صادرات محصولات کشاورزی به کویت

همه چیز درباره صادرات محصولات کشاورزی به کویت

 

نیاز اصلی همه بشر خوراک است و بخش اعظمی از خوراکی‌ها از طریق کشاورزی و محصولات کشاورزی به دست می‌آید. تنوع محصولات کشاورزی نیز بسیار بالاست و هر یک از آن‌ها با یکی از انواع آب و هواها سازگاری دارد، به همین دلیل ممکن است برخی از گیاهان در برخی از مناطق رشد کنند و. برخی دیگر خیر. یکی از کشورهایی که در آن هر نوع میوه و محصولات کشاورزی‌ای کاشت نمی-شود و نیاز به واردات محصولات کشاورزی دارد، کشور است. این کشور یکی از همسایگان نزدیک به کشور ما ایران است. کویت همسایه جنوب غربی ایران، بیشتر از شش میلیون جمعیت دارد و با این جمعیت توانسته یکی از بازارهای اصلی صادرات ایران باشد.

آب و هوای این کشور آن‌چنان مناسب نیست و جزء آب و هواهای خشک محسوب می‌شود، به همین دلیل تغریبا می‌توان گفت هیچ نوع کشتی در این کشور انجام نمی‌شود. اگر با خود می‌پرسید پس اقتصاد این کشور چگونه می‌چرخد باید بگویم که آن‌ها بخش بزرگی از اقتصادشان با کمک نفت جریان دارد.

از آنجا که این کشور تولیدات کشاورزی بسیار اندکی دارد، مجبور است برای رفع نیازشان به محصولات کشاورزی به صادرات روی آورند کشور ما یکی از کشورهایی است که صادرات محصولات کشاورزی به کویت را انجام می‌دهد تا مواد غذایی آن‌ها را تأمین کنند.

 

راه ارتباطی ایران و کویت؛ برای صادرات محصولات کشاورزی

صادرات محصولات کشاورزی به کویت از مهم‌ترین جنبه‌های ارتباطی میان این دو کشور است، این ارتباط باید از طریق راهی ارتباطی صورت گیرد، همان‌طور که می‌دانید کویت یک همسایه آبی با کشور ما است و یک راه بسیار قدیمی و در واقع سنتی برای ارتباط ایران با کویت از طریق دریا و کشتی صورت می‌گیرد. معمولاً محصولات کشاورزی و مواد غذایی برای صادر شدن به کویت از ایران در بندر عباس بارگیری می‌شوند و به بندر الشویخ می‌روند.

تجار ایرانی خوزستان و بوشهر ارتباط زیادی با این کشور برقرار کرده‌اند اما هنوز نیز متأسفانه جای کالاهای ایرانی در بازار کویت خالی است و آن طور که باید جای خوبی در میان بازاریان این کشور پیدا نکرده‌اند.

 

چه کالاهایی از ایران به کویت ارسال می‌شود؟

همان‌طور که گفتیم کویت کشوری بسیار خشک است، پس محصولات بسیار اندکی در آن کشت می‌شود به طوری که می‌توان گفت مقدار کشت در این کشور صفر است. از این رو باید محصولات کشاورزی زیادی را وارد کند، کشور ما که یکی از صادر کننده‌های محصولات به کشور کویت است، محصولاتی مانند زعفران، انواع میوه، پیاز، خشکبار، سقز، سیر، هندوانه، کاه و… را به این کشور صادر می‌کند در کنار این محصولات موارد دیگری مانند حیوانات، فرش‌های ماشینی و فرش‌های دست بافت، سیمان، کف پوش‌های جذاب، سنگ، گچ، حلوا ماهی، بستنی و… نیز به این کشور صادر می‌شود.

 

برای صادرات به کویت باید چه شرایطی داشت؟

موارد زیر شرایط صادرات به کویت است:

  • بر اساس مصوبه به توافق رسیده شورای همکاری در حوزه خلیج فارس، تعرفه واردات همه کالاها از همه کشورها حدود 5 درصد است، البته منظور از همه کالاها، دخانیات نیست زیرا برای وارد کردن دخانیات تعرفه وارد کردن آن 100 درصد است.
  • وزارت بازرگانی کشور کویت تنها برای صنعت‌های کویتی و کارخانه جات این کشور کارت بازرگانی صادر می‌کند.
  • برای ترخیص بار شما باید حتماً گواهی مبدأ را به همراه بسیاری دیگر از مدارک تجاری ارائه دهید.
  • شما نمی‌توانید در کشور کویت شرکتی را به ثبت برسانید مگر در دو حالت، یکی این که یک شهروند کویتی باشید و دیگری این که یک فرد کویتی سهام دار شرکت شما باشد.
  • نکته دیگر این است که حتی اگر شما با یک فرد کویتی شریک شوید نمی‌توانید سهام زیادی داشته باشید بلکه حداکثر سهامی که شما می‌توانید از شرکت داشته باشید تنها 49 درصد است.
  • تاریخ تولید و انقضا درج شده بر روی محصولات صادراتی به کویت حتماً باید به زبان عربی باشد.
  • باید مشخصات محصول، ترکیبات آن، اطلاعات آن، اطلاعات تولید کننده و تذکرات و نکات مربوط به آن بر روی محصول با زبان عربی درج شده باشد.
  • مهم‌ترین نکته این است که هر فرد غیر کویتی و اتباع بخواهند در کویت فعالیت تجاری انجام دهند و یا صادرات به آن داشته باشند باید حتماً از یک تابعیت کویتی اقدام کنند.

 

صادرات زعفران ایرانی به کشور کویت

اگر یک فرد ایرانی باشید به خوبی می‌دانید که کاشت زعفران بخش اعظمی از صادرات کشور ما را در بر می‌گیرد. این طلای سرخ که هرساله به مقدار بسیار زیادی در کشور ما تولید می‌شود، در کشور کویت بسیار نایاب است. متأسفانه این محصول به خوبی عرضه نمی‌شود و صادرات زیادی به این کشور ندارد در صورتی که با بسته‌بندی‌های بسیار شیک و مناسب می‌توانند آن را به قیمت بسیار بالایی بفروشند، به طور کلی قیمت زعفران در این کشور بسیار بالاست و بدون شک می‌تواند بازار بسیار خوبی را برای بازرگانان و صادر کنندگان طلای سرخ به این کشور به ارمغان آورد.

 

صادرات میوه ایرانی به کویت

گفتیم کویت کشوری خشک است پس میوه کمی نیز در آن کاشت می‌شود و باید میوه را از کشورهای دیگر وارد کنند. صادرات محصولاتی این چنینی در کشور کویت ارزش اقتصادی زیادی دارند. آن‌ها به صادرات میوه وابسته‌اند و شما با این کار می‌توانید بخش زیادی از نیازهای آن‌ها را رفع کنید.

شما باید صادرات میوه به این کشور را بر طبق استانداردها و شرایط گفته شده در بالا انجام دهید، زیرا این کشور عربی بسیار به کیفیت بالا میوه‌ها اهمیت می‌دهد، پس حتماً بیشتر از هر چیزی یک بسته بندی بسیار مناسب داشته باشید. این نکته را نیز فراموش نکنید که شما باید برای صادر کردن میوه به کویت یا تابعیت این کشور را داشته باشید و یا از طرف یک شخص که تابعیت این کشور را دارد کمک بگیرید.

 

در این بلاگ پست چه گفتیم؟

در متن بالا به صادرات محصولات کشاورزی به کویت اشاره کردیم. این کشور بسیار به امور صادرات و واردات حساس است و قوانین سخت گیرانه‌ای را برای صادر کنندگان در نظر گرفته تا بتواند با کیفیت‌ترین محصولات را به دست شهروندانش برساند. کیفیت برای مسئولان این کشور بیشتر از هر چیزی اولویت دارد، پس اگر از آن دسته از افرادی هستید که تصمیم دارید شروع به صادرات محصولات به این کشور کنید حتماً کیفیت را در صدر کارتان قرار دهید. امیدواریم مطالب بالا بتواند بر اطلاعات شما بیفزاید.

 

مطالب مرتبط

فهرست