آموزش صادرات و واردات

مراحل واردات کالا

12 نکته و مرحله در واردات کالا

مراحل واردات کالا

 

در مطالب قبلی نحوه صادرات کالا را توضیح دادیم . در این نوشته به بررسی ” مراحل واردات کالا ” می پردازیم و مواردی چون آشنایی با قوانین واردات ، اخذ کارت بازرگانی ، انتخاب حوزه فعالیت ، انتخاب کشور و کالای وارداتی و … را بررسی می کنیم.

مراحل واردات کالا شامل 2 بخش می شود : 1 – بازرگانی و نامه نگاری 2 – ترخیص کالا از گمرک .

ثبت مشخصات شرکت بازرگانی خود در >>> شرکت صادرات و واردات

 

واردات کالا چیست ؟

صادرات و واردات دو بال اصلی تجارت هستند . و هر کشوری برای افزایش درآمدهای ارزی نیاز به صادرات و برای تامین کالاهای اساسی و مورد نیاز خود ، به واردات احتیاج دارد.

واردات کالا همانطور که از نامش پیداست ، به معنای ورود کالایی است که در کشور واردکننده تولید نشده یا تولید آن جوابگوی نیازهای آن کشور نیست . از سالیان بسیار دور کشورها از طریق واردات کالا اقدام به برطرف کردن نیازهای اساسی خود می کردند.

اگر شما هم علاقمند به واردات کالا هستید ادامه نوشته را دنبال کنید.

حتما بخوانید : واردات از چین

 

قوانین واردات کالا

ابتدایی ترین مسئله در واردات کالا ، آشنایی با قوانین آن می باشد. قوانین واردات و صادرات کالا دارای دو بخش : قوانین پایه ای (ثابت) و قوانین متغیر می باشد و تجار و بازرگانان باید این قوانین به خصوص قوانین متغیر را که بر اساس موارد مختلف ممکن است تغییر کند ، بشناسند.

مهمترین قوانین واردات کالا شامل موارد زیر می باشند :

 1. قانون مقررات صادرات و واردات : این قانون که دارای 24 ماده مختلف می باشد ، در سال 1372 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و اصلی ترین قوانین صادرات و واردات را تعیین می کند . البته در متن آن بیشتر به کلیات و باید ها و نبایدها پرداخته است.
 2. آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات : این آیین نامه در راستای قانون فوق در سال 73 تصویب شد و دارای 46 ماده بوده و نکات اجرایی مختلفی را در زمینه صادرات و واردات مطرح کرده است که خواندن آن توصیه می شود .
 3. قانون و آیین نامه امور گمرکی : این قانون نیز در سال 1390 به تصویب مجلس رسیده و برای واردکنندگان کالا بسیار مهم می باشد.
 4. کتاب مقررات صادرات و واردات : میتوان گفت مهمترین موردی که باید هر تاجری با آن آشنا باشد در این کتاب عنوان شده است . این کتاب حاوی نکات اجرایی در صادرات و واردات و همچنین تعرفه گمرکی کالا ها می باشد. ( در این لینک نسخه آنلاین کتاب مقررات صادرات و واردات را می توانید مشاهده کنید. )

 

آموزش واردات کالا به زبان ساده

حال که با قوانین حاکم بر واردات کالا آشنا شدیم نوبت آن است که مراحل واردات کالا را به زبانی ساده با هم بررسی کنیم :

 

اخذ کارت بازرگانی

اولین قدم برای صادرات و وادرات کالا ، اخذ کارت بازرگانی می باشد که توسط وزارت صمت و اتاق بازرگانی صادر می شود . کارتهای بازرگانی دارای انواع : کارت تجاری ، موردی ، صنعتی ، خدماتی و برخی موارد دیگر می باشد.

همچنین کارت بازرگانی در دو نوع حقیقی و حقوقی نیز صادر می شود.

 

انتخاب حوزه فعالیت در واردات کالا

بعد از اینکه کارت بازرگانی را دریافت کردید ، باید حوزه واردات کالا خود را انتخاب کنید .

عموما دو مدل واردکننده کالا وجود دارد :

 • برخی به علت آشنایی با یک کشور خاص ، واردات را تنها از همان کشور انجام می دهند و معمولا اجناس مختلفی را وارد می کنند.
 • برخی دیگر نیز یک یا چند کالای خاص را از کشورهای مختلف وارد می کنند.

بهتر است یک حوزه مشخص را برای واردات کالا در نظر داشته باشید.

 

نامه نگاری جهت درخواست قیمت

سومین مرحله در چگونگی واردات کالا ، نگارش حرفه ای نامه توسط کارشناس مسلط به زبان انگلیسی می باشد. خریدار باید بداند که چه کالایی مدنظر دارد و این کالا چه مشخصاتی باید داشته باشد و این موارد را به فروشنده اعلام کند تا فروشنده قیمت را به بازرگان اعلام نماید.

از آنجایی که هر صنفی دارای زبان تخصصی مورد نظر خود است میتوانید به صفحه ” اصطلاحات بازرگانی ، صادرات و واردات ” برای آشنایی با کلمات تخصصی این حوزه مراجعه کنید. 

 

درخواست کاتالوگ محصول و پروفایل فروشنده

اگر نیاز به دریافت بروشور ، کاتالوگ و دیگر موارد جهت ارزیابی و بررسی بیشتر کالای فروشنده دارید ، کافیست نامه ای با موضوع ” تقاضای اطلاعات ” یا ” requisition upon information ” به فروشنده ارسال کنید.

 

تخفیف گرفتن از فروشنده

پس از بررسی کالا و اطمینان از کیفیت آن نوبت به ارائه پیشنهاد جهت دریافت تخفیف از فروشنده می باشد. در این مرحله بهتر است اگر تقاضای تخفیف دارید ، دلایل خود را با منطق ، برهان و تحلیل برای فروشنده توضیح دهید تا به هدف خود ( که خرید ارزان تر از قیمت فروشنده است ) نایل شوید.

 

نهایی کردن سفارش

هنگامی که شرایط اولیه توسط طرفین معامله مورد توافق قرار گیرد ، فروشنده پروفرما اینوویس را صادر کرده و به احتمال بالا قرار فروش بین خریدار و فروشنده امضاء می شود.

 

پروفرما

پروفرما یا پیش فاکتور سندی است که توسط فروشنده صادر می گردد و باید شرایط زیر در آن نوشته شده باشد :

 • شماره و تاریخ صدور پرفرما و تاریخ اعتبار آن
 • نام و آدرس کامل فروشنده
 • نام و آدرس کامل خریدار
 • موضوع و مشخصات کامل کالا با شرح کیفی ، کمی ، تعداد ، مقدار،ابعاد، وزن خالص و ناخالص و همچنین ذکر شماره تعرفه گمرکی
 • مبلغ پرفرما با ذکر نوع ارز به تفکیک قیمت واحد ،هزینه بسته بندی و هزینه حمل
 • نحوه تفکیک وظایف و مسئولیت ها بین خریدار و فروشنده بر اساس قوانین اینکوترمز
 • مبدا و مقصد نهایی کالا به شرح بنادر یا محل بارگیری و تخلیه
 • وسیله حمل کالا
 • نحوه پرداخت وجه کالا
 • کشور سازنده کالاCOUNTRY OF ORIGIN

 

پرداخت بین المللی

یکی دیگر از مراحل واردات کالا ، پرداخت هزینه سفارشات به فروشنده می باشد . معمولا باید بین طرفین توافقی صورت گیرد مبنی بر اینکه اول پول پرداخت شود بعد کالا توسط خریدار تحویل گیرد یا بالعکس. متاسفانه به دلیل شرایط تحریمی بانکهای ایران ، در اکثر اوقات فروشنده ابتدا پول را دریافت می کند و سپس کالا را ارسال می کند.

 

بازرسی و استاندارد اجباری

شرکتهای مستقل بازرسی که در کشورهای مختلف قرار دارند ، می توانند به عنوان نماینده خریدار باشند و کالاهای مورد نظر را بازرسی و کنترل کیفی کنند.

چهار مدل بازرسی وجود دارد : بازرسی قبل از حمل ، بازرسی حین تولید ، بازرسی تایید قیمت ، بازرسی استاندارد اجباری

 • بازرسی قبل از حمل

این بازرسی که در چهار حوزه کمیت ، کیفیت ، بسته بندی و بارگیری صورت می پذیرد برای اطمینان خاطر خریدار از منطبق بودن کالا با اسناد اظهاری و تعهد فروشنده می باشد.

 • بازرسی حین تولید

برای برخی از کالاها که کیفیت مواد اولیه در آنها مهم است از این بازرسی استفاده می شود.

 • بازرسی تایید قیمت

 • بازرسی استاندارد اجباری

برخی از کالاها برای واردات نیاز به اخد استاندارد اجباری دارند و وارد کننده موظف است گواهینامه انطباق با استاندارد از سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی اخذ نماید.

 

هماهنگی و حمل و نقل بین المللی

در نهایت که تمامی مراحل بالا انجام شد ، نوبت به روش حمل و نقل کالای وارداتی می رسد.

چون در مقالات قبلی مفصل در مورد این موضوع صحبت شده به اینجا مراجعه کنید >>> آشنایی با حمل و نقل بین المللی کالا

 

ترخیص کالا از گمرک

در نهایت پس از طی شدن مراحل بالا و رسیدن کالا به مرزها و گمرکات ایران ، نوبت به ترخیص کالا از گمرک می باشد. با توجه به اینکه این موضوع نکات بسیاری دارد ، پیشنهاد می شود که مقاله زیر در رابطه با ترخیص کالا از گمرک را مشاهده کنید .

نئوفارم

سایت نئوفارم با هدف افزایش دانش در زمینه صادرات و واردات کالا در سال 1399 ایجاد شده است . جهت هماهنگی برای تبلیغات شرکت بازرگانی خود به صفحه " تبلیغات در نئوفارم " مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا