صادرات محصولات کشاورزی به قطر

صادرات محصولات کشاورزی به قطر چگونه صورت می گیرد؟

 

صادرات محصولات کشاورزی ایران می‌تواند یک تجارت پرسود در زمینه صادارت باشد. از آنجایی که در کشور ما تنوع محصولات کشاورزی بسیار بالا است می‌توان از این فرصت برای راه‌اندازی یک تجارت زود بازده و موفق استفاده کرد. بهترین راه آغاز فعالیت با صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای همسایه است. یکی از کشورهایی که در سال‌های اخیر وارد کننده محصولات کشاورزی ایران بوده قطر است. در این مقاله قصد داریم به چگونگی صادارت محصولات کشاورزی به قطر و نکات مربوط به آن بپردازیم.

 

چرا قطر مقصد مناسبی برای صادرات میوه و تره بار است؟

قطر یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا محسوب می شود، ثروت قطر در منابع طبیعی و به ویژه گاز و نفت محدود می‌شود، شرایط آب و هوایی این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس و البته کمبود زمین‌های زراعی باعث شده است که این کشور یکی از بزرگترین واردکنندگان محصولات کشاورزی در منطقه باشد. از طرفی ارتباط سیاسی دوستانه و دو طرفه ایران و قطر می تواند یک مسیر امن برای صادرات به این کشور ایجاد کند که می‌توان برای بلندمدت روی آن برنامه‌ریزی کرد.

ارتباط هوایی و دریایی امن و مسافت کوتاه میان ایران و قطر یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند از فاکتورهای موفقیت صادرات میوه و تره‌بار به این کشور باشد، چرا که این محصولات به دلیل خاصیت فاسد شدنی که دارند برای صادارت نیاز به وجود امکانات و شرایط ویژه ای دارند که هزینه صادرات آنها را چندین برابر می‌کند اما با وجود نزدیک بودن کشور مقصد می‌توان در این زمینه با تمهیدات کمتر و هزینه به مراتب کمتری فعالیت را آغاز کرد.

 

چه محصولات کشاورزی به قطر صادر  می‌شود؟

همانطور که گفتیم قطر به دلیل شرایط خاص آب و هوایی و جغرافیایی که دارد تقریبا هیچ محصول بومی نداشته و اکثر محصولات کشاورزی و تره‌باری در زمره محصولات وارداتی به این کشور محسوب می‌شوند. عمده محصولات کشاورزی که در سبد صادراتی بازرگانان به کشور قطر وجود دارد شامل: خرما، پسته، گوجه فرنگی، هندوانه، کلم، کاهو، خیار و خیار ترش، کدو، زعفران، برنج، پیاز، موسیر، سیر، تره فرنگی و محصولات کشاورزی دامی از جمله: یونجه، کاه، انواع علوفه و خوراک دام در قالب‌ها و اشکال گوناگون می‌شود.

 

نکات مهم صادرات محصولات کشاورزی به قطر

برای این که در صادرات به این کشور ثروتمند عربی موفق باشید باید به نکات و شرایطی که در این زمینه وجود دارد توجه کنید. این مسئله می‌تواند کار شما را برای رسیدن به هدف آسان‌تر نماید.

 

بازاریابی و شناخت نیاز بازار

مهمترین قدم در شروع صادرات این است که شما به عنوان یک تاجر بازار مقصد و نیاز آن را به خوبی بررسی کرده باشید. مطمئنا در این زمینه رقبای بسیاری وجود خواهد داشت، شناخت دقیق شما از بازار می‌تواند در انتخاب آیتم های پرسود تاثیرگذار باشد.

 

شناخت زبان و فرهنگ

نکته مهم بعدی کسب اعتماد تجار و بازرگانان واردکننده محصولات کشاورزی به قطر است. برای این که ارتباط خوبی با آنها داشته و بتوانید اعتماد آنها را جلب کنید باید با فرهنگ و زبان این کشور آشنا باشید. تسلط به زبان عربی یکی از امتیازات ویژه در این زمینه است، اگرچه می‌توانید از مترجمین با تجربه نیز برای موفقیت در این راه استفاده کنید. دومین زبان پرکاربرد در این کشور زبان انگلیسی است، بنابراین دانستن این زبان نیز می‌تواند راه ارتباطی خوبی باشد.

 

آشنایی به قوانین و مقررات واردات قطر

برای این که یک تجارت موفق را آغاز کنید باید هم به قوانین و مقررات صادرات کشور خود و هم به قوانین و مقررات موجود در کشور مقصد مسلط باشید. به ویژه در مورد محصولات کشاورزی اکثر مواقع قوانین محدود کننده‌ای در کشور ایران با توجه به نیاز بازار داخلی و در کشورهای مقصد به دلایلی از جمله نیاز بازار، حمایت از تولید داخلی، شرایط بهداشتی و امنیتی و … وضع می شود که ممکن است شما را به چالش بکشد.

 

ارائه محصولات با کیفیت

مهمترین اصل در ایجاد یک خط صادراتی موفق ارائه محصولات با کیفیت به ویژه در زمینه بسته‌بندی و مرغوبیت محصول است، اصولا بازرگانان قطری قبل از عقد قرارداد کیفیت محصول را به صورت حضوری مورد بررسی قرار می‌دهند.

صادرات محصولات کشاورزی به قطر

برای موفقیت در صادرات محصولات کشاورزی به قطر چه باید کرد؟

در ابتدای راه باید به کسب تجربه بپردازید، بهتر است ابتدا کار را با شرکت‌های واسطه آغاز کنید تا کمی به روال عادی صادرات و چالش‌ها و مسیرهای پیش رو مسلط شوید. این موسسات غالبا بازار هدف را به خوبی می‌شناسند، با تجار و بازرگانان سرشناس در ارتباط هستند، قوانین را به خوبی می‌دانند و می‌توانند شرایط بازار را در آینده پیش‌بینی کنند، بنابراین برای این که در این راه مغموم و متضرر نشوید بهترین کار آغاز کار صادرات با شرکت‌های واسطه است.

این شرکت‌ها می‌توانند مشاور شما در زمینه صادرات اقلام کشاورزی به قطر باشند. ضمن این که در وقت و زمان شما به عنوان تاجر صرفه‌جویی می‌شود و می‌توانید به این دوره به شکل یک تجربه آموزشی نگاه کنید.

 

کدام محصولات کشاورزی برای صادرات به قطر مناسب تر است؟

با توجه به شرایطی که از این کشور بیان کردیم تقریبا می‌توان زمینه صادرات هر نوع میوه و تره‌باری به این کشور را مهیا کرد، اما پژوهش‌ها در این زمینه نشان می‌دهد که تجارت انواع میوه های فصلی، صیفی‌جات و سبزی از جمله تجارت‌های پر سود در این زمینه هستند. بهتر است قبل از اقدام به طور کامل نیاز بازار هدف مورد ارزیابی قرار گیرد و همچنین اطلاعات کاملی از محدودیت‌های صادارتی کشورمان و قوانین وارداتی قطر در دست داشته باشید.

 

کلام آخر

با توجه به این که قطر یکی از بزرگترین مقاصد صادراتی در خاورمیانه محسوب می‌شود مطمئنا آغاز تجارت با این کشور برای بازرگانان کار مشکلی خواهد بود و رقیبان زیادی در این عرصه وجود خواهد داشت. ضمن این که برای تبدیل شدن به یک برند موفق تجاری نیاز به ارتباطات قوی، محصول با کیفیت، قیمت گذاری مناسب و البته بسته‌بندی شکیل و مناسب صادرات وجود دارد.

بنابراین برای این که بتوانید در این زمینه گام‌های قابل توجهی بردارید نیاز دارید که اطلاعات کاملی داشته باشید، شرایط صادرات با کیفیت را فراهم کنید و بهترین و مرغوب‌ترین محصولات را جهت صادرات به این کشور دست‌چین کنید. با توجه به ممنوعیت صادرات فله‌ای اکثر محصولات کشاورزی به کشور قطر نیاز به بسته‌بندی کالا و محصولات از جمله پیش زمینه‌هایی است که باید به آن فکر کنید.

 

خواندن مطالب زیر توصیه می شود :

مطالب مرتبط

فهرست