صادرات محصولات کشاورزی به عمان

صادرات محصولات کشاورزی به عمان

کشور عمان یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس است که داد و ستد زیادی با کشور ما ایران دارد، این کشور در جنوب شرقی کشور ما و روز به روز در حال پیشرفت است. صادرات محصولات کشاورزی به عمان، به خصوص میوه در چند سال گذشته بسیار رونق پیدا کرده است. ما نیز در این بلاگ پست می‌خواهیم در رابطه با صادرات محصولات کشاورزی به کشور عمان به شما اطلاعات مفیدی دهیم که امیدواریم از آن استفاده کنید. اولین موضوع قابل بحث این است که صادرات ایران به عمان چگونه است؟ پس از پاسخ به این سؤال به صادرات میوه به عمان و صادرات پسته خشکبار به این کشور می‌پردازیم.

 

صادرات ایران به عمان چگونه است؟

در چند سال اخیر کشور عمان که یک کشور پادشاه نشین و سلطنتی است، در زمینه اقتصاد رشد بسیار زیادی داشته است، همچنین صادرات کشور ما ایران نیز به این کشور افزایش پیدا کرده است، البته کشورهای گوناگون دیگری با برگزاری نمایشگاه‌های تجاری تلاش می‌کنند که به بازار عمان راه پیدا کنند.

مهم‌ترین مواردی که به بازار عمان صادر می‌شود عبارت‌اند از مواد غذایی، فراورده‌های کشاورزی، فراورده‌های دامی، میوه، مصالح ساختمانی، ماشین آلات راه سازی و خدمات فنی مهندسی. البته موضوعی که برای ما در این مطلب قابل بحث است مربوط به صادرات محصولات کشاورزی به عمان هست و امیدواریم با مطالعه این مطالب و بالا بردن اطلاعات در رابطه با صادرات به عمان شاهد بالا رفتن آمار صادرات ایران به خصوص صادرات میوه توسط بازرگانانمان به این کشور باشیم.

 

کمی درباره صادرات مواد غذایی به عمان بدانیم.

این کشور موقعیت جغرافیایی چندان مناسبی ندارد از این رو بسیار زیاد نیازمند به واردات مواد غذایی است و بخش عظیمی از مواد غذایی را محصولات کشاورزی تشکیل داده‌اند. کشور ایران نیز یکی از کشورهایی است که مواد غذایی و محصولات کشاورزی را به این کشور صادر می‌کند، اما متأسفانه هنوز کشور ما نتوانسته جای خوبی در لیست صادرات این کشور پیدا کند.

شرکت‌های بازرگانی کشور ایران نتوانسته‌اند فعالیت زیادی در بازار کشاورزی و مواد غذایی این کشور داشته باشند، بهتر است بگویم فعالیت کمی انجام داده‌اند و ضعف زیادی در نوع بسته بندی محصولات صادراتی و استانداردهایش داشته‌اند و همین امر باعث ندیده شدن آن‌ها در بازار کشور عمان شده است.

 

صادرات پسته به کشور عمان

یکی از محصولات ویژه کشور ما پسته است که هرساله به مقدار زیاد و کیفیت قابل توجه‌ای تولید می‌شود. پسته ایرانی به قدری محبوب است که علاوه بر مورد استفاده قرار گرفتن در بازار ایران، صادرات آن به کشورهای دیگر به صورت انبوه انجام می‌شود. صادرات پسته به کشور عمان نیز انجام می‌شود. این کشور یک همسایه آبی با کشور ما است اما صادرات پسته به این کشور به صورت یک طرفه صورت می‌گیرد.

برای پسته به عمان، این همسایه آبی مجبوریم که از آب-ها گذر کنیم. یکی از راه‌های ارتباطی دریایی بین ما و کشور عمان، بندر عباس و بندر چابهار است. این کشور ه یک کشوری عربی زبان است بزرگترین بازار صادراتی کشور ما را به خود اختصاص داده، زیرا عرب‌ها به شدت متقاضی پسته‌های مرغوب در انواع بسته بندی شده، شور شده، خام و یا عمده هستند.

کشور ما قیمت پسته را بر اساس قیمت جهانی پسته محاسبه می‌کند و خریداران سرمایه دار پسته در این کشور بیش از هر نوع پسته‌ای خواستار پسته اکبری هستند و قیمت پسته برای آن‌ها بسیار مهم است.

پسته‌های ایرانی به جزء پسته اکبری انواع دیگری از جمله: پسته احمد آقایی، پسته کله قوچی و پسته فندقی است. البته به جز پسته اکبری پسته فندقی نیز بسیار به این کشور صادر می‌شود. این کشور پسته‌های وارداتی از کشور ما را به کشورهای دیگری صادر می‌کند این کشورها عبارت‌اند از: عربستان، اروپا، کانادا، هند، پاکستان، استرالیا و کشورهای آفریقایی.

 

صادرات میوه به کشور عمان

مرغوبیت میوه‌های ایرانی میان کشورهای همسایه خلیج فارس بسیار محبوب است به همین دلیل میوه‌های کشور ما نسبت به دیگر میوه‌های وارداتی کشورهای دیگر قیمت نسبتاً بالایی در کشور عمان دارد، از این رو یکی از اصلی‌ترین موضوع‌ها در زمینه صادرات میوه به کشور عمان قیمت آن است، خوشبختانه قیمت میوه در این کشور نسبت به کشور ما بسیار بالا است و این امر موجب فراهم شدن زمینه‌ای عالی برای صادرات به این کشور است، اما همان‌طور که در بالا نیز ذکر شد نا مرغوب بودن بسته بندی‌ها و نرسیدن کالای با کیفیت به عمان باعث ضعف صادرات شده، متأسفانه شاید در بسیاری از مواقع میوه‌های ما قیمت بالاتری داشته باشند اما کیفیت ظاهری خوبی ندارند. برای درک بهتر این موضوع در تصویر زیر سیب ایرانی و سیب آمریکایی را مشاهده خواهید کرد.

گفتیم موقعیت جغرافیای باعث افزایش واردات محصولات کشاورزی به این کشور شده است اما باید بگوییم که کشاورزان در کشور عمان در فصل زمستان مشغول به کشاورزی هستند و محصولات خود را به کشورهای عربی دیگر صادر می‌کنند؛ اما در فصل تابستان کشاورزی بسیار کم شده و یا حتی می‌توان گفت کاملاً تعطیل می‌شود.

به دلیل کشاورزی فصلی در این کشور صادرات میوه به کشور عمان برای همسایگان آن بسیار سود آور است که خوشبختانه ایران نیز یکی از این کشورهای همسایه است که می‌تواند از این امر سود زیادی را دریافت کند.

صادرات محصولات کشاورزی به عمان

صادرات خشکبار به کشور عمان

موضوع دیگری که می‌خواهیم آن را مورد بررسی قرار دهیم صادرات خشکبار از ایران به کشور عمان است. خشکبار یکی از تنقلاتی است که آن را در بین روز بسیار میل می‌کنیم و کشور ما این نوع از تنقلات را به مقدار انبوه تولید می‌کند. تاجرهای عمانی بسیار به خرید خشکبار علاقه دارند. خرید خشکبارهایی مانند زعفران و پسته نیز از مواردی است که بسیار در این کشور رواج دارد. بسیاری از افراد ایرانی پسته و خشکبار را به صورت عمده می‌خرند و آن را به کشور عمان صادر می‌کنند که این کار می‌تواند گام بلندی در صادرات خشکبار به عمان باشد.

 

در نهایت صادرات محصولات کشاورزی به عمان ممکن است؟

عمان یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس است که یک همسایه آبی با کشور ما محسوب می‌شود. ایران توانسته رابطه اقتصادی خوبی در زمینه صادرات و واردات با این کشور برقرار کند و. یکی از مواردی که آن را به این کشور صادر می‌کند محصولات کشاورزی است، این محصولات بیش از هر چیزی از میوه‌ها، خشکبار، پسته و زعفران تشکیل شده‌اند. امیدواریم بتوانیم با بالا بردن آگاهی درباره صادرات محصولات کشاورزی به عمان، فعالیت خود را در این زمینه بالا ببریم.

 

مطالب مرتبط

فهرست