صادرات پسته به امارات

صادرات پسته به امارات چگونه انجام می شود؟

 

پسته یکی از مواردی است که به وفور در کشور ما کاشت و عرضه می‌شود تولید این محصول تنها برای مصرف داخلی انجام نمی‌شود بله آن را صادر نیز می‌کنیم. صادرات پسته به امارت یکی از اهداف تجاری ماست. به طور کلی انواع پسته ایرانی مرغوب به این کشور صادر می‌شود. شما نیز احتمالاً بسیار شنیده‌اید اعراب همیشه چیزهای مرغوب را می‌پسندند و بسیار به خوراک خوب اهمیت می‌دهند، امارت متحده عربی نیز که کشوری عرب نشین است بسیار به این موضوع اهمیت می‌دهد، مردمان این کشور نیز باید از هر خوراکی بهترینش را در دسترس داشته باشند.

این کشور در جنوب غربی آسیا واقع شده و همسایگان آن در عربستان، قطر، عربستان سعودی، عمان و خلیج فارس هستند. به خاطر همسایگی آن با خلیج فارس است که این کشور یکی از کشورهایی است که درزمینه صادرات به خصوص صادرات پسته مورد هدف کشور ایران قرار گرفته است.

گفتیم عرب ها برایشان داشتن چیزهای لوکس بسیار مهم است پس حتماً خواستار بهترین، مرغوب-ترین و لذیذترین پسته‌های ایرانی هستند، کشور ما نیز که بزرگ‌ترین تولید کننده پسته در جهان است انواع مختلف پسته‌های صادراتی را دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. این پسته‌ها عبارت اند از:

  1. پسته اکبری
  2. پسته کله قوچی
  3. پسته احمد آقایی
  4. پسته فندقی

[button color=”green” size=”medium” link=”https://app.neofarm.ir/%d9%84%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%aa-%d9%88-%d8%b5%d8%a7%d8%af%d8%b1%d8%a7%d8%aa/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]لیست شرکتهای واردات و صادرات[/button]

پسته اکبری

این نوع از پسته‌ها بسیار کشیده و زیبا هستند. این پسته در همه جهان مشتریان خاص خود را دارد. زیاد بودن متقاضی پسته اکبری دلایل مختلفی دارد که برخی از صاحب نظران می‌گویند دلیل آن راحت پوست شدن آن می‌باشد که باعث می‌شود آن را لوکس تلقی کنند و همان طور که می‌دانید پسته‌های لوکس طرفداران کمی نیز ندارند، البته همیشه قیمت پسته‌های اکبری به نسبت دیگر پسته‌ها بسیار گران‌تر است.

شاید این پسته طرفداران بسیار زیادی داشته باشد اما متأسفانه درخت آن در هر سال بار اندکی می‌دهد و گاهی نیز چند سال یک بار شاهد میوه دادن این درختان هستیم. یکی از دلایل گران بودن پسته اکبری نیز همین است که همیشه به وفور درون بازار یافت نمی‌شوذد. اگر بخواهید درباره علت نام گذاری این نوع پسته نیز بدانید باید بگویم که علت خاصی ندارد و معمولاً نام گذاری پسته‌ها را براساس نام افراد می‌گذاشتند.

 

پسته کله قوچی

این پسته یک نوع پسته گرد و شکم پر است، پسته کله قوچی بزرگ‌ترین و درشت‌ترین مغز را در میان پسته‌ها دارد. این پسته را به عنوان بزرگ‌ترین و سنگین وزن‌ترین پسته جهان می‌شناسند. مغز آن بسیار خوشمزه و دوست داشتنی است و زمان خوردن شما حس خوبی را دریافت می‌کنید. این پسته بزرگ و سنگین است پس در هر کیلو از آن ما تعداد کمتری پسته داریم.

این پسته بسیار شبیه به پسته فندقی است اما اندازه بزرگ‌تری نسبت به آن دارد همان‌طور وزنان نیز بیشتر است، اما این دو نوع پسته را معمولاً جزء یک خانواده می‌دانند. اگر می‌پرسید این پسته چرا آن‌قدر محبوب است که حتی آن را به بسیاری از کشورها صادر می‌کنند باید بگویم که دلیل آن همین اندازه درشت و شکل فندقی آن است.

دلیل نام‌گذاری این پسته نیز دلیلی علمی نیست و بر اساس گفته‌ها علت نام‌گذاری را این‌گونه بیان می‌کنند که این پسته در شهر رفسنجان توسط فردی به نام حاج علی شریفی تولید می‌شده، حاج علی استفاده از این نوع پسته را در بین مردم رواج داد و آن‌ها به آن سته شریفی نیز می‌گویند، البته این پسته سری شبیه به کله قوچ دارد و آن را کله قوچی خطاب می‌کنند.

 

پسته احمد آقایی

پسته احمد آقایی نیز نوعی دیگر از پسته است که در ایران کاشت، برداشت و صادر می‌شود، اما دلیل محبوبیت این نوع از پسته چیست؟ می­توانم با جرئت بگویم که این نوع از پسته دارای خوشمزه-ترین مزه در بین پسته-ها است و دلیل اصلی فروش زیاد آن همین مزه فوق‌العاده‌اش است. این نوع پسته به اندازه پسته اکبری کشیده نیست و اندازه کوچک‌تری دارد، در مقایسه با پسته فندقی کوچکتر است، درصد خندانی بالایی دارد و پوست آن نیز به راحتی جدا می‌شود. این پسته شهرتی جهانی دارد و در امارات نیز استفاده از این پسته بسیار رواج دارد.

صادرات پسته به امارات

اگر بخواهید اطلاعات بیشتری درباره ویژگی ظاهری آن بدانید باید بگویم که این نوع پسته دارای رنگ پوست سفید استخوانی است، رنگ غالب مغز سبز یشمی است، دارای رنگ و رویی مایل به قرمز کم رنگ دارد و زمانی که پسته به خوبی می‌رسد رنگ پوست اولیه آن قرمز است.

 

پسته فندقی

این پسته در استان کرمان بسیار معروف و پرطرفدار است، آن‌قدری این پسته در این استان طرفدار دارد که بیشتر از 55 درصد از باغ‌های پسته این استان پسته فندقی را کاشت می‌کنند. اگر از ویژگی‌های این پسته می‌پرسید باید بگویم که این پسته اندازه کوچکی دارد و ظاهر آن به دلیل ریز بودن بسیار شبیه فندق است، به همین دلیل است که آن را به عنوان پسته فندقی می‌شناسند. این پسته در استان‌های کرمان و در شهرهای سیرجان و رفسنجان بیشتر از باقی شهرها تولید می‌شود. این پسته قیمت مناسبی نیز به نسبت قیمت سایر پسته‌ها دارد و در حجم بالایی تولید می‌شود. پسته فندقی بیش از انواع دیگر پسته صادر می‌شود.

 

صادرات انواع پسته به امارت

سالانه ایران حدود 1500 تن پسته را به کشور امارات صادر می‌کند، درواقع بر طبق؛ آمار این کشور بزرگترین خریدار پسته ایرانی محسوب می‌شود. این صادرات ارزشی 16 میلیون دلاری دارند.

بیشتر این پسته‌ها را برای صادرات از شهرهای کرمان، یزد، دامغان، رفسنجان، قزوین و خراسان تأمین می‌کنیم. این پسته‌ها دارای کیفیت و مزه عالی‌ای هستند و تنوع بالای آن‌ها متقاضیان؛ آن را نیز زیاد کرده. همان‌طور که گفته شد این چند نوع پسته نیز به کشور امارات به صورت خام و شور شده صادر می‌شوند؛ اما ما همچنان در پی این هستیم که روابطمان را با این کشور برای صادرات پسته بیشتر افزایش دهیم.

 

در آخر

پسته چه به صورت خام و چه به صورت شور شده همیشه طرفداران زیادی داشته است و ما نیز در این بلاگ پست درباره انواع پسته‌های صادراتی و صادرات آن به کشور امارات صحبت کردیم. این میوه لوکس که طرفداران زیادی دار یکی از پرخاصیت‌ترین و مهم‌ترین میان وعده‌ها محیوب می‌شوند که طرفداران کمی در میان اعراب ندارند، امیدواریم که بتوانیم هر روز بیش از دیروز صادرات آن را به کشورهایی از جمله کشور امارات گسترده کنیم.

مطالب مرتبط

فهرست