آموزش صادرات و واردات

صندوق ضمانت صادرات

7 نکته طلایی در مورد صندوق ضمانت صادرات

صندوق ضمانت صادرات

 

صندوق ضمانت صادرات به بخش امنیت مالی صادرکنندگان اطلاق می‌شود یعنی اموال صاحبان سرمایه که در اینجا مقصود صادرکنندگان است به وسیله این بخش محافظت می‌گردد.

صادرکننده‌ای که می‌خواهد متحمل ریسک‌های تجاری و سیاسی نشود بایستی اطلاعات خود پیرامون صندوق ضمانت صادرات را افزایش دهد و همچنین از کاربرد و نحوه عملکرد آن آگاه باشد تا فعالیت‌های تجاری خود یعنی صادرات را بدون دغدغه و نگرانی از بابت امنیت سرمایه‌اش انجام دهد.

اگر بخواهیم به تفسیر نقش صندوق ضمانت صادرات بپردازیم باید بگوییم زمانی که صادرکنندگان قصد فروش محصولات خود را به افراد خارجی دارند نگرانی از بابت عدم وصول وجه پرداختی باعث می‌شود با خیال آسوده و بدون دغدغه نتوانند فعالیت تجاری خود را انجام دهند و در صورتی که خریدار خارجی وجه مورد نظر را در موعد مقرر پرداخت نکند صادرکننده نیز در وصول تعهدات مالی خود دچار مشکل می‌شود که در نتیجه این امر، سبب ورشکستگی او می‌گردد .

به همین علت یعنی به دلیل جلوگیری از ضرر و زیان دیدن صادرکنندگان و تشویق و ترغیب آنان به انجام صادرات محصولات خود صندوق ضمانت صادرات توسط شرکت‌های بازرگانی ایجاد شده که تحت حمایت دولت قرار داد و به نوعی سازمانی دولتی محسوب می‌شود؛ در نتیجه تاجران برای انجام صادرات به دولت اطمینان می‌کنند، نه یک فرد خاص و مشخص به همین دلیل ریسک معاملات از این طریق کاهش می‌یابد.

ثبت مشخصات شرکت بازرگانی خود در >>> شرکت واردات و صادرات

هدف ایجاد صندوق ضمانت صادرات

 

مهم‌ترین و اساسی‌ترین هدف تاسیس صندوق ضمانت صادرات جلب اعتماد صادرکننده است اما اهداف دیگری نیز این ایده را به مرحله تاسیس رسانده است که عبارتند از:

 • با توجه به محصولی که صادر کننده در اختیار خریدار قرار می‌دهد مطالباتی باید به او پرداخت شود که پوشش این مطالبات به نوعی بر عهده این صندوق است و این پوشش را در قالب صدور بیمه نامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت انجام می‌دهد تا ریسک‌های سیاسی و تجاری صادرکننده را تهدید نکند و کسب و کار او دچار خسارت مالی نگردد.
 • صندوق ضمانت صادرات به واسطه ضمانت‌های اعتباری، فعالیت‌های تجاری و صادراتی صادرکنندگان را پوشش می‌دهد. ضمانت‌های فوق به نفع موسسات اعتباری و بانک‌های داخلی است که صادرکننده می‌تواند نهایت استفاده را از آن داشته باشد.

 

خدمات صندوق ضمانت صادرات

 

صندوق ضمانت صادرات خدمات متنوعی به صادرکنندگان عضو این صندوق ارائه می‌دهد در واقع این صندوق با ارائه همین خدمات است که شناخته و معرفی می‌شود که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

 • تحت پوشش قرار دادن هر کدام از انواع قراردادهای بین المللی صادراتی
 • تحت پوشش قرار دادن طرح‌های مربوط به سرمایه گذاری
 • تحت پوشش قرار دادن طرح‌هایی در زمینه تامین مالی کالا، قبل و بعد از حمل آن که در این نوع از پوشش به محتوای درونی توجه ویژه‌ای می‌شود. اهمیت این موضوع از آن جهت است که صادرکنندگان قادر خواهند بود هرگونه خدمات، مربوط به حمل کالای خود را داشته باشند.
 • هر کدام از شرکت‌هایی که صادر کننده، عضو صندوق ضمانت صادرات آن است خدمات مشاوره‌ای نیز ارائه می‌دهند تا صادرکنندگان ضمن مشورت با آنها بهترین تصمیم را اخذ کنند.

 

ریسک‌های تحت پوشش صندوق ضمانت صادرات در زمینه سیاسی و تجاری

 

جهت آشنایی بیشتر و بهتر شما عزیزان با صندوق ضمانت صادرات در ادامه نمونه‌هایی از خدمات صندوق را در زمینه ریسک‌های تجاری و سیاسی بیان می‌کنیم. زیرا ریسک‌های تجاری و سیاسی در تمایل و عدم تمایل صادرکننده به صادرات بسیار موثرند و گاهی به علت همین ریسک‌ها است که صادرکننده، امر صادرات را رها کرده و یا حتی قبل از ورود به این صنعت از انجام آن منصرف می‌گردد.

 

 • ریسک تجاری

 

ریسک تجاری یعنی ریسکی که جنبه مالی داشته باشد یعنی اموال صادر کننده در معرض خطر باشد. صندوق ضمانت صادرات خدمات زیر را در این زمینه برای صادرکنندگان ارائه می‌دهد:

 1. در شرایطی که خریدار به علت ورشکستگی یا اعسار و توقف، توانایی پرداخت هزینه لازم برای خرید محصول صادر کننده را نداشته باشد شرکت به کمک صادر کننده می‌آید.
 2. عدم پرداخت هزینه کالایی که سررسید مربوط به آن در زمان تعیین شده رسیده باشد.
 3. استنکاف خریداری از پذیرش دو مسئله شامل کالای صادر شده یا خدمات انجام شده که از اهمیت ویژه‌ای نیز برخوردار است، البته شرط انجام این نوع از پوشش اثبات آن است.

 

 

این نوع از ریسک‌ها جنبه سیاسی دارند یعنی در صورت رخ دادن برخی شرایط و نابسامانی‌های سیاسی مانند بروز جنگ و … این امکان وجود دارد که اموال صادر کننده تهدید شود و او نتواند بهای کالای عرضه شده خود را دریافت کند که در ادامه به پوشش‌هایی که صندوق ضمانت صادرات در این زمینه بر عهده دارد اشاره می‌کنیم:

 1. بروز جنگ داخلی یا خارجی
 2. در صورت بروز اختلاف میان کشور صادرکننده و وارد کننده زیرا در این شرایط ممکن است دریافت مطالبات برای صادرکننده دشوار باشد.
 3. اعمال سیاست‌های اقتصادی که ممکن است در نتیجه آن مطالبات صادرکنندگان مسدود گردد.
 4. سلب مالکیت از خریدار به علت مصادره یا ملی شدن اموال. لازمه تحت پوشش قرار گرفتن این نوع از ریسک این است که صادر کننده نتواند مطالبات خود را دریافت نماید.
 5. عوامل و شرایط دیگری که خارج از اختیار صادرکننده است.

 

پوشش‌های صندوق ضمانت صادرات در قالب کوتاه مدت

 

نمونه‌هایی از پوشش‌های صندوق ضمانت صادرات نیز کوتاه مدت هستند که در ادامه آنها را عنوان می‌کنیم:

 1. امکان تحویل بیمه نامه مربوط به کل گردش صادرات شخص صادرکننده
 2. امکان دریافت بیمه نامه مربوط به صادرات خاص
 3. امکان دریافت بیمه نامه‌ای که به خوبی مطالبات بانک را پوشش دهد.
 4. امکان ارائه بیمه نامه‌ای به صادرکننده به علت بلا اثر شدن قراردادهای صادراتی.

 

جمع بندی نهایی

 

با توجه به اینکه صادرکنندگان عزیز بایستی از امنیت اموال خود که در زمینه صادرات به کار گرفته‌اند اطمینان حاصل نمایند لازم است اطلاعات جامعی پیرامون صندوق ضمانت صادرات داشته باشند که هدف از تهیه این مقاله نیز همین بوده است تا صادر کننده با آگاهی از این موضوع راغب به سرمایه گذاری در بخش صادرات باشد.

صندوق ضمانت صادرات در واقع به شما این اطمینان را می‌دهد که نگرانی بابت از دست رفتن سرمایه خود نداشته باشید زیرا سرمایه صادر کننده را تحت پوشش و حمایت خود قرار می‌دهد و از آن محافظت می‌کند به این صورت که در صورت عدم دریافت بهای کالا از جانب خریدار با آگاهی و استناد به شرایط خریدار در صورتی که اون واقعا قادر به پرداخت هزینه‌ها نباشد صندوق با شرایط خاصی متحمل پرداخت هزینه‌های خریدار می‌گردد.

صندوق ضمانت صادرات یک صندوق با امکانات ویژه است که حتی ریسک‌های سیاسی که ممکن است صادرکننده در اثر آن اموال خود را از دست بدهد و نتواند مطالبات خود را از خریدار دریافت نماید نیز پوشش می‌دهد و این یعنی اینکه صادرکننده و رضایت و اموال او به شدت برای صندوق اهمیت دارد زیرا چرخه صادرات برای آنان ارزشمند است و نمی‌خواهند این چرخه به علت ورشکستگی افراد و نگرانی‌های آنان از این بابت متوقف شود.

کلام آخر اینکه صندوق ضمانت صادرات به نوعی مشوق صادرکنندگان محسوب می‌شود زیرا با فراهم آوردن شرایط مورد علاقه صادرکنندگان و کمک به آنان برای دریافت مطالباتشان آنان را به سرمایه گذاری در زمینه صادرات علاقمند می‌سازد و در نتیجه هدف و خواسته طراحان این مجموعه یعنی صندوق ضمانت صادرات که جلب اطمینان صادرکنندگان است تحقق می‌یابد.

در نهایت امیدواریم با مطالعه مقاله فوق درباره صندوق ضمانت صادرات کلیه ابهامات و سوالات شما پیرامون آگاهی از تعریف صندوق ضمانت صادرات، عملکرد آن، هدف تاسیس آن و پوشش‌های ویژه آن برطرف شده باشد و ما توانسته باشیم قدمی هرچند کوچک در بالا بردن اطلاعات شما در زمینه صنعت صادرات ایفا کرده باشیم.

نئوفارم

سایت نئوفارم با هدف افزایش دانش در زمینه صادرات و واردات کالا در سال 1399 ایجاد شده است . جهت هماهنگی برای تبلیغات شرکت بازرگانی خود به صفحه " تبلیغات در نئوفارم " مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا