‌بندی مناسب

اگرچه راه زیادی بین بازار مبدا و مقصد در این تجارت وجود ندارد وغالبا محصولات به صورت فله‌ای به عراق صادر می‌شوند اما برای اکثر محصولات مثل میوه‌ها داشتن یک بسته‌بندی شکیل و ایمن می‌تواند به فروش بیشتر بی‌انجامد. معمولا بسته‌بندی زیبا یکی از راه‌های جلب نظر مشتریان است.

 

حمل و نقل مناسب

استفاده از ناوگان حمل و نقل ایمن و مناسب به شما کمک می‌کند تا محصولات را با کیفیت بهتر و بیشتری به دست مصرفه کننده عراقی برسانید، هرچه محصولات تازه‌تر و سالم‌تر باشند مطمئنا سود شما نیز بیشتر خواهد بود.

 

در صادرات محصولات کشاورزی به عراق چه نکاتی را باید رعایت کرد

  •  اگرچه به نظر می‌رسد که صادرات به عراق کار ساده‌ای باشد، اما باید توجه داشته باشید که مقررات واردات محصولات کشاورزی به این کشور دائما در حال تغییر است، بنابراین قبل از هرگونه اقدامی باید به صورت مداوم فهرست کالاهای ممنوعه وارداتی به این کشور را بررسی کنید.
  •  یکی دیگر از مشکلاتی که در راه صادرات میوه و تره‌بار به عراق وجود دارد، آشنا نبودن تجار ایرانی با بافت فرهنگی و سیاسی این کشور و مشکلات امنیتی در برخی از مناطق خاص آن است. بهتر است قبل از اقدام به صادرات آشنایی مختصری با این شرایط و راه های صادرات زمینی امن داشته باشید.
  •  از آنجایی که کشور عراق دارای نظام سیاسی فدرالی است، قوانین و مقررات واردات در استان‌های مختلف متفاوت است، بنابراین باید قوانین مربوط به واردات میوه و تره‌بار در تمام استان‌های مقصد را به صورت لحظه‌ای چک کنید.
  •  مهمترین راه ارتباطی با تجار عراقی ایمیل است، بهتر است در این مکاتبات کاتالوگ ها و بروشورهای مناسب داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم که این کاتالوگ‌ها به زبان عربی یا انگلیسی تهیه شوند، در صورتی که با مناطق کرد نشین وارد معامله می‌شوید بهتر است از بروشورهایی به زبان کردی استفاده کنید.
  •  تاجران عراقی علاقه زیادی به چانه زدن دارند، ضمن این که با بازار ایران نیز آشنایی کامل دارند، بنابراین برای رسیدن به سود مناسب باید سعی کنید تاجرعراقی را متقاعد کنید که معامله پرسودی خواهد داشت.
  •  بهتر است به جای قیمت گذاری بالا روی محصولات به دنبال برندسازی و یافتن مشتریان دائمی و بیشتر باشید. این روش به شما کمک می‌کند ضمن در دست گرفتن بازار در منطقه مورد نظر به سود بیشتری نیز دست پیدا کنید.

 

جمع‌بندی نهایی

با توجه به مواردی که ذکر شد می‌توان گفت که صادرات محصولات کشاورزی به عراق یک بازار دائمی اما با فراز و نشیب‌های بسیار است. برای این که در این بازار به سود مناسب دست پیدا کنید باید صبور باشید تا به قوانین و مقررات موجود در این راه کاملا واقف شوید. ضمن این که در حوزه صادرات محصولات کشاورزی به عراق، مقررات دائما در حال تغییر هستند بنابراین باید سعی کنید خود را با این شرایط وفق داده و همیشه آماده رویارویی با چالش‌هایی از این دست باشید.

مطالب مرتبط

فهرست