مضرات خرما

مضرات خرما چه چیزهایی می‌تواند باشد؟

مضرات خرما : تا به امروز در ارتباط با فواید و خواص خرما چیزهای زیادی شنیده‌ایم. همانطور که می دانید خرما دارای فواید فراوانی از قبیل فیبر بالا، املاح و ویتامین‌های ‍فراوان و مواد مغذی دیگر است. مصرف روزانه خرما سبب بهبود بسیار از بیماری‌ها و پیشگیری از آنها می‌شود. استفاده از خرما طبق نظر بیشتر متخصصان خیلی ارزشمند است، ولی ضروری است که بدانید که مصرف بی‌رویه و مضرات خرما چه چیز‌هایی می‌تواند باشد.

اگر نیاز به خرید خرمای عمده دارید به این صفحه مراجعه کنید >>> لیست فروشندگان خرما

 

عوارض جانبی و مضرات استفاده بی‌رویه از خرما

شاید از خود بپرسید میوه خرما که همیشه از مزایای فراوان مصرف آن شنیده‌ایم چگونه ممکن است دارای ضرر باشد؟ خرما که یک میوه بسیار مفید برای بدن است، پس چرا همچنین اتفاقی باید برای خرما بیفتد؟! چطور شده است که این میوه بسیار مفید و مغذی قادر است که به بدن ما زیان و صدمه برساند؟ در پاسخ باید بگوییم که کاملا صحیح است، با این که عجیب به نظر می‌رسد اما خرما نیز ممکن است دارای مضراتی برای بدن باشد. ( مضرات خرما )

خرما نیز می تواند باعث ایجاد دردسرهایی برای بدن شود. در این مقاله ما شما را بیشتر در رابطه با مضرات میوه خرما آشنا می‌کنیم و درباره عوارض جانبی خرما به شما اطلاع رسانی می‌کنیم، حتما برای شما جالب است که در رابطه با آن اطلاعاتی به دست آورید و چیزهای بیشتر در رابطه با خرما بدانید.

اطلاعات کاملی در رابطه با مشکلات مصرف بی‌رویه خرما و منع مصرف خرما

 

1) مصرف خرما سبب ایجاد مشکلات شکمی و گوارشی می‌شود:

مضرات خرما : مصرف خرما به تنهایی سبب ایجاد عوارض شکمی نمی‌شود ، ولی اگر به خرما مقادیری سولفات اضافه کنید، که امروزه زیاد انجام می‌شود، ممکن است برای شما و فرایند گوارشی شما خطرآفرین باشد. سولفات یک نوع مواد شیمیایی است که برای حفاظت و از میان بردن باکتری‌های زیان‌رسان به خرمای خشک اضافه می‌گردد. ممکن است یک سری از افراد به ماده شیمیایی سولفات حساسیت داشته باشند، آنها ممکن دچار مشکلات و دردهای ناشی از گوارش و شکم، همانند  نفخ و اسهال شوند.

میوه خرما سرشار از ماده مفید و مغذی فیبر است، اما شاید به نظرتان عجیب برسد که مصرف خرما ممکن است در این رابطه دارای اثری معکوس باشد. چنانچه تا به امروز مقدار مناسب از فیبر استفاده نکردید، زمانی که مقدار بالایی خرما مصرف کنید، به یک باره مقدار دریافت بدنتان از فیبر تا حد زیادی بیشتر می‌شود و این افزایش ناگهانی ممکن است سبب مشکلات گوارشی مثل یبوست و نفخ شود. با اینکه مطالعات کمتری در این باره به انجام رسیده است، ولی طبق پژوهش‌های انجام شده در مواردی، خرما باعث افزایش اسهال می شود.

 

2) مصرف خرما امکان دارد باعث ایجاد خارش و تحریکات پوستی بشود:

مضرات خرما : میوه‌های خشک شده مثل میوه خرما ممکن است سبب تحریک پوست شوند. این بار نیز به دلیل وجود سولفات است. جوش‌هایی که بر روی پوست ایجاد می‌شوند ممکن است به خاطر کپکهای ایجاد شده بر میوه‌های خشک که خرما نیز به صورت خشک ‌شده‌اش در بین آن‌ها است، شکل می‌گیرند.

 

3) مصرف خرما باعث ایجاد بیماری و حمله‌های آسمی می‌شود:

مطالعات مورد نیاز در ارتباط با اینکه آیا مصرف خرما باعث مشکلات مربوط به آسم می‌شود یا نه، هنوز چندان به مرحله انجام نرسیده است. اما به دلیل اینکه خرما سبب ایجاد حساسیت در بعضی افراد می‌شود و حساسیت هم ممکن است آسم را ایجاد کند، ضروری است افرادی که دارای ریسک خطر مبتلا شدن به بیماری آسم هستند، سعی کنند به مراتب مراقب مصرف خرما باشند. در واقع حدود 80 درصد از کسانی که به آسم مبتلا شده‌اند، به گرد و غباری که در هوا مورد انتقال قرار می‌گیرند، مثل کپک‌هایی که روی میوه‌های خشک مثل خرما ایجاد شده‌اند، هم دارای حساسیت هستند.

 

4) مصرف بی‌رویه خرما موجب افزایش وزن در افراد می‌شود:

با وجود اینکه خرما دارای مقادیر فراوانی از ماده مغذی فیبر است، ( مضرات خرما ) اما همینطور میزان زیادی از کالری و انرژی نیز دارا می باشد. مصرف خرما ممکن است سبب به وقوع پیوستن افزایش وزن شود. هر گرم از  یک عدد خرما دارای 8/2 کالری است. این موضوع این معنا را می‌دهد که خرما در مجموعه  غذاهایی است دارای میزان انرژی متوسط هستند و ممکن است باعث ایجاد افزایش وزن به خصوص در افراد مستعد چاقی شود.

مضرات خرما

5) مصرف خرما قادر است سبب ایجاد میزان بالایی از سطح پتاسیم در خون بشود:

چنانچه در خون شما به طور بیش از حد پتاسیم افزایش یابد دچار‌هایپر کالمی شده اید. میوه خرما به صورت فزاینده‌ای دارای پتاسیم است و مصرف بی‌رویه از آن می تواند موجب ایجاد این بیماری شود. بنابراین چنانچه در آزمایش خون خود متوجه شدید که مقدار پتاسیم  در خون شما زیاد است، از خوردن بیش از حد خرما دوری کنید. مقدار پتاسیم خون بیشتر از 7 ممکن است بسیار مضر واقع شود و خطرناک شود. همینطور ممکن است  به مداخله دارویی فوری احتیاج داشته باشد.

 

6) امکان دارد که روکش موم شکل روی خرما آسیب‌رسان باشد:

مثل دیگر میوه‌هایی مانند سیب، خرما هم دارای روکش مومی است. به خاطر  اینکه میوه ها دارای ظاهری درخشان و مشتری‌پسندی شوند، ممکن است  با موم آنها روکش کنند تا به مدت طولانی تری تر و تازه جلوه کنند. براق بودن خرما ممکن است به خاطر ایجاد روکش نفتی یا اسپری شیمیایی باشد که می توانند در طولانی مدت سبب ایجاد مشکلات شدید گوارشی و سرطان بشوند.

 

7) مصرف بی‌رویه خرما امکان دارد برای کودکان مضر باشد:

مصرف خرما برای کودکان ممکن است خیلی غلیظ باشد. خوردن خرما برای آنها دشوار است، به این دلیل که روده‌های آنها در حال تکامل و بازسازی است، هضم خرما ممکن است برایشان دردسرساز باشد. این امر می‌تواند سبب ایجاد مشکلاتی شود. در واقع مصرف خرما و خوردن هسته خرما امکان دارد موجب مسدود شدن نای کودک شود و آنها را خفه کند، پس سعی کنید خرما از دسترس کودکان خارج کنید و بسیار مراقب آنها باشید.

 

8) مصرف خرما توانایی بدن در رابطه با تحمل فروکتوز را پایین می‌برد:

قند طبیعی خرما به خاطر وجود فروکتوز در آن است. ممکن است عده‌ای از افراد با هضم فروکتوز مشکل داشته باشند، این امر سبب به وجود آمدن شرایطی به نام عدم تحمل فروکتوز در بدن افراد می شود. شکر کاملا جذب نمی شود که سبب شود به صورت کامل از سیستم گوارشتان رد شود. این مسئله به علاوه سبب  نفخ و دردهای شکمی هم می‌شود. به این دلیل که شکر با باکتری‌های طبیعی موجود در روده واکنش نشان می دهد.

 

9) مصرف بی‌رویه خرما سبب بالا رفتن میزان قند خون و دیابت می‌شود:

بسیاری از افراد که دچار بیماری‌های مثل قند خون بالا، دیابت و چاقی هستند، ممکن است فکر کنند می‌توانند به جای قند و شکر از خرما استفاده کنند،  اما بهتر است بدانید که مصرف بی‌رویه خرما ممکن است سبب افزایش قند خون و بالاتر رفتن دیابت شود،  پس بهتر است در مصرف خرما زیاده روی نکنید و در حد نیاز بدنتان از آن استفاده کنید تا با مشکلات فراوانی که امکان به وجود آمدن آن هست مواجه نشده و به پزشک مراجعه نکنید.

در نتیجه مطلب مضرات خرما به این دلیل نیست که دیگر خرما مصرف نکنید، با خواندن این مطلب بهتر است که در مصرف این میوه مغذی زیاده روی نکنید و به مقدار نیاز بدنتان از آن مصرف کنید. به ویژه اگر دچار بیماری‌های خاصی هستید حتما قبل از مصرف خرما با پزشک خود مشورت کرده و از نظرات متخصصین اطمینان حاصل کنید.

مطالب مرتبط

فهرست