آموزش صادرات و وارداتصادرات محصولات دامیصادرات محصولات کشاورزی

مراحل صادرات کالا چیست؟

11 مرحله در صادرات کالا

مراحل صادرات کالا چیست؟

 

یکی از پایه‌ها و ارکان اصلی اقتصاد بین‌الملل، صادرات و واردات کالا است. صادرات کالا، باید مراحلی را طی نماید تا اطمینان خاطر را به طرفین بدهد که کالا به روشی مطمئن به دست طرفین خواهد رسید. به همین منظور ما در این مقاله به بررسی مراحل و گام‌های ارسال کالا پرداخته‌ایم تا بتوانید با استناد به آن به صادرات کالای مورد نظرتان بپردازید.

 

صادرات کالا چیست؟

زمانی که کالایی از کشور خارج شده و به کشور دیگری وارد شود، صادرات کالا انجام پذیرفته است. صادرات از نظر رویه‌های گمرکی به دو نوع تقسیم می‌شود: صادرات موقت و صادرات قطعی

بهترین شرکتهای واردات و صادرات

صادرات موقت چیست؟

صادرات موقت به این معنی است که صادر کننده کالایی را از کشور خارج می‌کند. البته صادر کننده می‌داند که این کالا پس از مدتی دوباره به کشور بازمی‌گردد. کالا می‌تواند به منظور حضور در انواع نمایشگاه‌های بین‌المللی، بازاریابی، تعمیر و یا نگهداری موقت از کالا از کشور به موقت خارج شود.

 

صادرات قطعی

صادرات قطعی بر خلاف صادرات موقت به این امر اشاره دارد که کالایی که از کشور خارج می‌شود دوباره به کشور باز نمی‌گردد. این کالا می‌تواند به منظور فروش یا مصرف به کشور دیگر وارد شود. منظور از بررسی مراحل صادرات کالا، مراحل صدور کالا در صادرات قطعی می باشد.

 

مراحل صادرات کالا

صادرات قطعی کالا مراحل مختلفی را باید طی نماید تا از کشور خارج شده و به دست مشتری در خارج از کشور برسد. به همین دلیل باید پروسه‌هایی را به این منظور طی نماید که در زیر با هم به آن می‌پردازیم:

شرکتهای ترخیص کالا

بازاریابی

یکی از مهم‌ترین مراحل در فروش هر کالایی بازاریابی است. صادرات نیز از این قاعده مستثنا نیست. برای این‌که بتوان کالایی را به خارج از کشور صادر نمود، اولین گام این است که صادر کننده بازارهای خارجی را بشناسد و بداند از چه طریقی می‌تواند به این بازارها نفوذ پیدا کند. صادرکننده باید بداند محصولی که صادر می‌شود، در دست کدام صاحبان قدرت است و چه رقبایی در این زمینه با او به رقابت می‌پردازند. با شناختن رقبا صادرکننده می‌تواند دریابد که چه کالایی کیفیت بیشتری دارد و با چه قیمتی می‌تواند مشتری بیشتری برای کالای خود پیدا کند.

برای این‌که صادرکننده بتواند مشتری بیشتری را برای محصول خود پیدا کند، لازم است تا از یکی از روش‌های زیر اقدام نماید:

 • حضور در انواع نمایشگاه‌های بین‌المللی
 • استفاده از آمار و اطلاعات رسمی موجود
 • بازاریابی نفر به نفر و مذاکره‌ی مستقیم با خریدار
 • استعلام از انواع موسسات و مراکز ارتباطی بین دو کشور
 • استعلام از سفارتخانه‌ها و مراکز دولتی
 • تبلیغات گسترده از طریق روش‌های اینترنتی موجود مانند ایمیل یا سایت‌های موجود

 

کسب مجوز صدور

پس از این‌که صادرکننده بازاریابی کرد و مشتری مورد نظر خود را پیدا نمود وقت این است که مجوزهای لازم را کسب نماید. برای‌اینکه بتوان کالایی را صادر نمود، نیازمند مدارک و اسنادی است که برای هر دو طرف معامله مستند و قابل اعتماد باشد. این مدارک و اسناد عبارتند از:

 • کارت بازرگانی معتبر به نام فرد صادرکننده
 • اگر در مورد کالای صادره، وزارت بازرگانی با کشور مقصد، موافقت کلی نکرده باشد، نیازمند دریافت مجوز صدور است.
 • در صورتی که کالا دامی، نباتی باشد، نیازمند دریافت گواهی بهداشت و قرنطینه است.
 • در صورتی که کالا مشمول مقررات استاندارد اجباری باشد دریافت گواهی استاندارد الزامی است.
 • گواهی انرژی اتمی
 • پکینگ لیست
 • اگر کالا فرش دستبافت باشد نیازمند شناسنامه فرش است.

 

تعیین قیمت صادراتی توسط کمیسیون نرخ گذاری

این مرحله زمانی الزامی است که صادر کننده ملزم به برگرداندن ارز حاصل از صادرات باشد. در حال حاضر این الزام وجود ندارد.

 

صدور پروفرما

این مرحله نیز زمانی الزامی است که فروش کالا به کشور مقصد از طریق گشایش اعتبارات اسنادی انجام پذیرد. به صورت کلی پروفرما سندی است که شامل اطلاعات زیر است:

 • اطلاعات فروشنده شامل نام، شماره تلفن و آدرس
 • شماره و تاریخ صدور پروفرما
 • اطلاعات خریدار شامل نام و نشانی
 • نام و مشخصات فنی کالا
 • میزان کمی کالا
 • ارزش هر واحد کالا- و ارزش کلی کالا
 • شرایط پرداخت مبلغ
 • کشور و شهر مبدا حمل
 • شرایط حمل کالا و تحویل به خریدار یا فرد دریافت کننده
 • مدت اعتبار پروفرما
 • شرایط دیگر از قبیل کشور دریافت کننده یا کشور خریدار

 

تهیه و تدارک بسته بندی

در این مرحله فرد صادر کننده موظف است کالا را بر حسب شرایطی که با خریدار توافق کرده تهیه کرده و در زمان مقرر و بسته به شرایط کالا آن را بسته بندی نماید.

 

دریافت گواهی بازرسی کالا

این مرحله بیشتر به درخواست خریدار کالا انجام می‌پذیرد. این بازرسی باید توسط شرکتی بی‌طرف که مورد توافق دو طرف است، انجام پذیرد.

 

صدور فاکتور و اخذ گواهی مبدا

در این مرحله، صادرکننده باید برای کالای خود فاکتور فروش تهیه کند. این فاکتور باید مطابق شرایط پروفرما صادر شده باشد و اتاق بازرگانی آن را تایید نماید.

 

عقد قرارداد حمل و نقل

یکی از مواردی که هر دو طرف معامله باید بر سر آن توافق کنند، نحوه‌ی ارسال کالا و شرایط آن است. شرایطی که باعث شود کالا در حین ارسال خسارت ببیند یا از بین برود و مواردی از این قبیل باید مورد بررسی قرار بگیرد.

اظهار کالا به گمرک

در این مرحله صادر کننده یا ترخیص کار کالا باید با در دست داشتن مدارک موجود به گمرک مراجعه نماید و اظهار نامه‌ی صادراتی را تنظیم و تسلیم نماید. در این اظهار نامه باید نام و نشان صادرکننده، نام و نشانی اظهار کننده، شماره مجوز صدور، نام کشور مبدا و مقصد را وارد نمایند.

 

ارسال کالا

پس از اینکه کالا در گمرک بررسی شده و و مشخصات اظهار شده با اصل کالا تطبیق داده شد، این محموله توسط ارزیابان اجازه خروج و ارسال را دریافت می‌نماید. سپس در این مرحله‌ هزینه‌ی گمرک پرداخت شده و کالا بر اساس توافق با خریدار در زمینه‌ی حمل کالا ارسال می‌شود.

 

دریافت واریز نامه یا گواهی صدور

پس از اینکه کالا از گمرک مجور گرفت و ارسال شد، اظهارنامه‌ی خروج کالا توسط گمرک ممهور شده و به صادرکننده عودت داده می‌شود

 

سخن پایانی:

صادرکردن هر کالایی، ملزم به گذراندن مراحل مختلفی است که فرد صادر کننده باید آن را طی نماید. وقفه یا ایراد در هر مرحله می‌تواند به عادت تاخیر در ارسال اعتماد مشتری را سلب کند. برای صادرات هر چه بهتر، الزام به مراحل یکی از اصول اصلی و اساسی است.

 

 

لیست شرکتهای واردات و صادرات

اگر نیاز به صادرکننده و واردکننده کالا دارید روی دکمه کلیک کنید تا به لیستی از شرکتهای صادرات و واردات دسترسی پیدا نمایید.

لیست شرکت های صادرات و واردات کالا
امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)

نئوفارم

سایت نئوفارم با هدف افزایش دانش در زمینه صادرات و واردات کالا در سال 1399 ایجاد شده است . جهت هماهنگی برای تبلیغات شرکت بازرگانی خود به صفحه " تبلیغات در نئوفارم " مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا